Valcence in lumea larga

Valcence in lumea larga | Autor: chatonel

Link direct la acest mesaj

Uite ca, dupa modelul paginii facebook a valcenilor din bucuresti, mi s-a facut si mie chef sa facem un clan al valcenilor care sint in cele patru colturi ale lumii.
Banuiesc ca va trebui ceva timp ca sa apara lumea, dar sint convinsa ca aici, pe forumul DC, sintem mai multe decit ne asteptam.

Io am stat in Nord, la B-uri si sint din generatia lui Dragos Mostenescu.
Sint plecata din ro si din valcea din anii 90 si cind merg pe-acasa nu mai intilnesc nici un cunoscut pe strada Noroc ca mai am doua prietene pe care le vizitez, altfel mi s-ar parea un oras strain.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Uite ca, dupa modelul paginii facebook a valcenilor din bucuresti, mi s-a facut si mie chef sa facem un clan al valcenilor care sint in cele patru colturi ale lumii.
Banuiesc ca va trebui ceva timp ca sa apara lumea, dar sint convinsa ca aici, pe forumul DC, sintem mai multe decit ne asteptam.

Io am stat in Nord, la B-uri si sint din generatia lui Dragos Mostenescu.
Sint plecata din ro si din valcea din anii 90 si cind merg pe-acasa nu mai intilnesc nici un cunoscut pe strada Noroc ca mai am doua prietene pe care le vizitez, altfel mi s-ar parea un oras strain.

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



chatonel,

nu pot acum, dar o sa revin poate peste o saptamana cu info.
nu te uit...o sa tinem legatura.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle, bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

chantonel, am revenit. se pare ca doar noi doua suntem pe aici.
eu am stat in Ostroveni, am facut la Economic. Am lucrat in Cozia si apoi la depozite in Nord.
aveam o fosta colega de servici care a plecat prin 92-93 in Frantza...nu-mi amintesc numele dar statea tot in Nord.
Nu stiu cine e D. Mostenescu(dar imi pare numele cunoscut)...deci sigur nu e generatia mea.Eu sunt generatia "Liceenilor".
Sunt plecata de prin '97. Am fost 2 ani in Romania din '08-'10 si nu am intilnit decat 2 colege...atit dint toti anii de scoala. iar vecini la fel doar vreo citiva...toti plecati.
Acum sunt iar in America si stau in California.
Cum e in Franta? Asa rau imi pare ca nu am vizitat-o cand am fost in tara si eram mai aproape...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Cucu michelle,

Ba mai sint niste fete :) stiu eu una care e in Canada si alta tot in Franta... probabil ca va mai trece timp pina sa vada subiectu, ori sa-si faca curaj sa scrie.

Eu am terminat liceul in '87 si banuiesc ca si tu esti pe-aproape.

In Franta e ... hm. A fost bine, dar din ce in ce conditiile de viata se degradeaza. Insa, fata de alte tari, ca s-au cam degradat conditiile in toata europa, e inca bine si foarte bine.

Cred ca e mai simplu pentru tine sa o vizitezi venind din state decit din ro :) nu distanta e importanta, ci bugetul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

da suntem aproape de aceeasi virsta eu sunt nascuta in '70.
am avut niste turisti francezi cand eram la Eforie (poveste lunga). stateau chiar in Paris.imi spuneau ca e frumos orasul, dar pe la periferii sunt revolte, ti-e cam frica sa mergi ...

si in America locurile sunt asa diversificate ca nu stiu ce sa spun.
unde stau eu e super dar daca merg 30 min mai spre Sacramento e urit...case mici,proprietati neingrijite, lume dubioasa...

de, calatoriile drept sa-ti spun sunt cam satula...mai ales de traversat oceanul. cel mult m-as duce pana in Hawaii...dar in Europa, nu stiu sa mai treaca citiva ani.
As fi vrut sa vizitez Frantza si Italia(mai multe locatii), Monaco, Londra si Tokio(pe asta l-am cam sters dupa lista de cand cu radiatiile).

eu am un baietzel in clasa a 2-a .

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hola michelle!

sper sa apara si "restul poporului" ca sa nu raminem doar noi doua in actiume pe-aici.

eu as calatori zi-lumina, pacat ca nu se poate

tu de ce zici ca nu mai ai chef?

ai baiat mare, felicitari! fiemea e abia la grupa mica-mica :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

hola michelle!

sper sa apara si "restul poporului" ca sa nu raminem doar noi doua in actiume pe-aici.

eu as calatori zi-lumina, pacat ca nu se poate

tu de ce zici ca nu mai ai chef?

ai baiat mare, felicitari! fiemea e abia la grupa mica-mica :)


Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



in ultimii ani am fost de cateva ori in Romania si ma oboseste drumul. nu-mi place vuietul din avion, nu pot sa pun geana pe gean cat zbor, plus drumul de la aeroport acasa...plus statul prin aeroporturi. mi se pare aiurea 24 de ore pe drum.
poate sa zic ca daca as merge intr-o tara necunoscuta,calatorie de placere...poate ar fi altfel, mai exciting.

in schimb imi place sa merg cu masina, as pleca mereu de acasa...
sa vizitez magazinase mici, boutiquri, galerii de arta...sa maninc la terasa...
dar sotul imi zice ca altii dau bani grei sa vina unde stam noi. are dreptate intr-un fel, ca zona e f. pitoreasca, iar de la mine de acasa se vede tot Sacramento pana aproape de San Francisco...stau in balcon la masa si e mai frumos de la oricare terasa.

tu ce faci stai acasa sau lucrezi?
eu stau acasa de cand s-a nascut Wiliiam.nu ma plictisesc,m-am obisnuit...si chiar bine. nu mi-as mai imagina sa fiu pe fuga cu serviciu, scoala...casa.

am o vecina (cam de virsta mea)din Bielarus cu care ma inteleg f. bine. copii ii avem la aceeasi scoala si ii ducem/aducem cu schimbul. facem sarbatori impreuna...e ok.
mai am alte mamici de la scoala lui Willy cu care ne-am imprietenit.
vorbesc mult si la telefon cu tata si cu alte 2 prietene din tara. pe mess, pe email.

am mai intilnit o tipa de pe DC care sta cam la 30 min distantza dar e ocupata ca are problemele ei, din pacate.

in rest nu stiu cand zboara timpul.
imi place sa citesc si sa gatesc si de ceva timp imi fac de lucru cu gradina. nu stiu prea multe despre gradinarit dar invat. eu plantez si le ud si apoi ma rog la Dumnezeu sa le creasca ca habar nu am ce sa le mai fac.

eu m-am obisnuit f. bine aici.imi place orasul, lumea...totul.
de fapt ma simt "ca acasa" ...mai mult decat in tara.

ce sa-ti mai spun?




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

pisica din poza e pisica ta? e dulcica!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle esti tare!

eu nu cred ca ne-am descurca cu un salariu, dar ce mi-ar place sa nu mai muncesc: sa citesc toata ziua, sa fac proiecte etc. Insa aici viata e scumpa si nu se poate trai (decit pe sponci) cu un salariu.

Asa ca eu lucrez si mai am muuulti ani pina sa ajung la pensie - evident ca ma gindesc la ea

Pisicuta din poza e a soacra-mii, a decedat saraca de curind (pisica, nu soacra)

Eu am chiar aproape de noi o olteanca, e din craiova si ne intelegem bine, dar nu ne vedem des, deh, ficare cu serviciul, cu viata de-acasa, copiii etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello girls
Eu se pare ca sunt cea Mai mica din valcea- ca am terminat in '93 la roaita si sunt plecata din 2001- eu am stat in Traian , linga cofetaria Gladiola.
Eu Mai greu cu scrisul dar Mai citesc aici si dc avea teme faine de discutie o sa fiu Mai harnica
Ati fost la Disney parks- any ideas,advices- merita?
Va pup

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput