Si pinguinilor le ceapa cu sare (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui allinta


Stiam ca in occident sunt asistente, care pot veni acasa pt a da o mana de ajutor mamicilor. Exista vreo organizatie mama si copilul ?


Stiu ca in Germania sunt, dupa ce mi-a povestit o prietena experienta ei. La noi e putin diferit, pentru ca sotul lucreaza, insa e mai mult de la domiciliu, pe computer, deci nu stiu daca ne-am incadra intr-o varianta de acest gen.

Allinta, !


Julia, eu as zice ca nu strica sa dai un telefon acolo unde trebuie si sa intrebi. Explici clar situatia si cum te simti. Sunt sigura ca vei primi ajutor.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

deci practic ai aceleasi trairi ca si cele ce nasc prima oara, cu exceptia ca stii cum e procesul nasterii. da, cred ca hormonii vb si-s responsabili de gandurile intunecate. e oricum mai greu ca la primul copil...nu ai gandurile doar cu tine, le mai ai si cu ceilalti prichindei, iti mai faci griji si pentru ei. eu iti doresc sa mearga totul bine si sa fiti toti sanatosi. n-am sa-ti spun sa lasi gandurile negre, e nitel imposibil sa iti pui bariere, aceste ganduri is dirijate de hormoni....dar cand vin, da-le cate un sut in dos

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In mod sigur sunt hormonii ...in mod logic nu are ce sa fie rau ... E prima cezariana pe care o faci ?

In alta ordine de idei, asta cu tutorele pentru copii in caz ade "doamne fereste" este o masura care trebuie luata in calcul ... Caci altfel ii ia statul si pana ajunge cineva sa ii scoata de la stat dureaza niste ani buni si ii face varza pe copii.
Mda, dau eu sfaturi, ca le stiu pe toate dar nici eu nu am facut nimic in sensul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Io nu m-am gandit niciodata ca patesc ceva.

Mei, nu se mai moare dintr-o nastere. Complicatiile sunt atat de rare ca nici nu merita luate in seama. O sa fie totul asa de bine incat o sa vrei sa o iei de la capat.
Lasa-i fetei acasa o pietricica, ceva de-al tau sa-l tina aproape, in manuta pana adoarme, in buzunar, sa-l pipaie cand i se face dor de tine.
Merg foarte bine si pupicele fermecate ce nu se sterg niciodata.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu nasc cu cezariana, cel putin nu s-a pus problema asta inca. Aflu joi daca bebe sta cu capu-n jos, desi aici sunt mari sanse sa ma lase sa nasc normal, chiar daca sta bebe cum vrea el.

Teoretic, nu am de ce sa ma tem, practic stiu ce-i aia o nastere vaginala, dar te pui cu hormonii mei si cu nebuneala?!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Lasa-i fetei acasa o pietricica, ceva de-al tau sa-l tina aproape, in manuta pana adoarme, in buzunar, sa-l pipaie cand i se face dor de tine.
Merg foarte bine si pupicele fermecate ce nu se sterg niciodata.




Viviana, prunca mea are 1 an jumatate, nu se lasa dusa de nas cu vreun talisman mamicesc de-asta...poate o bucata de san daca i-as lasa, ar fi ceva! :))

p.s. Da, inca suge ( si pana acum jumatate de an, au supt in tandem ultimii doi, deci...de-ar fi sa calculez sumar, de vreo 3,5 ani am tot alaptat continuu si am sanse ca inca vreun an de-acum incolo sa fiu laptaria lu' Enache... ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

in Germania exista Hebamme, in traducere moasa. care vine acasa dupa ce nasti sa te sfatuiasca cu una alta. Hebamme asta e platita de casa de asigurari de sanatate, deci e gratis.
acuma nu stiu sigur, dar cred ca se poate cere si ajutor tot la casa de asigurari, mai ales daca mai ai copii si sunt si mici. ajutor in sensul ca vine o femeie si face mancare si curatenie, de doua tri ori pe saptamana.

Julia, nu ai o ruda, poate o verisoara care sa vina la tine ptr cateva saptamani, pentru perioada de nastere si dupa? desigur ca-i in natura unama sa te gandesti la moarte.
io ultima oara m-am gandit in septembrie cand goneam cu salvarea si eram aseza a in sens invers directiei de mers. asa senzatii...mai ceva ca in racheta

astazi na tras pestele deloc, asa ca m-am dus la kaufland sa-l cumpar.
copii pregatesc o salata cu razatoarea aia fermecata si eu am sa pun pestele pe gratar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Kari, deocamdata incercam sa facem fata singuri...nu am nicio alternativa, fara sa fac acum mofturi si pretentii.
Important e sa nasc natural, ca sa fiu in stare sa le fac fatza trimbulinzilor mei si nevoilor lor cand revin acasa.

Imi amintesc, dupa ce am nascut-o pe mezina (in Ro, acum un an jumatate), la iesirea din maternitate am mers direct la piata( inca aveam banda aceea roz pe mana,cu numele fetitei,uitasem de ea, o purtam ca pe accesoriu deja! ), mi-a spus al meu ca nu avusese timp sa cumpere nimic cat am lipsit, ca si atunci ramasese singur cu primii doi. Deeeci...suntem rodati, oarecum!

In alta ordine de idei, vine frigul si la noi! Dupa ce am vazut online gerurile si nametii din Ro, simtim si noi temperaturi de -15 grade noaptea, desi nu a picat niciun fulg inca! Nu ca mi-ar fi dor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

jules...si eu am trecut prin aceleasi stari..deci te inteleg.

am aplicat o rugaciune in ghenunchi in dimineata cu pricina..iar cand m-am urcat pe masa de operatie mi-am dorit numai sa ma trezesc-orice ar fi.si m-am trezit asa usor si frumos si imediat...recuperarea de dupa fu mai chinuitoare..acu-s binisor




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

aaaa.si am colici.am zis!

durerosi dom'le....parol!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput