Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Fratilor, pe bune. . . am senzatia ca vorbim ca sa vorbim.

Nimeni nu baga pe gat nimic. 87% dintre romani sunt ortodocsi si e normal sa se predea asta. Daca nu vor sa se mai predea sa se declare atei sau ce sunt.



Dar un stat laic nu poate cere unui om sa se declare ateu sau ce este, daca nu e ortodox (numai felul in care ai scris aici e discriminator). Religia este un lucru intim, in spatiul public poti sa crezi si in Highlander, te priveste. Asa cum te priveste orice aspect al vietii tale care tine de sfera privata. Se amesteca lucrurile...



Vin si te intreb. De ce se mai fac astfel de statistici? De ce oamenii din lumea intreaga declara apartenenta lor la o religie sau alta sau declara ca nu vor sa declare?

Nu e discriminator deloc. Eu daca nu ma consider ortodox sau catolic, daca nu ma intereseaza . . . pot sa declar asta. Nu ma obliga nimeni sa declar ceva ce nu e adevarat sau ceva ce nu vreau sa declar.

Spre exemplu, 70% dintre spanioli declara despre ei ca sunt catolici, in India 80% din populatie este hindusa. . . , in Grecia 95% se declara ortodocsi, in Polonia 90% catolici. . .
surpirza. . .in Japonia 84% declara ca nu au/practica nici o religie.

Oamenii in lumea larga DECLARA ce si cum cred. Majoritatea. Nu te obliga nimeni, dar poti sa o faci.


Acum. Daca 80% din romani declara (de bunavoie si nesiliti de nimeni) ca sunt ortodocsi. . . de ce si-ar imagina ministerul invatamantului (sau altcineva) ca romanii declarati ortodocsi au o fobie vis-a-vis de religia in scoli si de invatarea unui "Inger, ingerasul meu" la scoala?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria, ministerul nu trebuie sa ISI IMAGINEZE, problema nu este studiul religiei cat modul in care aceasta se studiaza.
Si daca sunt ortodoxa, poate nu imi convine sa ii spuna cineva copilului ca arde in Iad daca minte sau daca e neascultator, ca femeile sunt pacatoase, murdare cand sunt la ciclu, ca nu au voie sa intre in Biserica atunci, ca femeile nu au voie sa se plimbe prin toata Biserica asa cum au voie barbatii si ca s-au ars pe rug femei in numele religiei. Nu, mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihaela-S,pai asta-i altceva daca programa e nepotrivita, abordarea e gresita(pedepse, pacate etc), proful e incompetent etc, se poate lucra la asta, ca asa si la istorie zicea cineva ca manualul e prost, dar pt asta nu inseamna ca nu se mai face istorie.Deci aici e buba.Iar istoria religiilor se poate face mai tirziu, ca tot tb sa incepi cu ceva, macar incepi cu religia ta, cu ce cunosti si abia apoi se merge mai departe.

Cam asta, oricum eu m-am adresat credinciosilor la acest topic, cine nu vrea sa faca am inteles ca nu e obligat sa faca, iar daca asta nu se respecta peste tot, oamenii n-au decit sa faca lumina si sa-si ceara drepturile, asta deja nu mai are legatura cu disciplina religie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



[/quote]


Acum. Daca 80% din romani declara (de bunavoie si nesiliti de nimeni) ca sunt ortodocsi. . . de ce si-ar imagina ministerul invatamantului (sau altcineva) ca romanii declarati ortodocsi au o fobie vis-a-vis de religia in scoli si de invatarea unui "Inger, ingerasul meu" la scoala?





[/quote]
Ca sunt ortodocsi romanii in proportie de 80% nu este meritul scolii sau al bisericii ci al familiei! Sa fie f. clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Nelia, cum n-ai citit si partile in care se spune clar ca nu-i obligatorie religia? Si cum de le-ai sarit si pe alea in care se scrie ca si-n Germania auzi ca se face religie?In Ro se face ortodoxie fiindca zic statisticile ca vreo 90% sint ortodocsi, in Germania fac religie luterana sau nu stiu de care, n-or sa faca ortodoxie daca oamenii-s luterani.



Ba am citit, Katya. Si citesc discutiile altor parinti de multa vreme despre acest subiect. Nu e obligatorie, dar e inscris din oficiu la ora de religie... Noua ne-a venit o foaie acasa cu doua optiuni: religie sau etica si morala. Asta inseamna ca nu e obligatorie, asta inseamna ca poti sa alegi.

Am citit si ca in Germania se face religie, dar nu traiesc acolo si nu stiu ce conotatie (cum spunea cineva) are studiul religiei acolo. Tu traiesti in Canada, ce faci? Ore de religie in scoala pentru fiecare religie reprezentata intr-o scoala? Ar fi pur si simplu imposibil, ar trebui concediati profesorii care predau alte discipline si lasa numai religie. In clasa la fata mea cea mare sint 28 de copii, au o invatatoare si trei profesori (engleza, sport si stiinte)... si in numai in acest grup de elevi si profesori au 13 religii reprezentate. Cum acomodezi pe toata lumea? Si de ce daca statul si institutiile statului sint laice, dar ai libertate de expresie a ceea ce esti in afara institutiilor?

In facultati, studentii au diverse credinte, daca la un grup mic precum cel de mai sus sint 13 reprezentate, gindeste-te cum sint reprezentate religiile intr-un grup de 10-15 mii de studenti si profesori. Cum acomodezi? Le deschizi lacasuri de cult tuturor pe suprafata universitatii? Si unde s-ar mai studia materiile pentru care au venit la facultate...

Da, daca se tine neaparat sa se faca, atunci sa se faca, dar sa fie alternativa sau alternative, clare, descrise in programa scolara. asau cum a fost descrisa disciplina religie. Daca aceste ore de religie raspund nevoilor unei anumite parti a populatiei (da, sint majoritari ortodocsii, dar mai sint si altii, si nici cei care se declara ortodocsoi, nu toti doresc ore de religie in scoala sau asta nu mai conteazea, ne supunem pur si simplu majoritatii?), atunci normal ar fi ca fiecare segment de populatie care nu doreste aceste ore de religie sa aiba o alternativa clara (nu mers la biblioteca, nu plecat acasa, nu stat pe hol, singur, nu marginalizat pentru ca nu crede in Dumnezeu...) Ce e asa de greu de inteles?

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca sa fie clar credinta mea care este f. puternica si vine din mine nu din lectiile de la scoala!
A fost o persoana luminata, un preot cu har si cu f. multa credinta care m-a atentionat la un moment dat dar pe care din pacate l-am ignorat, acum peste timp imi dau seama ca viata ne este oglinda faptelor noastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:



B.Nica. . . nu l-as fi dat pe Densusianu de exemplu daca nu l-as fi citit. Imi place destul de mult si (bineinteles) teoriile lui ma flateaza. Nu-l dispretuiesc/ desconsider deloc. . .dar in toate sunt niste limite (ma refer la exemplele date de Xio)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sincer, eu nu stiu despre ce vorbesti?... ce exemple? ce limite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Maria, ministerul nu trebuie sa ISI IMAGINEZE, problema nu este studiul religiei cat modul in care aceasta se studiaza.
Si daca sunt ortodoxa, poate nu imi convine sa ii spuna cineva copilului ca arde in Iad daca minte sau daca e neascultator, ca femeile sunt pacatoase, murdare cand sunt la ciclu, ca nu au voie sa intre in Biserica atunci, ca femeile nu au voie sa se plimbe prin toata Biserica asa cum au voie barbatii si ca s-au ars pe rug femei in numele religiei. Nu, mersi!



Nu te supara ca intreb, dar cam ce fel de ortodoxie ti-ar placea tie sa se predea? Asa de curiozitate.


Toate exemplele tale 'pica' pt ca nu au nici o legatura cu ortodoxia, ci doar cu niste chestii luate 'din auzite'. Daca vorbim in 'presupuneri' si despre de 'am auzit' eu in tramvai. . . nu, multumesc!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui belleane

Eu tare as vrea sa stiu cum este la alte culte religioase. Daca se fac slujbe pentru copii, scoli de duminica, altele.

Te iubim, printesa Victoria!!!


la Sufletul Credintei este un subiect despre cum se practica la bisericile crestine din America.

michelle

Mergi la inceput