Parinti pentru o fetita de 6 luni

Parinti pentru o fetita de 6 luni | Autor: Diana_b

Link direct la acest mesaj

Am citit azi acest articol si stiind de aceasta sectiune pe DC m-am gandit ca poate intereseaza pe cineva: http://malinaiordache.com/2012/02/o-cheama-fata/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna diana
mai multe informatii, poti sa imi dai?
sau pe cineva care stie
multumesc


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Stati linitite fetelor,ca daca vreodata fetita va fi adoptabila,o sa fie data la pilele lor.Ma refer DPC-ul de care apartine fetita.
Asa merg lucrurilemai peste tot.Restul afla ca "nu sant copii" sau "sant copii marisori adoptabili".
Vreti un bebe sanatos?Trebuie sa aveti plie mari.
Dupa atatia ani de stress,stiu cum stau lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Litlleangel, nu cred ca trebuie sa ai pile si relatii, ca sa poti adopta un copil, am stat de vorba si pe forum cu fetele si chiar sin orasul meu am stat de vorba cu fete care au adoptat si nu au avut nici o relatie. De expl. la mine in oras o fata mi-a zis ca saptamanal dadea telefon si primea raspunsul ca nu sunt copii iar dupa cateva zile (o saptamana) au sunat-o sa ii spuna ca au o fetita, cum iti explici asta?


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Vad ca a aparut un update la articolul cu fetita: http://malinaiordache.com/2012/02/update-fata/
O puteti contacta pe Dna cu blogul pe facebook la http://www.facebook.com/malina.iordache
Inteleg ca nu poate vorbi la telefon ca are laringita, dar va raspunde, in masura in care poate, la toate mesajele de pe facebook.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Poate nu este locul bun in care sa intreb asta.
Stiam ca legea adoptiilor este complicata, imbirligata si face aproape imposibila adoptia unui copil in aceste conditii. La noi in Iasi in maternitate sunt multi sugari abandonati...car cresc acolo pina sunt destul de mari sa fie dusi la orfelinat.

asadar, as vrea sa stiu si eu dacama poate lamuri cineva: daca ati vazut filmul Juno, ati vazut ca in film o familie interesata sa adopte a contactat adolescenta gravida inca din perioada sarcinii, apoi a luat copilul imediat ce acesta s-a nascut.
In Romania, in prezent, este posibil sa inchei o asemenea "intelegere" in conditii perfect legale, fara sa t trezesti ca dupa 2 luni sau 2 ani mama biologica iti bate la usa sa isi ceara inapoi copilul pe care nu ar fi putut sa il ingrijeasca atunci cind l-a adus pe lume?
Este posibil, dpdv legal, sa adopti un nou-nascut? Ce trebuie sa faca mama biologica, pentru a evita riscul de care vorbeam mai sus?



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E interesant insa ca Malina este din Timisoara insa se refera la un copil situat in Bucuresti. Distanta este destul de apreciabila ...nu?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna marius,
mali8na este din drobeta turnu severinh, a facut facultatea in timisoara, iar acum lucreaza in bucuresti


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Inca odata,pt cele c are nu stiu legea.Nu puteti adopta un copil nou nascut.Legea la noi nu permite asa ceva.
Eu am multi ani de experiente si discutii cu cei de la DPC,am intanlit mult mai multe cazuri ca voi,credeti- ma nu e usor daca vrei un copil mic.
Din partea mea,puteti sa va mentineti ce sperante doriti voi,dupa un timp o sa va reveniti.
Daca doriti un copil mare,3-4-5 ani,este mult mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Eu vreau o fetita de 3-5 ani si nimic,nimic....astept....astept....ma apuca disperarea mai tare cand vad ca in instanta nu sunt dosare pentru deschideri procedura adoptie(adica copii in devenire adoptabili)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

si eu am vb cu cele de la directie de la mine ca vreau un copil mai mare pana la 4 ani, si tot nimic
observ ca nu merge nici cu cei mici, nici cu cei mari, scz dar azi m-au suparat cele de la protectia copilului sect 2 cand am sunat sa aflu detalii despre FATA, si mi-a zis doamna este abandonata ce nu intelegeti
sunt foarte nervoasa

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput