Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lumir spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Citat:
citat din mesajul lui lumir

[quote]

Iti multumesc din suflet pentru tot ce mi-ai scris.
O sa studiez toate linkurile si sper sa ma mai lamuresc in anumite probleme.
Din tot ce citisem pana acum si eu ajunsesem la aceiasi concluzie,ca pentru inceput ar trebui sa caut un job de desenator sau tehnician (din pacate la noi se lucreaza mai mult in Archicad,dar eu stiu si autocad banuiesc ca ma voi descurca.cu inchi am mari emotii-am inteles ca acolo nu se lucreaza in metri sti ceva?).Acum nu stiu cat de dispusi sunt quebecosii sa angajeze imigranti pe aceste posturi.


Sfatul meu este sa te pui la punct daca poti pana vii aici cu sistemul imperial pentru ca este foarte folosit. Ai sanse sa lucrezi ca tehnician desenator in birouri de arhitecti sau designeri de interior; eu am cunoscut un cuplu de arhitecti (erau la inceputuri atunci) care lucrau ca si tehnicieni si-ncercau sa faca mai mult. Nu am mai tinut legatura cu ei ca sa stiu unde au ajuns pana la urma dar parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa faci un curs Autocad aici (de scurta durata) care probabil ca-ti va deschide mai usor portile la angajare. Asta ca solutie pe termen scurt. La fel de bine sunt cautati cei care stiu rendering in 3D, computer assisted sau nu. Eu m-am cam rupt de piata, dar poti sa incepi si ca pigist, sa-ti oferi serviciile mai multor birouri si sa lucrezi ca independent.
Mult succes!

Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta.
Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)


Multumesc din suflet, foarte buna ideea cu un curs de autocad acolo, nu mi-a trecut prin cap.Asa o sa reusesc sa aprofudez un pic si sa vad cum se lucreaza cu sistemul imperial.
Eu rendering 3D fac si aici la firma la care lucrez,dar nu stiu daca acolo se folosesc aceleasi programe.

Stefan- 2 ani si 10 luni
CSQ- 5 aprilie 2011
Analize medicale 16.01.2012
Asteptam viza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

buna, imi pare rau ca am produs asa un nivel de suparare ... nu as vrea ca experienta mea sa schimbe planurile altora de a emigra ... fiecare cu experienta lui si povestea lui de emigrare ... la noi e o situatie mai ciudata din mai multe motive (multe din motive tin de noi si altele de noroc: faptul ca am venit aici fara sa cunoastem pe nimeni, faptul ca nici noi nu suntem niste persoane foarte descurcarete, hotarate si uneori ne pierdem in detalii, faptul ca desi am venit singuri si ne e mai greu la inceput ne asteptam poate sa ni se intample multe lucruri bune si usor ... asa ... peste noapte). Poate si eu ma stresez mai usor in general ... si fac din tantar armasar. Nu am vrut sa va incarc cu experiente negative ... doar ca uneori in viata simti nevoia sa ceri parerea unei persoane care a trecut prin experiente mai mult sau mai putin asemanatoare pentru a putea iesi dintr-o situatie din care nu poti iesi singur, sau pe moment nu vezi iesirea.
Si ca sa va si binedispun dupa atatea zbuciumari ... avem si noi semne de integrare ... Antonia are sansa dupa 4 luni de cand am inscris-o pe listele de asteptare sa mearga la o gradi de 7$. Ne-au sunat de la o gradinita de pe langa metro Cotes-des-Neiges... si luni avem intalnire pentru a discuta de cand sa o ducem pe cea mica la gradinita ... iuhuhu!!!
Va multumesc din suflet pentru sustinere ... tuturor .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

ElaD, gindire pozitiva, nu mai lista motivele pt care nu ti-a iesit asa cum te asteptai (sincer sa fiu cu asteptari mult prea mari tinind cont ca nu stapiniti limbile bine indiferent de ce specializari aveti) si concentreaza-te pe alea pozitive care te vor reusi sa ajungi acolo unde vrei. Sinteti tineri, sanatosi si cu dorinta de a reusi. Daca e un sfat care merita retinut mai presus de toate este importanta cercului de prieteni si cunostinte care nu sint deprimati si le pute orice aici. Atit optimismul cit si pesimismul este molipsitor si la inceput crezi pe oricine pina iti faci tu o idee.
alina, felicitari pt reusite!
Amica mea de care iti spuneam sta tot prin zona asa ca ne aranjam cumva.

Da mai, spinning e ala in care biciclesti pina iti ies ochii ca la melc in ritm de muzica si cu una care tipa la tine sa te ridici, sa te asezi, sa te inclini, sa maresti rezistenta,etc. A fost meserias dar imi tremurau picioarele la condus la intoarcere. Eram singura ia o pauzare (numai femei la curs) care muncea si se grabea la servici dupa asta. Sa nu va spun ce toalete de gym aveau, toate in negru de am crezut ca sintem la inmormintare, cica sa le mai subtieze ca oricum erau toate scindura si fit. Eu eram ratusca urita acolo, dar cea mai tinara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Lumir. Anjou nu e Timisoara . Insa e bine, e securitar si apropierea de prieteni e mai mult decat un atu. Incearca sa va puneti la punct ( e f. important) cu limbile inainte de a pleca. Salvati mult din nervi si stres.


ElaD atunci cand o sa va descurcati mai bine cu limbile o sa va fie mult mai usor. Tu ai zis nivelul 3. Asta il aveam si eu cand am venit aici. Si chiar daca cam intelegeam tot ce era scris, nu insemna ca ma descurcam. In nici un caz nu eram inteleasa de ceilalti 100%. Aveam insa sotul care se descurca f. bine.Cand o sa intrati la francizare o sa mearga lucrurile mai bine si o sa va fie mult mai usor. Atunci o sa poti sa bati cu mai mult curaj la portile facultatilor si sa ceri informatii. Si organisme pentru imigranti sunt garla, aici sa va ajute. Apeleaza la ele. Sigur ai in dosarul pe care l-ai primit de la minister o lista cu ele. Sau daca nu, mergi la emploi-quebec. In CDN si la biblioteca sunt multe materiale pentru noi veniti. Exista si ateliere organizate de minister. Incearca sa te duci la cat mai multe, pentru ca asa inveti cum merge treaba pe aici.
Iar daca ajungeti la ajutor social nu e chiar asa de grav. Va fi o etapa si va trece si ea.
Profita de activitatile de la biblioteca pentru cea mica. Toate sunt gratuite.
Alina bravo!!!!

Ana sa iti fie de bine vacanta!!!!
Multa bafta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Am uitat , aici e simulatorul de calcul: http://www.afe.gouv.qc.ca/fr/logicielCalcul/simulateur.asp

Pentru pret si bursa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

mamitzica: merci de mesaj.
Andy08: Daca reusim sa o dam pe Antonia la gradi am sa pot sa merg eu la cursurile acestea gratuite (am mai mers si la cel de adaptarea pe piata de munca quebecoasa si mi-a placut foarte mult) si sotul la francizare.
Pe acel certificat PRIIME de la CLE ... vreau sa il cer si eu cat de curand.
cge: duminica trecuta am fost si noi la "fete des neige". Antonia a devenit fana bomboanelor pe bat de acolo .
alina023: va pupam, noroc de voi ca ne-ati intins o mana de ajutor cand am avut mai mult nevoie ... problemele de la inceput cu gasirea apartamentului si a girantului. daca nu erati voi si prietenii vostri . nu vreau sa imi imaginez cum imi era daca nu te cunosteam. . Gandul asta ma face sa realizez ca ar trebui sa fiu multumita pentru ce am ... si sa vad partea buna a lucrurilor in continuare.
Nu am stiut ca esti membra si aici ... am recunoscut, dupa ce m-ai sunat, user-ul citind mesajul. Si pe Ana o cheama Antonia? nu stiam ...
De magazinul strada stiam si noi ... dar de village des valeur nu ... imi puteti spune ceva similar pentru mobila, saltele?
cge: am intrebat si eu la Revenu Quebec ... si e valabila si acum regula: invata amandoi sau studieaza amandoi ... si au drept la rambursarea unei sume de pana la 75% din valoarea gradinitei.
mimitete: declicul s-a produs ... am realizat si acceptat de ce suntem in stare ... intr-adevar de aici cazatura noastra. dar gata ... ne-am trezit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

mikiion: ai foarte mare dreptate ... merci .
Am acea lista cu organismele de integrare a imigrantilor ... si am sa apelez la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Miruna 78: scuze ca am sarit mesajul tau ...
stiu la ce te referi foarte bine, si imi merit toate rosiile ... . Totul se schimba din momentul in care incepi sa vezi palide rezultate la ceea ce interprinzi si incepi sa prinzi incredere ca va fi bine, pana atunci mai ai si momente de ratacire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna78 spune:


Ela, eu nu-mi permit sa judec pe nimeni. Nu dau cu rosii. Deocamdata sunt in Romania, n-am ajuns nici macar la aeroport. Am numai teorii in cap. Ti-am citit mesajele si ti-am simtit zbuciumul, care m-a speriat putin; m-a facut sa mai reflectez putin la situatia mea, la sansele familiei mele. Mi-am revenit repede, n-am cum sa renunt la visurile mele, ale sotului meu si la viitorul copilului meu! Cred ca atunci cand iti este greu, cand te gandesti sa renunti, cel mai repede iti revii luand legatura cu cei din tara. Rudele si prietenii de aici ar trebui sa va expuna realist situatia din Romania, sa tina la curent cu ceea se se intampla pe aici si sa va incurajeze sa luptati in continuare! Trebuie sa va considerati norocosi ca ati facut acest pas, multi vor si nu reusesc, si sa luptati!



Va multumesc pentru incurajari! Abia astept sa ajung in Canada, sa-mi incep noua viata!

Unul din visele mele e sa ajung in Canada la un nivel de trai care sa-mi permita sa-i fac lui Vlad o surioara! In Romania am renuntat la visul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simo s-o treci si pe Diana pe lista pentru resto!

Mergi la inceput