Prietene la bine si la greu - 156

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biara spune:



Lyly ! Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Neatza!!!
Azi am facut pentru toata lumea...
Weekend fain...

Mami fericita de strumfita si 35+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Buna ziua doamnelor, aduc si eu o cafeluta aburinda pt micul dejun pe bancuta
Draga lyly la multi ani cu scuze pt intirziere, sa fii sanatoasa si fericita si sa ai timp mai mult sa ne povestesti despre Alex
Mi-a fost dor de voi dar ca de obicei n-am reusit sa ma organizez sa mai si scriu cite ceva, de citit am citit pe bucatele
dymomo sint perfect de acord cu monis si cu lumi care s-au exprimat cel mai ferm, bazat pe ce povestesti tu si eu cred ca o sa va absoarba toata energia. Eu cred ca poti sa fii ferma si sa-i spui direct ca Danut are nevoie de liniste si nu va puteti inghesui toti intr-o casa dar sa nu fie ingrijorata ca, asa ca si pina acum, veti fi alaturi sa o ajutati de cite ori are nevoie. Am observat la oamenii in virsta ca, exact cum e si la copii, functioneaza foarte bine tonul calm si ferm care arata ca nu exista nici o alternativa dar e bine asa
lumi pacat ca n-ai rezistat cu fumatul, Richard e inca pe baricade? Eu m-am lasat prima data pt 3 ani si apoi m-am reapucat datorita anturajului, dar a 2-a oara m-am tinut tare (cel mai greu mi-a fost in ziua a 3-a) si acum am 6 ani de cind n-am mai fumat si nici nu mai intentionez, ca ma preocupa ridurile
strumphy o sa fie bine cu siguranta
dana mare veselie cu baietii tai, foarte frumos
ionela bravo, e foarte important si foarte frumos ca exista oameni ca tine sa vorbeasca cu mamicile (in general stresate de posibila moarte prin inanitie a copilului din cauza laptelui insuficient) despre realitatile alaptarii
tina ma bucur ca s-au rezolvat lucrurile in familia voastra
licu cum mai e situatia cu caldura la voi? Noi am tot avut probleme cu centrala si curentul si numai la 17 grade am stat de mi-au inghetat oasele, mereu ma gindesc la voi
raluci mai pui si tu niste poze cu flacaii sa vad cum a mai crescut Cezarelul? Mi-e dor de voi cu D mare
ancutzama distrez teribil cu povestile despre Sabinutza, e tare ghidusa
floricik mi-a ramas in cap ce mult ai povestit ca ai platit intretinerea si mai si suferi de frig Ce face Zburly cea frumoasa?
monis foarte tare Iuli cu cuvintele pe care le inventeaza, mi-au placut lupili Ati mai facut ceva cu vinzarea apartamentului? cu dor
Referior la olita si nu numai, citesc acum o carte a lui Francoise Dolto despre importanta limbajului - "Ce le spunem copiilor", de unde, pe linga puternica influenta a scolii lui Freud care pe mine nu ma convinge, extrag si tot soiul de lucruri interesante. Cel mai important mi s-a parut accentuarea faptului ca, copiii au nevoie de confirmarea emotiilor si realitatilor prin limbaj, deoarece acest lucru ii ajuta sa inteleaga si sa se simta intelesi. Asta a propos de Danut care spunea dymo ca nu zicea nimic cind se uda, ma gindesc ca ar avea nevoie in primul rind de o explicitare a situatiei, mai ales ca el nici nu prea vorbeste. Ceva de genul: "uite, acum esti ud, s-au udat chiloteii cei frumosi si pantalonii si e rece si ud", data viitoare sa vii sa-mi spui pipi/sau sa te asezi pe olita, depinde cum vrei tu sa-l obisnuiesti, sa-ti zica tie sau sa fie autonom
Dolto zice ca transpunerea in limbaj, mai ales in cazul situatiilor tensionate, rezolva foarte multe lucruri in confortul psihic al copilului si da si exemplu cind copilul spune ca vrea sa i se cumpere cutare jucarie: - daca o luam, copilul se va plictisi curind si va cere alta pt ca de fapt nevoia lui este de joc si comunicare, - daca refuzam, copilul se va frustra/va urla etc. Dolto recomanda sinceritatea - nu am bani sa-ti iau aceasta jucarie - dar zice ca discutia nu trebuie sa se inchida aici, ci trebuie intrebat copilul de ce ii place jucaria respectiva, cum crede el ca functioneaza, mutata discutia la comparatii cu realitatea sau cu alte jucarii si atunci, prin comunicare, copilul va fi mai cistigat si mai multumit pt ca, in loc sa i se fi satisfacut o dorinta trecatoare care o data satisfacuta naste alta, i s-a satisfacut o nevoie profunda, aceea de comunicare si intelegere.
Din experienta personala, am observat ca tranzitia asta de la pampers la olita/wc este o treaba foarte importanta pt copil, Lila se joaca mult cu papusile ca fac caca la olita, sau zice ca au facut pe ele si le spala, se vede cita importanta acorda subiectului
Hai ca scriu rar dar si cind ma apuc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

'neata'

ce zi frumoasa, ia uite cat de fain ninge ... Raluci, ce zice caramidaomida aia?

Ionela chiar am scris pe blog (dar n-am apucat sa finalizez, sper azi maine) cum o sa-mi inchid eu contul de FB. Daca va mutati acolo, la revedere . AI scapat de masea?

Strumfy super poza

Ramonika pasta de la Nenedent e mai safe ca nu are fluor.

Ancutza pupam cantareata mica. Poate o pauza i-ar prinde bine Sabinutei si apoi se va imprieteni cu olita

Lumi ce fain ca iesiti mult afara. Cred ca statul la curte usureaza mult operatiunea asta. Asa mi-i si mie de dor sa bat parcurile si sa stau afara pana sa ma plictisesc... cred ca la pensie o sa mai prind . Am horatat sa citesc si eu finally cartea aluia cu fumatul, ca sa ma sustina atunci cand mi-or veni ganduri "nepotrivite" . Nu mai stiu, tu ai citit-o deja?

fetelor, cand o sa fie de votat la concursu' ala, sa ne spuneti si voua

Raluci cred ca Remusache nu e gata pt olita inca

Liloaso dor mi-a mai fost, bine ca ai scris si m-ai mai ostoit . SI mie imi plac cuvintele astea; am uitat sa scriu atunci cu lupili si despre cocosanu' si chighigu' .
N-am mai facut nimic cu apartamentul ca nu avem ce sa cumparam in loc. Pupam fetele frumoasele




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Cu papuceii avem asa:
- Dozz vrea 2 perechi (stiu care)
- Raluci ??
- Tina 2 perechi (nu stiu care)
- Dankutza 1 pereche (stiu care)
- eu 1 pereche

Spuneti-mi va rog ce si cum clar ca vreau sa trimit comanda azi sau maine ca de luni nu mai am timp de nimic. Imi vin niste greci pe cap la o implemetare de soft si voi lupta pe baricade tare de tot. Asta luni-marti-miercuri. Iar joi si vineri vine si sefa de la HR de la firma mama din Grecia, desigur, tot pe capul meu. Pazea!
Asa ca trimit comanda si pot livra produsele in conditiile in care va intersectati cu traseul meu zilnic care este Ion Mihalache, P-ta 1 Mai, pod Basarab, Razoare, Mall Liberty Center.

tschüss! we frumos sa aveti!




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

salutare! mai primiti o oaie de Cluj ratacita?

ma simt asa ciudat sa scriu dupa atata vreme...desi v-am citit de cate ori am putut de postat a fost mai greu...cred ca de doua saptamani tot imi propun: azi nu ma las si arunc un ochi la fetele mele dragi,dar uite ca timpul a trecut si abia acum apuc sa va zic buna ziua...incerc sa fac un rezumat la tot ce am citit,dar sigur voi uita multe lucruri,asa ca sa-mi fie cu iertare...

Cum nu ne-am auzit de anul trecut incep prin a va ura tuturor :un an mai bun,mai frumos,mai bogat decat cel care a trecut,adica asa cum vi-l doriti fiecare dintre voi!!

Apoi,vreau sa felicit toate proaspetele gravidutze
sa le urez sarcina usoara in continuare ,bebei sanatosi si la termen!!!Celor care doresc sa ingroase randurile le doresc ca visul sa devina cat mai curand realitate!!!!

Ptr.toate fetele care trec prin incercari mai mult sau mai putin dificile le doresc ca lucrurile sa se aseze pe un fagas normal si sa se poata bucura asa cum trebuie de minunile din viata lor,fara ca acest lucru sa le fie umbrit de cei din jurul lor sau de lucruri spuse/facute de acestia!!!
Fetelor care s-au angrenat in diverse proiecte personale sau mai putin personale,dar cu beneficii directe sau indirecte asupra lor sau a celor apropiati sau chiar straini ,le urez mult succes si multa putere!!!

si nu in ultimul rand ,vreau sa felicit toti fulgusorii si pe mamicile lor pentru progresele realizate in tot acest rastimp:renuntarea la pampers,imbunatatirea limbajului and so
on..Faceti o echipa grozava !!!!!

probabil pare oarecum impersonal acest mesaj ,dar din dorinta de a nu omite una sau alta am preferat sa nu nominalizez...sunt sigura ca fiecare va veti regasi printre aceste randuri ,pe care le-am scris in mare fuga ,dar din suflet...imi sunteti dragi toate si va port mereu in gand chiar daca nu sunt prezenta alaturi de voi zi de zi....

trimit si daca "cineva" imi permite revin mai incolo cu noutati despre noi...

va pe toti/toate cu mare drag!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

asa cum era de asteptat am uitat sa zic ca am admirat in poze fulgusori care de care mai frumosi ( la fel si fratiorii lor) si nu pot sa nu ma minunez ce copii mari si frumosi avem!!!Doamne,cum mai trece timpul asta...

mai voiam sa zic ca am citit cu mare drag articolele postate de voi si povestile cu happy end (Bibi,Raisa) si altele mai putin fericite...eu una nu pot sa-mi imaginez cum e sa iti lasi propriul copil in voia sortii...pe mine,ma doare cand doar cade,cand ii curge putin nasul,cand il vad ca nu reuseste sa se faca inteles etc...cum sa il abandonezi cand are mai mare nevoie de tine,de dragostea si ingrijirea ta?!...magda,inevitabil mi-a zburat gandul la tine...esti minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

salutare

monis draga mea caramizile nu ma mai asculta , multumim pt comanda, la cum se anunta afara cred ca apelez la curier sa vina sa ia papucii de la tine

lili D foarte mare si de la noi, hai ca se cer e organizare pt un we, multumim pt dolto imi place ce zice, imi fac timp si de poze

miany welcome, zi-ne de voi

floricik plecarati?

las pe bancuta niste amareto si un nectar de ananas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Seara buna
Astazi Tudor a avut o zi proasta. Pun asta pe seama antibioticelor pe care le iau eu ( infectie la masea, confirmata). A avut ceva mai multe scaune si a cam plans toata ziua.
Mihnea, obosit sau poate satul de galagie si de diminuarea atentiei catre el a inceput sa fie si el marait, nemultumit. Cu greu am tinut situatia in frau.
Acum se doarme, sper eu mai mult de cateva minute, si reusesc sa leg 2 cuvinte... mai mult sau mai putin logic

lili, cate as fi vrut sa le spun... si cate as reformula din ce am spus.... Pe ansamblu eu cred ca a fost ok
Cam rar te citim. Si nu a fost destul de lung mesajul cat sa acopere perioada lipsa

Monis, am scapat de masea. Nu inchide contul de FB ca mie imi place sa va torturez cu articole despre alaptare etc.. Nu mai spun ce minunat e daca primesti de la 10 persoane acelasi articol intr-o zi
Cat despre mutatul pe FB... no... eu nu stiu ce mi-a venit sa scriu despre asa ceva... dar sper sa nu se intample. Aici e o casuta calduta

Miany, bun revenit

Raluci, bagat nectar la ghizdan
Las la schimb pandispan abia scos din cuptor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

Raluci lasa ca ne vedem noi cumva
Cred ca Floricik e plecata totusi de nu zice nimicutza .

Ionela imi pare rau ca iar esti solicitata la max. Sper sa dormi cat de mult posibil ca asta ajuta cel mai tare. Si sa treaca repede infectia
PS Dar cand e vorba de un copil care are cancer si gasesti 15000 de like-uri nu-ti place?

Miany m-am gandit foarte des la tine in ultima vreme, cam de cand vorbeste Iulian tot mai mult, amintindu-mi cum povesteai tu de Davidelul cum vorbeste la inceput de tot. Sper ca sunteti bine si ca o sa treci mai des pe aici.




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput