Parinti pentru o fetita de 6 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Poate nu este locul bun in care sa intreb asta.
Stiam ca legea adoptiilor este complicata, imbirligata si face aproape imposibila adoptia unui copil in aceste conditii. La noi in Iasi in maternitate sunt multi sugari abandonati...car cresc acolo pina sunt destul de mari sa fie dusi la orfelinat.

asadar, as vrea sa stiu si eu dacama poate lamuri cineva: daca ati vazut filmul Juno, ati vazut ca in film o familie interesata sa adopte a contactat adolescenta gravida inca din perioada sarcinii, apoi a luat copilul imediat ce acesta s-a nascut.
In Romania, in prezent, este posibil sa inchei o asemenea "intelegere" in conditii perfect legale, fara sa t trezesti ca dupa 2 luni sau 2 ani mama biologica iti bate la usa sa isi ceara inapoi copilul pe care nu ar fi putut sa il ingrijeasca atunci cind l-a adus pe lume?
Este posibil, dpdv legal, sa adopti un nou-nascut? Ce trebuie sa faca mama biologica, pentru a evita riscul de care vorbeam mai sus?



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Eu am procedat asa cum spui tu, dar pe legea veche. Acum in legea noua se cere test de paternitate si nu cred ca se mai incuneta cineva sa riste.
Asa am putut sa am copilul acasa imediat ce a putut fi externat (+ ca l-am vazut din primele lui ore de viata), iar actele au durat fix 9 luni (pt ca am prins greva avocatilor si vacanta li tribunal, altfel in 3-4 luni era gata )
Acum pe legea noua v-a fi si mai complicat, cu toate ca se spera la ceva mai bun
Succes si cale scurta catre ingerasii vostrii va doresc


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Si eu am intanlit multe femei care aveau intentii "buiune",tot spuneau ca pot face rost de copii ca stiu tinere insarcinate...dar la noi e ilegal.Eu asa stiu,nu ai voi sa faci nici un fel de intelegere cu nimeni...Copii ei decid unde se duc,si la cine.
Pana in 2004,legea era fff permisiva,puteai lua copil direct din materninate,nu zicea nimeni nimic.
Dupa scandalul cu copii disparuti din tara,legea s-a schimbat in cel mai rau fel posibil,si copii au devenit neadoptabili,chiar daca erau abandonati....Cine umba dupa nemurile lor pana la a 4- a generatie???
Acum,un pic s-a mai schimbat,dureaza 6 luni sa declare copilul adoptabil,dar legea va intra in vigoare peste ceva timp...dar anul asta.Poate de data asta daca asteptati un pic,aveti mai mult noroc cu bebeii..Nu va riscati cu intelegeri din astea....
Daca este un bebe cu doua liniute in certificatul de nastere,si autoritatile chiar nus tiu care sant parintii,atunci,copilul devine adoptabil repede...Dar acesti copii sant fff rari,si se dau pe pile...la familii cu bani ff multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Nu stiu cum o fi la Bucuresti cu pilele si banii de care se tot vorbeste, noi suntem din Brasov si nu am avut nici pile si nici bani de "cumparat" copii, dar avem acasa doi copii uimitor de frumosi si destepti, adoptati in 2007 si 2011, pe care Dumnezeu ni i-a daruit. Am avut in relatia cu DPC doar hotarare, rabdare, multa insistenta si perseverenta, diplomatie, tact. Si enorm de mult noroc de la divinitate... Fiti increzatoare, asteptarea si lacrimile ei merita! Graba strica treaba si in cazul adoptiei. Pacat ca majoritatea celor care decid sa adopte o fac la varsta mai inaintata, de aici graba. Va dorim sa va gasiti copilul destinat!

Mergi la inceput