excursie cu prietenul

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Faptul ca ti-a spus ca se duce numai cu el la munte reprezinta o dovada de incredere. Daca te opui acum, a doua oara nu va mai fi la fel de deschisa si risti sa faca acelasi lucru fara sa sti.

Daca e hotarata sa o faca acum, atunci mai bine sa o faca, sa bifeze evenimentul si sa se poata gandi si la dragostea implinita, acceptata de toata lumea (cercul de prieteni, parinti) si la scoala.

Daca nu ii dai voie, o sa produci mai multe probleme in capul ei - vreau cu el, mama nu ma lasa, ce sa mint ca sa ma lase, imi urasc parintii, de ce sa invat ca sa le fac lor pe plac cand ei nu ma inteleg pe mine ... etc si scoala va ramane undeva pe ultimul loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
sunt parinti care vor, ca copiii lor sa termine doar liceul si apoi sa-si ia mana dupa ei...si sa nu-i mai intereseze.le da libertate de a-si lua viata in mana indiferent de cat de pregatiti sau nu sunt pt viatza.
sunt parinti care vad un potential ridicat in copiii lor si vor sa il vada valorificat...

Adevaratul copil cu potential obtine echilibru intre viata personala si academica fara sa-i respire mamica in ceafa tot timpul. Tanarul ala care nu are voie niciunde, care nu are voie sa aibe o viata romantica, care e verificat si controlat tot timpul de parinti nu are adevarat potential, ci obtine anumite rezultate scolare din cauza ingradirii si restrictionarii altor interese. Echilibrul este secretul in viata. Un tanar care poate avea o relatie, un cerc de prieteni, independenta, eventual un job part-time si rezultate scolare, ala e cu adevarat capabil.

Cred ca este EXTREM de important in educatia adolescentilor sa ii invatam echilibru, sa le dam posibilitatea sa experimenteze relatii de prietenie si iubire, sa le dam posibilitatea sa dezvolte interese sau hobbiuri care nu au neaparat legatura cu scoala, sa ii tratam adecvat varstei. De exemplu mie interventia in viata amoroasa a parintilor unei fete de 17-18 ani mi se pare o greseala ENORMA. Nu vorbesc de situatii in care fata e tratata urat sau abuzata de prieten ci de o relatie frumoasa.

Citat:
sunt parinti care vad ca, copiii lor nu sunt suficienti de maturi si ii sfatuieste sa astepte.

Una e sa sfatuiesti si alta sa incerci sa interzici unui adolescent o relatie.

Tatal meu are o verisoara care era studenta la o facultate cu renume in Ro, foarte buna la scoala dar foarte tinuta in scurt de parinti. A intalnit un baiat si el student, se iubeau la nebunie. Mama e nu a fost de acord cu relatia asta, ca sa invete, sa termine facultatea intai, etc. Baiatul vroia sa se casatoreasca cu ea. Ea fiind crescuta sa fie tot timpul controlata de mama a zis ca hai sa facem cum zice mama....in fine, poveste lunga, s-au despartit pentru ca ea a ales la 21 de ani sa faca cum zice mama , in loc sa se marite si sa-si vada de viata ei. Au terminat amandoi facultatea, ea sefa de promotie, au primit amandoi posturi bune, etc. El s-a casatorit ulterior si are o familie frumoasa, cu o femeie care i-a fost alaturi, o partenera care a pus relatia lor pe primul loc. Ea nu s-a maritat, nu a reusit sa treaca peste relatia asta, peste faptul ca a renuntat la dragostea ei, la viitorul ei pentru ideile imbecile ale parintilor. Nu si-a iertat niciodata slabiciunea. Tatal meu are o relatie foarte apropiata cu ea pentru ca sunt de aceasi varsta si au crescut impreuna. Ce a invatat el este sa nu te bagi NICIODATA in dragostea omului . Tatal meu era dat de exemplu negativ in familie, nu a intrat din prima la facultate , apoi cand a intrat s-a incurcat din primul an cu maica-mea , s-au casatorit si pana la sfarsitul anului 4 aveau si 2 copii . Sunt unul dintre cele mai fericite cupluri pe care le-am cunoscut .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
in grup da...si nu peste noapte...decat daca sunt si parinti.

Fata are 18 ani, e ADULT. Ce nevoie are de parinti si de ce sa nu stea peste noapte cu prietenul?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
in grup da...si nu peste noapte...decat daca sunt si parinti.

Fata are 18 ani, e ADULT. Ce nevoie are de parinti si de ce sa nu stea peste noapte cu prietenul?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Ei, de ce?! Ca nu cumva sa faca sex inainte de nunta. Nu ti-e clar?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Ei, de ce?! Ca nu cumva sa faca sex inainte de nunta. Nu ti-e clar?

La varsta asta poate sa decida singura daca vrea sa se pastreze sau nu. Oricum, nu e decizia parintilor, e o decizie personala.

Cred ca in Romania e o tendinta foarte nesanatoasa de-a infantiliza copiii si tinerii. Merg la scoala la 8 ani ca sa 'copilareasca mai mult', termina liceu la 20 de ani , termina facultatea pe la 24-26 de ani. Ajung tinerii pana la aproape 30 de ani sa fie inca la fusta mamei, studenti fiind inca stau acasa, inca cer bani de buzunar de la parinti, inca sunt controlati de parinti . Natura ne-a dat adolescenta ca perioada in care tinerii devin independenti si se desprind de parinti. E asa nesanatos sa lucrezi impotriva naturii, sa reprimi ceva atat de natural.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui aiamoni

Citat:
citat din mesajul lui bird70

vrea sa mearga cu prietenul la munte si sa faca sex de 10 ori pe zi.



ha, multumesc mult pentru imaginea asta!
Glumesc, ai dreptate.
Cred ca aveam eu un fix cu faptul ca asemenea libertati se primesc doar dupa liceu.



Semeni cu mama. As spune chia ca pe la 16 ani mama (sub privirile pline de reprosuri ale tatei) m-a lasat la mare cu prietenii si mai ales cu prietenul. Mi-a facut educatie sexuala si ea si ginecoloaga si apoi mi-a pus piramida necesitatilor in fata Si mi-o zis ca ordinea naturii e sa-mi gasesc intai cu ce sa ma hranesc si apoi restul {:D] N-a zis dupa liceu, a zis dupa facultate No si m-a lasat in banii mei. S-a asigurat sa am cate mijloace contraceptive imi trebuiesc si atat. Simpatic e ca desi nu i-am spus decat tarziu, chiar am ascultat-o si a fost dupa facultate. Si pentru ca eram atat "libera" nu m-a suspectat nimeni ca as fi vreun dinozaur ceea ce a diminuat mult presiunea celor din jur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

asta a fost parerea mea...fiecare face cum crede ca e mai bine pt el, familie...societate.
daca stau sa-mi amintesc de anii de liceu imi vin in minte 3 cazuri din clasa mea, de 3 fete top la invatatura.
in clasa a 9 si 10-a au ramas gravide:
-1 a facut avort (copilul fiind destul de mare)
-1 a pastrat copilul
-alta l-a dat la stat
de atunci viata lor a fost complet schimbata in rau, bineinteles.
-cea care a facut avort nu a mai putu ramane gravida nicioadata
-cea care a pastrat copilul a trecut la seral,nu a mai dat la facultate ci a urmat cu un serviciu de 2 lei...
-cea cu copilul la stat, mi-a rupt inima cand dupa ani i-am ascultat povestea. a trebuit sa faca liceul la seral, apoi a urmat facultatea de drept si dupa aceea a reusit intr-un sfirsit sa isi obtina copilul inapoi dar cred ca avea in jur de 10 ani. a fost f. marcata de lipsa copilului atitia ani...

am avut o colega de servici aici in America. avea in jur de 50 de ani si nemaritata.
mi-a povestit ca la 18 ani a ramas gravida (desi folosea contraceptive). a dat fetitza spre adoptie dar niciodata nu a mai putut sa o gaseasca. a fost f. marcata incit nu a mai vrut toata viatza sa aiba familie si creste si acum 2 pisici.

parerea mea e ca nu e vorba sa stea fara sex pana se marita, dar sa inteleaga ca de fiecare data risca sa isi complice viatza si sa plateasca prea scump.si pentru o greseala care o face plateste toata familia, nu numai el/ea.
cu cit lasa aventurile astea pe mai tirziu, dupa liceu, cu atit are timp sa-si cladeasca o baza in viatza incat daca e sa se intimple ceva sa fie capabil/a financiar, emotional etc...

ca parinte daca ii pui contraceptivele in mana si ii arati usa crezi ca ti-ai facut datoria? personal nu cred.
nu ca ii sufli in ceafa dar treb sa cunosti anturajul, sa stii unde se duce, si ca parinte ai dreptul sa-i spui "nu" si la 18 ani atita timp cat nu e stabil/a financiar,isi pericliteaza viatza, situatia, viitorul.
una e ca o face pe ascuns, daca vrea...dar cred ca daca ar face o prostie si sa mai aiba si consimtzamantul meu...eu-ca parinte m-as simtii cel mai vinovat.







michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Michelle, mie mi se pare ca gandesti in extreme.

1. Nu orice sex se termina cu o sarcina mai ales cand este protejat.
2. Nu orice metoda de contraceptie da rateuri.
3. Nu orice avort da infertilitate.

E pacat si periculos ca dragostea adolescentina sa fie controlata de parinti pe baza unor exceptii ... in ziua de azi, la 18 ani, dragostea include sexul care este frumos si deloc pacatos ...in ziua de azi si de vreo 2 generatii incoace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Michelle, mie mi se pare ca gandesti in extreme.

1. Nu orice sex se termina cu o sarcina mai ales cand este protejat.
2. Nu orice metoda de contraceptie da rateuri.
3. Nu orice avort da infertilitate.

E pacat si periculos ca dragostea adolescentina sa fie controlata de parinti pe baza unor exceptii ... in ziua de azi, la 18 ani, dragostea include sexul care este frumos si deloc pacatos ...in ziua de azi si de vreo 2 generatii incoace.


asa e dar totusi exista risc si e destul de ridicat la adolescenti...doar asta vreau sa spun...sa stie ce risc isi asuma.
exemplele date de mine sunt reale,nu din cartile de povesti, s-au intimplat in urma cu 20-30 de ani, se mai intimpla si acum si se poate intimpla oricui.

si nu cred ca daca gata copilul a implinit 18 ani, parintii nu mai au nici un cuvint de spus, sunt doar colocatari si eventual pe post de menajera, bucatareasa si banca.

conteaza, normal, relatia cladita in decursul anilor si conectia care exista intre parinte si copil.

dar sa-ti vezi copilul pe marginea prapastiei si sa-i spui: "du-te si exploreaza"...mi se pare aiurea.

datoria mea de parinte e sa-l iubesc, protejez,informez si chiar sa-i spun "nu " daca e in folosul lui...
daca pana la urma face dupa cum il taie capul, macar am inima impacata ca am facut tot posibilul.

desigur, nu vorbim aici de extreme, dar e o linie f. subtire si usor poate fi trecuta.

nici nu mai intru in detalii din punct de vedere al credintei...ca e alta poveste.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Michelle,
stii ce nu au avut fetele alea? Probabil nu au avut educatie sexuala si cu siguranta nu au avut sprijinul parintilor.

Eu am fata de aproape 17 ani, stii ce as face eu daca ar fi gravida? As sprijini-o neconditionat, as fi acolo 100%. Ar putea sta un an acasa si apoi sa-si continue liceul la zi, sa dea la facultate la fel ca ceilalti. Nu m-ar interesa daca are un prieten, daca ala e interesat de copil, etc, Tot ce m-ar interesa ar fi copilul meu si nepotul meu. Restul sunt detalii. Eu am facut copil la 19 ani in timpul facultatii si nici macar nu am intrerupt, am terminat odata cu colegii. Dar am avut sprijinul parintilor. Maica-mea a facut 2 copii in timpul facultatii, nu a intrerupt si a terminat printre primii . Si ea a avut sprijinul parintilor.

Mai ales in Romania, ce conteaza daca termini liceul la 20 sau la 21 de ani . Pe bune acum, povestile triste pot fi evitate daca parinti ar fi mai interesati de binele copilului decat de ce zice lumea.

Si inca ceva, o educatie sexuala sanatoasa este extrem de importanta in viata unui adolescent. Cu cat adolescentul e mai bine pregatit cu atat sansa unei sarcini nedorite sau a unei boli e mai mica si cu atat mai mica sansa ca o poveste sa se termine trist.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput