Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Eu inca ma mai stresez pt ca am fost ft racita cam in sapt 4 de sarcina si atunci am luat un car de Nurofen, ca habar n-aveam eu ca sunt insarcinata. Doctorita mi-a zis sa stau linistita ca in perioada aia nu s-ar face inca transfer intre mama si fat, dar stiu si eu?

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Nu am nimic deosebit de raportat.
Asa ca o sa comentez un pic la ce am citit de la voi.
Apropo de no-spa, nu prea inteleg insistenta cu care se recomanda in Ro si nici legatura intre contractii, deschisul colului si medicament. Stiam ca e impotriva durerilor. Parerea mea personala este ca nu din lipsa de no-spa se produce deschiderea colului, in fine, nu sunt de specialitate. Eu va sfatuiesc sa faceti cum va spune medicul personal, in care aveti incredere, nu va luati dupa tratamentul luat de alte gravidute, fiecare sarcina e diferita, si nu luati din proprie initiativa nimic "preventiv", mai pe sleau dupa ureche. La fel si cu vitaminele, ca sa nu mai vorbesc de antibiotice etc.
Eu am ezitat mult sa iau Canesten de ex. , pana nu mi-a zis dr. ginecologa, desi toata lumea mi-a zis ca e safe. E vb. de modul de aplicare. Dr. de familie mi-a zis: vai, nu introdu crema in vagin, ca poti produce sangerari la col. Dr. gineco mi-a zis sec: daca nu bagi pana sus, nu are nici un efect. Normal ca am facut cum mi-a zis cea de specialitate.

Sursula, iti tin pumnii ca sangerarea sa nu fie nimic grav si sa se opreasca repede. asteptam vesti!

Ali, problema cu gingiile e curenta, eu le am rosii si inflamate, sper ca isi vor reveni dupa.

Ada, ce bine ca e mama ta acolo, macar pentru scurt timp. Cred ca are dreptate ca esti palida si mananci cam putin. Bravo pentru rezultatele rapide la amnio, si restul vor fi la fel de bune!

Muraturica, asa cum au spus fetele, evita, pe cat poti, stresul.
Si fata care a spus de inmormantare, scuze ca nu am retinut cine, eu nu m-as duce sa fiu in locul tau. Rudele sunt sigura ca vor intelege. Poti plange persoana disparuta si acasa, in forul tau interior, poti aprinde o candela, dar atmosfera de inmormantare, mirosul din biserica, etc, eu nu cred ca fac bine unei gravide, nici fizic, nici psihic. Nu e vorba de superstitii aici. Cred ca trebuie sa fim mai "egoiste" in perioada asta si sa ne auto-aparam de stres.

Trimit mesajul ca oricum ma tot intrerup (ce tupeu, sa ma intrerupa munca de la stat pe forum...)

va pup si mai revin

21 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Aruba, si eu am luat Nurofen in prima luna, cand inca nu stiam de sarcina. la fel mi-a zis si mie medicul, ca nu are nimic. oricum, mie nici prin cap nu mi-a trecut ca sunt insarcinata si in prima luna tocmai terminam o specializare si in fiecare seara aproape ieseam la bere dupa cursuri si nu vreau sa ma gandesc cat vin si alte licori distilate i-am dat lui bb la fel mi-a zis doctorul, ca nu am de ce sa imi fac griji, pentru ca in prima luna doar doua lucruri afecteaza bebele: drogurile si razele de la radiografii.

am intrat si eu pe picassa, imi plac burticile voastre . danett, asa e parul tau ondulat natural? nu ti se pare ca s-a mai indreptat o data cu sarcina? (mie al meu mi se pare ca se cam pleosteste). sunteti toate niste frumoase! o sa imi fac si eu poze sa pun.

15+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Aruba -- sigur nu este afectat cu nimic fatul inainte de 6 saptamani, asta stiu sigur de ka mai multi doctori si din mai multe surse. In caz de ceva super puternic, sarcina dispare si se produce un avort menstrual. M-am interesat indeaproape pt ca eu la primele doua sarcini luam antibiotice cand am aflat ca sunt gravida.

Mihaela -- mergi la doctor, daca ai asa o rceala puternica poate e ceva mai grav care nu trece cu leacuri babesti, si in acest caz, netratata, poate fi periculoasa pentru bebe.

Eu nu iau vitamine prenatale, nu am luat niciodata, pentru ca imi faceau o greata cumplita, nu le puteam nici vedea. Am luat acid folic innprimele luni si atat. Incerc sa am o alimentatie cat mai sanatoasa, dar nu reusesc mereu -- de exemplu ieri am mancat McDonald's.

Abia astept sa imi vina sotiorul acasa. I-am spus insa ca fara borcanul cel mai mare de Nuttella nu il primesc haha. Duminica dimineata ajunge...

V-am pupat!

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fleur: imi place la nebunie poza ta cu dovlecii!

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

fetelor care aveti probleme cu gingiile - puteti folosi gengigel pt a le masa si a reduce inflamatia. este pe baza de acid hialuronic natural si este recomandat gravidutzelor. eu il mai folosesc pt afte si cd ma mai necajeste cate o masea de minte si e super eficient (mami mea lucreaza in domeniu si mi l-a recomandat cu incredere). exista si varianta pt BB - asta pt k o sa avem nevoie mai tarziu
iuli - stai linistita k nu il afecteaza pe BB branzik de casa - a stat suficient la cuptor. si oricum sa stii k si eu am mai mancat chestii chipurile interzise in sarcina - am papat si fructe de mare, si parizer cd mi-a fost pofta, sapt asta am facut icre...nici asa sa exageram cu protectia! consumate in cantitati mici si din cd in cd nu au cum sa dauneze lui BB. si hai sa fim serioase, credeti k mamele noastre au stat tt sarcina langa ele cu lista de alimente interzise? si uite k ne-am facut mari si frumoase

pup!

Roxy
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Aruba, merci .
E facuta de Halloween in Quebec, un oras foarte frumos, turistic, decorat la tot pasul, indiferent de ocazie. Cladirea din spate este Musee des Beaux-Arts.

21 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Fetelor, voi v-ati facut cultura secretiilor din col? V-a durut?
Tre' sa merg si eu Luni sa o fac, in vederea unui potential cerclaj si imi e cam frica sa imi umble la col .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

balanta, eu mi-am recoltat cultura de col de trei ori de cand sunt insarcinata, pentru ca am avut un streptococ. nu doare si nu e niciun pericol pentru bb, ia dr doar cu o periuta un pic de secretie, nu deranjeaza nimic imi pare rau sa aud de cerclaj, asa de repede se pune problema de asa ceva?

15+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

IIuli, da, asa e parul meu natural. Nush daca neaparat s-a mai indreptat, dar sigur e schimbat. In primul rand am varfurile foarte uscate (desi se zice ca in sarcina din cauza vitaminelor ar trebui sa para mai sanatos). Si chiar daca nu il vopseam nici inainte cu o nuanta mult diferita de cea naturala, mi se pare ca arata mai rau nevopsit. Parca mi-e frica sa ma vopsesc acum. Am asteptat atata..mai am oleaca de rabdare.



18+

Mergi la inceput