Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miruna78 spune:

La multi ani mamicilor de 8 Martie! Sa fiti sanatoase, iubite si fericite!
O primavara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Buna seara doamnelor si La multi ani de 8 martie !
eu va daruiesc un buchet de ghiocei virtuali, din fata casei mele :); stau infloriti de vreo luna, mai cade zapada, mai se topeste, ei sunt tot acolo; azi am vazut ca dau coltul timid si cateva branduse, de-abia le-astept !
Noi suntem bine, cei mari cu serviciul, cei mici cu scoala; teme, activitati, mancare, curatenie si din cand in cand o plimbare la ski- ce-i drept au fost cam putine anul asta, ori o petrecere.

Oana, vreau sa-ti spun condoleante, e tare greu sa-mi gasesc cuvintele si sa-ti zic ceva potrivit, asa ca-ti daruiesc o floare .

Dana Podeanu, am vazut foto cele noi cu familia ta, toti cu camasa alba, toti frumosi; copiii sunt oglinzi perfecte ale fizionomiei tale si a lui Sorin...iar tu arati superb !!! Ai mai participat la concursul de cea mai frumoasa sotie ? Ar fii cazul !

as dori sa le zic bun venit fetelor care au sosit intre timp si mult succes cu actele si interviul pt fetele in proces de aplicare pt emigrare.
Eu, care stau in Ontario de cand am venit aici, va pot spune ca daca vreti sa faceti scoala, partea franceza e mai prietenoasa ca sa zic asa, ofera subventii, aici in Ontario e mai greu.
Insa orice regiune ati alege, puneti-va la punct cu limba, conteaza tare mult sa veniti de acasa cu cunostinte solide de franceza ori engleza.
Despre copiii nu fiti ingrijorate, ei se adapteaza cel mai usor, cei mai mari sunt incantati de scoala mai ales- nu asa multe teme ca-n Romania :)- iar cei mici de jucarii, parcuri si distractii.

Vad ca iar e linsite pe aici, unde o fii toata lumea ?
Daca e pe FB, nasol, eu am cont, dar sunt sublima, lipsesc cu desavarsire, prefer DC-ul...sunt de moda veche.

Domnelor, va sarut pe toate si va doresc o primavara fericita .

PS: M-am apucat in premiera mondiala de facut sfinti, tot patrulez pe langa ligheanul cu aluat, il pazesc sa creasca...sper sa-mi iasa, va zic eu maine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Desi cu intarziere, va doresc si eu o primavara frumoasa, doamnelor!

Laura, ai ghiocei... te invidiez... Vreau si eu si ghiocei si branduse si lacramioare! Imi plac atat de mult florile de primavara! Sunt preferatele mele.
Oare aici unde pot gasi in cazul in care nu am casa cu gradinita?

Am vazut si eu ca-i liniste pe aici...

Sa aveti un weekend frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Alina, daca vei avea balcon, vara iti poti pune flori in jardiniera, si poti incerca de ex toamna sa pui bulbii de ghiocei si branduse in ghivece...
daca nu, la magazine se gasesc florile gata inflorite.
Eu brandusele le am pe toate cumparate in ghiveci, cand s-au ofilit si murit am pus bulbii in pamant, si primavara au iesit din pamant.
ghioceii i-am cules din padure o parte, altii , tot asa , cumparati.

Gradina vei avea, ai rabdare :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Multumesc mult pentru idee, Laura! Chiar asta am sa fac! Daaa! Imi pun jardiniere la balcon si imi aduc si bulbi din tara! Si voi avea si zambile si narcise!! Ce frumos ar fi!!
Nu sunt nerabdatoare cu gradina...chiar deloc. :) Imi doresc insa flori....fie ele in jardiniera sau in ghiveci (aici din pacate nu prea am soare, insa urmatorul apartament este musai sa fie insorit tocmai pentru a putea avea multe flori).

Chiar vine primavara sau ma grabesc eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nu se gasesc branduse si narcise in Quebec?
trebuie sa faci asa un efort sa aduci din tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Adevarul ca primavara anul asta a venit surprinzator de repede. Mi se pare ca cu o luna mai repde decat de obicei. Au anuntat foarte cald saptamana viitoare. 17 grade in martie eu nu am mai prins....

Alina, ghiocei live, ii gasesti in gradina botanica. Exteriorul e inca gratuita intrarea. Doar in sere si insectarium costa. Duminica trecuta era insa inca multa zapada si gheata. Insa weekendul urmator sigur ies.

Iar de cumpara,t imi aduc aminte de o discutie din anii trecuti, se gasesc la magazinele specializate bulbi.

Laura o primavara frumoasa si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Va doresc si eu dragelor o primavara frumoasa in stil quebecos. Din discutii cu colegele de la seviciu cica nici vorba de primavara la 1 martie. Eu va jur ca am vazut primavara venind. Am inchiriat o cabana pe margjnea unui rau, era inghetat, numai un firicel de apa, iar dintr-o data s-a topit gheata, venea din amonte cu furie si cu blocuri mari de gheata, a urcat apa pana aproape de chalet. Pe parcurs de doua-trei ore era numai apa de la un mal la altul, toata gheata topita, iar nivelul apei revenit la normal.
Deci promavara frumoasa sa aveti!
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Si eu zic ca a venit primavara!!
Cam devreme anul asta, dar nu ne suparam.

Laura, Mihaela, Carmen, multumim de urari.

Alina, gasesti tot felul de bulbi aici, nu-i nevoie sa ii aduci in Ro.
La Centres de Jardinage, din astea mai mari. Anul trecut, eu am gasit leustean, la ierburi fine, ii zice "livèche" in franceza.
Ghiocei nu avem in gradina, dar avem branduse si zambile si narcise.

O sapt. buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi, fetelor. Voi merge cat de curand sa-mi cumpar bulbi si sa-mi pun in jardiniere. Abia astept sa vad floricelele iesite.

Marule, eu sunt inca de pe alta planeta in unele aspecte. :D O sa ma trezesc si eu incet, incet. Ai si tu o leaca de rabdare cu mine. :)) In plus, uneori se mai alinta copila din mine. Mi-e dor de tara alor mei (a se intelege satul unde locuiesc si unde am copilarit in vacante) si gandul ca as aduce un bulb de floare de acolo...m-a incantat si mi-a alinat putin dorul.

Va pup!

Mergi la inceput