Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, si eu zic ca e de bine, pana la proba contrarie. Pt ca ficatul marit poate insemna multe sau nimic. Cu restul nu ti-a spus nimic, asa ca asteapta eco si am sa vezi ce si cum.

Si din romanul foileton "autoritatile nemtesti" : revin cu detalii, pt ca totusi poate fi doar o greseala, dar acuma sunt un pachet de nervi. Pe scurt: pt acelasi lucru marele BayernLB a calculat de 2 ori, a doua scrisoare care tocmai a venit ne pune sa platim o suma dubla fata de prima. Sa ma ia naibii daca nu fac Einspruch prin asig. juridica, daca tot am acuma Chiar ma gandeam ca prea a fost totul ... cum se zice cu eierfriedenkuchen...??? adica prea roz si prea frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

no, hai ca n-am gasit gloantele.

fetelor, n-am stres, n-am probleme cu nimeni si nimik, de dormit dorm cat de cat ok, chiar daca am nopti cand adorm greu. dar perioade de-astea, insomnice, am avut de cand ma stiu pe lumea asta.
din septembrie iau medicatie zilnic ptr boala meniere. in plus am luat antibiotic 10 zile in noiembrie ca tuseam si am avut infectie in gat.
diafragma si restul sunt bine, chiar mi-a spus doctorul de familie ca e ok.
ceea ce ma linisteste cumva este ca analizele de sange au iesit bune, colesterolul a scazut fata de anul trecut. deci daca ceva rau ar fi, ma gandesc ca se vedea la analize.

si acum cireasa de pe tort. asta seara ma sunat cumnata din Ro. care in ultimii 5 ani nu ma sunat deloc. si am profitat de ocazie sa ma plang la ea ea mi-a povestit ca a facut anul trecut detoxifierea organismului cu produse de la Coral Mine, ea si toata familia fratelui meu. si mama ei a facut si se simte foarte bine.
asa ca merg pe mana ei, nu sunt scumpe produsele astea. acum activa ani am luat aloe vera si mi-a fost foarte bine dupa.
si desigur vad ce spune medicul maine.

Cristina, eu n-am inteles ce platesti tu dublu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Kari, eu nu am auzit de Coral Mine, dar daca incerci si observi rezultate bune, ne zici si noua?

Cristina, omul e supus greselii si calculatorul si mai si. Asa ca scoate asigurarea juridica la inaintare si cere-le socoteala .

Eu ma apuc de procedura pt cetatenie. SI tin sa spun ca aici in Niedesachsen imi cer cu totul alte hirtii ca in Sachsen (pe care reusisem sa le fac rost, dar din cauza de mutat si bebe nu am mai avut timp sa le depun).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
cum se zice cu eierfriedenkuchen...???

Friede-Freude-Eierkuchen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki78

Kari, sanatate!

Panseluta, tu unde ai facut masterul de care ziceai, in Germania? Ma bate si pe mine un gand sa fac un master aici, dar am inteles ca ar trebui nivelul de limba macar B2, banuiesc atestatul ala de limba B2 trebuie atasat la dosar. Stiti ceva despre asta?


Kiki, dupa cum spune si Aschiutza, se cere examenul DHS sau testul DaF.Primul se organiza chiar de catre universitate si avea avantajul ca nu plateai pt el. Pt testul DaF trebuie sa platesti examinarea, nu e ieftin, acum nu mai stiu sa iti spun cat costa dar daca te intereseaza detalii, pot sa caut niste link-uri.

Si eu te sfatuiesc sa te informezi mai intai la facultatea unde vrei sa studiezi, ce criterii de selectie sunt.De regula site-ul facultatii ofera toate informatiile necesare, detaliat (vezi la Bewerbung sau Zulassungsvoraussetzungen -criterii de admitere).
Sunt facultati care ofera studiu in engleza, sunt insa si facultati care ofera si un semestru "pregatitor", inainte de studiul respectiv, semestru in care te familiarizezi cu germana de specialitate (die Fachsprache) si mai faci si diverse alte cursuri. Am o prietena care asa a studiat aici in Hamburg. Nu stiu insa daca acest "sistem" mai exista.
Intre timp sistemul superior de invatamant s-a modificat si aici, se merge pe Bachelor si Master.
Din experienta mea insa, cei de la facultate sunt foarte draguri si saritori, te ajuta cu orice info. Intreaba cu incredere si sti se va raspunde.

Mult succes

PS. eu am studiat aici, in Hamburg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
cum se zice cu eierfriedenkuchen...???

Friede-Freude-Eierkuchen

Christa



aaaa, mersic!

kari, pai n-aveai cum ca n-am dat detalii, ideea e ca pt acelasi kk ne-az calculat 2 pers. diferite 2 sume diferite. Decizia am luat-o pe baza primei scrisori cu o suma substantial mai mica. Nu am calculat si nici nu am suma mai mare!!! Si nici nu mi se pare normal sa dau suma mai mare, ca nu dorm cu neste mii de euroi sub perna1
Acu stau si eu ca tine si astept sa ma sune careva sa-mi spuna care-i treaba. Recunosc totusi ca atata vreme cat nu e de sanatate nici nu pot sa stau langa tine, ma dau cu vreo ... x pasi inapoi... ok?
Un sg lucru va zic ca acu chiar ca mi-a ajuns: daca e posibil NU faceti afaceti cu BayernLB si/sau KfW!!! Mi-au mancat ficatii.... pardon kari! da zau!!!

aschiutza, sper din toata inima sa fi fost o greseala, dar nu e de calculator ca e semnata de individul no. 2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kari, tocmai ce am scris un mesaj lung si am apasat pe un buton din greseala...si s-a dus...M-am gandit ca ceva, cineva nu ma lasa sa scriu ce vreau sa scriu. Dar eu sunt incapatanata.

Stiu ca boala Meniers nu se vindeca cu tratamentul medicinei vestice. Este o boala incurabila din punctul de vedere al medicinei conventionale.
Dar....medicina chineza abordeaza altfel lucrurile, este o alta paradigma, un alkt sistem. TCM-ul poate vindeca sau daca nu, in cazul in care boala este prea veche o poate ameliora substantial sau o poate elimina pt o perioada lunga.
Ce am vrut sa spun este ca in TCM energia ficatului este o cauza pt boala vestica Meniers. Nu organul in sine ci energia organului. Faptul ca ficatul este marit este un indiciu cu toate ca un medic in TCM nu are nevoie de scan. In TCM corpul uman este un intreg si energiile organelor se influenteaza una pe alta. Medicina vestica nu face legatura intre ficat si Meniers, pt ca nu lucreaza cu sistemul holistic.
Faptul ca ai insomnii are legatura cu energia ficatului. Poate fi cauza dar la fel de bine poate fi si efectul. Cauza si efectul ajung un cerc vicios.
Pacat ca nu vrei sa consulti un terapeut TCM, sunt convinsa ca ai ramane surprinsa de rezultate.

In general insomniile sunt semnale de alarma si nu trebuiesc bagatalizate.

In plus, faptul ca tocmai acum se manifesta energia ficatului se datoreaza faptului ca ficatul apartine de elementul 'lemn' si de sezonul care tocmai incepe si anume primavara. Este 'timpul' energiei ficatului, acum se manifesta dereglarile.

Pe mine ma luau in fiecare sezon de primavara intepaturile in partea dreapta sub coaste. Am facut tot felul de analize, am facut eco...nu se vedea nimic. Dcotorul mi-a spus ca multe femei dupa nastere eu problemele astea si ca nu trec, sa invat sa traiesc cu ele. No way...nu si in cazul meu, de cand cunosc medicina chineza si ma tratez conform ei.

Oricum, succes orice hotarare iei!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Kari factul marit, poate fi din cauza medicamentelor pe care le iei. Spre ex: paracetamolul se descompune prin ficat, ibuprofenul prin rinichi. Ecografia e menita sa descopere daca sunt ceva daune, hemangiaome la ficat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo

so, inca functionez am facut Ultraschall si ficatul e intradevar marit, iar colecistul e cumva curbat si ingreuneaza eliminarea toxinelor. trebuie regim, miscare mai multa si reducerea totala a grasimilor.

Amonar, eu vreau sa consult un medic de care spui tu. recomanda-mi pe cineva in Nurnberg sau cel mai departe in Erlangen.

sunt obosita, ma duc la odihna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Amonar
Kari sanatate si succes in tratamentul care vrei sa il incepi cu ajutorul lui Amonar Suna foarte bine ce spune

Mergi la inceput