Ce probleme pot sa ai cu un copil adoptat?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Elena....acu' imi placi, esti mult mai ferma si mai hotarata, chiar pot spune ca incepi sa "musti" cand e vorba de copilul care va deveni al tau..... asa trebui sa gandesti.
Bine ai venit printre noi....felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Da, adevarul e ca atunci cand e vorba de copilul tau trebuie sa te transformi intr-o leoaica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

As avea unele intrebari cu privire la dosar.Am inteles ca sunt necesare:
3.Caracterizare de la asociatia de locatari-original
4.Caracterizari de la locul de munca,minim 2 pentru fiecare membru al cuplului-original
5.Caracterizari de la alte persoane,minim 2 pentru fiecare membru al cuplului

Sa inteleg ca sunt caracterizari si nu interviuri cu persoanele de la locul de munca?
Nu am gasit niciunde cat dureaza cursul pentru obtinerea atestatului.Trebuie facut de catre ambii parinti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Asistentul maternal si mamica unui copil sint 2 roluri un pic diferite ,asistentul maternal poate sa aiba spre ingrijire copii pt.o perioada mai lunga sau mai scurta de timp dupa care copii vin adoptati.
Si de cele mai multe ori se poate afectiona de copii pe care ii are in ingrijire ,crestere sa nu mai zic de protectie si responsabilitate.
O mamica care isi doreste un copil ,cred ca trebuie sa-i daruiasca micutului in primul rind multa dragoste ,siguranta ,incredere si apoi restul.
Asta e parerea mea personala.
Cred ca problema ta principala ,asa cum ai spus chiar tu ,este chiar asta"-

Citat:
propriile mele prejudecati"



Mami di MARCO

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

elena, sa nu te superi pe malex ca a fost asa de 'dura" cu tine.
iti spun sincer eu am invatat foarte multe de la fetele de pe forum, chiar pot spune totul, ca de la directie nu prea placut ce am intalnit acolo. si rautati in viata intalnim si noi cei mari si copii nostri, important este ca noi sa trecem pe langa ele cu fruntea sus, eu am sa il invat pe copilul meu asa cum m-a invatat si tatal meu pe mine, imi spunea:tata, tu poti, esti desteapta, descurcareata, frumoasa, poti sa treci peste tot si sa razbati in viata", si vreau sa va spun ca imi dadea un curaj de aveam impresia ca am aripi si ca pot zbura, acum 25 de ani nu era reclama accea cu "iti da aripi"

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Nu ma supar, doar ma antrenez aici pentru viata reala. Iar discutiile astea sunt pro adoptie; nu am de ce sa ma supar pe ele. Daca m-as supara pe astfel de discutii ce m-as face in realitate cu discutiile contra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

legat de caracterizari, noua ne-au tb minim 3 caracterizari colegi, prieteni, vecini, caracterizare de la sef si caracterizare de la parinti, sincer nu stiu daca asistentul social a discutat cu vreun dintre acestia, sigur nu a discutat cu parintii nostrii :)

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Parerea mea este sa mergeti la DGASPC-ul de care apartineti si acolo vi se va da lista de acte, pentru ca am vazut ca cerintele sunt diferite, de ex noua ne-a trebuit cate 2 caracterizari de la colegi(si numai de la colegi) iar in priv certificatului medical am vazut ca la unele directii au cerut un certificat tip permis auto, pe cand la noi a cerut o adeverinta de la medicul de familie ca nu suntem inrgistrati cu boli cronice.
La alte directii au cerut dosarul la inceput cand au depus cererea, pe cand la noi dosarul l-au primit dupa ce am trecut testul psihologic.
Deci....difera putin procedura
Asa ca......mergeti la directie....iar in privinta cursurilor.....veti fi evaluati amandoi....deci cursurile se fac cu participarea intregii familii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Si cu atestatul cum este? E obtinut in urma unui curs pe care trebuie sa-l parcurga ambii parinti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Daca vreti sa ma avertizati cumva la diferite etape pe care le avem de parcurs pana la finalizarea procesului de adoptie va multumesc anticipat.Un lucru este stabilit.Vreau sa am copilul meu.Trebuie sa ma inarmez cu rabdare si sa astept sa vina.Sa nu-l vreau cu orice pret intr-un anumit moment.Sa nu ma incrancenez pe idee. Momentul va veni...cand va veni.

Mergi la inceput