HAI ADRIANA - Delfinasi de iulie-august 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

eu deja m-am oferit sa o aduc pe Paula la MI

Ochidut - goji - am sa iau si eu, cam ce cantitate ii dai?


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






se pare ca trebuie sa o si convingi pe Paula sa vina fara Cosmin, aici va trebuie sa iti dovedesti maiestria

goji, eu am vrut sa ii dau treptat...stii tu sa testez posibile alergii.......adica doar vreo 5 bucati la inceput si apoi sa suplimentez in fiecare zi. dar ce crezi, am avut cu cine sa ma inteleg???? ca mataia dupa ele si se intindea toata la masa, asa ca a mancat mai mult. nu imi dau seama cat mananca...... iau cu palma si ii pun pe o farfurie. sa zic ca or fi vreo 20-25 de bobite din alea mici...nu stiu cat inseamna asta in grame.
citisem undeva pe net ca, consumul recomandat este de 20 de grame - dar presupun ca pt adulti....oricum cele 20 de bobite nu reprezinta nici 10 grame



de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Oana, nu vin fara Cosmin. Si cand zic asta, nu o zic din dragoste, ci la faptul ca sunt doar eu sa alerg dupa Raul...si nu fac fata. Ar mai fi o varianta , sa vin singura, dar atunci nu are sens, ca noi mergem sa si socializeze copii!!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

poze iarna 2011-2012


auzi tu la ea, cica nu face fata. dar Raul e cuminte, se joaca frumos si oricum va avea preocupari cu atatia copii si jucarii in jur. si putem sa ii supraveghem impreuna. hai ca nu e asa greu, suntem atatea, mai putem sta cand una cand alta cu ochii pe el cat te duci mai duci tu pana in camera, sau ii faci mancare sau....alte celea....

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

histamina,ti-am pus pe mail. Nu e asa greu cu proteinele cum pare :). Singura chestie pe care nu o poti asigura din exclusiv vegetale e vitamina B12, dar e in polen si pastura. Bine,unii zic ca in conditii normale o produce flora intestinala si se absoarbe dar nu as conta pe asta.
Oricum trecerea nu o sa fie brusca,incepi cu un upgrade si dupa aia o sa vina de la sine pe masura ce te documentezi. In masura in care am citit despre chestia respectiva din surse credibile(netul e plin de prostii) iti stau la dispozitie cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Salutare fete dragi,

of Eladea bietul Eric, cat mai sufera saracutul Sper sa mearga inspre bine

Rubia imi pare tare rau. Dar fii linistita ca Doamne-Doamne are planurile Sale, si sigur n-o va lasa pe Tania fara fratiori. Multa putere iti doresc!

Histamina, lasa ca va creste el stumful si va fi mai bine, stiu ca e greu dar cu asa o mami se muta si muntii din loc

Crissy ce bine arata hamburgherii O sa incerc si eu reteta cand vine postul. Ma bucur ca a iesit mancabil tofu Dar ce ora de trezire are si scumpa de Bea...

Paula pai cu atatea mamici + tatici pe-acolo, te-ajutam noi sa fugi dupa Raul nicio grija. Te rog gandeste-te bine si hai cu noi, cu sau fara Cosmin.

Bumblebee te cred ca-ti vine sati iei campii cand vezi astfel de atitudini la cresa. Azi am fost si eu la gradi langa noi si chiar aveam inima cat un purice, ca ma gandeam ca poate vorbesc in doi peri cu mine si ma enervez. Surpriza a fost insa ca s-au comportat chiar frumos. E o gradi cu cladire noua, unde exista din toamna trecuta si grupa de juniori 2-3 ani. Mi-au zis sa revin in mai pentru inscrieri, sa-mi spuna daca se face si de la toamna o astfel de grupa. Inca nu stiau exact, e in functie cate locuri raman dupa inscrierea la scoala a prescolarilor. Sper sa aiba vesti bune, ca asa la prima vedere e f. ok gradinita.



Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Va tot citesc si imi dau seama ce mult imi place in acest grup,cu atat de diferite caractere si personalitati,cu diverse idei si viziuni,cu mai mult sau mai putin calm ce se molipseste(asta imi trebuie mie),diplomatie, empatie,documentari vaste pe diverse domenii,etc.....

..............

asa,sa trec la subiect
Andreea,il doare stomacul sau burtica jos?incearca pana primesti remediu de la dr sa il managai in sensul acelor de ceasornic pe burtica ,asa cum sunt si intestinele,crede-ma calmeaza putin. Plus poti sa ii pui apoi ceva cald,o perinita,un prosopel.Asa facea mama cu mine si tare bine era.
il pupam tot pe E sa ii treaca. Totusi febra indica ceva infectie cu care se lupta sist imunitar. Ai ajuns la dr?

Nicole dar mami voi prin ce treceti!!!!!stii ce vreau sa te intreb?de ce ii dati noaptea sa pape din 2 in 2 ore?peste zi de cate ori mananca?si ce papa noaptea?LP?



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

nicole, uf bietul pui...stiu cum e cu constipatia...am avut si noi...din fericire a trecut perioada in care nu facea kk 3-4-5 zile...acu afce zilnic, dar tot tare...


paula, si eu zic sa vii cu raul...la cati copii sunt acolo, ce mai conteaza unul in plus?

bumble, naspa treaba cu cresa... din pacate sunt f dese astfel de comportamente...nu inteleg de ce naiba nu isi cauta altceva de munca femeile alea...

intrebare: ce investigatii se pot face pt stomac, la copii? in afara de gastroscopie...

o zi usoara! sper sa revin!

azi i-am dat daor Panadol...sa vedem cum tinem febra in frau doar cu atata...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

peste zi tot asa papa.are malabsorbtie.nu asimileaza nimic.
va ingroziti daca vedeti recipientele lui de papa:cutiute de 50-max 75 de grame!
lapte de vaca si cereale, in care pun miere.asta papa noapte de noapte, intre 300 si 500 de ml de piure slabut din acel amestec.
azi nu a papat decat 75 de gr de frisca facuta d emine.atat!
de obicei are consome, 120-150 de ml
piure de legume,piure decarne,crema de fructe/dovleac, branzica, crema de avocado cu ou, mamiliguta cu branzica si smantana cu ou,neaparat o masa din fructe/legume crude, suc de fructe(mere) cu morcov si miere.
avem 5 mese pe zi, mini mese si ciugulim in rest.
totul e calculat.acum mi-am dat seama,trebuie 3 g d eproteine pe kg corp. adica 24 nu 21 de gr de proteine.
la astea adaug monogen, McT oil, Sanzime,imunostimulator cu probiotice si colostru, ulei de porumb presat la rece, o sa-i bag nutrini(ca avem 8 kg,dar mai am 2 sticlute de infatrini).apoi viusid si fier hausmann.
calculul se facem la max 10 lingurite d emancare cu lingurita lui care are 3 g.
sper ca am fost coerenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eladea, un echo abdominal?

Iar m-a enervat soacramea, nu va mai povestesc ca n-are sens :)
Sunt obosita ca s-a cam foit asta mic in somn, spre dimineata.. Pana adormeam ei se trezea el iar, si tot asa. Nici pe zi nu a dormit decat vreo 2 reprize scurte si a plans mult. Cum se linistea il lua soacramea (asta de la buc) in brate "sa il mai tina si ea putin" si incepea sa urleeee. Se potolea doar cu tzatza, iar il lua iar urla. Da ce era sa ii zic? Nu il mai lua ca nu ii place la tine??
In fine, a mancat aiurea si a dormit aiurea azi. Sper sa adoarma sa ma culc si eu putin. Daca m-o lasa Mara

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Alice nu-i usor nici la tine cu o pice si unul si mai pici!da esti tanara si linistita,le descurci tu pe toate!

fete ai mei fac kk de 4 ori/zi, normal si cantitati mari,adica ce sa zic,cat mananca. mai face careva de atatea ori?ieri Carla a facut de 5 ori. Nu e diaree,nu ii doare burtica,au cat de cat ore fixe cu kk.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

alice, eco abdominala o sa-i fac, dar pt stomac cica nu e relevant...nu se vede stomacul la eco...

denisa, il doare stomacul, imi arata undeva cu o palma mai sus de buric...nu e apendicita (l-a verificat ieri medicul)...abdomenul parea ok la palpat...

nicole, doamne mama, as innebuni sa stau sa fac calcule de genul...bravo mami pt putere, vointa...ce sa mai zic...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput