excursie cu prietenul

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mama mea nu a facut deloc educatie sexuala cu noi (suntem 3 fete). Nici despre ciclu nu a vorbit cu mine, a trimis-o pe sora mea mai mare cu 2 ani sa imi spuna ca trebuie sa imi pun vata si atat. Cand mi-a gasit anticonceptionalele in buzunar(avea oribilul obicei de a ne scotoci prin lucrurile personale) a tinut sa ma sperie cu o poveste despre o doamna ce nu se maritase virgina si cand se imbata sotul ei o tinea cu capul in ligheanul cu apa sa o innece pt aceasta fatala greseala. Nimic despre cum sa ma protejez, ce sa fac. Doar sa am grija sa nu o fac de ras.


Michelle, nu povestile de groaza ii vor tine pe tineri departe de sex (a face sex cu iubitul/iubita inseamna ca sunt la marginea prapastiei?). Si nici mersul peste tot cu parintii (nu sta peste noapte decat cu parintii in excursie, dar chiuleste o ora de la scoala si se duce cat sunt parintii la munca si face sex cu iubitul in patul de acasa. Sau iese seara la un suc si face sex in masina iubitului). Nu centura de castitate, povestile de groaza sunt solutia. Ci educatia temeinica si suportul neconditionat al parintilor. La o adica, eu ca mama as prefera ca fata mea sa isi inceapa viata sexuala romantic, cu cel pe care il iubeste, intr-o cabana la munte, decat sa o faca la inghesuiala intr-o masina sau intr-o buda de discoteca, pazindu-se sa nu stiu eu pe unde umbla, ce face si cu cine.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

La o adica, eu ca mama as prefera ca fata mea sa isi inceapa viata sexuala romantic, cu cel pe care il iubeste, intr-o cabana la munte, decat sa o faca la inghesuiala intr-o masina sau intr-o buda de discoteca, pazindu-se sa nu stiu eu pe unde umbla, ce face si cu cine.

[


Asa e, aici ai dreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Sunt total de acord cu ceea ce au scris buflea, Laura25 si bird70.

Sincer, si eu as vrea ca prima relatie sexuala fiica mea sa o experimenteze cu un baiat care o iubeste si reciproc, romantic, frumos, in conditii bune, chiar daca nu ar avea inca 18 ani

Si sa ne aducem aminte, cu adevarat, cum eram si ce gandeam si noi la randul nostru pe la 17-18 ani, sa nu ne dam acum mironosite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
asa e dar totusi exista risc si e destul de ridicat la adolescenti...doar asta vreau sa spun...sa stie ce risc isi asuma.
exemplele date de mine sunt reale,nu din cartile de povesti, s-au intimplat in urma cu 20-30 de ani, se mai intimpla si acum si se poate intimpla oricui.

Sigur ca da - se pot intampla asa cum se poate intampla sa mergi pe trotoar si sa dea o masina peste tine sau sa iti cada un ghiveci cu flori in cap (stiu eu niste cazuri reale de acum 30 de ani ). Suntem cu totii de acord ca e bine ca adolescentii sa fie informati - ca fetele pot ramane gravide, ca prezervativul se poate sparge, ca avortul este traumatizant, ca exista soferi neatenti sau beti care pot intra pe trotoar cu masina si gospodine cascate care pot scapa ghivece cu flori de la geam fix in capul trecatorilor. Dar informarea nu inseamna interzicere ci indrumarea spre prudenta (la sex, la masini, la balcoane).

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
si nu cred ca daca gata copilul a implinit 18 ani, parintii nu mai au nici un cuvint de spus, sunt doar colocatari si eventual pe post de menajera, bucatareasa si banca.

Aham ... dar cand crezi tu ca parintilor li se termina autoritatea fata de copil. La ce varsta a copilului ?
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
conteaza, normal, relatia cladita in decursul anilor si conectia care exista intre parinte si copil. dar sa-ti vezi copilul pe marginea prapastiei si sa-i spui: "du-te si exploreaza"...mi se pare aiurea.

Categoric ... in cazul de fata cred ca aceasta relatie exista atata timp cat fata asta i-a spus mamei de intentiile ei. Faptul ca tu consideri sexul o prapastie explica rezistenta ta in aceasta directie.
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
datoria mea de parinte e sa-l iubesc, protejez,informez si chiar sa-i spun "nu " daca e in folosul lui... daca pana la urma face dupa cum il taie capul, macar am inima impacata ca am facut tot posibilul.

Aham ... sigur, sexul este ceva murdar, periculos si de evitat in afara casatoriei ...este in folosul lui sa fie curat, in siguranta si protejat de parinti.

P.S. Am fost rautacioasa cu buna stiinta - stiu ca n-o sa te conving. Sper sa nu fii dezamagita de copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, tu imi esti simpatica si nu ma deranjezi cu remarcile tale oricat de rautacioase ar fi si ca tot imi comentezi mesajele mele.

eu mi-am spus parerea. esti/sunteti sau nu de acord cu ea...asta e.

si eu am spus ca e nevoie de informare din partea parintilor si nu din partea prietenilor, ca stim f. bine ce sfaturi "bune " isi dau unii altora la aceasta varsta.

eu cred ca autoritatea parintilor se termina cand copiii/ adolescentii sunt pe picioarele lor, sau macar au un tel in viatza care il urmeaza... sunt pe un drum bun.

pana atunci am dreptul sa-i spun cu ce sunt/nu sunt de acord. ca vrea sa asculte, bine. nu vrea sa asculte, e treaba lui. libertatea are farmecul dar consecintele ei.

eu nu am spus ca daca ii interzic, gata e scris in piatra...ma pun in fatza usii si nu iese pe ea. nu, nu ati inteles...
ii interzic, dar el are libertatea de a alege si suporta consecintzele alegerii lui.

dar sub nici o forma nu pot fi de acord cu ceva care stiu ca e gresit si cum am mai spus NU neaparat din punct de vedere crestin, religios (oricat m-ar provoca buflea sa spun asta).

e gresit pentru ca nu e momentul potrivit si poate nici persoana.
parerea mea e ca o persoana care te iubeste asteapta. sa te cunoasca mai bine, sa se dezvolte sentimentele, sa aiba self control, sa fie in primul rind prieten si apoi iubit...si toate astea neccesita timp.
eu cred ca pana la virsta asta sunt instabili sentimental si nu are cum sa duca la o relatie stabila.
dupa 18 ani se mai schimba, se mai maturizeaza, ajung sa se cunoasca mai bine ca persoana, sa isi cunoasca sentimentele...sa se gindeasca la viitor.

eu cred ca traim intr-o lume destul de dura si copiii treb pregatiti in sensul asta. nu toti se fac cantareti si manechine sa cistige o gramada de bani pe ochi frumosi.
si cum se pregatesc pt viata daca le sta mintea numai la dragoste, prieteni...chefuri, munte si mare?
o sa spuneti ca sentimentele nu se pot controla, iubesti o persoana si gata...ce mai poti face? da asa e...dar take it easy! nu te grabi! asta as sfatui pe copilul meu. fii sigur pe tine ca este ceea ce vrei, nu te lasa amagit usor, sentimentele vin si se duc...

eu ca parinte ii voi fi alaturi, asta cu sigurantza pt ca il iubesc prea mult, pt ca-i copilul meu.
greseste...plateste, mergem mai departe impreuna si niciodata nu va fi singur indiferent de situatie buna sau rea. dar voi fi dezamagita ca a luat o decizie proasta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Michelle, eu am avut 2 vecine tinute din scurt.
Una dintre ele era chemata in casa daca se jucau baieti cu noi, parintii i-au spus ca prieten are voie abia cand termina liceul. In liceu i-au spus ca abia cand termina facultatea. Nu o lasau prin discoteci, nu o lasau cu baieti. Avea o prietena foarte buna, statea mai mult cu aia, dormeau una la alta, parintii megafericiti de fata lor. In realitate fata lor facea sex cu prietena cea mai buna, ca deh, voiau sa experimenteze ce e cu sexul, a facut sex in grup, se imbata si alte cele. Asta se intampla cand mergea la rude, iar sexul cu prietena se intampla chiar langa camera parintilor. ;)


Cealalta colega avut niste parinti mai....stricti, tatal ei o batea daca fata gresea cu ceva, la 14 ani toti spuneau ca e o curva (!!!!!), maica-sa a tarat-o efectiv pe jos la ora 5 dimineata inainte de axemnul de capacitate, ca era beata rupta. Dpdv sexual nu vrei sa stii ce era cu ea.

Si uite-ma pe mine, crescuta de parinti deschisi la minte, la 14 ani am avut un prieten pt. 3 zile, mama-mea mi-a zis "sper ca daca e cazul de ... o sa aflu si eu , nuu?"
Dupa asta l-am intalnit pe prietenul meu, eu a 8-a, el a 12-a, cand am mers impreuna in prima excursie mama-mea m-a intrbat inainte sa adorm "auzi, ai prezervative?". I-am spus sa nu isi faca griji, ca nu am nevoie.
Si uite ca am terminat un liceu de top, am terminat o facultate grea, muncesc, sunt tot cu prietenul de atunci, el la fel liceu de top, facultate grea, amandoi bursieri, ne-am mutat impreuna cand am simtit noi ca e ok din toate pctele de vedere si pana acum nu s-a intamplat nici un "accident".
Atunci cand cineva important tie iti acorda incredere, esti si mai atent la ce optiuni alegi.
A, chiar cand am implinit 15 ani eu si prietenul meu ne-am "combinat", eu credeam ca avem o relatie, el voia doar sex. Mi-a scris un email ca era la moda netul atunci in care m9i-a spus ca daca eu nu vreau, sunt destule care vor. Eu eram indragostita de el de peste 1 an de zile, deci era scena aia pe care o vezi in filme, cand fata face tot ca sa fie cu EL. Eu in schimb i-am scris inapoi ca e liber sa mearga la cele care stau la coada, dar sa foloseasca prezervativul, sa nu ia Doamne fereste, ceva boli transmisibile sexual. Dupa 2 luni umbla el dupa mine caindu-se si spunandu-mi ca ma iubeste.

Moni, daca ti-a cerut voie inseamna ca o intereseaza relatia voastra, o respecta si vrea sa te tina la curent cu viata ei. Cred ca iti dai seama ca daca vrea sa faca sx o poate face si in scara blocului, si putea sa incerce si la 12 ani. daca fiica ta are un prieten, merg impreuna la munte, nu vad nimic fntastic. Ba chiar mi se par romantic si mi se pare ca aveti o relatie de prietenie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

probabil ca de cand vb noi, fata s-a dus la munte si s-a si intors.

daca iti cere parerea asta nu inseamna ca treb sa spui neaparat "da".
intr-o relatie sincera chiar dintre parinte si copil treb sa spui sincer ce simti.
iar copilul in functie de increderea care o are in tine-ca parinte, ca il sfatuiesti de bine...vrea sau nu sa tina cont.
ca parinte acorzi incredere limitata, in functie de capacitatea de decizie care a demonstrat-o pana atunci.
e vb de libera alegere care o are fiecare.

Xio, povestea ta de dragoste nu m-a dat pe spate...ca a inceput cum a inceput si uite unde a ajuns...fara accidente.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ar trebui sa lasam exemplele la o parte - si cele spuse de Michelle si cel dat de XIO pentru ca pot fi extreme. E vorba de principiu. Michelle, inteleg ca dupa tine, un adolescent de 18 ani nu este pregatit de o relatie in general si evident ca de sex in particular.
Cand crezi tu ca un adolescent devine pregatit de a avea o relatie si mai departe, de sex ? Pe la ce varsta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

michelle - copii/adolescentii tinuti in lesa tind sa faca mult mult mai multe tampenii decat cei ai caror parinti au incredere in ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Michelle, nu trebuia sa te dea pe spate nimic, doar sa iti arate ca asa cum tu ai dat exemplele alea 2 ca fiind o concluzie la topic, ti-am dat si eu niste contraexemple care sa-ti arate ca nu exista doar varianta ta.

Mergi la inceput