Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

michelle, fetita vecina e hindusa, dar mama fetitei hinduse e atee?

Ciudata combinatie...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,cum poate fi un copil de 6-7-8 ani considerat credincios?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


ma refeream la viitor.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
eu consider crestinismul singura alegere buna, singura cale spre mantuire, singura cale spre Rai.
de ce? pt ca e singura "religie" care iti ofera mantuire, o relatie cu Dumenzeu, un viitor etern, o mangiere cand suferi,un exemplu de sacrificiu,principii concrete de viata etc...

desigur daca el-fiul meu nu va fi crestin...si va alege alta cale, e alegerea lui. fiecare plateste pt alegerile care le face.casatoria fiind una din alegeri.


Mie mi se pare ca il expui la o educatie foarte inflexibila care imparte lumea intre cei ce fac alegeri "bune" (crestinii) si cei ce fac alegeri mai putin "bune" (ceilalti) si practic nu ii dai dreptul sa aleaga ce i se potriveste pentru ca il indoctrinezi de mic. Daca va alege altceva va fi numai si numai daca va avea puterea si indrazneala sa se revolte si sa rastoarne toate principiile in care a fost educat si si atunci, va sti ca ti-a frant inima si undeva candva va plati pentru greseala asta.


Si eu am senzatia ca ateii isi expun copiii la o educatie care ii va opri sa caute sau sa se simta atrasi de vreo religie. Mi se pare ca le spun copiiilor ca Dumnezeu nu exista si ii priveaza pe acestia de a descoperi ei insisi existenta sau non-existenta unei divinitati.
Am senzatia ca si ateii care isi educa copiii in spiritul ateismului le obtureaza libertatea de a alege pentru ca ii indoctrineaza de mici si le spun ceva ce nici macar ei nu stiu daca e adevarat sau nu.
In astfel de cazuri, doar cei care au puterea si indrazneala sa rastoarne tot universul pe care l-au imprimat parintii din frageda pruncie....vor putea sa aleaga/ sa se indrepte spre altceva.
Un astfel de copil va stii ca ii dezamageste pe parinti si va avea si el de suportat junghiuri de la propria constiinta.

Am incercat mai sus sa traduc ceea ce i-ai spus lui Michelle in legatura cu educatia crestina pe ca o ofera copilului ei.

Aceleasi lucruri (identice!) se pot aplica pentru orice fel de educatie religioasa. Fie ea atee, crestina, musulmana, budista....sau de orice fel.

De ce se intampla asa? Cred ca e simplu de inteles. Apoi, pun pariu ca fetita de care vorbeste Michelle, a carei mama e (hindusa) atee......va avea o inclinatie mult mai pronuntata spre ateism decat spre hinduism, crestinism sau orice alta religie. Daca are prieteni crestini, s-ar putea sa dezvolte un interes mai special pentru crestinism....dar asta doar daca legatura dintre cei doi copii este foarte puternica....si intre ei sunt astfel de discutii.
Asta demonstreaza ca teoria ta se aplica in orice fel de circumstanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,cum poate fi un copil de 6-7-8 ani considerat credincios?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


ma refeream la viitor.

michelle


A..ok am intzeles!

Totusi d eunde stii ca va fi credincios mai tirziu?

Si aici nu trebuie sa-mi spui de educatzia ce i-o dai tu ,si noua ne-a dat mama educatzie religioasa insa,ca si adultzi am luat alte decizii,deci tu de unde stii ca va fi credincios?

Cit sunt copii e relativ usor sa fie "indoctrinatzi","manipulatzi"...insa ca si adultzi,altfel va sta situatzia!Tu de ce esti asa sigura ca educatzia ta prezenta va da roade?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
eu consider crestinismul singura alegere buna, singura cale spre mantuire, singura cale spre Rai.
de ce? pt ca e singura "religie" care iti ofera mantuire, o relatie cu Dumenzeu, un viitor etern, o mangiere cand suferi,un exemplu de sacrificiu,principii concrete de viata etc...

desigur daca el-fiul meu nu va fi crestin...si va alege alta cale, e alegerea lui. fiecare plateste pt alegerile care le face.casatoria fiind una din alegeri.


Mie mi se pare ca il expui la o educatie foarte inflexibila care imparte lumea intre cei ce fac alegeri "bune" (crestinii) si cei ce fac alegeri mai putin "bune" (ceilalti) si practic nu ii dai dreptul sa aleaga ce i se potriveste, pentru ca il indoctrinezi de mic in a-l convinge ca i se potriveste crestinismul. La 8 ani nu mai tine cu Doamne Doamne e un balaur care te pedepseste, dar stie ca fara credinta impusa de tine (unica), NU va avea mantuire, nu va avea un viitor etern (?), nu va avea o mangaiere cand sufera (?) si ca va plati pentru orice alegere gresita.

Daca va alege altceva va fi numai si numai daca va avea puterea si indrazneala sa se revolte si sa rastoarne toate principiile in care a fost educat si si atunci, va sti ca ti-a frant inima si undeva candva va plati pentru greseala asta.


buflea nu ai inteles....nu am ajuns la nivelul in care sa-i spun religia asta e buna, cealalta e rea...sau mincinoasa.
asta va fi pt mai tirziu...cand v-a creste si va experimenta el singur.
eu , ca orice altceva in viata ii voi spune ce cred eu ca e bine. el va alege.
nu-i voi spune ca imi fringe inima...dar cand un copil greseste si il vezi cum plateste pt greselile lui, normal ca parintele nu e fericit.

nu va trebui pt fericirea mea sa aleaga ce vreau eu...pt ca la urma, urmei credinta nu o alegi de dragul cuiva...trebuie sa o experimentezi pt tine.
la fel cum e si cu dragostea, simti sau nu simti. nnu ai cum sa simti ca iubesti pe cineva doar ca ti se impune...e ceva la nivel de sufletul fiecaruia.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

michelle, fetita vecina e hindusa, dar mama fetitei hinduse e atee?

Ciudata combinatie...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...





nu am spus ca fetitza e hindusa, am spus ca vb despre hinduism cu baiatul meu....
de fapt, tatal e indian din India crescut de parinti hindu,dar el e ateu, mama fetitei e din Bielarus crescuta de parinti atei si e atee.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,cum poate fi un copil de 6-7-8 ani considerat credincios?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


ma refeream la viitor.

michelle


A..ok am intzeles!

Totusi d eunde stii ca va fi credincios mai tirziu?

Si aici nu trebuie sa-mi spui de educatzia ce i-o dai tu ,si noua ne-a dat mama educatzie religioasa insa,ca si adultzi am luat alte decizii,deci tu de unde stii ca va fi credincios?

Cit sunt copii e relativ usor sa fie "indoctrinatzi","manipulatzi"...insa ca si adultzi,altfel va sta situatzia!Tu de ce esti asa sigura ca educatzia ta prezenta va da roade?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


tocmai ca am spus asta,ca nu am de unde sa fiu sigura.
la fel cum nu stiu daca se va face inginer sau vanzator la Walmart...
dar ma rog la Dumenzeu si sper sa-mi asculte ruga, il cresc dindu-i un exemplu de famile crestina si ii expun principiile credintei mele. decizia o va lua el cand va vrea.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Selene_Bunny, nu te supara ca te intreb:

La ce varsta a suferit prietena ta acea transformare 'neplacuta' despre care vorbesti? Crezi ca 'alunecarea' ei a avut vreo legatura cu orele de religie din copilarie?


Teama de fanatism este una pe care o au si credinciosii practicanti. Fanatismul nu este dorit si apreciat de nimeni. Nici macar de cei foarte religiosi.

Musulmanii pe care i-am intalnit (religiosi) nu erau mandri deloc de fanaticii islamici care fac si dreg. Si mi-au dovedit ca sunt oameni foarte misto cu care te poti simti extraordinar. Cu toate ca sunt religiosi....chestia asta nu te incurca cu nimic sa ii ai ca prieteni foarte foarte buni.
Ortodocsii pe care ii cunosc nu sunt deloc incantati de habotnici si de cei care vor sa se dea mai catolici decat Papa. Si nici de cei care fac lucruri prostesti si/sau periculoase. Ba chiar....unii sunt foarte revoltati ca mai apar 'cazuri' din astea.

Inteleg repulsia si teama de care vorbesti, dar statistic vorbind.....cel putin in Romania....nu cred ca putem vorbi despre fanatism religios. Cu cateva exceptii foarte rare unde a fost vorba in principal despre afectiuni de natura psihologica (necontrolate si neamendate la timp). Dar nu putem vorbi despre un fenomen....despre un pericol des intalnit si foarte posibil.

In rest....nu putem vorbi despre fanaticii ortodocsi din Romania sau despre fanaticii catolici din Polonia. Eu una, n-am auzit.

Mai departe....a te interesa CINE preda religia copilului tau si a controla daca nu cumva SARE CALUL si baga copilul in sperieti sau ii inoculeaza ganduri periculoase.....mi se pare firesc si posibil si necesar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
eu consider crestinismul singura alegere buna, singura cale spre mantuire, singura cale spre Rai.
de ce? pt ca e singura "religie" care iti ofera mantuire, o relatie cu Dumenzeu, un viitor etern, o mangiere cand suferi,un exemplu de sacrificiu,principii concrete de viata etc...

desigur daca el-fiul meu nu va fi crestin...si va alege alta cale, e alegerea lui. fiecare plateste pt alegerile care le face.casatoria fiind una din alegeri.


Mie mi se pare ca il expui la o educatie foarte inflexibila care imparte lumea intre cei ce fac alegeri "bune" (crestinii) si cei ce fac alegeri mai putin "bune" (ceilalti) si practic nu ii dai dreptul sa aleaga ce i se potriveste pentru ca il indoctrinezi de mic. Daca va alege altceva va fi numai si numai daca va avea puterea si indrazneala sa se revolte si sa rastoarne toate principiile in care a fost educat si si atunci, va sti ca ti-a frant inima si undeva candva va plati pentru greseala asta.


Si eu am senzatia ca ateii isi expun copiii la o educatie care ii va opri sa caute sau sa se simta atrasi de vreo religie. Mi se pare ca le spun copiiilor ca Dumnezeu nu exista si ii priveaza pe acestia de a descoperi ei insisi existenta sau non-existenta unei divinitati.
Am senzatia ca si ateii care isi educa copiii in spiritul ateismului le obtureaza libertatea de a alege pentru ca ii indoctrineaza de mici si le spun ceva ce nici macar ei nu stiu daca e adevarat sau nu.
In astfel de cazuri, doar cei care au puterea si indrazneala sa rastoarne tot universul pe care l-au imprimat parintii din frageda pruncie....vor putea sa aleaga/ sa se indrepte spre altceva.
Un astfel de copil va stii ca ii dezamageste pe parinti si va avea si el de suportat junghiuri de la propria constiinta.

Am incercat mai sus sa traduc ceea ce i-ai spus lui Michelle in legatura cu educatia crestina pe ca o ofera copilului ei.

Aceleasi lucruri (identice!) se pot aplica pentru orice fel de educatie religioasa. Fie ea atee, crestina, musulmana, budista....sau de orice fel.


Nu, nu ..nu ai dreptate. Ateii spun ca nu s-a demonstrat inca existenta divina de nici un fel, fie ca ea se numeste Budha, Isus, Allah sau "altceva' ... acest statement vine pe fondul informatiilor mixte despre existenta religiilor de tot felul. Prin urmare, un copil care va primi informatia ateista va sti ca exista mai multe credinte, propovaduite de mai multi misionari, dar ca nici una dintre ele nu a fost demonstrata sau traita de cineva in lumea reala.

Mesajul ateist nu imparte lumea in "bine" si "rau" asa cum fac credinciosii si mai mult decat atat pune foarte mult accent pe individ si puterea lui de a-si controla destinul in functie de factorii externi de la un moment dat.

Dupa mine, mesajul ateist da mai multe putere de alegere in functie de zona de confort individuala si are mult mai putine interdictii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu m-am gandit niciodata ca daca vreuna din fetele mele ar fi credincioase, ar face o alegere gresita si mi-ar frange inima, ca ar plati pentru greselile sale... De fapt, cea mare e credincioasa. Agnostica daca e sa spun mai corect. Are 15 ani. Anul trecut a umblat un an intreg la biserica, duminica de duminica, la scoala de confirmare. Nu a confirmat pentru ca nu a vrut sa se boteze la lutherani, ea fiind botezata ortodoxa. Mi-a spus ca nu vede nicio diferenta majora intre religii si nu vrea inca sa faca nicio schimbare. Am aprobat-o, am ascultat-o cat de incantata a fost in fiecare duminica de tot ce faceau acolo. Ea are 15 ani.

Cu cea mica, are 8 ani, am avut recent o discutie pe tema credintei. Stie ca eu nu cred. Ea a fost la biserica cu scoala, merg de fiecare Craciun si Paste. I-a placut, mi-a povestit atunci cat de frumos a fost, au ascultat si au cantat cantece de Craciun. Mai bine zis eu am intrebat-o, eram curioasa cum i s-a parut.

Zilele trecute mi-a spus ca ea nu stie ce sa creada, ca nu i se pare logic sa creada in ceva ce nimeni nu poate demonstra. Nu am discutat nimic despre asta acasa, e concluzia ei. Eu am adaugat ca nu exista cale de mijloc. Ca ori crezi din tot sufletul, ca exista o putere divina, iar atunci esti credincios, ori nu crezi si atunci esti ateu. Mi s-a parut prea devreme sa ii spun si de a treia categorie, inca nu au facut religie la scoala. Are insa o colega musulmana si stie cate ceva despre religia musulmana de la ea.

Cand mergem in Ro mergem si la biserica, am fost si la slujbe duminica impreuna cu matusa sotului. Ca sa vada copiii cum e. Cea mare merge la tara la bunicii ei, merge la biserica. Aici am mai fost la slujbe ocazional. Cand a fost ceremonia de confirmare la care a participat si cea mare, am fost si la slujba dinainte. Nu vad de ce nu m-as duce. Nu ma rog, nu imi fac cruce, dar mi se pare interesant. Si o fac pentru copii. Nu le tin deoparte de credinta, nu vreau sa le impun nimic. Vreau sa fie libere sa aleaga, atunci cand va veni vremea.

Cam asta e educatia pe care un ateu o da copiilor sai. Fara sa ma gandeasc ca ar apuca-o pe o cale gresita, ca m-ar dezamagi sau ca nu ar face alegerea buna.

Mergi la inceput