Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

...va multumesc mult pentru sustinere!!


monica, el nu a platit absolut nimic, de cand suntem "getrennt lebend"...Unterhaltsvorschuss primesc fetele, de la stat, adica, doar o parte din ceea ce li se cuvine de la tatal lor, el se face ca nu are de unde...stiu eu insa mai bine...deci, pe el nu l-a interesat nimic, niciodata, ca ma ocupam eu de toate - insa de cand cu divortul, isi cere dreptul, ce ma supara pe mine este ca toti isi apara drepturile, insa de obligatii, nu intreaba nimeni...in fine, ce sa zic, vom vedea cum va fi cu Umgangspflegerin asta, sper sa nu le oblige la nimic si sa nu le streseze, mai mult decat sunt oricum, in situatia de fata...

cristina, eu ma refeream la pasapoartele tunisiene (cele germane, le am eu, romanesti inca nu au, ma bat gandurile sa le fac, insa trebuiesc transcrise certificatele de nastere de aici, nu am facut-o pana acum, din pacate), la consulat, nu intereseaza decat parintele tunisian...ei le fac pasapoarte pe loc, fara discutie, asa cum emit si adeverinte ca s-a renuntat la cetatenia tunisiana, si pe sub mana, dau pasapoartele inapoi...inoficial, Ausländeramt si Einbürgerungsbehörde cunosc cazul Tunisiei (si inca alte cateva tari, drept care ma mir cum dau asa usor cetatenia germana), care nu-si elibereaza cetatenii in realitate, ca si faptul ca odata luati, copiii nu mai pot fi recuperati, fara acordul tatalui, indiferent ce hotarari emit instantele altor tari sau ce demersuri se fac prin consulate...din pacate, eu toate aceste lucruri le-am aflat abia de cand s-a intentat divortul :( ma gandesc ca ale mele sunt maricele, si sper sa-si poata impune punctul de vedere...


...mmmmmm, daa - batonul cu mac - fetele mele s-au indragostit de el din prima, din pacate, ultima oara, nu am prea gasit sa cumparam...ah, si de Fornetti...:3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, nu am mai intrat de mult. Mi-i s-a stricat calculatorul, acu am altul, sunt cam sucarita cu serviciul, ma rog, s-au adunat mai multe.

Jasmeen, nu exista un avocat sau vreo organizatie unde sa poti discuta asa o situatie? Eu as discuta cu fetele serios despre teama ta si le-as instrui sa nu mearga cu tatal in locuri necunoscute si nestabilite in prealabil de fata cu tine. Sa fuga, sa strige dupa alti adulti, sa se apere. In nici un caz sa nu treaca granita si sa nu se urce in avion, fara sa fii discutat cu tine clar asta fata in fata si nu la telefon (inclusiv cind tatal le-ar spune "asa am stabilit cu mama"). Daca ajung in situatia sa fie duse in Tunisia, sa caute ambasada germana (eventual cautati dinainte unde are Germania consulat, invata-le niste fraze standard in franceza si in engleza prin care sa povesteasca ca sunt rapite de tata si sa ceara ajutorul si contactul cu tine). Exista cursuri de aparare pt copii organizate de politie unde ii invata cum sa reactioneze la o rapire in general. Nu poti sa ceri in instanta sa se faca intilnirile doar la voi acasa sau numai in prezenta ta? Urita situatia.... Sunt cazuri multe de "rapiri" spre Tunisia ?

Cei cu dintii de lapte: se intimpla foarte des. Si eu am patit asa, doi dinti i-am salvat, o masea nu. Eu, dupa cit am tras cu dintii, stiu ca imi voi fitii juniorul pe la dentisti si ii voi ametii pe dentisti cu intrebari. SI noi avem amu probleme cu dintii, tocmai ce ne ies maselutzele, si suntem tare miriit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Sunt cazuri multe de "rapiri" spre Tunisia ?





da sunt, nu am idee care este cauza si nici nu am cunoscut aceasta situatie, pana nu am inceput sa caut in internet solutii - si da, exista organizatii, chiar am luat legatura telefonic si am explicat situatia noastra, ei m-au asigurat ca fetele nu pot fi silite sa aiba contact cu tatal daca nu doresc, au verificat si mi-au confirmat ca sunt cazuri multe, ca si chestia cu cetatenia tunisiana, mi-au spus sa fiu atenta, pentru ca din pacate, justitia de obicei nu merge pe preventie sau pe antecedente...multumesc inca o data pentru sugestii - chestia cu autoapararea - si va doresc la toate, o noapte linistita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Jasmen, nu doresc sa ajungi in situatia aceasta niciodata. Ai grija de fetele tale, am vazut o data un reportaj despre o mama englezoaica careia i-au fost rapite cele doua fete. A facut acel documentar 'ondercover', adica a fosr urmata de camera de luat vederi pana in tara respectiva. Nu mai stiu exact dacaa fost Siria sau Iran sau Irak sau Tunezia. In orice caz, eu am plans la filmul acela. A reusit sa-si vada fetele de la distanta, purtau baticul sau cum se spune specific religiei musulmane si cand s-a dus la ele sa vorbeasca cu ele, ele s-au speriat si au fugit in casa. Locuiau cu tatal si cu mama vitrega si aveau interdictie sa vorbeasca cu oricine. Nu a reusit sa le ia cu ea. Stiu ca se vorbea despre posibilitatea de a le rapi inapoi, ceea ce era f. riscant, pt ca Anglia nu putea face nimic pt ele.

La fel un caz cu doi copii ai unei olandeze cu un sirian, care au reusit sa se refugieze in ambasada olandei si care au fost tinuti acolo cateva luni pt ca Olanda nu putea sa-i scoata din Siria.
Deci, atentie mare cu tarile arabe in ceea ce priveste eventualele rapiri.
Eu sper sa treceti cu bine majoratul Si succes si putere cu divortul, nu e usor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Jasmeen si eu te sfatuiesc sa-ti iei toate masurile de precautie. Autoritatile fac ce le sta in putinta pentru a nu se prejudicia pe ele insele. Daca se intampla o tragedie fie e prea tarziu, fie nu se implica, sau nu (mai) au cum sa te ajute. Desi
te-ai informat, iti pun si eu un link privitor la familiile binationale: http://www.verband-binationaler.de/. Au si reprezentante in orasele mai importante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:


'neata, am luat vacanta, in sfarsit...

amonar, multumesc din suflet pentru urari, la fel si tie, numai bine!...ai dreptate, orice inima de mama se frange numai la ideea ca i-ar putea fi luati copiii... nu mai departe de august 2011, a fost rapit un baietel de sase ani, din Münster, de tatal lui, Taxifahrer, originar din Turcia...articolul il gasiti aici: http://www.recklinghaeuser-zeitung.de/nachrichten/region/muenster/Leiblicher-Vater-entfuehrt-sechsjaehrigen-Sohn-ins-Ausland;art1331,529271
...tot acolo gasiti si relatarea procesului deschis in Elvetia unui tunisian, care si-a rapit cei doi copii, Elias si Jonas, in 2010... http://www.kindesentzug24.com/pilotprozess-gegen-kindesentfuehrer/
...o sa trag la imprimanta articolele astea, sa le arat d-nei Umgangspfleger, sa nu zica ca nu stie...
... de cand caut sa ma informez, am citit atatea povesti zguduitoare, mai ales pe 1001Geschichte.de, http://forum.1001geschichte.de/viewtopic.php?f=16&t=1755&start=320...nu intrati sa cititi pe forumul ala, decat cu cutia de batiste langa voi :(...

enza, multumesc mult de tot, pentru link! , chiar maine o sa dau telefon si am gasit o filiala, la 30 km de mine, chiar in orasul in care locuieste tatal lor...sper sa fiu luata in serios, pentru ca in alta parte, mi s-a replicat ca fetele sunt deja prea mari pentru a putea fi duse fara voia lor...o zi frumoasa si insorita! ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Jasmeen, am citit de ieri, dar nici nu stiu ce sa scriu in plus fata de ce stii sau ce au mai scris si fetele. Eu nu le-as lasa pe fete singure cu el. As merge si eu si as sta la ceva distanta. Daca se duc la film, as intra si as sta 2 rinduri in spatele lor......
Multa putere si sa iasa ine totul la final! Si...felicitari pt baiat si mult succes la Uni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Jasmeen, eu zic sa ceri tare si puternic sa iti fie aparati copii. Cere-i lui tanti aia sa ia in consideratie aceasta posibilitate. Multe fete s-au trezit duse in Turcia ca sa fie acolo maritate fara voia lor, asa ca eu nu cred ca e prea tirziu sa fie luate fara voia lor. De aia spun sa vorbesti bine cu fetele tale, sa nu creada in povesti spuse fie de tata, fie de necunoscuti (de exemplu ca esti bolnava si ca le duc sa te vada). Lasa-le si pe ele sa citeasca asa o poveste si spune-le cit de greu e sa le readuci in tara, o data ce ies peste granita. Cred ca cel mai simplu e sa ceri ca intilnirile sa fie organizate fie la tine acasa, fie cu o terta persoana de fata (daca a fost violent cu voi sau de fata cu fetele, ai putea folosii acest lucru ca motiv). I-ati un avocat bun de tot, poate te sfatuieste vreo organizatie de unul cu experienta.

Mie mi-ar fii groaza de asa un scenariu, am citit pe vremuri o carte de amintiri ale unei femei tinuta asa intr-o tara araba. Bineinteles nu il cunosc nici pe fostul tau sot si nici ce influenta asupra lui are familia din Tunisia, ca sa imi dau seama daca teama ar fii exagerata, dar mai bine sa suflii in iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Jasmeen, multa putere iti doresc si rabdare. subscriu cu litere mari la ce spune aschiutza. la fel as face si eu, mereu si mereu le-as spune fetelor sa fie atente. poate ca unii nu-s de acord cu metoda ata, dar eu gasesc ca-i mai bine sa fi realista. pentru ca astfel de lucruri se intampla, din pacate.
e dureros ca tocmai de propriul tata trebuie sa se pazeasca, dar nu ai de ales.
in alta ordine de idei, felicitari ptr reusita baiatului.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

'Neata!

Mii de multumiri Andreia, aschiutza, Kari !...pentru incurajari si sfaturi!...si pentru felicitari!...chiar virtuala, sustinerea se simte, si face bine...

...nu am reusit sa iau legatura cu organizatia pt familii binationale, se pare ca sunt in vacanta, la sediu...dau si consultatii telefonice, insa sunt f ocupati, abia luni, aflu daca au vreun Termin, pt saptamana care vine...tot luni le duc pe fete pt prima oara, la Umgangspflegerin ...sper sa inteleaga si sa cantareasca situatia in mod realist...

...va doresc tuturor, un WE placut si insorit - la noi ploua ...

Mergi la inceput