Prietene la bine si la greu - 159

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Neata. Fetelor ma scuzati ca-s telegrafica dar la munci am treaba(din pacate administrativa) si de sambata este Ema acasa. In week-end a reaparut diareea de nu stiam ce sa-i mai facem:hidrasec,smecta,ceai de menta,a papat numai banane,covrigi,paine prajita,orez de s-a saturat saracuta. I-am luat lapte HN 25 de la Milupa care este special pt diaree si cat de cat am pus-o pe picioare.
Am fost luni la pedi si s-a ingrozit cand a auzit cat antibiotic a primit de la "minunatii" de dr de la Rm Sarat. Am facut bine ca nu i-am dat ultimul antibiotic. Este clar ca de la atatea pastile i s-a dereglat flora intestinala si acum ia enterolactis.
Cireasa de pe tort este ca s-a pricopsit si cu muci plus tuse. Poate va ajutati cu un sfat: ce sa-i dau pt tuse in asa fel incat sa nu reapara diareea? Azi am scobit o ridiche neagra si am pus zahar brun ca de la miere sigur face iar diaree.

Strumfy ce-i place motatei la caldurica. Sper sa fiu pe faza cu galeria.

Ramonika si eu urasc cand am de luat decizii importante. Ma perpelesc si intorc problema pe toate partile si in final tot ma mai gandesc daca am luat decizia corecta. Imi pare rau pt sangerarile aparute...poate e o dereglare doar luna asta. apropo de bunica...inseamna ca-s o norocoasa ca mama se descurca atat de bine cu Ema...

Felicitari Monisule, ai baiat mare.

Mi-a expirat timpul ,sper sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Monis, multumim. Sa speram ca alta va fi situatiunea dupa ce vine caldura ca prea muuuuult am tras-o cu bolile.
Ma bucur ca Iulian s-a obisnuit cu gradinita.

Raluci, sa speram ca nu s-a molipsit si Remus.

Floricik, sanatatei micutei Ema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

va multumesc tuturor pt. gandurile bune.

monis ma bucur ca nu mai plange Iuli. sper sa nu il afecteze prea mult plecarea bunicilor.

floricik ma bucur ca ati luat decizia sa mergeti si la dr. din Buc. se pare ca sunt mai dezghetati la minte. sper sa se refaca Ema si sa va bucurati de timpul prelungit petrecut impreuna.
intr-adevar ai noroc de buni, poate e si mai tanara, maica-mea are 64 de ani (azi i-a implinit ) insa are o boala destul de pacatoasa, din pacate incurabila, care ii limiteaza posibilitatile fizice.

Licu va invata si Amalia sa faca la olita, linisteste-te. o s-o luati de la capat peste 1-2 luni cand se va incalzi si veti reusi, sunt sigura.
asteptam poze cu noul look

Pirelia multa sanatate.

Diana

dymomo eram sigura ca o sa fie benefica pt. tine inceperea serviciului. sper ca nu te mai streseaza asa des soacra ca, deh... pana acum stateai degeaba acasa... acum ai treaba
bafta multa in continuare.

strumfy scoatem la incalzire, ca numai azi nu e maine. sper sa nu ajungeti la cezariana, pentru ca nu e mare intarzierea voastra, mai ales ca bebelina e putin in urma cu masuratorile.
oricum va fi, va doresc sa fiti sanatoase amandoua.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

http://www.adevarul.ro/a/magazin_de_duminica/sanatate/Siropuri_de_tuse_interzise_copiilor_0_266373750.html






Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

floricik imi pare bine ca ati nimerit doctor bun fara antibiotice in cap, nu stiu de tuse ce sa zic, ca in principiu cam toate siropurile nu merg cu diareea, in schimb te-as sfatui sa schimbi smecta cu enterol, smecta este un puternic deshidratant

monis multumim de articol f interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

salutare tuturor!!

raluci ma bucur ca pan'la urma ai luat decizia care va convine tuturor...imi pare rau ca serbarea n-a fost asa cum sperai,dar la varsta asta zic ca sunt imprevizibili..bine ca sunt sanatosi ,asta conteaza!!!
P.s nici david nu manifesta vreun interes ptr.colorat,pictat;sta cel mult 1 min cu creionul in mana;si eu eram oarecum ingrijorata ca nu se concentreaza,nu e atent la ce are de facut,dar mi-a demonstrat ca nu e asa;pur si smplu sunt lucruri care nu-i starnesc interesul..sau nu are chef dansul sa le faca..

strumphy indiferent cand va fi si cum va fi nasterea eu va doresc sa fiti sanatoase amandoua !!!! si cum nu stiu daca pot intra in tmp util las niste agitate sa-si faca treaba

monis acum inteleg perfect supararea lui Iuli...bine ca e doar asta,desi te doare sufletul cand vezi cum sufera micutii...si david sufera de cate ori trebuie sa merg de noapte ,desi de fiecare data ii explic ca dupa ce trece noaptea mami vine inapoi..din fericire ,nu dureaza mult

ramonika imi pare rau ca au 'reaparut' probleme de care uitasesi..poate e numai o coincidenta,tin pumnii sa fie doar asta...; in alta ordine de idei,e nasol sa iei decizii cand exista o multime de incertitudini,numai ca ,din pacate, asa e viata..mereu suntem pusi in astfel de situatii...mie mi s-a intamplat ca decizii "mult prea gandite" sa se dovedeasca nu tocmai cele mai bune,iar alteori cand mi-am zis fie ce o fi...lucrurile s-au aranjat mai bine decat m-as fi gandit eu...eu va doresc sa iasa toate cum va doriti!!!

shtephy da,david e un neastamparat (cum a fost si ma-sa,ca sa o citez pe buni): nu sta o clipa locului,nici la masa; se catara peste tot (intr-o zi l-am gasit catarat pe birou,direct de pe scaunul directorial al lui tat-su si incerca sa ia DVD-urile cu desene ,pe care cica le-am ascuns sus pe o polita a dulapului),se urca pe vasul de toaleta si trage apa intr-o veselie,deunazi a luat ciocanul de batut carnea si dadea de zor in mobila (o 'iepala David,ca s-a sticat- o repara ca s-a stricat) ,afara alearga intruna ,nu prea vrea sa fie tinut de mana
si asa mai departe...sunt terminata,cateodata...

Floricick multa sanatate Zburlitei!!!!fina mea a patit exact pe dos dupa enspele cure de antibiotic pe care le-a luat fata..acum merg pe ceva homeopate..

dymomo in sfarsit,incepe sa iasa soarele si pe strada ta...ma bucur tare,tare ca e bine la job si ca te simti 'reincarcata'

Pirelia sanatate Onucai!!!

daca ceva am omis,imi cer scuze...sunt putin cu gandul aiurea...daca timpul imi permite va povestesc ,dupa ce termin de adunat prin casa

toate fetele!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

hai ca mai am 5 minute la dispozitie sa ma plang...

de ceva vreme (cca 2 luni) am observat pe dintisorii lui david (incisivi centrali,plus incisiv lateral dreapta) niste pete ,depuneri maronii chiar la radacina dintilor...initial,le-am pus pe seama faptului ca nu reusesc sa il curat prea bine (nu prea are rabdare sa stea)...de aceea am si recurs la periuta "cu bateii"(cu baterii,pe romaneste)..parca acum arata mai bine,dar zilele trecute mi-a zis ca are ceva in gurita si cu ocazia asta l-am verificat mai atent..in sensul ca am trecut cu unghia peste dintisori si am observat ca are ca o gaurica ...de fapt,nici nu stiu cum sa descriu ..ca o lipsa de substanta...e situata chiar langa radacina....acu ,stau si ma intreb ce o fi ...imi fac procese de constiinta ca trebuia sa insist mai mult cu spalatul,ma gandesc daca ceva nu am facut bine in alimentatia lui and so on...aveti idee ce ar putea fi? sa fie carie? sa denote ceva carenta (de calciu)?sa fie altceva mai nasol?..sincer,sunt ingrijorata si o sa numar zilele pana ajung cu el la un stomatolog..

mi se pare si ca dintii lui nu au peste tot aceeasi nuanta..nu stiu cum altfel sa descriu ceea ce vad...

oare mami.ilinca ne mai citeste,ca parca ea era in domeniu?!

ms si scuze ca m-am plans din nou...

O zi buna sa aveti!! fug la munca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:


fetelor cine stie ce face Many???


Flori pai cred si eu ca s-a ingrozit de atata antibiotic. Poate n-o mai lasi pe Zburly pe mana doctoritei de la Ramnic . La papa mai poti adauga mar copt in diverse combinatii ca sa mai variezi putin, iar pt tuse nu prea stiu, poate ceaiuri caldute si sa fie si de menta/afin? Comprese calde pe piept / gat seara (din ciorap unlut cu sare si incalzit etc). Sanatate!


Ramonika mamei tale

Miany imi pare rau, te cred ca esti ingrijorata. Dar tot un stomatolog de kupii iti poate spune cel mai corect care e treaba. Orice ar fi, sunt sigura ca nu e nimic grav .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare dragelor!

Hai ca am reusit sa ii culc pe amandoi si pot incerca si eu sa leg ceva.
David este oficial "gradinar" De luni mergem la gradinita si ne place...dar numai cu mama langa el. Ma duc impreuna cu el si stam aprox cate 2 ore. Astazi mi-am luat la revedere de la el si l-am lasat 10 minute cu educatoarele si copiii in timp ce eu eram ascunsa in alta camera. S-a comportat bine, a desenat impreuna cu colegii lui. Vom incerca sa facem totul pas cu pas. il las singurel cate putin si vom vedea cum reactioneaza in momentul in care eu nu mai apar. In caz ca se pune pe plans sa vedem daca se lasa calmat de educatoare.
Sarmant tare baiatul meu...deja si-a facut o prietena. Se plimba cu ea de manuta in curtea gradinitei, i-a spus ca este frumoasa si a pupat-o.(pe romaneste binenteles)

Ce ma sperie e faptul ca sunt copii din alte grupe infectati cu rotavirus ...iar ai mei nu sunt vaccinati. Astazi s-a intamplat sa vomite unul din grupa lui. A venit mamica si l-a luat acasa...
David nu mi-a vomitat niciodata si nici nu a fost deranjat la stomac pana acum...nici nu stiu ce ar trebui sa fac in caz de ceva


Dymomo
, ma bucura tare ceea ce citesc

Licurici, la noi este invers: mi se face mila de Dadi cand nu vrea la olita iar tati insista sa il tin acolo pana face. O veni si vremea sa faca si ei la olita...
Cum ii povesteam unei fete dragi de aici...si pe mine ma bate gandul de o mare schimbare ptr botez: tuns bob si roscata dar nu stiu daca am curaj.
De abia astept sa vad pozici cu noul look

Diana, si eu ma gandesc mereu la tine si cat de mult ne-au ajutat sfaturile tale
chiar daca nu mai ai timpul si dispozitia din'nainte te asteptam cu drag macar sa ne mai povesteti despre voi.

Monis, ma bucur ptr Santi

Raluci, sper sa nu dati in altele acum...la fel cum sper sa nu o patim si noi cu rotavirusul.
si ma bucur ca ai reluat alaptatul

Pirelia, multa sanantate Oanei.

Strumfy, indiferent cum vei naste iti doresc sa iti fie cat mai usor si sa fiti sanatoase!

Ramonika,

Magda, ce fel de sterilet ai avut?...si pe mine ma bate gandul sa imi pun.

Miany, nu stiu ce sa zic despre problemuta Daviducului cu dintisorii...tin pumnii sa nu fie ceva rau.

Ionela, super tare Mihnea
cu oboseala te inteleg atat de bine...

Ancutz, asa si la noi.. a facut vreo doua zile la rand la olita apoi pauza... nu mai vrea.

Floricik...bine ca ati scapat macar de antibiotic...multa sanatate mandrei.

Tina.ma bucur ca v-ati clarificat problemele si este totul bine.

s-a trezit Lucas...va pup pe toate.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

pfoaaaa...cata mai placinta am reusit "sa coc"

Mergi la inceput