Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

permisul e din acela plasticat, si in engleza (in franceza nu!) totusi au cerut traducere, ce sa fac, si nu au spus nimic ca dureaza...o sa mai intrebam maine ca mergem iar, trebuie sa faca si testarea la ochi

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Monica, in general proprietarul tb sa stie daca se schimba nr de locatari pe o per. mai lunga. Noi nu am anuntat niciodata cand venea mama max. 2,5-3 luni si era propr. privat, nu stat. Dar daca aveti inca un copil, de ex., stiu ca trebuie anuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cititatul zilei:
"In Germania spre exemplu nu iti trebuie CV. Asica, iti trebuie, sa scrii ca ai terminat medicina si atat.
Nu ii intereseaza ce note ai avut in facultate, ei te iau si te formeaza asa cum vor.
ma refer aici la rezidenti, evident."

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170658&whichpage=33




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Zi frumoasa!...

Kari, multa sanatate, sunt sigura ca TCM va ajuta, nu am avut pana acum tangenta reala cu medicina traditionala chineza, insa am citit numai lucruri bune...ce sa spun, de cand imi e baiatul interesat de stiinte asiatice, numai asta aud de la el...

...ce-mi pare rau ca nu am asteptat, cu carnetul de conducere ...de cand este recunoscut, cel romanesc?...eu cred ca l-am aruncat, a trebuit sa fac scoala de soferi, din nou, aici in Germania, prin 2002 ...bani aruncati...

vin din nou cu o intrebare la voi...am vazut in Romania un gratar super, rotund, cu capac si o gaura la mijloc, il foloseau direct pe aragaz - stiti cumva pe aici, daca exista ceva asemanator?...am cautat in amazon, ebay, .de si .co.uk, insa nu am gasit nici macar ceva pe aproape...la copii le-a placut tare mult ce au mancat pregatit la gratarul ala, si ma maraie de atunci...este adevarat ca si mie mi-a placut si parca nici nu a mirosit si nici fum nu a rezultat, la gatit, ca la gratarele de masa, pe care le gasesti de obicei in magazin...nu am posibilitate sa iau din Romania, de asta intreb, daca se poate comanda de undeva din apropiere...

o saptamana cu sanatate, la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

salutari tuturor, nu am mai intrat de ceva vreme;
Draga Kari, esti sigura ca ficatul tau este incarcat cu grasimi? din cate stiu eu, steatoza hepatica se vede ecografic, ficatul are o ecogenitate aparte, in sensul ca este o modificare vizibila si nu un diagnostic de excludere; Doamne ajuta ca la CT nu s-a vazut nimic si nici probele hepatice nu iti sunt modificate; in Romania, pt asa ceva se prescrie spirulina, silimarin sau liv 52 (toate is pe principiul protectiei celulei hepatice si a imbunatatirii metabolismului); sunt sigura ca medicina chineza te poate ajuta, la fel poate ca si terapia bowen (actioneaza favorabil pe microcirculatie si pe metabolism). Pt orice te vei decide, iti doresc mult succes (eu as mai consulta insa inainte un ecografist cu experienta, pt a fi sigur ca sunt modificari si deci ca e musai ceva de tratat acolo- e posibil si ca asa sa fie ficatul tau pur si simplu, nu toti ficatii, ca sa zic asa, is la fel de mari, mai ales ca toate examinarile sunt in ordine).Multa sanatate, Kari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Cititatul zilei:
"In Germania spre exemplu nu iti trebuie CV. Asica, iti trebuie, sa scrii ca ai terminat medicina si atat.
Nu ii intereseaza ce note ai avut in facultate, ei te iau si te formeaza asa cum vor.
ma refer aici la rezidenti, evident."





asta e maxima saptamanii. din pacate nu am reusit sa vad cine a scris-o ca s-a inchis subiectul ala. pai daca asa stau lucrurile, merg si eu maine sa ma dau pe mana formatorilor

sotul si-a schimbat anul trecut actele, din motive de furt si permisul a fost undeva peste 40 euro, parca 42, dar nu sunt prea sigura. acum e in scutece, doarme, asa ca nu-l deranjez

pe aici a plouat, asa ca se simte deja miros de primavara.
duminica faina sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Kari nu te amagi cu vremea, aici mai devreme a ninsM-am saturat de iarna, de maine iar servici, gradinita, 2 metrouri, mers pe jos o gramada
Cristina, pai mama vine pt 2 luni in vizita. Nu cred ca e cazul sa anuntam, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Jasmeen, eu am idee despre ce vb tu ca si mama meda are un gratar asemanator si iese altfel friptura. Insa, asta se poazte folosi numai daca ai gaze.Noi, de ex. avem aragazul electric, deci nici o sansa de asa gratar.

Noi ne pretatim de teatru: O noapte frutunoasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

da da si eu aveam gratar din acela dar nu cred a functiona ok la aragazul electric
andreia "culturalizare" placuta!
la noi n-a fost soare dar placut, am hoinarit printr-un satuc...

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Maraki, chiar a nins la voi? Eu am vazut ca de joi la noi vor fi 16 grade iar temperatura care se simte va fi de 19.....

Cred ca vine primavara dintr-o data peste noi.



Mergi la inceput