Albinute & bondari de '07 (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Multumesc Gabi.Multumesc fetelor de pe FB pentru opinii.
O sa caut lab Synevo si ii programez in iulie la "reanalizat".Din pacate nu pot astepta asa ca mergem pe ce ne-a dat dr de fam.
Tu de ce mergila Fundeni cu copiii? Dr de care vb e pediatru? E cam departe de mine sa o caut ca si medic curant caci numai avem masina si nu pot fugi pe troleu pana la Fundeni la orice chestie dar pt ce avem acum intentionez sa solicit parerea a doi pediatri si facem un 2 din 3 sa vedem ce va fi mai bine pt ei.
Oricum am fost asa de necajita ca numai gandeam limpede.Mesajul Biancai mi-a redeschis ochii.O sa fscem musai si analizele de alergii la amandoi si pt ficat tot la amandoi.
In plus si Iunia a scris un mesaj care imi da de gandit...e posibil sa fie raspuns fals pozitiv deoarece el a fost diagnosticat in urma cu 3 saptamani cu traheobronsita;practic aceste analize sunt dupa "o raceala crunta" si e posibil ca asta sa fie explicatia.
La Regina Maria nu-mi permit sa merg dpv financiar.O sa vad cat e un consult la dr.Marcu si o sa mai merg si la pediatra la care am mers cu Vic acum 2 ani.

Tu cum mai esti?Te simti mai bine?
Esti acasa?
Va pup pe toate si va doresc sa incepeti o saptamana linistita,frumoasa,vesela,fara incidente sau vesti rele.
pentru voi toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Regret ca aveti probleme de sanatate. Eu as reface analizele inainte de orice altceva; am si eu experiente f urate cu rezultate fals pozitive.
Va doresc sanatate multa si o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Da Marta ... e medic pediatru Dr Diaconu. Noi mergem la Fundeni cu copii pentru ca ei sunt diagnosticati cu talasemie minora. Si aici apropos de rezultate ... dupa ce la Tudor au iesit mai proaste decat la Bianca .. dar fara sa depaseasca valorile pentru diagnosticul "minor" ... la Fundeni a iesit clar pt Bianca si deloc la Tudor ....
Luna viitoare sa vedem cum mai ies.

Si ca a fost vorba de intepat ... anul trecut am fost cu Tudor la analize de 8 ori!!! A fost ingrozit copilul!De cate ori mergem la Fundeni de fiecare data trebuie sa plecam foarte devreme ca sa fim inainte de 8 la spital, sa facem internarea si tot tacamul .... si de fiecare data ei se trezesc cand plecam, dar adorm pe drum si se trezesc in curtea spitalului .... Ei bine ... Tudor deja incepe sa tremure si sa planga nuami cand se vede acolo... E extrem de dificil sa il poti linisti si sper din suflet sa fie mai intelegator acum ...


Eu sunt acasa, repaus la pat, medical 21 de zile, control dupa 8 saptamani si Doamne ajuta! Oricum ... multumesc lui Dumnezeu ca totul s-a terminat cu bine!

O saptamana placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Sugerez si eu refacerea analizelor, am avut si eu experiente aiurea cu analize "neconcludente"...

Sanatate mamicilor si piticilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Dr Adriana Diaconu de la Fundeni este verisoara mea, va rog sa-mi spuneti daca pot sa va ajut cu ea , o fac cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Cu scuze fetelor care se "lupta" cu probleme de sanatate, am si eu o problema existantiala

A venit la gradinita un fotograf, cu propunere de album. Adica, sa ramana copilului niste poze cu colegii - mai are o gramada facute de gradinita, dar, hai sa zicem, fie si album. Pe vremea mea, albumele de genul asta se faceau incepana din clasa a 8-a, deci clar sunt depasita rau

Acum, alta chestiune - tot fotograful pune la dispozitie... robe si toci (!!!) pentru copiii de grupa mare-pregatitoare. Acum, revenind la vremea mea, eu am avut asa ceva doar la facultate, si chiar si acolo au fost unii care n-au vrut . Mi se pare absolut aberant sa-i dau asa ceva unui copil de gradinita, dupa mintea mea "echipamentul" respectiv semnifica ceva, si nu mi se pare ca se potriveste la gradinita. Dar vreo 2 parinti vor neaparat pozele asa, si toata lumea sustine ca poza ar arata mai bine cu toti copiii imbracati la fel (aka cu robe si toci).

Ce parere aveti voi despre asta? eu a(vea)m de gand sa ma tin pe pozitii, si sa il imbrac normal, si sa "pastram" roba pe mai incolo dar daca sunt demodata rau si constat ca sunt mult impotriva "valului", ce sa spun, ma mai gandesc...

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

diana sa fac un rezumat: esti depasita, intr-adevar .
acum toate pozele de gradi, gimnaziu, etc arata asa.
si cum adica nu semnifica ceva? semnifica absolvirea gradinitei!
dc vrei poze fara roba ... vorbeste cu domnu' foto sa-i faca si fara si impaci pe toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Mersi mai astept pareri, o sa fac o medie

Pai nu e ca vreau eu si fara, intrebarea e cum sa apara in album. Eu ma gandeam invers - sa apara toti normal, si cine vrea cu roba sa-si faca separat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

La multi ani, minuni de cinci ani! Sa fiti sanatosi si fericiti!

Toca: mi se pare ca, in general, romanii vad prea multe filme americane :). Eu cred ca l-as intreba pe copil: vrea sau nu vrea? Parerea mea ar fi NU, dar nu i-as spune ca sa nu-l influentez :)

(eu n-am purtat niciodata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Diana te inteleg perfect...nici eu nu sunt de acord cu roba la gradinita...nu are nici o legatura cu gradinita ...eu as ramane pe pozitii si as incerca sa le explic.Succes

Absoluta o sa te contactez...deocamdata avem alte belele de rezolvat

Nu voi uita prea curand 1 iunie 2012.Am plecat cu copii prin piata sa luam fructe si sa mergem la mama unde aveam intalnire cu gasca de verisori.Am luat si niste urzicute,am gasit si muguri de brad de la Campulung...ce mai am cam zabovit prin piata.Am ajuns deja obositi la scara si l-am rugat pe Vic sa ia el urzicile ca erau usoare.Nu m-am aplecat bine sa ridic carutul (pe Claudia o luase sora mea) ca am auzit copilul urland.Cand ma uit l ael era cu gura plina de sange.Avea o gaura cat unghia de l adegetul mic in buza superioara si buza de jos vanata..era tot numai sange...am ajuns la urgente si l-a cusut si pe interior si pe exterior apoi am mers la ortopedie pentru ca acuza dureri mari de gamba si tremura; din fericire era doar un hematom ..de acolo am mers la urgente stomatologice unde ni s-a spus ca are incisivul central stanga luxat...urmeaza sa-l ducem la un pedodont sa vedem daca e nevoie de incizie sa-i scoata radacina..dar mai asteptam...deocamdata am trecut de la alimentatia cu masurica de Nurofen la lingurita de plastic de bebelusi,mananca doar piure si vineri ii scoate firele.Colac peste pupaza "bomba cu ceas", zisa si Claudia, e mucoasa si ii iese si un canin motiv de nervi la masa si multe fitze.
cam atat de pe frontul de vest.

sper sa revin cu vesti bune...dar cum toata lumea prefera sa citeasca si nu sa scrie m agandesc sa copiez si eu modelul

va pup si va doresc zile frumoase si linistite.

Mergi la inceput