Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Asa, reiau.
Bre Cristina, m-ai facut sa rad cu sacii tai. Eu una sper sa nu ai never nevoie de ei si nici de aragazul portabil. Sigur ca nici mie nu mi-ar fi totuna in locul tau...sa vezi dezastrul provocat de ninsori instant iti creste tensiunea.
Mira, ce haios e Heinz cu dialogurile, saracul uita de la mana pana la gura ce spune. Lasa ca-si revine. Alta viata cu mami tau, asa-i?
Lili, bun bancul, l-am citit mai demult. Vad ca esti intr-o dispozitie mai buna ca datile trecute. Voi cum stati cu zapada? Iar au bagat cod portocaliu pe acolo.
Bucura-te ca al mic papa bine, are un puseu de crestere.
Ce sport ai facut?
Bee, tu ai o idee excelenta cu generatorul. Ma mir cum de sotul tau nu ii vede utilitatea. Gizas, sa fi patit atatea cate ai povestit tu, nebuneam. Auzi, tevi inghetate si alte alea. Of.
Sper sa fi scapat de necazuri.
Moni, ti-ai tuns fetita. Foarte frumoasa e, dar zic si eu ca trebuia sa o lasi cu tunsoarea carre sau bob. Era altfel, intelegi tu.
Observ ca aveti chef de amintiri. Eu am cu gramada de povestit, insa nu am timp.
La restul fetelor, Daniela, Denisa, multi , ma duc la Diana, stranuta din minut in minut.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Saluti si de la mine.
In sfarsit a inceput de cateva ore sa ninga si pe la noi iar
Am simtit-o cu totii inca de-azinoapte.Tudor abia a adormit,a tot plans ca il doare piciorul (cand unu,cand altul ),Diana toata noaptea s-a invartit si ea - si pe ea o dureau picioarele.Pe mine ma doare umarul drept daca il ating,iar G.se plangea si el de picioare ...
De fapt Tudor inca de cu ziua s-a plans de picioare si m-a anuntat ca ... "AM LOMATISM"
De dimineata a inceput distractia cu el ... eu cu Diana am mai lalait-o in pat,dar el cu taica-su erau sculati.Tudor in loc sa mearga la el, vine tot la mine la pat sa ma anunte ca face pisu,eu il strig pe taica-su si daca e in zona il duce el.N-a trecut bine de cerut la pisu ,ca iar se cere la caca - il strig pe husband,cica "nu pot ca acum sunt eu in baie" ... ma rog,pana la urma,il ia si-l pune pe Tudor la wc,dupa care il evacueaza din baie si inchide iar usa la care Tudor stand in holul mic in fata usii din baie incepe sa lalaie:" NUUU MA POT DUUUCE CU EL IN BAIEE CA TOT II VINE CACA ! "
In concluzie ce sa mai dorm eu cu Diana,ne-am ridicat si noi din pat ... Io am venit dincoace,pe Diana dupa ce s-a echipat a apucat-o (fara ca macar sa ma anunte de intentie) sa aranjeze ea patul din dormitor.Alta problema cu Tudor care a aparut la mine plangand si urland: "AAAAA !!! NU MA LASA SA ALANJEZ SI IO PATUL !!! AAAA !!! ..." Sora-sa zbiera ca nu-l lasa ca i-l strica si uite tooot asa o tin astia toata ziulica .
Ghita m-a intrebat azi ca la toti care au doi copii e asa ca la noi,sau doar astia ai nostri nu-s normali? Se vede ca a fost singur la parinti
Ieri le-a cumparat plastelina noua,asa ca azi Tudor a facut in premiera o gramada de morcovi din plastelina si era extrem de mandru de el
Pe urma s-au dus la mami amandoi,acum trebuie sa se fi trezit.
INGRID da stiu ca era altceva,dar incomod (cel putin fara breton) Uite cum ii sta de ieri: http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-02-11/12:20:52 I s-a rasucit spre interior.Clar daca o tundeam scurt cum zicea ea,era "moderna" rau dar n-a mai comentat defel ca nu vrea asa cum a tuns-o.Nici acolo,nici acasa.De fapt ii aratasem inainte pe net poze cu fetite tunse in ambele variante si i-am zis ca eu prefer sa se tunda asa,dar vedem la coafor ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna seara!

Citesc, si ma minunez de Tudor al tau, Moni! Este prea tare copilul asta al tau, cu replicile lui .
Ingrid, razi tu razi... dar eu, fiindca sunt o fire fff practica, imi tot vin ganduri de-astea.

Asa...
Noi azi am fost la biserica, la botezul fetitei educatoarei lui Razvan. A fost minunat, au fost inca vreo 12 colegi de-ai lui de grupa, fetita este o minune blonda , cu niste ochi ca cerul , roza ca un norisor pufos si grasunica. Are doar 3 luni jumate si-a avut un noroc absolut fantastic sa fie luata de doi parinti minunati. Parca v-am mai spus, au infiat-o.

Apoi am venit acasa, am mancat de pranz, si pe seara am iesit la plimbare, pe jos, nu mai iesisem de mult cu gerul asta. Am mers mult, ca de obicei, am venit acasa inghetati, dar Razvan tot cu mainile calde si nasul la fel era, desi a tot stat cu mainile in zapada o gramada.
Acum isi face tema (o pagina de caiet cu "a" mic de mana). Ii iese frumos, dar e munca multa cu el, negocieri aproape nesfarsite... imi vine sa ma pocnesc singura in cap uneori. In fine, m-am plans si eu putin, ma primiti, da ?
Maine iar la gradi, de marti insa nu se stie, depinde de codul asta portocaliu ce va mai fi.

O seara placuta sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CRISTINA la tine a venit deja primavara cu martisoare? Va sa zica l-ai pus pe Razvan la scris si literele de mana? Aoleu ,eu sunt chiar pe dinafara complet : eu ieri am pus-o pe Diana in premiera absoluta sa scrie cate un rand cu fiecare cifra pe o foaie de matematica (si asta doar fiindca cum am mai zis le scrisese de cateva ori rasturnat/in oglinda pe 9/6). Nici macar literele mari de tipar n-am pus-o vreodata sa le scrie Tot ce-a scris au fost hieroglifele de la gradi si ce mai scria ea din proprie initiativa - si de obicei pe hartie alba,deci nici vorba de scris frumos si ordonat pe caiet cu linii.Plus la mate a mai scris cifrele la exercitii,dar niciodata nu i-am corectat scrisul,eram atenta doar sa dea raspunsul corect.
Ah si crezi ca a scris un rand complet cu fiecare cifra??? Niet! A scris cate 6 cifre pe fiecare rand si a completat golul cu cate o linie lunga si ondulata Cum zicea,odata Ingrid - originala Da' n-a uitat sa isi treaca numele si prenumele in susul paginii,desi nu i-a cerut nimeni
Ah si cireasa de pe tort - acum vazui ca m-am uitat mai atent !!!! La fiecare rand,dupa ultima cifra /numar (ca ii dadui de la 1 la 20 sa le scrie) a pus cate un ... ce credeti?? Cate un punct . Cum ar veni ... acolo se termina
Ce-i drept nici io n-am verificat-o cat a scris si cum a scris,ca m-am luat cu altele,decat acum cand am citit de Ravan - abia atunci mi-am amintit si am cautat foaia sa vad ce-a facut.
MIRA ce vesti mai ai? S-a mutat H. deja?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Helau! Helau!

Cum stati cu "zapada"? Noi stam cu o "plapuma groasa".

Fetele "vesele" nu veniti la mine la "Nametzeasca"? Haideti ca e alb, pufos si foaaarte frumos. Daca nu poate veniti la "Namoloasa" cand s-o topi zapada si vom avea noroaie din belsug.

Noi astazi ne-am "reunit"... dupa ce in week-end mama a fost in vizita la fratele ei, apoi aseara l-am dus pe N la mama ... da' cum au anuntat inchiderea scolilor l-am trimis pe Robert sa ii recupereze si sa-i aduca acasa. Macar asa maine ii scot la zapada. Am luat-o si pe Maria la noi. Verisoara-mea era racita si nu vroiam sa ii lasam pe copii pe-acolo sa se viruseze si ei..

Azi am "lopatzit" de nu stiu cum mi-o fi maine. Ca nici eu nu-s prea "unsa" pe la coloana si este posibil orice...

Asa ca eu va doresc toate cele bune si ..pe curand...





LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

noi nu avem nimic nou, nici macar zapada. O asteptam la noapte. sper sa nu vina prea multa, eu nu m-as supara nici daca se razgandeste si nu mai vine deloc. Maine vreau sa merg cu masina la servici si la intoarcere sa ma opresc la H, ca mi-e in drum.
In rest tot asa, am inceput serviciul. Sincer, as mai fi ramas acasa.
Moni, Selin tot invers scrie cifrele, si pe 3 si pe 5, 6 sau 9. Mai ales ca ea scrie cu stanga. Oricum Daria face scoala cu ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

No buna seara si de prin vestul salbatic.
MIRA te cred si eu ca mai voiai acasa! Fain de Selin ca o are de Daria.Si Diana il mai scria si pe 3 invers ... asa ca sper sa nu fie de la ochi, ci doar ca nu le stie inca bine!
LILI ba io prefer sa vin totusi la ceva gen Gratareasca+Piscinoasa
Mai sa stii ca e chiar erou al zapezii Cosmin al tau ! Pai azi s-a chinuit mami sa il scoata pe Tudor din casa de doua ori si inainte de culcare si dupa ce s-a trezit.Nici vorba sa se lase imbracat,zbierete si toate alea - el nu vrea afara! Ii place doar la fereastra sa priveasca zapada de la caldurica - de la etajul 9 are si priveliste bogata. Asa ca mi-a zis mami ca fiu-mio e sinistrat - nu l-a convins nici cu tromboneli cum ca il duce la mami,la Diana ...
Pe Diana am dus-o de azi la gradi,desi inca tot tuseste ,ca asa a vrut ea.Azi au facut descompuneri la matematica si au avut si engleza."Frau" de la palat a trimis sms ca nu se tin azi cursurile de germana,dar oricum n-aveam in plan,pe asa vreme.Cat e asa frig/ninsoare o trimit doar la sport si eventual la desen.
La Tudor a venit vecinul Andreiut de vis-a-vis (l-a intalnit mami pe hol si l-a chemat) si s-au jucat frumos vreo ora.Baiatul are cca 4,5 ani si cand il ameninta pe Tudor ca daca nu ii da ceva pleaca acasa ,imediat Tudor ii dadea ce cerea . Cu Diana ar fi iesit balamuc,ca ei nu-i prea cedeaza dumnealui

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello la ceas de noapte ca e deja 9.40 si eu fac pungutele pt maine la copiii sa duca la scoli pt valentines-noroc ca le-am luat din timp si doar le ansamblez si au scris ei numele,Emma are doar 8 colegi si Alex vreo 17,is 18 cu el,dar la el e si mai simbolic felicitare cu gume in forma de inimioare umplute cu ceva bombonele si la E e un creion cu inimi,felicitare si cate ceva de arta de asamblat0baietii au eo maimutica si fetele sunt doar 3 fara ea au o albinuta.
Noi nu ne dam super in vant dupa sarbatoare,dar o sa comande sotu' niste pizza pt kids si sushi pt noi sa bagam dupa inotul Emmei,adica dupa 7-ca la noi cum spuneam e program zilnic,mai putin duminica.Azi si miercuri avem tenis, sa va spun ca pe drum in masina noi facem diverse-citeste E sau face pe ipad exercitii de scriere,in timp ce A papa ceva si apoi merge ipad la A sa faca puzzle, la intoarcere, ca uneori eu o duc pe E si sotul o ia,alteori cand ajunge el in timp acasa la 5,cam rar,sta cu A si merg eu cu fii-mea, careia am inceput sa ii dau ca si Cristina sa scrie literele si cifrele iarasi,ca parca nu mai are rabdare sa scrie asa de frumos-cum si la mate i-am dat adunari cu sute si sa mai recapituleze inmultirea ca a avut test de 3 min cu 20 de socoteli si nu a reusit sa faca decat vreo 12,cum reusea in 5 min sa le faca inainte tot,nu ma intrebati.
Desi sunt multumita de ea, nu imi place cand i se fac observati si nici ea nu e prea happy-de ex si la pian,profa a zis sa dea la inceputul lui iunie examen si are niste cantece mai grele,pe linga paterns, scales,etc-si desi stie per total,mai are unele scapari si tipa e f. buna si deja mi-a cerut sa o pun sa faca zilnic 10 min,ca sa fie super..ea mai are zile cand nu prea vrea sa faca,de ex lunea si simbata dupa ski,dar o inteleg dupa ski ca e rupta, acum in We a bagat de la 9.30 l a4.15 cu pauza de prinz de 35 de min,mi-a zis tasu ca a fost super in forma,desi dimineata erau -14C,dar cu echipamente si pliculetele hot din manusi,merge..baga la prinz o cioco calda cu lapte si inviaza apoi
In rest eu am senzatia ca nu mai imi ajunge timpul deloc,ba e de gatit,calcat,spalat,curat, nu mai zic ca il duc si pe A de 3 ori pe sapt la centru pt lectii, el are gradi doar 2,5 h dimi, asa ca eu pina o duc pe E, apoi bag 1h de gym la sala,vin acasa si mai pregatesc ceva, apare A ca il aduce autobuzul,si el e happy,desi scoala e la 3 min de mers pe jos-dar de,dc nu vb are avantajul asta.
Sunt prinsa si cu niste investigatii, plus ca am ramas in urma cu invatatul pt examen si e musai sa ma apuc, pe linga cautat de job si stabilit de vacante,sper sa reusim in WE sa vb cand mergem la cabana ca e liber pe 20 si avem de mers si la ziua nasului nostru.
Simbata seara si duminica am cam zacut ca am facut o indigestie si am varsat si am fost cam ametita, dar dupa ceva somn si regim azi mi-am revenit.
Acum va pup ca am vazut o pozitie faina la guvern,mai ramane sa ma loveasca norocul sa ma cheme la interviu.
Mira-sanatate multa si putere
Lili-Doamne ajuta sa fiti bine si sa nu mai ninga, sa nu aveti inundatii,bravo lui COsmin, e ca Alex cu iesitul afara
Moni-sanatate DIanei
Cris-bravo pt progrese
Ingrid-mai zi de Dia ce mai face, pe linga citit si engleza si talentul la pictura, sper sa fie usoara raceala
Daniela-bafta la vanzari,ma cam chinui cu pozele alea pe FB

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Trezita devreme de fetita, mi-am facut cafeaua, i-am dat si ei sa manance, am aerisit, din astea. N-am dus-o la gradinita nici azi, a inceput sa tuseasca urat.
Lili, la noi zapada multa, multa, multa...mai vrei? Acum e soare cu dinti, rece, -9. Slabe sanse sa se topeasca iute. Apropo de grosimea stratului, daca ma arunc de la balcon, nu patesc nimic, avem 1,5 m de zapada in spate.
Chiar ca va fi Namoloasa la voi, dar cel putin nu vei mai auzi pe nimeni ca se plange de seceta.
Cristina, sanatate fetitei! Ce frumos din partea lor sa infieze. Oameni cu inima mare!
Nu-ti fa griji cu Razvi, crezi ca Diana moare de dor sa scrie pagini nesfarsite? Isi face tema la engleza si mai are jumatate de ora de dictare pe saptamana...dar nu-mi bat capul.
Moni, are asta micu' o gurita...., nu mai intreb de unde le scoate, ca stiu deja.
De Diana nu mai zic, ti-a pus punct. Lasa fata in pace, s-o fi saturat si ea de facut hieroglife la gradinita. Mai bine treci la matematica, capteaza-i interesul.
Mira, pai voi ati avut zapada au ba? Nu prea te-a auzit sa te lauzi cu nameti si ninsori...cel putin pe mine m-ai citit mereu, parca eram moara stricata, tot despre zapada vorbeam. Nu-ti spun ce satui sunt toti in jurul meu de iarna. Eu tac, ca nu voi ca sa-i enervez.
Si Diana scria la inceput invers, e "semnatura" stangacilor oare, ca numai la ei am vazut, nepoata-mea stangace, la fel facea.
Totusi, spune-i Dariei sa nu o lase sa se obisnuiasca asa.
Denisa, deduc ca mergeti mult in masina de are fetita timp pentru exercitii pe ipad. Noroc ca nu-i e rau...eu nu pot citi nimic in timpul mersului.
Cu pianul, daca nu are chef de exersat o zi sau doua, nu o certa. Diana a trecut printr-o perioada destul de lunga in care nu vroia sa exerseze zilnic si crede-ma ca nu s-a facut gaura in cer. Bine, eu stiind ca au tot timpul din lume pentru ca nu o duc la vreo scoala de muzica, mi-am permis sa astept pana ii trec nabadaile si in loc de cantat zilnic s-o faca la 3 zile odata.
Si a dat rezultate, i-a revenit placerea de a canta.
Daca tu mergi mai departe, in sensul ca te-ai gandit sa fructifici inclinatia ei spre pian cu o scoala speciala, atunci da, musai sa aloce un timp mai mare instrumentului. Bafta micutei la cantat. Ce fel de examen va da?
Pe Diana n-am mai pus-o la socotit, nu vreau sa-i fac program, azi mate, maine engleza....in fiecare saptamana le face pe toate de la sine, daca mai sare peste ceva nu-i bai, la scoala nu-si va permite asta asa ca o las mai moale.
Cu desenatul, zilnic, zilnic, zilnic. Pasiunea ei si se vede.
Foarte multe face Emma si le face bine. Eu citesc cu mare placere tot ce scrii despre calitatile ei. Si sport si instrument si aptitudini la limbi straine...balet mai face?
Se vede cu ochiul liber cat te ocupi de ea.

Nu cumva ai avut vreo criza de fiere? Sanatate si tine regim o zi.
Sper sa-ti iasa pasienta cu postul, sa te angajeze. Bafta.
Merg la treaba prin casa, Diana scrie cuvinte in caiet. N-am mers la lucru ca nu stiu sa merg pe skiuri. Glumesc, dar ce de zapada a fost si acolo...

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare gasca ,la o cana de inka.Am baut cafeaua cam tarziu ,asa ca pe-a doua o beau colo si mai tarziu sa rezist pana diseara pe baricade.
Va avertizez de la-nceput ca azi am zi critica intelectual la bioritm - zi in care sau gandesti ca un geniu sau te faci de ras Io clar simt ca inclin spre posibilitatea din urma
Ma simt cam excesiv bombardata psihic de vesti proaste,de stiri aiuritoare,de toate alea ... nici nu mai am timp/capacitate sa imi folosesc neuronii (sau ce-a mai ramas de ei) sa pot face fatza.
Noroc de cate un relax - gen niste bancuri primite pe mail,sau si mai fain,ce vazui aseara la TV - adica timp de vreo ora tronand lui BOC pe ecranele TV-ului Tot am zis ca io nu ma mai mir de nimic,dar tot ma mir

De fapt ce voiam sa va zic e ca am vorbit aseara cu Deea.Mi-a zis ca ii e dor de toate,doar ca s-a simtit cam neinteleasa si de-aia n-a mai intrat / nu mai scrie,nemaipunand la socoteala cat e de ocupata.Probabil stiti ca s-a apucat de construit casa din pamant asta vara,acum asteapta primavara sa reinceapa lucrul.Daria e bine,e tot pasionata de animale,merge la curs de desen la palatul copiilor - dar e in grupa cu copii de gimnaziu - si le mai face instructie si alora
Citeste deja si ea - mai greu dar citeste (probabil cam ca Diana mea),iar la matematica mi-a zis Deea ca a parcurs materia de clasa intai . Cu scoala a ramas la ideea ei,s-a hotarat ca nu o vor inscrie defel si a gasit si solutia legala: ceva scoala americana,e o taxa de cca 10 mil pe an si are asa acte ca e inscrisa la scoala.Se poate din clasa intai pana intr-a 12-a.Pe mine ma cam depaseste,recunosc, nici la materiile de clasa intai-a doua n-as fi buna sa ii predau Dianei,ca n-am rabdare ,sunt prea nervoasa etc. ,asa ca pe mine una m-a cam apucat groaza cand mi-a zis - ma intreb ce se face in clasele mari,la materii complicate ... in plus parca la facultati se intra acum pe baza mediilor? Ma rog,ea zice ca vor gasi solutii,pe parcurs si sper sa fie asa.Mi-a zis ca nici scrisul de mana nu o sa o invete,ca nu-i foloseste la nimic ... asa o fi.Mie mi se pare ireal,dar eu sunt o fosila din alt secol = 42 ani in curand .
Mi-a placut insa ce idee buna a avut - Daria citeste din enciclopedii - probabil cu animale daca alea ii plac si asa e mai antrenant.Deea zice ca Abecedarul e plictisitor si cam are dreptate ,doar ca eu ma gandisem ca ii e mai usor Dianei de citit de-acolo,in conditiile in care nu stia inca literele mici decat partial.Dar o sa ma gandesc sa ii dau si ei ceva interesant de citit ... dar ce? Ca ei ii plac de toate si nimic Adica nu are nicio pasiune speciala,devastatoare
Pentru cine n-a bantuit inca pe site-ul ei cel nou,asta e http://artizania.ro/ a mai scris una alta pe-acolo anul trecut.Mi-a zis de filmuletul ala pus acolo "Scoala descultilor" si m-a facut curioasa,asa ca l-am vizionat azi si mi-a placut si mie ffff mult,deci vi-l recomand.
Revin.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput