Prietene la bine si la greu - 159

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

felicitari Strymfy
bun venit pe lume Camelia.
wow, dar cum de o alapteaza deja? nu a nascut la Cuza?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


Ba da! La cuza!!!!. Si a cerut fata la san... si i-au dat-o.
Se pare ca a reusit si sa obtina sa o ia in salon.... abia astept sa aud si asta ( ca eu mor ca pitigoiul cu gheara in gat cand aud de alaptare la 3 ore)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

super sper sa nu aiba probleme si sa stea cu ea non stop. oricum e mai usor sa manevreze copilul dupa nastere naturala decat dupa operatie. nu mai stiam care e politica la Cuza cu nou-nascutii, stau separat sau impreuna cu mama...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:





BRAVO, BRAVISSIMOOOO, STRUMFY!!!





Ma bucur enorm de mult pt reusita ta si pt bebelina papacioasa! Good job, mami!



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

bravo strumfy iti urez refacere rapida si un bebe papacios si fara colici
bine ai venit pe lume camy sa fi sanatoasa fericita,si cu muuult noroc in viata

si eu am avut-o pe adelina langa mine non stop la maternitate,am platit ceva banuti in plus dar am avut o rezerva cu baie frigider si tot confortul, asa ca din propria experienta spun este foarte ok cu bebe langa tine

ionelamaria multumim mult pentru vesti despre strumfy,esti o draguta

intru pe net doar cand doarme adelina,este o fericita cand se uita la desene cu micky mouse, asa ca eu nu mai am loc de printesa mea, iar cu telefonul nu ma pricep si pace, sunt mai batuta in cap

carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Acum am vorbit si eu cu proaspata mamica si am intrat sa vad daca stiti vestile, dar vad ca deja galeria pentru Camelia e in toi asa ca ii urez su eu din nou tot binele din lume, sa creasca mare, sa fie iubita si norocoasa ca frumoasa am inteles ca e (seamana cu Andruta), iar mamicii i s-a recomandat sa faca si un baiat ca face copii prea frumosi ca sa ramana doar doi .
Mi-a zis si mie Bia ca a alaptat la cateva minute dupa nastere, dupa ce copilul a fost cantarit, spalat, infasat si chiar initiativa a fost a cadrelor medicale, lucru care m-a surprins si mai mult. Acum se pregatea sa urce in salon cu micuta printesa sa o invete sa pape laptic bun de mami si sa i se instaleze cum trebuie lactatia.


Mami fericita de Mariuta
si de de 22 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Ramonik acum la Cuza Voda se sta la un etaj cu copilul, la alt etaj fara copil, in functie de preferinte, probleme si altele.

Legat de noi, am facut acum 2 zile morfologia fetala, bebe e bine, sanatos, voios, creste frumos, eu am mici probleme legat de faptul ca mi-au scazut iar trombocitele ca si la sarcina trecuta si trebuie sa-mi fac analizele o data pe luna pt a le monitoriza, problema cea mare fiind de necoagulare corespunzatoare a sangelui, pericol de sangerare puternica la operatie si faptul ca e obligatorie anestezia totala (eu as fi vrut rahi).
Mariuta e putin racita, rosu in gat, febra, tinem sub control cu biseptol, nurofen, oscilo si vit C plus puf de tantum.

Cam atat despre noi, citesc cum trebuie si sper sa pot reveni cu temele facute.

pupici tuturor.

Mami fericita de Mariuta
si de de 22 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Felicitari STRUMFY!!! Sa fiti sanatoase!

Fetelor sa va povestesc de experienta de astazi cu cei de la Medlife:
First of all, am contractat de la serviciu un abonament pentru Matei pentru 1 an, valabil la orice unitate a companiei (am avut in vedere ca si medicul de familie este tot acolo, ca il stie de la nastere, ca era aproape de casa). La scurt timp s-a deschis Spitalul de Pediatrie....soc, abonamentele nu erau valabile acolo, ci doar in cazul policlinicilor, la spital se aplica doar o reducere de 10% din pretul consultatiei. Si cel mai frumos, dna doctor a fost transferata de la policlinica la spital definitiv.
Ca multumesc lui Dumnezeu Matei a fost sanatos si nu a fost necesar sa ajungem pe la medic decat in control, toate bune, abonamentul practic nu mi-a servit la nimic.
Si astazi dimineata am sunat la spital pentru o programare pt. Matei intr-o dupa-amiaza cand ies si eu de la serviciu....ma intreaba dna de la receptie daca am copilul bolnav. Ii raspund ca nu, si atunci sunt informata ca in acest caz, programarile pentru copiii sanatosi, in cadrul programului de dupa-amiaza a dnei doctor se efectueaza numai intre orele 13-16, dupa ora 16 se vad numai copilasii bolnavi. Ei bine, o adevarata surpriza, nu are rost sa mai calculez cu cate ore inainte de terminarea programului ar tr sa ma invoiesc de la munca (si acest lucru nu e tocmai agreat) si apoi, avand in vedere faptul ca eu am racit, poate pana vineri raceste si copilul. ce fac in acest caz? daca eu am programarea la ora 14, in cazul copilului sanatos, si intre timp ia un virus ceva...mi se pare o lipsa totala de profesionalism, pe banii nostri sa fim conditionati de atatea cerinte din partea unei clinic particulare.
Imi vine sa imi mut copilul la alt medic, am asa niste nervi..
Imi pare rau ca v-am zapacit de cap, incerc sa analizez toate situatiile, si totusi nu gasesc nimic normal in situatia prezentata.

Va multu!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

strumfy felicitari sa fiti sanatoase si voioase, felicitari cadrelor medicale in sfarsit un caz super fericit

monica pupam samburelul

lalu

ralu, nasoala experienta, evident abonamentele pt cei mici sunt o porcarie acum, sunt prea mici sa necesite atatea controale cat sa fie o afacere sa zic si cred ca vorbesti de medlife

monis curs placut

lumi fff tare distractia de la praznic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Primiti cu pupaturi? Vi le trimitem si daca nu primiti Bine ai venit pe lume, Camelia , ma bucur mult pentru mami tau, refacere rapida mami, iar tie, copila norocoasa, viata lina si sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_seby
Si astazi dimineata am sunat la spital pentru o programare pt. Matei intr-o dupa-amiaza cand ies si eu de la serviciu....ma intreaba dna de la receptie daca am copilul bolnav. Ii raspund ca nu, si atunci sunt informata ca in acest caz, programarile pentru copiii sanatosi, in cadrul programului de dupa-amiaza a dnei doctor se efectueaza numai intre orele 13-16, dupa ora 16 se vad numai copilasii bolnavi. Ei bine, o adevarata surpriza, nu are rost sa mai calculez cu cate ore inainte de terminarea programului ar tr sa ma invoiesc de la munca (si acest lucru nu e tocmai agreat) si apoi, avand in vedere faptul ca eu am racit, poate pana vineri raceste si copilul. ce fac in acest caz? daca eu am programarea la ora 14, in cazul copilului sanatos, si intre timp ia un virus ceva...

Am observat si eu la medicul nostru de familie tendinta de a nu amesteca copiii sanatosi cu pacientii bolnavi; pentru a evita transmiterea bolilor. Mie mi s-a parut o idee buna; dar noi o aplicam numai pentru vaccinari; cand sunt copiii raciti prefer sa chem medicul sa ii vada acasa.

_
Rares

Mergi la inceput