Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Noi ca paritni trebuie sa venim in ajutorul copiilor cu explicatii, dar pt asta treb sa ne documentam, sa stim despre ce vb.



Exact, noi ca parinti putem sa ii invatam ce dorim, fiecare, despre credinta si religie, dar nu e datoria scolii sa faca asta.

Eu chiar sunt in situatia de a avea copilul la pregatitoare din toamna si sunt pur si simplu ingrozita de perspectiva ca va fi invatat tot felul de bazaconii la scoala. Mai ales ca, citind programele, am observat ca la una singura se specifica caracterul optional, la acea materie numita TIC, nicidecum la religie.

Una e sa invete ce inseamna Pastele si Craciunul (dar si Hanukka si Ramadanul) si alta sa fie dus la biserica, neinsotit de mine sau de altcineva din familie, si sa fie invatat imnuri religioase. Da, sa invete sa respecte credinta fiecaruia si ce inseamna ea, indiferent care ar fi ea, dar nu sa fie invatat ca o femeie e murdara (in sensul de pangarita) si cand concepe si cand naste un copil. Da, sa fie invatat ce inseamna sa fii bun si sa faci bine, dar nu ca un copil nebotezat arde in flacarile iadului(sau, ma rog, ramane pe vesnicie suspendat in purgatoriu).
Nu are rost sa ma justific aici in ce cred sau nu cred eu, dar sunt anumite dogme religioase care pur si simplu imi fac pielea de gaina si nu-mi vine sa cred ca cineva i le va preda copilului meu la scoala ca si cand ar fi adevarate si obligatorii. Daca el le va crede ca adult, e problema lui, dar nu sa i le bage pe gat altcineva, din afara.
Asta este atitudinea mea ca parinte si consider normal ca statul sa mi-o respecte, cata vreme este un stat laic, iar eu imi platesc taxele pentru ca odrasla mea sa beneficieze de invatamant gratuit.

Si sunt foarte, foarte suparata pentru ce se intampla, desi probabil ca imi veti spune ca am posibilitatea sa-l retrag de la ora de religie. Dar sunt convinsa ca daca voi alege sa fac asta (daca va fi posibil acest lucru) si cumva va fi singurul copilas in situatia asta din toata clasa, in final tot el va avea de suferit.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Un copil crescut intr-o familie de musulmani care decide (la maturitate) sa devina crestin sau ateu....aduce bucurie parintilor lui? Ce o intrebati pe Michelle mi se pare fara sens.

Cred ca fiecare parintre are o viziune despre ce e bine si spera ca al lui copil sa mearga pe acea cale. Spera. Nici nu trebuie sa impuna, nici nu trebuie sa fie ca o ciocanitoare....ca e inutil. Dar a spera e omeneste....si Michelle e....inainte de un user pe forum....un om.

Copiii ateilor (ateii nu isi boteaza copiii la Biserica pt ca ar fi contrar credintelor si convingerilor lor) - trebuie sa aiba dreptul si posibilitatea sa nu mearga la orele de religie.
Copiii de alte religii - la fel
Copiii celor care au facut Botezul 'de ochii lumii' - la fel

Ca informatie generala....Botezul nu este anulat de necredinta parintilor. N-are nici o legatura cu asta. Asa ca....botezand copiii ortodox, acesti copiii sunt intru Hristos. Fie ca familia crede asta sau nu. Nu mai mentionez de 'har' ca n-are sens sa intram in detalii.

Pentru cei ai caror copii plang si sunt speriati de 'focul Iadului' si de 'O sa te bata Doamne, Doamne'....imi pare sincer rau. Nu stiu ce poate duce la o astfel de 'trauma', dar milioane si milioane de crestini de pe fata pamantului....n-au trecut prin ea.


Faptul ca oamenii se convertesc la alte credinte(de multe ori dupa o educatie religioasa foarte temeinica) este dovada ca invatarea si practicarea unei religii in copilarie NU indoctrineaza si anihilieaza libertatea de a alege.
Nici un om nu ramane loial unei religii pt ca isi iubeste parintii sau ii e frica de ce zice lumea. Sunt exemple de oameni care si-au riscat viata pentru a se putea converti. Pt a putea sa-si manifeste 'liberul arbitru'.

Apropo, 'liberul arbitru' pe care toata lumea il mentioneaza.....are o origine si o conotatie STRICT religioasa, in legatura cu divinitatea. Nu umanistii sunt cei care au inventat acest termen, nu filozofii, nu psihanalistii.

"Liberul arbitru" este un concept ce sta la baza celor 3 religii monoteiste si isi are originea chiar in ele.

Multe din 'principiile sanatoase' expuse de voi isi au radacinile in crestinism(iudaism sau Islam). Oricine se poate documenta in privinta asta si n-are rost sa mai adaug alte explicatii.

E ciudat ca ateismul /agnosticismul / pandeismul, etc, etc. . . nu isi gasesc o terminologie proprie si originala prin care sa isi desemneze valorile.
Terminologia (si unele valori) sunt imprumutate din religiile lumii....si nimeni nu se sinchiseste sa recunoasca acest fapt.....asta ca fapt divers.


p.s.

Inca o data, pentru cei care cred ca isi traumatizeaza/indoctrineaza copiii cu orele de religie: in esenta aceasta teza e falsa (pana la proba contrarie). Nu stiu daca putem demonstra o asemenea teza.
Daca ar fi o certitudine, prin tara asta(si nu numai) ar fi doar copii si adulti care si-ar face cruci non-stop, n-ar mai iesi din biserica, le-ar fi frica sa minta sau sa jigneasca pe cineva (ca sa nu arda in flacarile Iadului).
Aproape toti am tine post, ne-am casatori virgini, am face numai fapte bune, am dona toate averile saracilor si ne-am culca sub cerul liber, n-am face avorturi, nu am divorta.....etc.
Dar peisajul nu arata deloc asa.....ceea ce inseamna ca 'traumele' nu exista si 'indoctrinarea' e doar un bau-bau care n-are nici o conexiune cu realitatea curenta (din Romania cel putin).







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Io va recomand Prahova TV. Clipurile cu teme religioase. Dez-tzepenesc SIGUR. La asa prostie, si mortu' se dez-tzepeneste.

Sunt pe YouTube.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

si al meu a invatat despre Budhism, despre zeii greci si romani din atlase de la bibloteca...invata first hand despre hinduism de la o fetitza (vecina naostra)...invata, despre crestinism de la noi.

Cand va fi sa aleaga va fi alegerea lui.
Eu din toata inima sper sa faca alegerea buna si ma rog pt el.
Asa inteleg sa fie normal. Dumnezeu ne-a dat free choice. Ne-a spus ce e bine si ce e rau...nu mai spun unde ca stie toata lumea, noi acum alegem fiecare ce vrea.

Noi ca paritni trebuie sa venim in ajutorul copiilor cu explicatii, dar pt asta treb sa ne documentam, sa stim despre ce vb.


michelle



Te intreb fara urma de ironie: daca se insoara cu vecina si trece la hinduism? Inseamna ca NU a facut alegerea buna??? Sau, e buna si aia, atata timp cat el e fericit? Sau o sa-i 'bazai' pe amandoi zilnic sa treaca la crestinism? Ca asta e adevarata religie, si restul sunt... personal, nu stiu ce sunt. Pseudo-religii? religii gresite?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia



Maria, cu ce nu esti de acord???

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

si al meu a invatat despre Budhism, despre zeii greci si romani din atlase de la bibloteca...invata first hand despre hinduism de la o fetitza (vecina naostra)...invata, despre crestinism de la noi.

Cand va fi sa aleaga va fi alegerea lui.
Eu din toata inima sper sa faca alegerea buna si ma rog pt el.
Asa inteleg sa fie normal. Dumnezeu ne-a dat free choice. Ne-a spus ce e bine si ce e rau...nu mai spun unde ca stie toata lumea, noi acum alegem fiecare ce vrea.

Noi ca paritni trebuie sa venim in ajutorul copiilor cu explicatii, dar pt asta treb sa ne documentam, sa stim despre ce vb.


michelle



Te intreb fara urma de ironie: daca se insoara cu vecina si trece la hinduism? Inseamna ca NU a facut alegerea buna??? Sau, e buna si aia, atata timp cat el e fericit? Sau o sa-i 'bazai' pe amandoi zilnic sa treaca la crestinism? Ca asta e adevarata religie, si restul sunt... personal, nu stiu ce sunt. Pseudo-religii? religii gresite?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


parerea mea o spun clar si fara ocolisuri ca nu am de ce.
da consider ca nu e o alegere buna.
eu consider crestinismul singura alegere buna, singura cale spre mantuire, singura cale spre Rai.
de ce? pt ca e singura "religie" care iti ofera mantuire, o relatie cu Dumenzeu, un viitor etern, o mangiere cand suferi,un exemplu de sacrificiu,principii concrete de viata etc...

culmea ca eu cu mama fetitzei suntem prietene f. bune desi ea e atee,si chiar am vb ...cum vb mamele de viitor, de copii de casatorie...i-am spus ca eu cred ca e bine ca cei 2(nu ne refeream la copiii nostri) sa aiba aceasi credintza.
si i-am spus ca m-as bucura pt copilul meu, daca el e credincios sa ia tot o fata credincioasa....de ce?
pt ca in primul rind cand sunt diferentze de credintza apar disensiuni in familie, nu e o relatie legata, completa...

acum, multe fete pot sa-mi spuna ca si ele au o relatie buna cu sotii lor si ...deci se poate..se poate cand sunt amindoi atei, sau amindoi agnostici, dar mai greu, f. greu cand sunt practicanti... cand cred cu adevarat in credintza lor.

desigur daca el-fiul meu nu va fi crestin...si va alege alta cale, e alegerea lui. fiecare plateste pt alegerile care le face.casatoria fiind una din alegeri.

imi va fringe inima pt ca stiu ca va urma o cale grea, o cale gresita care ii va aduce multa suferinta. de unde stiu eu asta?
eu am fost pe aceasta cale si stiu cat am suferit.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,cum poate fi un copil de 6-7-8 ani considerat credincios?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
...

Dar peisajul nu arata deloc asa.....ceea ce inseamna ca 'traumele' nu exista si 'indoctrinarea' e doar un bau-bau care n-are nici o conexiune cu realitatea curenta (din Romania cel putin).










Copiii speriati cu bau-bau cand mai cresc isis dau seama ca nu eveau nimic de care sa se teama cand le ziceu [arintii ca 'vine bau-bau'. Tot la fel, copiii pot fi speriati acum ca "dumnezeu bate", dar crescand ajungi sa intelegi lucrurile altfel. Ca asa, ar fi oameni care ar umbla pe strazi speriati, urland "Vine bau-bauuuuul"...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Apropo, 'liberul arbitru' pe care toata lumea il mentioneaza.....are o origine si o conotatie STRICT religioasa, in legatura cu divinitatea. Nu umanistii sunt cei care au inventat acest termen, nu filozofii, nu psihanalistii.

"Liberul arbitru" este un concept ce sta la baza celor 3 religii monoteiste si isi are originea chiar in ele.



Faptul ca acest concept pleaca de la un autor cu nume de sfint, care el insusi il descrie paradoxal in De libero arbitrio nu inseamna ca el a ramas acolo. Au urmat curente peste curente, scoli peste scoli care l-au reluat si l-au reconsiderat. E extrem de interesant de vazut cum a fost dezbatut, inteles, interpretat, demonstrat acest concept... Eu il prefer pe Thomas d’Aquin, e mult mai aproape explicatia lui de ceea ce cred eu despre liberul arbitru, filozofic vorbind, daca vreau sa bat cimpii. In realitate, cred ca cel mai aproape de adevar a fost Durkheim, caci liberul arbitru in societatile actuale este de departe un concept care poate fi luat din carti si aplicat asa, ca litera de lege... decit daca vrem sa ne amagim sau sa ne consolam.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

michelle, eu, una, ma tem de fanatism.

Daria este botezata ortodox. Am decis astfel din doua motive:

1. Am vazut altfel Taina Botezului de cum este ea transmisa credinciosilor (mai multe detalii nu dau).
2. Il respect pe Iisus pentru ceea ce a fost si ce a facut. Desi sunt botezata la romano-catolici, nicio biserica (,) catolica nu mi-a dat sentimentul de "bine". Sentimentul de "bine" l-am simtit doar in bisericile ortodoxe si nici asa in toate.

Tatal Dariei este botezat tot la ortodocsi. La botez nu am fost intrebati ce religie avem noi, parintii si nici daca suntem casatoriti. NU suntem. Nici macar civil.

Nu ma opun ca Daria sa stie despre Doamne-Doamne. A fost la biserica de vreo cateva ori. Nu ma opun sa citeasca Biblia, daca asa va dori.

DAR... ma opun indoctrinarii.

Am o prietena buna, absolventa de Teologie-Litere, profesoara de religie. Mi-e draga, am fost ca surorile multa vreme. Ne intelegem bine pana la... religie. Pe ea o cunosc si totusi nu as fi de acord sa-i predea Dariei religie. Pentru ca stiu, am vazut ce s-a intamplat cand s-a lasat cucerita de "crede si nu cerceta".

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
eu consider crestinismul singura alegere buna, singura cale spre mantuire, singura cale spre Rai.
de ce? pt ca e singura "religie" care iti ofera mantuire, o relatie cu Dumenzeu, un viitor etern, o mangiere cand suferi,un exemplu de sacrificiu,principii concrete de viata etc...

desigur daca el-fiul meu nu va fi crestin...si va alege alta cale, e alegerea lui. fiecare plateste pt alegerile care le face.casatoria fiind una din alegeri.


Mie mi se pare ca il expui la o educatie foarte inflexibila care imparte lumea intre cei ce fac alegeri "bune" (crestinii) si cei ce fac alegeri mai putin "bune" (ceilalti) si practic nu ii dai dreptul sa aleaga ce i se potriveste, pentru ca il indoctrinezi de mic in a-l convinge ca i se potriveste crestinismul. La 8 ani nu mai tine cu Doamne Doamne e un balaur care te pedepseste, dar stie ca fara credinta impusa de tine (unica), NU va avea mantuire, nu va avea un viitor etern (?), nu va avea o mangaiere cand sufera (?) si ca va plati pentru orice alegere gresita.

Daca va alege altceva va fi numai si numai daca va avea puterea si indrazneala sa se revolte si sa rastoarne toate principiile in care a fost educat si si atunci, va sti ca ti-a frant inima si undeva candva va plati pentru greseala asta.

Mergi la inceput