Gravidute cu tromobofilie -cap 13-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Valy, multumesc mult! Ei, super, de unde? Am fost nevoita sa invat niste chestii...preferam sa nu am nevoie, sa nu stiu nimic, sa fiu total ignoranta si sa am un copil. Am mai vorbit noi pe ici, pe colo, n-am uitat!
Sper ca nu am fost prea dura in raspunsul anterior, sorry!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Asb daca un dr a zis sa cresti doza , creste-o!! Rau nu-ti face pt ca ai luat in greutate si pt ca bebelina e ok la ecograf inseamna ca nu a fost afectata inca de trombofilie .
Me Alex ce este Gena KIR?? De asta nu am mai auzit. Dr Dragos Albu e cel care face FIV sau celalalt?
Bine ca mi-ai spus ce se intampla cu mesajele trimise la dr U , ca incepusem sa cred ca am suparat-o cu intrebarile mele

Eu am mai intrebat pe un forum medical de plajele hipoecogene depistate in sapt 7 la ecograf, mi-au spus ca cel mai probabil au aparut din cauza mutatiilor, deci inseamna ca endometrul meu nu a fost bine vascularizat
O sa-i mai trimit un mail d-nei dr U , ii scanez si buletinul ala de la ecograf, poate se consulta si ea cu un ginecolog si am sanse sa obtin doza mai mare



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sper, nu stiu ce e, acum am auzit de ea. Va spun dupa ce aflu de la Babes. Si eu cred ca a fost problema cu vascularizatia endometrului.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Dragelor, ca de obicei ma bag ca musca-n oala, fara sa am nici o legatura cu discutia voastra, dar am niste nedumeriri care nu-mi dau pace de cateva zile si de una singura nu reusesc sa le clarific. Asadar:
- zicea una dintre voi in week-end ca in total sunt 9 factori genetici care au rol in trombofilie. Care sunt cei 9?
Din ce am reusit sa inteleg pana acum despre trombofilie, ar fi:
- Factor II
- Factor V Leiden
- Factor XIII
- mutatia genei PAI
- MTHFR C677T
- MTHFR A1298C
Imi mai lipsesc 3, dar nu stiu cum ii cheama... Anticorpii lupici banuiesc ca nu intra aici, pt ca nu sunt responsabili de trombofilia ereditara, ci de cea dobandita. Deficientele de proteina S si C si de antitrombina III (la fel ca hiperhomocisteinemia) imi par mai degraba efecte ale unor mutatii, dar totusi care?

Alta nedumerire: am inceput sa iau Femibion 2 si am intrerupt vitaminele prenatale pe care le luam inainte, de teama unei 'supradoze' de B-uri (vitaminele de dinainte fiind deja usor supradozate fata de DZR). Banuiesc ca - fiind hidrosolubile - nu ar trebui sa existe efecte adverse la doze mai mari decat cele recomandate (am inteles ca nu se depoziteaza, ci se excreta). Dar totusi... stiti ceva despre asta? Nu as fi vrut sa intrerup vitaminele 'vechi' pentru ca, pe langa B-uri, mai au si multe minerale, dar decat sa fac mai mult rau...

Si ultima intrebare: durerea de cap are vreo legatura cu trombofilia? Am mai bine de o luna de dureri zilnice, continue de cap. La ORL mi-a descoperit un polip, dar tratamentul pt el nu-mi calmeaza capul. La oftalmo - cica nu ar trebui sa am dureri de cap. Luni ma duc la neurologie; daca nici acolo nu-mi gaseste leac... il declar nul!

M-am intins cat o zi de post... Va multumesc pentru rabdare





17+
MTHFR - A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

nic, eu ziceam de cei 9 factori genetici trombocitari. Asa mi-a spus geneticiana care mi-a descoperit trombofiliile. Asa cum am zis, in urma discutiei noi am decis sa testam doar 7 factori mai probabili conform istoricului meu familial:
1. Mutatia fact.V Leiden
2. Mutatia fact.V 4070 A>G (haplotipul HR2)
3. Mutatia fact.II (protrombina) G20210A
4. Mutatia fact.XIII Val34leu
5. Mutatia PAI-I ' 4Gl5G
6. Mutatia MTHFR C6'77T
7. Mutatia MTIIFR Al298C

Ceilalti doi nu m-au mai interesat. Pot specula doar. Am citit un studiu si am gasit si factorii astia legati de trombofilia eraditara:
Factor genetic XII
Factor genetic VIII
Factor genetic IX
Factor genetic XI

Nu stiu care erau cei doi pe care mi-i propunea geneticiana, nici daca se fac toti la noi. Habar n-am. Am zis ca dupa sarcina o sa merg cu sotul si lui o sa ii fac toti factorii iar pe bebe il testam doar pentru ce ne-a iesit...

Eu am avut dureri de cap si ameteli legate de anumite doze de Progesteron. Vorbeste si cu ginecologul daca ai Utro in schema.



MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + 4 Fragmin 2500/saptamana (dimineata - luni, miercuri, vineri, duminica),
4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter 2/saptamana (marti si sambata)
in 24+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

MeAlex, intra si pe grupul de MTHFR de la yahoogroups, fetele zic chestii interesante cu implantarea acolo si ma gandeam ca-l poti intreba pe dr. Albu de ele, cu treburile cu PAI si sa le arati de medicii aia americani ce fac la PAI.



30+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

MeAlex, vezi si asta http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0897.2008.00585.x/abstract - am citit pe fuga, dar parca semana cu cazul tau.



30+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sper, am uitat sa raspund despre Dragos Albu - e cel cu fivul, de la Medlife.
Multumesc mult, Dara, am intrat pe linkuri, am dat din una in alta, am aflat ca trombofilia e insotita in multe cazuri de probleme legate de populatia NK si mai ales, e sunt prezente la persoanele cu trombo care au pierdut sarcini avand tratament anticoagulant...Sper sa nu am asta ca m-am scos...tratamentul cel mai tare e cu imunoglobulina IVIG si costa cam 10.000 dolari pentru toata sarcina (se face lunar si o doza costa 1.500 dolari). Am mai citit ca se trateaza cu prednison, dar nu stiu cat e de eficient...
M-a luat durerea de cap (la propriu) si simt ca ma afund din ce in ce mai tare...

Traduc niste articole pentru o firma si ghiciti ce tema are cel de care ma ocup acum...celulele NK...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Musette, multumesc pentru raspuns. S-a mai facut lumina!
Utrogestan iau 2 x 100 mg / zi. O sa incerc sa le iau separat, dimineata si seara - sa vad daca se modifica ceva cu capul meu...
MeAlex, mie utrogestanul mi-a calmat astmul re-declansat la inceputul sarcinii (am astm de la 2 ani, dar in ultima vreme nu se mai manifesta aproape deloc; revenise insa in forma acuta in primele sapt de sarcina). Incercand sa inteleg 'mecanismul', am dat peste asta:
"It acts as an antiinflammatory agent and regulates the immune response." (http://en.wikipedia.org/wiki/Progesterone) Poate are efect si asupra celulelor NK.
Altfel, cu cortizon nu stiu daca beneficiile depasesc riscurile / dezavantajele, nu stiu daca un BB nascut dintr-o sarcina 'sustinuta' cu cortizon va fi un copil si apoi un adult fericit... Pe mine m-au indopat cu prednison si hidrocortizon iv cand eram mica, deocamdata nu am 'decat' un reumatism instalat de pe la vreo 17 ani, dar inca nu mi-am facut testul de osteoporoza...

17+
MTHFR - A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Niccostea, f interesant ce spui de Utrogestan...da, nici eu nu as lua in calcul cortizonul...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput