Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Ahaa! Deci asa merge. Uff, ma mai ,,moralizez'' si eu ))) Multumesc Mihaela pt incurajari, prind foarte bine. Mai am 5 zile si-s gata si cu engleza....ufff, mult a fost putin a ramas!
Miha, stii de institutul de BMA? Uite siteul(nu mai stiu sa acund link, sorryhttp://ibl-inst.se/?page_id=77
Asssa!
Ceilalti, cum merge cu scolile, cu culesul de info, cu...primavara? (se cam joaca uite-o,nu e pe aici!)
Va doresc un weekend frumos si cald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, il stiu, cum nu . Ni-l bagara pe gat in anul intai. Studentii nu platesc medlemsavgift. Primesc publicatia lor, revista Laboratoriet, parca o data la trei luni. E misto, scriu lucruri interesante.
Bafta multa cu engleza!

Eu mi-am petrecut ziua libera de azi cu adolescenta mea. Pentru ca maine am laboratoare nu am putut pleca acasa. Dar copiii au liber de la scoala si mi-am chemat adolescenta sa vina la mine doua zile. A venit singura, am asteptat-o la autobuz. Azi am bantuit orasul cu ea, am fost la prietena mea de aici care are un bb mic de o luna, chiar azi a implinit si apoi la film, The Dictator. Daca aveti posibilitatea, mergeti sa il vedeti. Muriti de ras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Eeeee? cum e? va bucurati de vara asta timpurie? Foarte bine faceti! Si noi. Piticul nu s-ar mai da dus de pe plaja.
Gata si eu cu scolile, deocamdata.(pana ma iau de aia de soferi. Nu,nu, fara alcool!) Am terminat si engleza, iuhuuuu! Acum sa-mi bestelesc betygurile si sa le trimit.
Uff, apoi ...asteptarea!
Va doresc zile frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Ohh, eu sunt racita bocna. Nu stiu cum am reusit. Dar am niste simptome urate. O sa-mi treaca in cateva zile dar mi-e ciuda rau ca pe vremea asta frumoasa si atat de rara prin Suedia eu am disconfortul asta. Nici de alergat nu mai pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

En-kvinna cum te mai simti? sper ca ti-a trecut de acum
Apropo - LA MULTI ANI! tuturor puisorilor nostri, mai mici sau mai mari! Sa fiti fericiti, dragii nostri!
A primit si piciul meu loc la gradi. din 13 august. nici nu am aplicat la gradinita asta . Eh, ne-am facut mari, mergem si la gradi curand...
Mihaela, tu ce mai faci?
ceilalti? Haideti, scrieti ceva,ca s-a cam dus prima vara , ar trebui sa fiti pe-acasa ))) Poate mai primim una sa ne bucuram de ea.
Va salut, un week-end frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, ma bucur ca aveti loc la gradi. Ai sa vezi ce mult ii va placea. ;)

Eu merg imediat in Kalmar, maine am ultimul examen pe anul asta si ma asteapta doua luni jumate acasa. Sunt intr-o stare psihica aiurea...contrar faptului ca voi fi de duminica incolo numai acasa, parca am ajuns la capatul puterilor si nici asta nu ma mai poate scoate din butoi :(. Nah, trec eu si peste asta...De luni incep munca, peste trei saptamani mergem in concediu, apoi iar munca. Vine sora mea la inceput de august in vizita la noi, nu ne-am vazut de trei ani (locuieste in NY) asa ca ma asteapta o vara plina si frumoasa. Incerc sa nu ma gandesc inca la anul ce ma asteapta, sa ma gandesc numai la vara si la faptul ca trebuie sa imi incarc bateriile...greu, foarte greu.

Va pup, aveti grija de voi! Sa aveti o vara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am dat si ultimul examen. Gata si anul doi, fara restante. Sunt in vacanta, in sfarsit!

O vara frumoasa va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Felicitari Mihaela pt. reusita. Daca nu gresesc parca scriai pe blog ca sunt studenti suedezi care nu au putut tine pasul cu examenele si au abandonat. Iar tu invatand intr-o limba straina ai terminat al doilea an fara restante. Cred ca esti foarte mandra tine si cred si profesorii sunt.

Eh in curand si Foxy-le va fi studenta. Io tin pumnii.

Cat despre vreme, pe mine ma debusoleaza. Week-endul trecut am facut plaja si acum avem caldura in calorifere Apropo, m-am uitat la maratonul Stockholmului, bai, aia au alergat in ploaie si vant non stop. Si tot au reusit sa-l faca. Ma bate un gand serios sa ma apuc de treaba ca lumea si sa particip ca nu trebuie sa fiu in prima jumatate a listei. Dar numai gandul ca as putea termina 42 km imi da o senzatie de buna dispozitie.

O vara culduroasa si senina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

en_kvinna, multumesc. da, asa e...noi am inceput anul intai 25 sau 26, nu mai tin minte. Dupa primul an am ramas 16. O parte-vreo 3-4 au repetat anul pentru ca aveau prea multe restante. Restul au renuntat pentru ca nu era ceea ce credeau ei si au inceput alte facultati. Am mai primit 6 colegi in anul doi, care repetau anul. Din acestia au ramas doi, restul au renuntat iar, probabil repeta iar anul. Cativa din cei 16 au renuntat in cursul anului atfel ca acum am ramas 15 persoane. Din astea, sunt multe care au restante. Suntem 5 persoane care nu avem restante. Cea mai buna dintre noi e o...negresa din Eritrea care locuieste de 10 ani aici, ea vorbeste perfect engleza. Are 28 de ani, doi copii mici acasa, e divortata si face naveta de 3 ore zilnic. A luat numai VG-uri(cel mai mare calificativ la universtitate) si nu a picat niciun examen. Ea e extraordinara. Ne-a marturisit ca sta si invata in fiecare seara dupa ce se culca copiii. A doua e prietena ei, cu care face naveta impreuna. Ea e suedeza. Iar apoi e o poloneza, ea e prietena mea. Nici ea nu a picat examene si a luat multe VG-uri. Io-s mai jos putin :). Adica am avut un examen picat, daca tineti minte in noiembrie, dar l-am luat atunci imediat cand a fost reexaminarea. Si nu am luat decat un VG, restul G pe linie :).

Examenul asta(de l-am picat eu prima data) a fost cel mai greu examen din anul doi, suntem 5 care l-am luat. Si fara el luat, nu prea poti trece in anul trei. Ne-au anuntat saptamana trecuta ca va fi reexaminare la inceput de august si cine nu trece, va fi greu sa inceapa anul trei...fetele care au restanta asta erau cam disperate. Toata lumea lucreaza peste vara, in laboratoare, toti lucreaza pana incepem scoala...le va fi tare greu...Pe langa asta, sunt cateva fete care mai au macar un examen picat, daca nu doua...Parerea mea e ca ei nu sunt antrenati sa memoreze atata, eu si poloneza am trecut prin facultati in tarile noastre, e altfel :). Chiar povesteam zilele trecute cu ea, aveam aceleasi ganduri la inceout...ca nu vom putea sa trecem examene, ca se vor aduna, din astea...sigur ca suntem mandre! Profesorii nu stiu, ca nu ne spun :).

Tu cum stai cu suedeza? Ai inceput? Succes cu maratonul! Am doua colege la laborator care alearga maratoane (mai scurte, e drept, de cate 20-30 km) in diverse orase din lume...merg de placere si amuzament.

Eu maine incep munca, abia astept sa fac altceva...nici nu imi vine sa cred ca azi nu a trebuit sa merg la vapor...uuuuf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor,
apelez iar la voi poate reusiti sa ma ajutati cu niste informatii: cele care v-ati facut actele pt recunoasterea lor si pt licenta in suedia, poate stiti, de unde iau "certificate of conformity" sau "certificate of aquired rights"? scrie ca trebuie luat din tara de origine a diplomei, dar unde ma duc in ro pt asa ceva? la ce institutie? este prima data cind aud asa ceva...
ca daca ar trebui sa il iau de aici ar fi usor...as gasi eu sa-l iau de undeva, dar din Ro habar-nam de unde?
Multumesc pt orice raspuns sau sugestie!

Mergi la inceput