Oscars 2012

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asaaaaa ... ia sa mai scriem de filmele de la Oscar, pe masura ce le vad as incetisor, incetisor .

Am vazut Midnight in Paris ...

Am o parere mixta despre film ... mi-a placut inceputul si mi-a placut ideea, nu mi-a placut insa cum s-a terminat. Am simtit filmul ca pe un deal pe care il urci usor ca sa poti gasi in efortul urcusului placere, si cand in sfarsit iti bate inima in ritmul peliculei, si curiozitatea este in sfarsit dezlantuita, mai faci un pas si te trezesti in gol - The End ... ca si cum n-a mai avut pelicula sa continue, sau n-a mai avut timp sa-si dezvolte ideea.

Ce idee am vazut eu in filmul asta ? Pai cam ca in toate filmele lui WA, mi s-a parut ca citesc mai multe planuri ... unul in care oamenii se iubesc dar nu se potrivesc, al doilea cum iubirea te scoate din zona ta de confort dar instinctiv te intorci acolo unde te simti bine si uite asa ajung partenerii din cuplu sa petreaca timp separat ... apoi desigur realitatea cotidiana de care mai mereu suntem nemultumiti si mai mereu visam la alt ceva, indiferent de zona si timpul in care traim, mi s-a parut ca am inteles si ca nimic din cursul vietii nu se poate schimba, chiar daca am cunoaste viitorul, nu am avea ce face cu aceasta informatie.
Mi-a placut extrem de mult jocul actorilor - aici WA nu s-a dezmintit ... nu am vazut un film de-al lui in care sa nu ma impresioneze asta ... sincer nu prea dadeam doi bani pe Owen Wilson, mi se parea asa cam clown si nici pe Rachel McAdams pe care n-o vedeam mai sus de Notebook-ul ei.

Per ansamblu totusi, desi a luat Oscar, cred ca o sa-mi mai amintesc de filmul asta cel mult ca un scurt metraj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am mai vazut Moneyball - ala cu Brad Pitt nominalizat la Oscar.

Filmul in sine este cat se poate de plictisitor pentru cei care nu cunosc lumea baseball-ului - me included. Totusi, facand abstractie de detalii, ideea principala este cum administrezi un business care merge prost si cum iti asumi decizii inovatoare cu risc foarte mare de esec.

Desi nu imi vine sa recomand filmul, Brad Pitt joaca intr-adevar foarte bine ... imi lace tare de el, imi place ca a lasat rolurile alea de Fat Frumos si nu s-a pierdut in comediile romantice ieftine ca sa nu uite lumea ce baiat dragut este - asa caum a facut R. Gere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am vazut, in sfarsit, The Descendants ...

Mi-a placut ideea filmului foarte mult, mi-a placut relatia mizerabila pe care o are cu fetele lui, mi-a placut dushul rece pe care il primeste cand vede ce s-a ales din familia lui ... contrar probabil multor pareri, eu nu am invinuit-o pe nevasta-sa, cred ca contributia financiara in familie este mult mai putin importanta decat prezenta si implicarea personala ... cu alte cuvinte, dupa mine este ok sa pierzi tot (respectul copiilor, dragostea nevestei) cand nu le-ai oferit decat suport material.

Consider insa ca nu este un film pentru toata lumea, nu oricine poate rezona cu actiunea si personajele ... si asta este un dezavantaj care il descalifica. Este un film pentru oameni maturi, trecuti de prima tinerete, atinsi de ceva experienta familiala ...si cati din astia se duc la cinema ?

Nu mi-a placut in schimb de Clooney - nu stiu, nu pot spune ca a jucat prost, dar nu i s-a potrivit rolul, deloc ... stiu ca a fost nominalizat la Oscar, dar nu cred ca il merita ...

Desi nu am vazut The Artist si nici nu ma pot mobiliza sa-l vad, cred ca Oscarul il merita B. Pitt pt Moneyball.

Mergi la inceput