Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anne, bine ai venit. Daca ne citesti de ceva vreme, ai cam gasit raspunsuri la intrebarile tale...mai ales ultimele pentru Daniel.

Ce fel de site-uri in engleza te intereseaza? daca intri pe prima pagina a subiectului, gasesti informatii utile, multe site-uri au si informatii in engleza.

Sanse sa gasesti un job in Suedia, fara sa stii limba, fara sa ai practica aici (tocmai i-am sugerat lui Flory sa faca asta) sau sa ai recomandari, sunt cam nule.

Citeste ce s-a scris pe aici, ia eventual subiectul de la inceput, gasesti multe sfaturi si recomandari. Eu sunt cam in criza de timp si nu pot acum sa reiau tot...plus ca fiecare avem experienta noastra.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Katarina, te rog sa mai scrii pe aici daca citesti si ai informatii utile la diverse intrebari ce ni le punem reciproc sau care vin de la alte persoane.

PS Te confund oare sau ai activat acum cativa ani cu fetele din Scandinavia? Mai intram si eu pe acolo. :) Eram la momentul documentarii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Mihaela iti multumesc frumos , am sa i-au la frunzarit paginile , pe unde ati mai scris .
Ma interesau ceva link-uri specializate - joburi (agentii tip Adeco ) si in primul rand pentru recunoastera studiilor -.

Numai bine!!

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/29Marzo2012FotoGiuliAlghero?authkey=Gv1sRgCKuUlbT8oIC6Nw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pentru recunoasterea studiilor, gasesti pe prima pagina a subiectului.
Restul nu stiu, din pacate...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Buna dimineata tuturor. Nu v-am mai vizitat de mult dar am o scuza, am fost in Romania, din nou. Personal am avut si placeri si neplaceri cu mica mea excursie, dar usor usor lucrurile se indreapta.

Mihaela, parca ziceai ca in curand o sa ai cetatenie, pai probabil atunci o fi mai usor pt mama ta sa obtina rezidenta.Plus ca ea nu va avea nevoie de pensie privata, ea o sa primeasca formularul E... fiind pensionara si asigurata de statul roman. Eu cred ca toata smecheria e sa stii ce sa scrii in formular. Am observat ca astia nu sunt buni la consultanta, te lasa sa faci si sa scrii ce vrei, si apoi te refuza. Apropo, poate ai fost, poate nu, dar daca vei avea timp iti recomand Kungsträdgården cat timp ciresii japonezi sunt infloriti. Un deliciu vizual.

Anne45 eu am cautat putin dupa agentii. sincer eu stiu doar doua, Adecco si Manpower, dar cred ca sunt mai multe.
http://www.adecco.se/sv-SE/soker_du_jobb/Pages/default.aspx

Manpower
http://www.manpower.se/MPNet3/startContent.asp?Ref=sweden_nordic&Noderef=candidate_start

Un alt site este cel al fortelor de munca (Arbetsförmedlingen) Insa nu cred ca fara rezidenta ai putea obtine job prin fortele de munca suedeze. Dar poate ca da.
http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Hitta-lediga-jobb/Sok-jobb-i-Platsbanken/Platsbanken-yrkesvis.html

Dar macar iti faci o opinie vis-a-vis de piata muncii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Multumesc Sarah pentru incurajari si mersi Miha pt lamuriri.
Eu ma gandesc asa:sa fiu ori förskolaläraren ori sjukköterska.pt astea trebuie facultate.M-am gandit pt moment dupa Sfi sa fac un curs de un an la Komvux ca si underköterska ca sa incep poate sa lucrez undeva si apoi sa ma inscriu la facultate pt asistenta.Dar la fel de mult mi-ar place si la gradi insa aici nu stiu pasii fara a face facultate.
Astept parerile voastre si sfaturi.
O zi buna sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Iti multumesc frumos,
Asta ma si intereseaza sa fac o comparatie intre piata muncii din Suedia si cea din Italia . Eu cred ca in Suedia esti mult mai avantajat .
Stiu ce implica cunoasterea limbii si cat de dificil este sa-ti gasesti un loc de munca .
Daca in Italia dupa aproape 5 luni vorbeam italiana , cred ca pentru suedeza imi trebuie mult mai mult . Dar nu se stie niciodata de unde sare iepurele si incercarea moarte n-are .
Va multumesc si va doresc zile insorite !!

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Buna dimineata tuturor. Nu v-am mai vizitat de mult dar am o scuza, am fost in Romania, din nou. Personal am avut si placeri si neplaceri cu mica mea excursie, dar usor usor lucrurile se indreapta.

Mihaela, parca ziceai ca in curand o sa ai cetatenie, pai probabil atunci o fi mai usor pt mama ta sa obtina rezidenta.Plus ca ea nu va avea nevoie de pensie privata, ea o sa primeasca formularul E... fiind pensionara si asigurata de statul roman. Eu cred ca toata smecheria e sa stii ce sa scrii in formular. Am observat ca astia nu sunt buni la consultanta, te lasa sa faci si sa scrii ce vrei, si apoi te refuza. Apropo, poate ai fost, poate nu, dar daca vei avea timp iti recomand Kungsträdgården cat timp ciresii japonezi sunt infloriti. Un deliciu vizual.

Anne45 eu am cautat putin dupa agentii. sincer eu stiu doar doua, Adecco si Manpower, dar cred ca sunt mai multe.
http://www.adecco.se/sv-SE/soker_du_jobb/Pages/default.aspx

Manpower
http://www.manpower.se/MPNet3/startContent.asp?Ref=sweden_nordic&Noderef=candidate_start

Un alt site este cel al fortelor de munca (Arbetsförmedlingen) Insa nu cred ca fara rezidenta ai putea obtine job prin fortele de munca suedeze. Dar poate ca da.
http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Hitta-lediga-jobb/Sok-jobb-i-Platsbanken/Platsbanken-yrkesvis.html

Dar macar iti faci o opinie vis-a-vis de piata muncii.




https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/29Marzo2012FotoGiuliAlghero?authkey=Gv1sRgCKuUlbT8oIC6Nw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danieltt spune:

Buna seara fetelor!
Aveti cumva vreuna dintre voi sotul sau o cunostinta taximetrist?Am observat ca cererea este foarte mare pe Stockholm.
Daca aveti info in acest domeniu si cum se poate obtine licenta mi-ar fi de mare folos.
Multumesc,
o seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

En kvinna, bine ai revenit! Da...nu stiu ce sa zic cu mama...noi in septembrie facem 5 ani de Suedia si putem cere cetatenia. Dar mai intai am inteles ca trebuie sa cerem permanent uppehållsrätt si apoi dupa ce obtinem asta, putem cere cetatenia. Mama mai vine doua luni in toamna, nu stiu daca mai merita sa ma complic. Acum era "buba" ca sta 6 luni si nah, voiam sa fie legala treaba...nici nu ma gandeam la pensie si alea...ca nu am stiut. Ma gandeam doar ca daca se imbolnaveste sa aiba asigurare dar nu primeste nici macar aceea...deci ce rost are pana la urma? Eh, om vedea daca vine cu completarile, le-om trimite.
Nu, ei nu prea stiu ce si cum...doar pentru cei di afara UE. Mai ales cei din Visby...unde sunt atat de putini din UE ce sa stie ei...
Azi am fost pe Kungsträdgården, am pus trei poze pe FB. :) Mi-a dat de veste o prietena ca au inflorit, dar am sosit abia aseara inapoi. Usch ce bine ca vineri plec, nu e de mine viata aici, in capitala...mi-e draga insula de numa numa .

Anne, mult succes! E clar ca incercarea moarte nu are.

flory, din cate stiu eu ca förskolärare nu ai nicio sansa fara facultate. Acum vre doi ani s-a dat o lege prin care toti trebuie sa aiba facultate...erau multi care lucrau si nu aveau, au fost nevoiti sa mearga sa se scoleasca, femei la peste 50 de ani...
Dar ca undersköterska nu e rea ideea...eu am o colega la facultate care e de varsta mea. E undersköterska la o casa de batrani si acum studiaza pentru BMA. Lucreaza in continuare, pentru ca ia nopti si we-uri. E singura, nemaritata, fara copii...Dar eu cred ca e o idee buna. Nu stiu cum e piata muncii...dar poti afla de la Komvux.
Hai, capul sus. Suntem aici si te sustinem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

florysya, eu am colega la scoala care este förskolelärare, dar a facut facultatea in Brazilia si zicea ca nu mai are niciun chef sa mai faca o facultate, daca nu-i vor recunoaste studiile, dar se gandea la un post de assistent förskolelärare, cica exista asemenea posturi. Intereseaza-te, poate necesita o scolarizare pe durata mai scurta. Eu o s-o mai intreb si daca mai aflu ceva o sa mai scriu aici.

Bafta multa!

Mergi la inceput