Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Neata, dragelor!

Jasmeeen, doamne fereste de asa probleme! :( Si eu sunt alaturi de tine si sper sa treci cu bine peste toate astea.

Eu sunt fericita de nu se poate : ieri am fost anuntata ca de luni incep munca la o firma la care am avut interviu saptamana trecuta. Este in alt oras si nu stiu cum ma voi descurca cu transportul. Inca nu am semnat contractul (azi la 4 il semnez), insa banuiesc ca mai intai e pe 6 luni, perioada de proba. De-asta nu stiu daca sa-mi iau masina sau nu, daca da de care si tot asa. Transportul in comun nu e o solutie buna, pt ca as face cam 3 ore dus-intors, ceea ce mi se pare tare mult

In acest caz clar nu mai ajung in Ro de Paste, asa ca-l voi sarbatori doar pe cel catolic, la familia prietenului meu (neamt). O sa fie o premiera

Voi cum stati cu pregatirile? A mai ramas atat de putin timp!

O zi faina si cu spor va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarilis spune:

Bun gasit tuturor!

Eu sunt Amarilis,si in curand familia mea v-a trece prin mari schimbari:ne mutam in Bavaria,intr-un mic orasel langa Nurnberg.Sotul meu este de 5 luni acolo si a pregatit tot ce se poate pentru a face mutarea cat mai usoara pentru copiii nostri:fetita de 2 ani si baietelul de 3 ani si 4 luni.In ultimile luni am citit tot ce am putut pe forum legat de experientele voastre in Germania.Am inteles un lucru primordial:trebuie sa invat limba germana.Eu sunt farmacist si pentru a putea profesa o sa treaca ceva timp,sunt convinsa de asta.

Pana acolo o sa facem drumul pana la noua locuinta cu copiii si masina.Intrebarea mea este:poate cineva sa ne recomande un loc de cazare decent in Szeged? Am cautat pe forum dar tot ce gasesc despre asta e legat de persoane care calatoresc prin zona pentru a face fertilizare in vitro,deci e putin probabil sa mearga cu copii acolo.

Ma intereseaza o pensiune curata si linistita cu preturi decente.Daca cineva poate sa-mi faca o recomandare,multumesc anticipat.

Va multumesc si pentru postari.Am invatat destule urmarindu-va si citind.Va doresc numai bine cu sprenta ca in curand o sa va pot impartasi din experienta noastra in Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bund venit La Viatza in Germania Amarilis si acomodare usoara.
Ruxandra, felicitari pt job.


Deschid capitol nou.

Mergi la inceput