Si pinguinilor le ceapa cu sare (12)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Vad asa cu ochii cum ski-ul meu de duminica se amana - i-am cumparat lui fi-meu display board, am ales aseara si tema proiectului (100 de centi cu care o sa scriem "100 cents") si cand sa ii schitzez aseara pe plansha liniile ca sa se apuce azi si mane sa lipeasca, am realizat ca board-ul e prea mic - ca trebuie ceva spatiu ca sa faci un "0" din centi rotunzi ... damn it ! asa ca azi trebuie sa cumpar o plansa mai mare si nu cred ca are timp sa o termine vineri. Sambata curatzam matzul ...asa ca duminica stau acasa la lipit pennies. De fapt proiectul trebuie dus joia viitoare la scoala - dar cum sa-l conving pe fi-meu ca are timp sa lipeasca din aia de luni pana miercuri ... ma cam mustra constiinta ca iau copilul de la o tema de scoala ca sa-l dau la vale cu snow board-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buflea, dar nu poti face imaginea in relief, pe boardul pe care il ai deja ? adica lipesti banutii unii peste altii, 2-3 straturi, pana ii folosesti pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ah, Buflea, are acelasi gust ca mamaliga facuta-n casa.

Eu maine sunt babysitter! Si abia astept.
E vorba de fino-nepoztica mea de 2 anisori.
Si ma pregatesc intens cu o ciorbita de curcanete cu perisoare.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

buflea, dar nu poti face imaginea in relief, pe boardul pe care il ai deja ? adica lipesti banutii unii peste altii, 2-3 straturi, pana ii folosesti pe toti

Nu, nu - nu ai inteles - nu am loc pe plansa sa scriu cu monezi 100 cents - un "0" scris cu monezi rotunde iese foarte labartzat ... orice are o rotunjime ocupa mult loc - si eu am doi de "0", "c"-ul ala, de "s" nici nu mai spun ... . Plansa care am cumparata-o eu este putin mai mare ca un A4 ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

am ajuns acasa!!! 4 zboruri in 4 zile - pe de o parte suna destul de nasol incat sa indraznesc sa sper ca nu va mai fi nevoie sa repet experienta, pe de alta parte daca ma gandesc ce zi voi avea maine l birou cred c-as prefera 4 zboruri intr-o zi in locul ei, cu traversarea aferenta a Bucurestiului dintr-un capat in altul cu tot.

am draci cam pe un sfert din colegii din firma (si nu suntem un birou cu 4 oameni ci de vreo 20 de ori mai multi) si pe niste idioti de peste ocean care s-au desprins de tot de realitate, pe cat se pare? mey, cat de tampit poti sa fii sa pierzi vremea cu enshpe mii de trackere si requesturi sa verificam uuuurgeeent niste date introduse-ntr-un sistem, cu deadline-uri lunare, si p'orma sa reprosezi in teleconferinta ca datele care aveau deadline in decembrie si ianuarie nu sunt cleaned - cand tu cu mana ta (sau ma rog, prin reprezentanti) ai introdus in 6 februarie un set de intrebari de genul "da' sigur asa-i c-asa-i" care necesita raspuns si, fireste, verificarea raspunsului...

e mare gradina, da' unii se incapataneaza sa sara gardu'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

buflea, dar nu poti face imaginea in relief, pe boardul pe care il ai deja ? adica lipesti banutii unii peste altii, 2-3 straturi, pana ii folosesti pe toti

Nu, nu - nu ai inteles - nu am loc pe plansa sa scriu cu monezi 100 cents - un "0" scris cu monezi rotunde iese foarte labartzat ... orice are o rotunjime ocupa mult loc - si eu am doi de "0", "c"-ul ala, de "s" nici nu mai spun ... . Plansa care am cumparata-o eu este putin mai mare ca un A4 ...


mai in gluma, mai in serios : 100 centi = 1 dolar; atunci nu poti scrie "1 (sau one) $" folosind cele 100 de monezi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ma pregatesc sa ma duc la doua ore de scoala cat am azi si de acolo direct la aeroport. Am emotii, nu am mai zburat de mai bine de un an...atunci am facut 11 ore in aer, acum fac mai putin de o ora dar emotiile sunt la fel. Mianna nu vrei sa zbori in locul meu?

Mai am o saptamana de bacterii, paraziti si ciuperci in care am examenul practic si cel teoretic si trec la altceva: patologie clinica. Taiem organe, le coloram si le studiem la microscop sa gasim boli. Suna criminal, nu?

buflea spor la macheta! Poate gasiti o ora-doua si pentru ski...

Va doresc un we placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mihaela, suna foarte interesant ce zici tu acolo - sa aflii cum sa depistezi o boala e intotdeauna ceva ce merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Ma pregatesc sa ma duc la doua ore de scoala cat am azi si de acolo direct la aeroport. Am emotii, nu am mai zburat de mai bine de un an...atunci am facut 11 ore in aer, acum fac mai putin de o ora dar emotiile sunt la fel. Mianna nu vrei sa zbori in locul meu?

Mai am o saptamana de bacterii, paraziti si ciuperci in care am examenul practic si cel teoretic si trec la altceva: patologie clinica. Taiem organe, le coloram si le studiem la microscop sa gasim boli. Suna criminal, nu?

buflea spor la macheta! Poate gasiti o ora-doua si pentru ski...

Va doresc un we placut.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Suna foarte misto! Nu stiu daca mi-ar placea la fel de mult si live dar la televizor ma dau in vant dupa documentare de-astea. Nu am prins ce urmeaza sa lucrezi cand termini?
Curaj cu avionul!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da Ioana, noi suntem depistatorii de boli . Pilonul important intre medic si pacient.

Androix, aici se numeste analist in biomedicina, termenul in engleza e biomedical scientist. In ro nu exista meseria asta, e apropiata de ceea ce fac cei care termina biochimie si aleg sa munceasca in laboratoare de spital. Aici insa e mai complexa, dovada ca intra si patologia. In ro numai medicii patologi fac asta, aici facem noi, BMA cum ni se zice . Voi lucra intr-un domeniu pe care il voi alege eu, in laborator de spital: biochimie, hematologie, bacteriologie, patologie, banca de sange, serologie, biologie moleculara, imunologie, virologie, genetica, etc. Din pacate spitalul unde locuiesc eu nu are toate sectiile, alegerile mele sunt limitate. Dar trebuie sa invat de toate, e foarte interesant mai ales ca asta mi-am dorit de cand ma stiu .

Acum chiar ca am fugit!

Mergi la inceput