Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Mi-ati starnit curiozitatea Ce era in pachet?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )



Martisoare de la campania DC "martisoare De suflet"

Simona, si eu stiu la fel ca so CT, ca nu Mai ai nev de Carmen Ro, dar trebuie sa te interesezi la Zulassungsstelle. Eu itzi pot da Nr de Tel al unei traducatoare de la noi, daca ziceai acum o sapt, te si vedeai cu ea. Dar aproape sigur nu ai nev. sa schimbi carnetul. Ce atzi decis in leg. cu Zahnspange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Si ca vorbeam recent de mancarea de la gradinita, cat de "kindgerecht" este. Acum cateva zile o duc pe fiica-mea la gradi, odata cu noi ajunge o colega de gradi cu maica-sa, si maica-sa ii citeste meniul pe ziua respectiva (e afisat in hol), oua fierte cu sos de mustar, la care fetita "iiiihhhhhh, ich mag das nicht". Nu stiu cati copii 3-6 ani se dau in vant dupa sos de mustar ...

Christa


CT sa stii ca mancarurile care se servesc la gradi nu sunt la fel de condimentate ca cele pentru adulti. Multi adulti le categorisesc ca "fade" si asta pentru ca, copii simt gusturile mult mai puternic.
Copii primesc de obicei mancaruri clasice nemtesti cu diferenta ca sunt mult mai putin condimentate.
Eu am mancat la gradi oua cu sos de mustar iar in sos abia se simtea gustul de mustar, era un sos dulceag, plus ca se serveau separat asa ca, copii puteau alege cu sos sau fara.
Eu mi-as face mai multe probleme daca la gradi nu s-ar gati proaspat. Observ tot mai des tentinta de a colabora cu firme de catering si asta ma ingrijoareaza cel mai tare.



Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta
Eu mi-as face mai multe probleme daca la gradi nu s-ar gati proaspat. Observ tot mai des tentinta de a colabora cu firme de catering si asta ma ingrijoareaza cel mai tare.

Pai nu se gateste proaspat. Nu colaboreaza cu firme de catering, ci cu bucataria spitalului din orasul de care tinem , si nicio sansa de schimbat, cum mai scrisesem, in fiecare an discutii, reclamatii de la parinti, discutii cu spitalul, discutii cu bucatarul spitalului ... totul in van. Si toate gradinitele de stat din oras au aceeasi problema, toate sunt "legate" de spital. La gradinitele catolice sau evanghelice in primul rand au prioritate cei care tin de religia respectiva (Mona e ortodoxa), apoi eu nici nu tin neaparat la programul religios care exista in acest soi de gradinite etc.

De aia sper ca Mona sa fie acceptata (adica trasa la sorti, ca asta e singurul criteriu!) la scoala privata din Braunschweig, pentru ca acolo au bucatareasa care gateste in fiecare zi mancare proaspata. Altfel daca e la Hort, acolo tot mancarea spitalului e ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa, sa stii ca nu in toate gardi catloice si evanghelice se simte tendinta "religioaa". Bianca e ortodoxa si singuar gradi care ne-a dat loc acum 9 ani (mama ce a mai trecut timpul) a fost cea catolica. Spuneau inainte de masa o rugaciune (dar asta o fac multe familii de nemti, se tin de maini toti si isi uraza la sfarsit Guten Apetit) si mai mergeau miercurea de Aschenmittwoch in biserica. Astea erau singurele "activitati religioase".
N-am vazut nici macar o cruce in toata gradi aia 4 ani de zile.

Bafta sa va ia la scoala privata si sa scapati de mincarea spitalului

La noi e soare, frumos azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare! cu problemutza noastra: nu era o greseala si ramane cum scrie in ultima scris., adica platim mult mai mult. Am vb juamd e zi la tel., cu avocat, banci etc.etc., s-a terminat bateria la fix si am trecut pe mobil. Degeaba, n-avem sanse sa schimbam ceva. Singura alinare e ca scapam de BayernLB si kfw si tot neamu lor de tepari. Din pacate legea care le permite sa faca asemenea chestii ramane si vor avea si altii parte de acelasi tratament. Pt ca noi am fost nevoiti (!!) sa luam o parte din creditul de casa la ei, asta e partea cea mai frumoasa Ma rog, inca max. 1 sapt. si scapam, cred ca imi fac o cruce mare.

La noi la gradi catolica se spunea doar cate o rugaciune inainte de masa, obicei pe care l-am adoptat si noi, desi f rar, il gasesc ca fiind bun. La gradi, Mittagsbtr. la scoala primara, cantina la Gymnasium, peste tot vine de la firma de catering. Nu stiu daca e bine sau nu, mancarea ajunge de regula calda. Calitatea este asta care este, nu cred ca daca o facea o tanti acolo era altceva. Nici nu avem de ales. La Gymn. au mai si marit preturile cu 10%, ne-am bucurat f tare cand am auzit asta . La Mittagsbetr. maresc din toamna . Ma intreb cine imi mareste mie salariul... just like that?? ca de platit... imediat, peste tot.

Sambata si duminica placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

La noi gradinita e luterana. Nici la noi nu am vazut vre-o cruce pe perete si doar avem undeva in hol un raft in care sunt si brosuri de informare a biserici (stiti din alea cu concerte, etc). Dar la noi se ocupa mai mult de partea religioasa: in fiecare vineri e un mic Andacht, unde intr-adevar se pune o cruce, se cinta cintecele si se vorbeste despre o tema vreo 5 minute si un pic de teatru vreo alte 5. Copiilor le place f mult. Apoi de vreo doua ori pe semestru vine parintele si face slujba (Messe). Exista actiuni de Craciun (au facut o Krippe mare, in fiecare saptamina de Advent au pus cite ceva in ea si au lipit pasi de la clasa pina la cripa, ca sa "gaseasca drumul", apoi inainte de Craciun a fost un fel de Adventspiel cu poestea nasterii. Acu vom vedea ce va fii de Paste.

Mie imi place. Sunt convinsa ca religia fara exagerare poate da unui om echilibru. Eu nu sunt religioasa, tare mi-as dorii, dar uite nu pot . Dar il vad pe sot ca a acceptat anumite lovituri ale sortii altfel decit eu, familia lui este religioasa (sa zic un pic peste media unui luteran din ziua de azi, dar nu in sensul ortodox). Eu am impresia ca luteranii sunt mai relaxati in ce priveste religia, dar impresia asta poate si venii pt ca am citiva prieteni ortodoxi care au descoperit religia la virsta matura si sunt foarte indirjiti.

Noi l-am botezat pe Florian luteran, tocmai pt ca va creste in cultura asta si pt ca partea de familie pt care religia e importanta e luterana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

permisul nu vreau sa-l schimb ca e romanesc, adica barbatul meu vrea sa mai faca o categorie, E, pt. remorci mai mari si pt. asta trebuie sa-si faca neaparat permis nemtesc, eu circul cu cel romanesc din 2006 de cand am venit, stiu ca dupa 2007 e valabil aici ca am intrebat atunci la permise, pe mine nu m-a oprit insa niciodata politia pe aici si fac ceva pe drumuri...

christa, daca nu cer prea mult, cat ar fi corect pt. un permis? cum spuneam, mie mi se pare mult 47 € dar na, nu sunt in bransa, compar si eu cu ce stiu...si daca poti si vrei tu cat ar dura? e acceptata traducerea trimisa pe mail sau trebuie neaparat posta? mersi

andreia am hotarat sa-i punem la noi aparatul dentar, macar poate sa mearga singura la reglat, dar cum iti spuneam, aici am obtinut programare la sf. lui aprilie si vor face iar toate alea, egal ca le-am mai facut la frankfurt, acum astept factura de la fr. dar ma bucur tare ca am putut sa ne cunoastem

apropos de religie in scoala: cand am adus-o pe toni intr-a 2-a am ales sa faca rel. catolica ca sa auda si ea povestirile din biblie, noi fiind ortodoxi; fac o paranteza: m-a intrebat proful de etica de anul asta ce fel de ortodoxi suntem si habar n-aveam ca sunt mai multe tipuri ; pana in cls. a 6-a nu au fost probleme dar atunci a fost intrebata de obiceiuri din biserica, lucruri care normal ca ceilalti copii le stiau deci erau reamintite nu predate, ea neavand habar a incaltat repede nota proasta, ca nici n-a deschis gura sa spuna ca e de alta religie ) si uite asa de anul asta nu a mai vrut religie si face etica, nu prea stiu eu ce invata efectiv acolo ca nu-mi povesteste, in general fiica-mea e monosilabica cand e intrebata in leg. cu scoala

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Simona, si eu ma bucur ca v-am cunoscut si sper sa ne revedem cind se face frumos afara Bianca trebuie sa ajunga maine in regim de urgenta la ora 8 la dr. pt ca am scos dintzii de care itzi ziceam si azi a constatat ca i s-a desprins sirma in spate la aparat, probabil ca e mai larga acum...Ea ar avea in 2 sapt jumate termin, dar nu poate sta cu sirma aia desprinsa in gura. Sa vedem cum trecem ziua de azi, far asa o distruga la mincat.

Noi suntem ortodoxi dupa biserica greceasca. Mai exista ortodoxi dupa biserica rusa (rusii, sirbii, si cre da mai sunt si altii....ei serbeaza Pastele odata cu noi, dar Craciunul dupa calendarul vechi pe 6 ianuarie).

Daca nu se poate cu Christa cu tradusul carnetului, itzi dau pe PM adresele celor de aici (sunt 2) si suni si intrebi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata fetelor,

Helbi martisoareeee Foarte frumos
Zuzi anul trecut mi-am schimbat permisul ro in nemtesc. Expirase si nu puteam sa ma duc in Ro ca sa il schimb. Pe mine m-a costat 30 euro si a trebuit sa astept 6 saptamani pana sa faca astia verificari la politia romana. Te verifica in tara sa vada daca esti in regula. Pana iese permisul nemtesc, nu ai nicio dovada de la ei ca sa poti circula; vrei nu vrei, astepti 6 saptamani pieton.S-au mirat si li s-a parut ciudat ca la romani este valabil permisul doar 10 ani; intrebau de ce trebuie schimbat Pai logic, in decurs de 10 ani se mai schimba omul, trebuie alta poza.Doar nu tinem permisul, luat sa zicem la 18 ani, pana la adanci batraneti Nu-ti face griji, este recunoscut permisul romanesc in EU.Cred ca ai din ala plasticat nu? Mie nu mi-a trebuit nicio traducere, parca este pe verso tradus in franceza si engleza ( pe puncte )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Si noi l-am botezat pe Angelo la mitropolia ortodoxa greceasca.
Fetelor vin cu o intrebare la voi Noi avem 4 camere, stam cu chirie la stat. Acum santem 5 persoane ( baiatul cel mare cu prietena lui si noi 3 ) Urmeaza sa vina mama in vizita la noi si...ce credeti ca a spus Giorgos? Ca vom avea probleme si vom fi luati la intrebari ca santem atatea persoane in casa Eu nu cred asa ceva, doar avem 4 camere.

Mergi la inceput