Simt ca-l pierd!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Am citit ieri discutia asta si toata seara/noaptea m-am gandit la ce as face eu in situatia asta (poate ca nici eu nu sunt departe de asta... am un baiat si un sot-tata cu care nu prea ma inteleg).
Tot la psihologul scolii m-am gandit si eu; scoala ar trebui sa aiba si e cel mai la indemana de utilizat... As incerca sa cunosc cand mai mult din ce traieste el/copilul.
As sublinia si ce a spus Rufus: indiferent ce se decide tu trebuie sa-l asiguri pe baiat ca il iubesti si ca are oricand un loc langa tine. E foarte delicata perioada in care tatal se comport asa.
Avand si eu baiat am citit despre relatia mama-fiu... baietii sunt atasati de mame in copilaria timpurie, dar in cea tarzie si pre-adolescenta (si 11 ani cred ca se incadreaza aici) trec printr-o perioada de negare a mamei. Este o perioada normala, de "afiliere" si identitate sexuala. Poate si fara "extra" cadourile tatalui... tot e important acum sa se raporteze la el, pentru barbatul ce va deveni.
E nedrept ce se intampla; ca mama te inteleg din tot sufletul si plang pentru tine... oricum ar fi nu va fi usor; chiar era discutie nu foarte demult o situatie asemanatoare in care mama obtinuse in instanta custodia dar copilul nu voia sa stea la ea si tot fugea la tatal.
Prea mult nu te putem ajuta... decat sa-ti atragem atentia (cum au facut-o si ceilalti) sa te gandesti mai mult la ceea ce simte baiatul...
In plus, sotul nu e tata si pentru fetita? Cu ea nu petrece timp? Poate ar trebui ca in unele seri sa mai faceti schimb: el cu fata si tu cu baiatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

nu toti psihologii de scoala sunt buni. tb investigat intai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

din ce stiu eu, baiatul tau are varsta la care poate fi audiat in instanta pt a se stabili incredintarea custodiei. audierea se face, de obicei, in prezenta unui psiholog. sper ca se respecta treaba asta in toate instantele. ar trebui, cred, sa te pregatesti psihic pt varianta in care baiatul va decide ca vrea cu tatal. pe de alta parte n-as face un capat de lume din asta.
o data pt ca nu prea ai ce sa faci: baietii vor sa fie ca tata, e modelul lor si chiar daca instanta va decide ca iti incredinteaza tie custodia nu vei putea sa tii baiatul cu forta. si eu imi amintesc de mama care spunea aici pe DC ca baiatul ei a fugit pe geam noaptea si a plecat la tata.
doi, mai e varianta ca asta sa fie o metoda de a te sicana si dupa ce trece valul de nervi si se pronunta hotararea judecatoreasca, tatal sa se razgandeasca. pt binele copilului, sper sa nu fie asa si tatal sa-si asume cresterea lui. ca o s-o faca mai bine sau mai prost decat tine, asta nu stiu.
cu domiciliul insa... eu cred ca poti sa-i spui domnului viitor fost sa-si ia bagajelul, chiar inainte de proces. nu e proprietatea lui si nu are dreptul sa locuiasca acolo fara acordul proprietarului de drept, adica parintii tai. desi poate e mai sigur sa-l lasi in pace, tocmai pt a-ti demonstra buna credinta la proces. mare grija!!! daca se muta, asigura-te ca ai martori pt faptul ca i-ai permis sa vada copii, altfel te poate acuza ca-i refuzi relatiile personale cu minorul, cum zice legea.
iti tin pumnii!
daca am gresit ceva, ma poate corecta marius.

ah, inca ceva: NU e vina ta daca baiatul decide sa se mute cu tatal, nu inseamna ca ai gresit cu ceva si nici ca nu ai fost o mama buna. sa nu cazi in capcana asta. vine un moment in care nu mai suntem responsabili pt alegerile copiilor nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Ceea ce face sotul tau mi se pare lipsa de maturitate. Nu pot sa cred ca un om poate pune mai presus razbunarea decat binele propriului copil.
Nu stiu ce sfat sa iti dau. Poate v-ar ajuta sa vorbiti amandoi in fata unui psiholog sau al unui mediator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ZIZOU

Ceea ce face sotul tau mi se pare lipsa de maturitate. Nu pot sa cred ca un om poate pune mai presus razbunarea decat binele propriului copil.
Nu stiu ce sfat sa iti dau. Poate v-ar ajuta sa vorbiti amandoi in fata unui psiholog sau al unui mediator.


Nu cred ca e razbunare ci ca vrea pur si simplu sa castige copilul pentru ca asa cum spune si mama "e lumina ochilor lui" si nu poate concepe sa-l piarda. E suficient de imatur ca sa nu se gandeasca ca pe termen lung ii face rau copilului.
Sa stii ca multi oameni fac rau din dragoste fara sa-si dea seama. In cazul asta ce face tatal n-are cred nici o legatura cu un eventual conflict cu mama ci e pur si simplu o incercare disperata de a-si atrage copilul de partea lui in asa fel incat acesta sa opteze pentru viata alaturi de tata la divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Eu nu mi-as pune copilul in fata acestei alegeri. Este o povara mult prea grea pentru umerii lui (si chiar citeam pe aici de persoane care au fost nevoite sa raspunda clar la intrebarea de la tribunal si, desi alegerea era clara, au ramas cu sechele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

din ce stiu eu, baiatul tau are varsta la care poate fi audiat in instanta pt a se stabili incredintarea custodiei. audierea se face, de obicei, in prezenta unui psiholog. sper ca se respecta treaba asta in toate instantele. ar trebui, cred, sa te pregatesti psihic pt varianta in care baiatul va decide ca vrea cu tatal. pe de alta parte n-as face un capat de lume din asta.
o data pt ca nu prea ai ce sa faci: baietii vor sa fie ca tata, e modelul lor si chiar daca instanta va decide ca iti incredinteaza tie custodia nu vei putea sa tii baiatul cu forta. si eu imi amintesc de mama care spunea aici pe DC ca baiatul ei a fugit pe geam noaptea si a plecat la tata.
doi, mai e varianta ca asta sa fie o metoda de a te sicana si dupa ce trece valul de nervi si se pronunta hotararea judecatoreasca, tatal sa se razgandeasca. pt binele copilului, sper sa nu fie asa si tatal sa-si asume cresterea lui. ca o s-o faca mai bine sau mai prost decat tine, asta nu stiu.
cu domiciliul insa... eu cred ca poti sa-i spui domnului viitor fost sa-si ia bagajelul, chiar inainte de proces. nu e proprietatea lui si nu are dreptul sa locuiasca acolo fara acordul proprietarului de drept, adica parintii tai. desi poate e mai sigur sa-l lasi in pace, tocmai pt a-ti demonstra buna credinta la proces. mare grija!!! daca se muta, asigura-te ca ai martori pt faptul ca i-ai permis sa vada copii, altfel te poate acuza ca-i refuzi relatiile personale cu minorul, cum zice legea.
iti tin pumnii!
daca am gresit ceva, ma poate corecta marius.

ah, inca ceva: NU e vina ta daca baiatul decide sa se mute cu tatal, nu inseamna ca ai gresit cu ceva si nici ca nu ai fost o mama buna. sa nu cazi in capcana asta. vine un moment in care nu mai suntem responsabili pt alegerile copiilor nostri.

O observatie exista - asa rapid citind. Nu stiu care este regimul sotului in ceea ce priveste domiciliul declarat. Daca are domiciliul in acte in acest imobil nu poti sa-l scoti afara chiar asa. Exista proceduri si in acest sens dar repet depinde de ce scrie in actele lui la capitolul domiciliu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio

Eu nu mi-as pune copilul in fata acestei alegeri. Este o povara mult prea grea pentru umerii lui (si chiar citeam pe aici de persoane care au fost nevoite sa raspunda clar la intrebarea de la tribunal si, desi alegerea era clara, au ramas cu sechele).


si daca judecatorul cere sa audieze copilul, ce faci? renunti de bunavoie la custodie ca sa nu obligi copilul sa aleaga? si daca atunci tatal - in cazul de fata - spune "uite, vezi, mama ta nici nu te voia"? e mai bine asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

nu cred ca a sugerat cineva asta, ideea generale e sa nu fie bagat in lupta, pe cat posibil, si sa-i fie lui bine pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Stiu ca la acordarea custodiei se ia in calcul "interesul superior al copilului"...
Oare interesul superior al copilului este aceasta manipulare pe fatza, atragerea copilului catre unul din parinti prin mituirea sa cu cadouri (si hai cadourile nu ar fi un capat de lume) dar cu acceptarea unei liberatati care sa perturbe programul scolar? Ex: culcat tarziu seara, ca tatal il lasa la calculator pana la 12, copilului normal ca-i place si vrea cu parintele care il lasa sa faca asta, dar asta este interesul superior al copilului pe termen lung? Asa poate parintele ii promite ca nu-l mai trimite la scoala, si ii asigura niste bani cu care sa poata face ce vrea, sa de duca unde vrea, asta e interesul superior al copilului?

Mi se pare un joc murdar, facut cu un copil imatur pentru lucruri din astea... ce poate gandi un copil la 10-11 ani?? Vede clar interesul lui imediat, nu cel pe termen mediu si lung...

Asta mi se pare mie cam capcana, asta cu intrebatul copiilor la cine vrea sa ramana, cand in joc sunt manipulari din astea Pe care nu le prea poate demonta nimeni, de deh, se cere parerea copilului, care este hotaratoare...

Multa bafta made_in_ro! Sper ca avocatul tau sa vina cu idei inspirate vis a vis de cazul asta

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput