Pufi de Ian-Feb 2010 (71) - LMA Mara!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

bravo Mara!!! pe langa faptul ca e zvapaiata (asa ca si yannis si ca si orice alt copil dealtfel) e tare intelegatoare. am vazut-o azi si era tare cumintica vis a vis de capitolul titi. nu am vazut-o sa ceara nici macar o data cat am stat eu in vizita

Bravo Iris!!! istetzuca foc!

La capitolul mofturi ne inscriem si noi, exact ca Maria e si Yannis. El in afara de lapte mananca iaurturi si prostii gen biscuiti , dulciuri, pufuleti etc. In rest...in afara de e mananca la gradi, eu nu tin minte cand mi-a mancat o masa ca lumea si fara show acasa...Are si perioade cand mananca pe nerasuflate un castronl de ciorbita cu carnita si legume, dar nu-l tin mai mult de 2-3, maaaxim 4 saptamani episoadele astea si apoi urmeaza 2-3 luni de greva.

Ne vedem pe 8 mrtie la ora 15:30
, locatia o vom transmite pe mail cand facem si rezervarea (mire?). Vine cine poate. De ex. eu si cu dece putem veni in timpul zilei mai degraba cat sunt copii la gradi/tanti ca ne-am luat barbati importanti ce sa facem . Evident, invitatia ramane deschisa, cine vine mai tarziu e bine-venit, dar eu nu pot sta mai mult de un maxim 6 si vreau sa ma asigur ca imi iau portia de barfa, de aia am propus 3 juma'


cu bibe, va dati seama, m nenoroceste vestea! nici nu ma gandesc sa renunt la el! Asa cum zice si BF, la reverede portiile alea babane de lapte fara bibe. Sau cum zice Lorex e f comod inaintede gradi, nici nu il scoli cu noapte in cap sa ai timp de un mic dejun ca la carte, dar ii si asiguri un 'pachetel" la stomacel cu care sa-si inceapa ziua bine-dispus. M-ati linistit cu opiniile voastre. Trebuie sa facem o rutina din spalatul pe dinti . El la gradi se spala mereu, dar acasa nu prea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower


Eu n-am timp de nimic, dar de "cra" am.

Azi m-am machiat cu mov/roz, fi-miu - in picioare pe calorifer, la geam - ca doar acolo pot sa il imbrac fara sa fuga - imi pune mana pe ochi/gene si zice "mama buba buf".

Au ras sotul si mama de mine de n-au mai putut....auzi la el....mami a cazut si a facut buba la ochi.....

p.s. pe bune ca eram/ sunt machiata frumos, nu pana in sprancene.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita



foarte tare!

ia zi, treci si tu pe la fete inainte sa iesi in oras cu sotul si prietenii? te lasa sa "fugi" de la birou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower


Eu n-am timp de nimic, dar de "cra" am.

Azi m-am machiat cu mov/roz, fi-miu - in picioare pe calorifer, la geam - ca doar acolo pot sa il imbrac fara sa fuga - imi pune mana pe ochi/gene si zice "mama buba buf".

Au ras sotul si mama de mine de n-au mai putut....auzi la el....mami a cazut si a facut buba la ochi.....

p.s. pe bune ca eram/ sunt machiata frumos, nu pana in sprancene.







foarte tare!

ia zi, treci si tu pe la fete inainte sa iesi in oras cu sotul si prietenii? te lasa sa "fugi" de la birou?

Mamica de copil neastamparat Yannis




Daca e la 15.30 vin.
Oricum restaurantul e la 19-19.30.
Exista si varianta sa nu mai ajung acasa intre timp, nu? Ca doar 1 data pe an e 8 martie - ziua mamei.
Dar cum sa o impac si pe mama mea? ca e si ziua ei....nu doar a mea?

keep in touch.

te tii de vizite? ca doar n-ai inceput inca jobul, ih?

Doamne ajuta sa fie bine la noul job.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower


Eu n-am timp de nimic, dar de "cra" am.

Azi m-am machiat cu mov/roz, fi-miu - in picioare pe calorifer, la geam - ca doar acolo pot sa il imbrac fara sa fuga - imi pune mana pe ochi/gene si zice "mama buba buf".

Au ras sotul si mama de mine de n-au mai putut....auzi la el....mami a cazut si a facut buba la ochi.....

p.s. pe bune ca eram/ sunt machiata frumos, nu pana in sprancene.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita




Buba buf, ha?
Super tare, bravo Dani!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
.
Dar cum sa o impac si pe mama mea? ca e si ziua ei....nu doar a mea?

keep in touch.

te tii de vizite? ca doar n-ai inceput inca jobul, ih?

Doamne ajuta sa fie bine la noul job.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Pe mama ta poti sa o scoti in weekend la un restaurant, doar voi doua.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:



Raspund la sondaj si incerc sa revin mai tarziu...

Tot biberon folosim si noi doar ca eu i-am inlocuit tetina obisnuita din silicon cu tetina din aceea cu cioc rigida pt ca in perioada caninilor isi 'scarpina' rau gingia cu tetina pana cand o rupea. Deci ar fi stat ore intregi cu biberonul la gura ...va dati seama ca in prima faza am crezut ca nu-i mai place laptele, ca o sa renunte la el.. lua o gura de lapte, 5 min isi alina mancarimile gingiei cu tetina, iar o gura de lapte, iar 5 min de molfaiala, samd... clar facuse o pasiune din rosul tetinei... A mai incercat sa roada si la cea rigida dar pana la urma si-a dat seama ca nu are acelasi efect si a renuntat, revenind la placerea de a bea lapte.

Si caninii ii avem in formatie completa.

BF si David mananca uneori ciorba la masa de seara (ora 20) dar am grija sa i-o dau mai groasa.. ii pun mai multe legume: cartofi, morcovi, carne, taitei, paine daca inca mi se pare subtire... mai bea si 120ml Lp dupa vreo ora si gata.



Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns momo_do spune:

guess who's back. Din motive de siguranta sub o noua denumire :)

Dar cine stie cunoaste. Mama intaiului nascut! Activez la "aspirante optimiste". Tineti-mi pumnii!
Si acolo sunt fete dragute, dar cand vad aici numele voastre... oooh, ma simt ca acasa
Ma ia nostalgia!

DODO patriotix saluta fratii de odisee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

...bai, da liniste e pe aici......ei, am loc sa ma desfasor

mersi de intrebare, noi crestem, adica burta mea de fapt....azi a implinit 20 de saptamani si arata ca la 7 luni, serios...ca la 7 luni cu stefan vreau sa zic, ala e termenul meu de comparatie. chiar citeam undeva ca la sarcina 2 te vei simti mai insarcinata decat esti....exact asta e sentimentul meu....ma intrem cum o sa arat mai incolo, cand o fi de tricou

oo, multe ati vorbim, in multe m-as baga si eu cu parerea, dar am cam uitat...cu bibe...stefan a baut f putin din biberon, am fost f incantata cand a inceput sa bea singur din canita, dar canita aia a prins miros de lapte acru, deh, am lasat-o peste noapte nespalata si pana la urma am renuntat la ea, iar alta nu am mai luat, nu stiu de ce......ma incanta ideea ca uite, am baiat mare, bea din cana/pahar. dar tot eu tre sa-i dau, ca altfel da pe el, ma enervez...
legat de dinti, nu are relevanta raspunsul meu ca lui stefan ii ies acum ultimii molari si gata, ii are pe toti in rest.
masa e in continuare cu cantec la noi....mai noi i se pune pata pe ce are taica-su in farfurie, ma refer la pranz. si am facut in asa fel incat sa coincida mesele lor de pranz, sa vada ca mananca si ellegume cum are tata, ca si el are supa cum are tata, din astea.....nu, el vrea eventual direct din farfuria lu taica-su...si ma dispera.....azi de ex avea taica-su si vreo 2-3 ardei iuti, pe aia i-a vreut, nu a mai contat leguma si cu puiul din farfurie, el voia ardeii aia....doamne, si cu lacrimi mari, suferinta pana la cer....si asa a ramas copilu aproape nemancat......nici nu stiu cum sa mai fac.....sunt disperata...imi rasuna in cap ce a zis BF, copilu e in crestere, tre sa manance ceva consistent.....da nu vrea! nici macar dimineata nu mai vrea sa manance, alerg dupa el cu felia de paine unsa cu unt si miere, si ii tot spun ca e cu MIEERREEE, ca ii place tare mult, ar manca tot borcanul........

uf, dar ma cam intind...tre sa revizuiesc toata treaba asta cu masa, ca nu e bine....soacra-mea e si ea disperata, ca nu creste, ramane in urma...bla.. bla........

a, de cateva zile adoarme singur si peste zi, fara legant in brate, nici nu mai vrea oricum...dar am alta problema....cand se trezeste incepe sa planga, iar uneori foarte tare si cu greu reusesc sa-l calmez.....nu inteleg de ce...asta de mult....f rar se trezeste linistit....

sa aveti o noapte buna!

_
mama lui Stefan, pui scump si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Buna!

Nu am mai reusit sa intru ca Alex este marait aproape toata ziua iar de dormit doarme cate 10 min si se trezeste, tuseste, vrea in brate si o luam de la capat. Maine voi merge la dr mea sa vad ce tratament imi da. Pana acum i-am dat homeopate si nurofen si mi-a zis sa ii pun si niste picaturi in nas (betabioptal-sunt pt ochi dar se pare ca se utilizeaza si pt nas). M-a omorat cu mancarea...ia cateva lingurite si dupa aceea...nu pot....Daca il intreb ce vrea...lapte, mami....O luam pe cai batute deja, vad.

Mire iti doresc sa treceti usor peste perioada aceasta. Ma bucur ca Mara este asa intelegatoare si cumintica. pt fetita mare!

In legatura cu sondajul...
Biberon seara la culcare daca nu a mancat suficient la masa de seara (ceea ce de o saptamana se intampla in fiecare zi). Eu il spal pe dinti dupa baie si apoi ii dau laptele, asa ca asta este si la noi o problema ce trebuie rezolvata.

Avem 4 canini, cei de jos iesiti complet iar cei de sus sunt iesiti pe jumatate. Dar nu este o problema daca nu au iesit inca pt ca eu am inteles ca dintii sunt cu atat mai buni cu cat ies mai tarziu.

Kay, ce baiat mare! Este super ca mananca si bea singur!

Lorex, adaptare usoara la noul program!

Alex, sper ca noua gradi sa fie macar la fel ca THE Gradi. Mie mi se pare ok ca au acel triaj. Stiu ca nu este usor sa nu poti duce copilul la gradi cand nu ai cu cine sa il lasi, dar nici nu mi-ar conveni sa duc un copil sanatos si sa il iau bolnav... si sunt draguti ca ofera o varianta cu acea asistenta care se ocupa de copilul bolnav....desi nu este prea placut pt el sa stea singurel, fara copii... Adaptare usoara...tie, ca Yannis vad ca nu are probleme

Adina, Alex doarme in mod obisnuit cam 2.5 - 3 ore la pranz, iar noaptea se culca la 22.30 - 23 si se trezeste pe la 7 maxim 8.

Iar cu mancarea... eu acum realizez ca el mananca putin comparativ cu altii....
Dimineata el mananca o felie de paine cu ceva sau un ou sau lapte cu cereale, la 11 un fruct, dar nu vrea mereu, la 14 o supa, sau o ciorba sau un fel principal, la 18 un iaurt sau un danonino (nu dati cu oua) pe la 20.30 gris cu lapte, paste cu lapte sau ce mancam noi ( dar nu mananca o portie) si daca cred ca nu a mancat suficient la cina ii mai dau 210 ml lapte cu 2 masuri de cereale si bea cam 100 ml de cele mai multe ori.

Va multumesc din suflet pentru urarile de sanatate si rog fetele pe care nu le-am mentionat sa ma scuze, dar cam atat mi-am amintit acum. Dar trecem si de raceala asta si intru in normal.

, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Buna noaptea!

Ma bag si eu repede la cateva raspunsuri, ca iar raman in urma rau...
Lali, mie mi-a recomandat dr. mea Decasept su propolis, n-am gasit, am luat simplu, dar la 5 minute dupa ce am terminat de supt pastiluta nu mai aveam nimic la gat!!! Am mai luat a doua zi una, asa, ca sa fie si atat, n-a fost nevoie de nici un alt tratament...

Alex, Sebi bea lapte din bibe cand imi aduc aminte sa-i dau, sau cand cere el foarte insistent. Dar apa/ceai bea numai din canita cu pai, pahar sau sticla. Si asta de cateva luni bune. El n-a acceptat canita cu cioc, asa ca am trecut direct la pai. Insa lapte vrea doar din bibe, rar cand bea din pahar (sau ar mai vrea direct din cutie-eu ii dau LV pasteurizat; asa vede la ta-su ca bea si vrea si el). Insa dintii lui sunt albi, il spal zilnic pe dinti (mai nou se spala el singur, nu ma mai lasa pe mine; mai insist eu sa iau periuta ca sa frec si maselutele bine, dar dintii si-i curata singur foarte bine), deocamdata nu se vede nici un semn de carie. Oricum, si eu intentionez sa-i desfiintez biberonul... Canini avem, toti 4 iesiti in acelasi timp
Legat de somn, noi avem intre 1,5-3 ore de somn la pranz, de regula intre 14-16. Seara se culca pe la 22-22.30 si se mai trezeste dimineata pe la 8-9. Cateodata se mai trezeste peste noapte pe la 3-4 sa faca pipi, bea o gura de apa si se baga inapoi in pat.
Despre mancare... Eu sunt fericita. Sebi ar manca orice, nu refuza cam nimic din ce-i dau. DACA ii este foame. Are zile in care mananca o singura data pe zi si zile in care mananca de 4-5 ori. De cateva zile ne-a disperat cu mancatul, mananca foarte mult. Cum se trezeste dimineata ma ia de mana si ma duce direct la frigider; de obicei dimineata are paine cu miere/gem/cascaval. Azi a mancat icre cu mine (chiar, putem sa le dam icre?). 3 felii jumate a lopatat. La pranz mananca cam o farfurie de ciorba (aceeasi farfurie din care mananc si eu si ma satur). Dupa amiaza (dupa ce se trezeste) mai baga un iaurt, biscuiti, pufuleti etc. Seara iar mancare (ce avem si noi in meniu) pe la 19, si pe la 21 baga lapte. Cantitatile difera de la zi la zi (uneori se multumeste cu 150ml, alteori sare de 500ml)


Mire, felicitari pentru primii pasi in intarcare, sa va fie la fel de usor pana la sfarsit!


La culori lucram si noi, dar la fel ca si la Dastefa, uneori le nimereste, alteori nu

BF Fenomenal Dani

Mergi la inceput