Buburuzele se joaca in zapada!***30***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Neata,

Potiti la

Picky, cum mai sunteti? Mi-am amintit ca nu ti-am zis, unii medici recomanda aerosoli la 6 ore (mai ales cand e boala mai intensa) si poti sa le faci inclusiv in somn.
Alynta, sanatate multa puilor! Super dulce printesa cu imitatul, mica maimutica
Lali, sanatate multa!
Sorina, tare simpatic mai e Razvan cu le spune el pe toate Vlad isi respecta pedepsele, dar dupa aia e egal cu 0, face tot cum crede el
Ema, hai, putere, ca mai e tare putin! Iti tin pumnii sa scapi!!!

Eu am avut o noapte buna, piculina mica e o cuminte, papa ea des, dar imi place de ea ca nu e plangagioasa, plange f rar. E clar ca se simte bine acasa si ca-i rezolv la timp nevoile, ca la spital plangea intr-una intr-una, nu stiam ce e cu ea, si avea un plans de alarma tot spitalul, deci stie sa si planga.
Vladut e un scump, mor si de dragul lui, dar e intr-o perioada in care face atatea nazdravanii, asta si pt ca profita ca nu mai pot sa fiu tot timpul cu el [alcool

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineataaa!!!
Ceva si alte bunatati?

Simina ma bucur tare caa ai venit cu vesti ,abea astept sa mai creasca burtica,sa te vedem in poze! Vladut realizeaza ca va mai veni un bebe? Spune ceva?

Cris fata ma chinui sa te sun,dar parca s-a comprimat timpul! Ai reusit sa mergi la munci? Tot sub zapezi esti? pe Miru mititica.
La Stefi ,sunt sigura ca au spus ca e ok 40.4 temperatura pentru ca ea era vioaie,se tine mult cont de starea generala a volnavului,si cum ea parea bine...
Fata, o sa te intreb si in legatura cu gradinita,ca al meu sot nu vrea cu nici un chipsa ne mutam in Mangalia ,desi eu as vrea . Asa ca o sa trebuiasca sa il inscriem aici la gradinita ,si cum asta din cartier e cea mai apropiata trebuie sa vad ce si cum. Ah si imi e asa de aiurea sa merg cu spagi si alte alea undeva unde ar trebui sa mearga totul firesc!

Picky ce fac fetele? Cum a fost noaptea trecuta? Of cate mai trageti si voi! Sotul cum se simte? Ca spuneai ca si pe el l-a luat.
Pai Mirela,cea care ar fi trebuit sa boteze fata,are infatisare pe 27 la tribunalsi crede ca vor mai dura putin procesele,dar 90% sansele sunt in favoarea ei. A schimbat avocatul si e mai bine. A intrat in rol si discriminarea, au aruncat-o de colo-colo, si i-au spus clar ca vor da un exemplu prin ea si altor romani ,sa plece acasa la ei .Cu imaginile din mall a reusit sa mai intoarca putin situaia in favoarea ei,pentru ca se vede clar cum a fugit copilul la ea,ea cu spatele la el,cum l-a luat,l-a dus parintilor si a plecat . Sora mea s-a pregatit,abea asteapta,nepotica numara zilele pana pe 25.

Sori de ziua cu inimioare eu am fost acasa singurica! Sotiorul meu a fost de munca. Eu ii trimit sms cu "te iubesc!" si el imi raspunde "Cand?" . Clar nu s-a gandit la iubire spirituala ci fizica! Eu cand citesc despre puiul tau mi se face si mai drag! E un istet si un frumos,si iubaret , te cred ca iti umple sufletul numai cand te priveste!Chiar ca devreme se incep demersurile la voi! M-a dat pe spate cu replica de pe wc!

Lavinia ma rog pentru Andreiut sa mearga bine vizita la Viena ,sa se intoarca cu vesti bune! Ma gandesc mereu la voi sa stii , te simt tare trista cand intri sa scrii ceva si cum pe mine ma doare cand vad oameni suparati... Te pup si te imbratisez .
Ma bucur tare ca ai rezolvat cu tusea lui Rares .Si cand ii aud pe unii " eh,fara tratament iti trecea in 7 zile,cu tratament homeopat iti trece intr-o saptamana" ma apuca crizele! Pai cum sa im ispuna mie cineva ca alea sunt apa de ploaie cand pe mine m-a tratat dr-ita de familie de o viroza respiratorie urata de tot ,cu plamanii incarcati,fiebeau, aveam febra mare ,stare proasta generala,abea ma ridicam din pat, eram moale ca o leguma fiarta,abea nascuta ... si ea m-a pus pe picioare fara un medicament alopat. Dar na,unii cred ca numai medicina alopata e buna,restul sunt fandoseli.

Alynta si ai tai mamico? Si cum te descurci cu toti trei mucosi si maraiti? Mititeii,mai ales ca cei mici nu se pot exprima,cum sa le explici ca nu o sa le fie mult timp rau? sa treaca mai repede mucusorii si tusea. Ai grija sa nu te ia si pe tine,ca daca racesi si tu e si mai nasol.

Anna dar ce a facut Vladut de a primit asa pedeapsa? Din faptul ca l-ai trimis sa doarma cu tatal lui impotriva vointei lui,si tu ai dormit cu Anna ,sa nu inteleaga ca atunci cand face o belea il parasesti, nu mai e destul de bun pentru tine. Copilasii pot intelege ciudat uneori lucrurile. Si sa nu o respinga pe Eva vazand ca ea a dormit in camera cu tine.

Eu daca nu ii am langa mine dorm rau[D:]. Probabil ca Paul ar dormi bine si singur in patul lui,dar na. Imi place sa stau ca in cuib.

Te inteleg cu nazdravaniile. Eu ma mir de unde le pot veni atatea in minte. Al meu a prins o placere mare sa spele vase! Toata ziua e calare pe chiuveta. AScun axionul! Si imi aduce "apis" (pampers) sa schimb fata,ca "pfuuuu!" cu gestul caracteristic din mana,adica pute.Vrea toata ziua baie, "piine,cane ,ou" , cu mancarea in gand se trezeste,cu ea in gand adoarme. Cand e vorba de somnul de pranz incepe pisiceala : " mamiiii" spus pe diverse tonuri,apoi vrea "pipiiii,cacaaaaa, au au au au ,apaaaa" , in traducere libera, "hai mai repede sa fac pipi si caca,si apoi sa trag apa ". O rostogoleste pe Teodora pe pat, face gimnastica cu ea si numara "unuuuu,teeeeeei, gieceeeee!" . Ii aduce jucarii si trebuie sa stau cu ochii ca pe butelie pe el sa nu ii bage cate ceva in gurita ca e pericol cu el. Tot ce face el vrea sa faca cu "Tedo" sau mai nou " Teodoaa" . Toata ziua vrea la "Aauu"(Laur,baietelul vecinilor) si cand ajunge acolo bate la usa si il striga,primind raspuns dinauntru "mamiii, Paaauuuu" si chiote.

Gata m-am laudat destul Revin mai tarziu, ma duc sa cumpar scutece fetii ca mai are cateva. Va pupic.



Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna! David a avut frisoane cu febra peste noapte. Azi trebuia sa faca poze la gradi, asa ca ne-a pocnit prost... Acum doarme!
Lali barbatumeu chihaie, eu inca-s pe baricade! Ma tradeaza cearcanele vinetii, dar asta este!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Neata

Am scris azi noapte un mesaj de pe tab dar vad ca nu a aparut..

Pai cum sa fie fetelor, am facut noapte alba..efectiv noapte alba, cred ca am dormit 2 ore legate, deja la 6 dimineata imi era rau de la oboseala..in fine...doare capul, ma simt parca-s beata dar incerc sa-mi revin.
Noaptea alba s-a datorat Annei, cu febra mare de 39,6 si plansete incontinuu, din alea isterice, de nici la san nu vroia, nici intinsa, nici pe burtica, nimic...nu stiam ca sa-i mai fac..Stefi mititica nu a primit nici o picatura de atentie idn partea mea pe noapte, doar o verificam sa vad daca facea febra, iar pe la 5 dimineata avea deja 39,1, ardeau amandoua ca sobele, imie era greu sa stau lipite de ele..intr-un final de dimineata mi-a adormit si Anna, asa pe burtica cu capul pe burta mea si intre picioarele mele, leganata, plus ca avea cred ca si ceva crampe la burtica...
Acum amandoua is cu febra mai ok, maraite, dar le-am convins sa se joace putin, ca sa beau si eu cafeaua iar azi suna sotul la pediatra sa vedem daca ne ia azi (era si ea ff racita cand am fost zilele trecute) dar clar nu mai inghit chestia cu viroza, ca nu mi se pare normal sa dureze atata..in fine..
Nu stiu daca ati inteles ceva din ce am scris, clar am facut greseli multe, dar imi e greu sa ma concentrez. Sotul e de azi si el la munca, nu prea a dormit nici el azi noapte din cauza Annei plus ca l-am tot solicitat ptr Stefi spre dimineata, si nici nu era refacut in totalitate...Eu am sunat azi dimineata la dadaca si la clienta si mai tarziu sun si la cea de maine...

revin, plange anna


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Picky, mie Vladut mi-a facut 5 zile de
febra (nu mare) cand a fost acum cu viroza aia pacatoasa, deci se poate sanatate multa!!
Alynta, sanatate multa, aveti grija de voi!
Lali, eu inca sunt in certuri cu olita cu Vladut si stia de dinainte ca asta va fi pedeapsa daca mai face in pampers, in prima zi a facut, dar seara l-am iertat si am dormit cu el cu conditia ca in urmatoarea zi sa spuna, in a doua zi tot pe el a facut asa ca am aplicat pedeapsa ca sa vada ca ma tin de cuvant, ieri a facut la wc, azi tot asa...suntem pe drumul cel bun se pare... Ce sa-i fac...e baiat mare, stie cand face, simte...deci trebuie sa si vrea... pt nazdravaniile curente nu prea-l pedepsesc, cel mult un time-out sau un betigas pe tablita cu lucruri bune si rele. Pup strengarul paulica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

O iau de la coada la cap..incerc sa recuperez cat pot..

Alina si ai tai mamaico? Off mititelul, lasa-l sa doarma si tine-l acasa ca sigur a luat vreo viroza de la gradi..sper sa nu ia si Maria si David..sa ne ti la curent si sanatate multa si multumesc de sfaturi
Lali deci cand mamico iti iubesti barbatul?! ..ma bucur ca, cu Mirela lucrurile incep sa se aseze, sper ca procesul sa nu tina prea mult...pai cred si eu ca sora ta asteapta, mai ales ca e si matusa fetei..paul e tare haios cum ajuta el la spalat de vase si cum are grija de sora..sa o tina asa si in viitor ..tu cum te mai simti cu gatul? ai luat ceva? ca stiu ca nu se dau prea multe cand alaptezi...
Anna multumesc de detali, le fac doar cu ser fiziologic si le dau si sirop stodal inainte de culcare..bine ele nu tusesc mult, doar pe noapte, m-am gandit ca e posibil sa fie si uscat aerul in camera, dar am si lampa de aromaterapie care ajuta ..mi-a zis dadaca sa nu fie vreo alergie mai ales ca de pe la 4 dimineata incep sa tuseasca mai rau ....ce pedeapsa ati gasit, cred ca o vom aplica si noi, ca la fel ca voi, nu o doare de nici o pedeapsa...inainte cand ii spuneam ca o dau afara in curte in fundul gol, si numaram pana la 3, mai ma intelegeam cu ea, acum a vazut ca-s doar abureli si cand ii zic asta, incepe ea sa numere, unu, doi, treiiii si rade..colt la fel nici un stres, bine ca nici nu prea mai face prostioare, incepe sa se joace si cu anna frumos, stefi face pe mama sau pe doctora si ii da annei sa pape sau o consulta, iar micuta sta si intra in joc..is tare scumpe, cand le vedem.inca putin sa mearga si anna si apoi vor fi dependente una de alta si vor dormi impreuna in pat .ma bucur ca eva recupereaza bine si ca nu mai prea are probleme cu colici si ca nu-ti plange noaptea .iar pe vladut trebuie sa-l intelegi ca asa isi manifesta el gelozia..cautand atentie ...asa a fost si stefi, dar a trecut..asa ca rabdare multa si ai sa vezi ca va fi ok peste cateva luni.
Ema si cum a fost la "distractie"? hai ca mult a fost putin a ramas, asteptam detali

merg sa incerc sa culc fata mica


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Am culcat-o, greu dar am culcat-o...

Anna stiu ca stefi a mai avut perioade cand a tinut febra la ea 1 sapt, ca avea infectie in gat sau in ureche, dar at i s-a prescris antibiotic..pe cand acum febra e mai mereu mare si greu cedeaza la antitermice..

Lavi sanatate multa lui Andreiut, sper ca vestile bune sa vina rapid. Ma bucur ca te-ai linistit cu tusea lui Rares..alergia e posibil sa dipara cand va fi mare...asa a avut fuiul si nepotul sotului, alergie la lapte, dar se manifesta prin varsaturi..acum nu mai au probleme.. tu cum mai esti uc sotul?
Dana incet dar sigur Raducu va pleca in picioare..Annei e inca frica, merge pe langa pat, merge impingand antepremergatorul/ premergatorul sau motocicleta stefanie prin casa chiar si cutiile de jucarii, dar ii e teama sa faca pasi singura de la un lucru la altul..prefera sa se puna in fundulet si sa o ia taras..mai asteptam acum ca si stefi pe la 11 luni si-a dat drumul..si cred ca si anna tot atunci va incepe..mai ales ca de multe ori sta singura in picioare uc cate o jucarie in maini, pana cand realizeaza acest lucur si imediat se prinde cu mainile de ceva..bia pe cnad merge la gradi? din toamna? cu program scurt sau prelungit?
Sorina tare inteligent e puiutul tau, pacat ca societatea e asa cum e si nu mai puteti sa-i oferiti un fratior/surioara..Pe mine ma doare inima cand vad atatia copilasi abandonati, mai ales ca ma vazut un caz la tv, la un spital din arad sunt 15 bebelusi care au nevoie de iubire de mama si o cauta la asistente..daca as putea i-as lua sa-i cresc..visul meu de mica e sa fac un orfelinat.. EE inca putin va mai chinuiti din primavara asta paan in toamna si apoi va merge la gradi si va fi numai langa tine si poate si langa sot...el cu ce se ocupa acolo? castiga macar bine? cum mai e cumnatul tau? tu cum te mai simti cu spatele?
Cris acum sigur s-au dezapezit drumurile ca nu ai mai intrat pe aici..cum mai e Miru? in grija cui a fost ieri? te asteptam cand poti cu vesti..spor la munca.
Mady voi ce mai faceti? ce boacane mai fac baietii tai?

Acum nu stiu daca am recuperat chiar tot, ca am scris din amnintiri...sper ca nu va suparati ca nu am reusit sa scriu la toate si chiar la subiect...

Multumesc fetelor inca o data de sfaturi si raspunsuri.. vin din nou cu o intrebare ...Am vazut de ieri la stefi ca i-a aparut o iritatie pe piept, asa niste bubite mici si rosi si acum sunt de culoarea pieli, dar la atingere se simt si se vad si cu ochiul liber..;sa fie de la febra? sa fie de la infectie? sau sa fie de la pulmax, ca, cu o seara inainte am dat-o putin pe piept? (nu a facut niciodata de la pulmax asa ceva) ..aveti idee?


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Picky, eu stiu ca ai mai zis ca Stefi are probleme cu pielea sensibila, eu cred ca este de la febra ca s-a incins/transpirat si pielea a reactionat. Da-o cu crema de mai multe ori pe zi ca sa hidratezi pielea! Dar cand ajungi la pediatra intreab-o si pe ea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Buna tuturor,eu nu reusesc nici sa mai citesc

PICKY,multa sanatate la fete,bafta sa te primeasca drul (si multumesc de urari...si m-ai intrebat de astia mici cum se inteleg,acasa se inteleg foarte bine,dar la gradi radu nu o baga in seama..noroc ca se orienteaza ea)

LALI,surpriza nu e cine stie ce.

DANAA,felicitari lui Raducu!!Abia astept sa-l vad si eu,o pup si pe Bia obraznicuta(a mea spune ca e pramatie mica,nu pramatie mare)

LAVINIA,,multa sanatate la Andrei,sper sa fie bine in cele din urma.

Si am vazut si pe Stefi la dans,si pe tunsulica de Darius,este la fel de frumos;am vazut si 2 filmulete cu Razvan,tare istet pui ai Sori

Si imi pare tare rau CRIS ca ai pe Miru in grija bunicii,lasa ca o duci la toamna la gradi,si intre timp poate te mai asculta mama soacra.

ALYNTA,of,multa sanatate,sper sa nu o ia toti trei

Va pup pe toate si scuze ca nu intru deloc..fug sa adorm fata..tocmai ce si-au adus toate paturicile din dormitor in camera asta sa-si faca culcus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


Bunaa...

Vin si eu cu o intrebare la voi.
Lui razvan ii miroase gurita urat. Il spal si dim si seara pe dinti si tot ii miroase. Chiar si dupa periaj la cateva min. Ce ar putea sa fie?
Tot zic ca o sun pe dr., dar ma iau cu altele si uit
Nu am timp acum sa raspund, asa ca o las pe maine (sau diseara)



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput