Gravidute cu tromobofilie -cap 13-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

mealex, balanta - multumesc de rasp. Stiu ca clexane e si in fct de kg. Eu inainte de sarcina aveam 58 kg, iar acu in sapt 25 am 67 kg. Eu cred ca pt aceasta greutate ar fi ok doza. Oricum dr hematolog de la spital a zis sa merg pe 0,6 2 sapt si atunci sa repetam analizele sa vedem daca se modifica ceva. Eu cred totusi ca daca 14 zile maresc doza, nu cred ca va fi o problema, nu? Ma refer la hemoragii ca alte probleme nu e cazul. Pana acum pe clexane 0,4 nu am avut nicio problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

asb, eu am facut Clexane de 0.6 din Z1 de stimulare (am facut FIV) si am mers cu doza asta mereu (acum am 14 sapt de sarcina). inainte de a ramane gravida, aveam vreo 64 kg cred. Acuma nu stiu cate am, ca imi e frica sa ma cantaresc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Asb dar ecografic cum e bb? La varsta asta nu sunt mai relevalte IR-rile?
Me Alex inteleg ca nu sunt singura careia nu i-a raspuns dr U ?





Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

balanta - poti te rog sa-mi zici si cine ti-a rec doza? unde ai facut fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Am fost la dr. Dragos Albu, cu gandul ca are experienta pe trombofilie, a fost f scurt, mi-a dat o lista cu investigatii de care vorbisem cu voi si aici: analize secretii, de repetat analizele de tiroida care au iesit mereu ok, dar nu se stie, histeroscopie, cariotipuri parteneri, fenotipare NK / Gena KIR la Inst V. Babes, apoi ecografie in ziua 10-12 ciclului. Nu imi propusesem sa merg la el de mai multe ori, credeam ca imi da lista, o fac si gata, merg la dr meu rezolvata, nu am apucat sa ii pun si restul de intrebari de pe lista, mi-a zis ca mi se poate recolta pe loc pt examen secretii, m-am dus sa imi recolteze asistenta si credeam ca mai vorbim cand ma intorc, dar terminase cu mine si plecase la sa faca un embriotransfer...Avea pe lista si analize de trombofilie si imi lipsesc doar Factorul XIII si Pro C Global FV NR...o sa avem timp sa vorbim, ca o sa ne tot vedem, legat de trombofilie nu a zis nimic, a notat ce am, ce doza de clexane faceam, ca luam si aspenter, nu a zis ca ar fi fost mult, dar nu se pronunta pana nu vede rezultele, mi se pare profesionist, nu m-a luat cu bla-bla-uri, ca se rezolva, ca a fost un accident, a mai zis ca e o sansa, mica ce-i drept, sa fie o problema a uterului, niste gene care sa nu permita uterului sa mentin sarcina si astfel sa nu se poata deloc, decat apeland la o mama purtatoare, cica nici nu exista analiza, sunt doar cercetari, si in principiu, daca excludem toate problemele astea si nu tin nici urmatoarea sarcina, inseamna ca nu se poate. Totul e matematic, a zis ca e o probabilitate mica sa nu se poata face nimic si ca sa spuna ceva sigur, trebuie sa vada rezultatele.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

sper - bebica e bine, va fi fetita, chiar e un pic mai dezv pt varsta ei. De aceea sunt un pic derutata pt ca asa cu 0,4 totul a fost ok pana acum. Nu am avut nicio problema. Imi monitorizez sarcina la 2 ginecologi unul in Romania - pt caam nevoie de concediu medical -nu am mao mers deloc la serviciu de la aflarea vestii si unul in Ungaria pt ca acolo vreau sa nasc. Deci merg la eco cel putin de 2-3 ori pe luna si ambii mi-au spus ca totul e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sper, se pare ca dr. U are niste probleme personale si probabil ca e ocupata si nu mai raspunde. Am inteles ca se intorc mailuri cu eroare, probabil are inboxul plin. Iti dau nr. de telefon mobil sa suni la Fundeni?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

alex-iti tin pumnii in tot ce vei face in viitor-si ma rog pt tine sa reusesti si sa afli cauza problemelor. nu am vorbit prea mult -dar mi se pare ca esti o tipa-super.

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.3,acum 0.4.utrogestan200mg 4/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+13 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

asb, hematologul meu de la Viena mi-a recomandat doza. Acolo am facut FIV.
Te rog, imi lasi pe MP niste detalii despre nasterea in Ungaria? Cat costa, la ce medic esti si in ce oras mergi in Ungaria; in ce limba vb cu dr. Eu vroiam sa nasc in Austria, dar sunt insarcinata cu gemeni si e foarte greu de prevazut cate sapt voi putea duce sarcina, asa ca planul devine nerealist. Am nevoie de ceva mai aproape. Sigur ca in ultima instanta ramane sa nasc la TM, dar prefer sa am mai multe optiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

balanta ai PM

Mergi la inceput