are cineva bilete/invitatii la Amos OZ la Ateneu?

are cineva bilete/invitatii la Amos OZ la Ateneu? | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Nu stiam unde sa postez, la zona artelor citeste putina lume si am o mare rugaminte: are cineva bilete sau invitatii la Ateneu pe data de 27 februarie la intalnirea cu Amos Oz?
Nu am reusit sa cumpar bilete pt.ca s-au pus la vanzare 2 randuri din toata sala Ateneului, restul fiind pe baza de invitatii, cumetrii, amicitie. Ar fi multe discutat despre organizarea acestor evenimente culturale, nu e prima data cand mi se intampla sa nu gasesc bilete desi ajung printre mii la casa. Nu stiu de ce mai pun panouri uriase la metrou si ne anunta cu tam-tam evenimentul, daca pare a fi mai mult un private party.

Dar despre cat de profesionalisti sunt cei de la edituri putem vorbi intr-un subiect separat.

Daca are cineva bilete sau invitatii si nu mai vrea/poate sa mearga, sa-mi dati de stire va rog. Le platesc evident. Amos Oz este unul dintre sciitorii mei preferati.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ca sa raspund la subiect - n-am bilete si as fi vrut si eu sa merg

da, poanta cea mare e ca si randurile care s-au pus in vanzare se vandusera inainte de marti, cand au afisat ca s-ar pune in vanzare. de fapt, s-au vandut inainte de a pune afisul...
ca am dat eu telefon in ziua in care s-a pus afisul sa ma interesez si mi-a zis aia ca "nu mai avem, doamna, am avut 2 randuri si s-au terminat de mult".

oricum mi s-a mai intampalt de nenumarate ori, deja uitasem. acu' mi-ai adus aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Cora multumesc pentru raspuns. Este oricum inadmisibil ce se intampla si nu este prima data cand Humanitas organizeaza evenimente culturale cu circuit inchis, pe care insa le anunta cu mare popma ca sa-si faca publicitate. In fond biletele sunt aproape inexistente si modul in care inteleg sa permita accesul cititorilor la scriitori este jignitor.
Jignitor si neprofesional. Cu toate pretentiile pe care le are editura, nu sunt in stare sa organizeze profesionist evenimente culturale. Am participat la multe in Germania, si, pe langa ca organizarea era impecabila, respectul pentru cititor se simtea la fiecare pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

eu sper ca macar sa apuc un autograf, marti.
cand am fost la H Muller, eveniment organizat tot de Humanitas, am fost printre ultimii norocosi, dar au fost o groaza de oameni care nu au mai apucat sa ia autograf, desi statusera mult la coada.
corect mi s-ar parea sa se stea pana la ultimul cititor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Intr-adevar, o abordare complet lipsita de profesionalism si respect fata de cititori (de pe urma carora traiesc, de fapt, editurile). Nu e prima si cu siguranta nici ultima data cand se intampla asa ceva, din pacate, si e foarte frustrant.

A propos de edituri, ati vazut ce scandal e acum cu Rao, care nu-si plateste cu anii traducatorii? Eu nu mai cumpar carti de la ei. Abia astept sa-mi vina Kindle-ul, ca sa comand de pe net carti electronice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Una dintre colegele mele a pierdut procesul cu RAO, desi avea dreptate. Banuiesc ca nu e singura editura care isi trateaza mizerabil traducatorii. Insa mie personal mi-a ajuns cu Humanitas, n-am reusit sa prind locuri nici la Herta, desi, in final cred ca n-am pierdut mare lucru, Liiceanu a condus discutia fix spre obsesiile ei, ca sa faca rating si a enervat-o teribil.
Este inadmisibil insa sa faci atata publicitate si sa scoti la vanzare 2 randuri! Puteau foarte bine sa organizeze la Polivalenta, ca locuri acolo sunt destule.
Salcia si eu mi-am cumparat kindle si este extrem de comod si util.
Eu de la RAO si Humanitas nu mai cumpar o fila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Iarina mai bine incerci sa-l vezi la Facultatea de drept in Sala "Constantin Stoicescu". Pe 28 la ora 11.00, Amos Oz va primi titlul de Doctor Honoris Causa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu as incerca sa intru la ateneu daca as fi in locul tau. tanti de la poarta sunt f dragute :D




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Acusor sunt la serviciu si fiind sfarsit de luna si trimestru e nebunie aici...mi-ar fi greu sa plec, dar pana la urma cred ca asa o sa fac, pt.ca la libraria Kretulescu o sa fie un balamuc de nedescris si e la o ora la care am niste sedinte.
M-am gandit si la varianta sa ma infiintez la Ateneu si sa depind de simpatia si mila portaresei, sa vad, parca mi-e jena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cand eram mica :)) intram la ditai festival Enescu asa :) si fara mila, doar cu tupeu :P

acu pe bune, nu e ok, bineinteles, dar in conditiile astea in care isi bat joc de chestia cu biletele, normal ca merita, ca nu e ceva comercial sa „furi artistului sansa la bani”.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Iarina, cand ti-am citit intrebarea m-am gandit cu sincera amaraciune ca daca as fi fost in tara, ti-as fi putut da o invitatie...
Acum iti dau (daca nu ai primit-o deja) doar consolarea:
http://revistacultura.ro/blog/2012/02/fabulosul-monolog-al-domnului-liiceanu-in-compania-unui-whisky-si-a-lui-amos-oz/

Mergi la inceput