Piersicute de iul-aug 2012 ( 8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Felicitari aderev pentru neastamparat.
Muraturica eu am facut complexul Torch si inca vreo 3 analize nedecontate de CAS cu 420 RON. Iar probele recoltate pentru complex mi le-au trimis la un laborator la Bucuresti (ca aici la capatul lumii unde locuiesc eu nu are lumea laboratoare asa avansate). Sa te interesezi poate faci tot vreo schema de genul asta si scapi mai repede. Clinica aia unde urma sa trimita ei probele se numeste TOdy daca nu ma insel (pot sa iti zic maine cum se numeste cand imi ridic si eu intr-un final analizele, apropo de memoria din timpul sarcinii). Dar eu tin minte ca medicul mi-a zis sa ma grabesc nu cumva sa ma duc prea tarziu la recoltare pentru complex ca apoi nu il mai pot face...ceva de genu. Eu l-am facut pe 05.01 adica aveam vreo 8 s si ceva zile. Intreaba medicul tau ca sa nu il amani prea mult.
Si apropo de servici..oboseala de nedescris parca toata munca s-a adunat astazi.
Va pop fetele



13 + , viitoare mamica de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

M-am intors iar din oras ca era culmea sa stau eu locului.Am fost si mi-am spalat masina ca iesise soarele la noi si m-a apucat harnicia.ammai facut si ceva cumparaturi pentru vineri si uita asa iar am stat vreo 3 ore la plimbari.
Acum mananc niste struguri si stau iar cu burta mea mare in sus.


Referitor la gravide uituce sa va spun ca azi stateam in fata automatului sa scot ceva bani si uitasem pinul.
Mda,a durat putin,am scos cartea afara,m-am concentrat si apoi mi- venit iar in minte,dar eu sunt de groaza.
La Lucas stiu ca venisem din concediu,era 12 noaptea in aeroport si eu uitasem unde pusesem cheia de la masina.vai ce sperietura am tras si atunci.

Danett,oare ne cunoastem tot de la WW?
Scuze ca sunt uituca,dar am vazut acum ca esti din Iasi si imi amintesc ceva...dar vag.
A fost cu anestezie punctia ta?Citisem si eu despre ea cite ceva,dar mie mi-a recomandat amnio.

Rocsy,e bine daca sfarsesti prin a nu manca nimic...ca eu gasesc mereu inlocuitor indiferent de cvreau sa mananc si uite asa mananc mai mult decit imi trebuie de obicei.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



15 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daconst
Danett,oare ne cunoastem tot de la WW?
Scuze ca sunt uituca,dar am vazut acum ca esti din Iasi si imi amintesc ceva...dar vag.
A fost cu anestezie punctia ta?Citisem si eu despre ea cite ceva,dar mie mi-a recomandat amnio.


Vezi, nu esti chiar asa uituca. Eu sigur de la WW te cunosc.

Da, a fost o injectie locala cu xilina.
Nu stiu cum e la amnio, am inteles ca acul e o idee mai subtire, posibil sa nu trebuiasca anestezie.

Saptamana 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

wow, fetelor, am lipsit o zi si de la pagina 11 a capitolului 6 am nimerit direct la a treia din capitolul 7. imi place ca suntem vorbarete si ca ne inmultim

eu am stat ieri acasa, din cauza unei dureri de burta care m-a chinuit rau cu o noapte inainte. l-am sunat pe doctor si a zis sa iau nospa si sa stau in pat. problema e ca probabil streptococul nu a vrut sa ma paraseasca, pentru ca tot am simptome de infectie urinara si abia am terminat antibioticele, nu mai vreau altele
eu aveam morfofetala pe 6 febr, dar m-am programat sa ma duc iar maine la medic, sa stam pe indelete sa ma linisteasca pentru ca am inceput sa ma stresez de bebelina, sper sa fie bine acolo si sa nu o afecteze pastilele pe care le iau eu :(
altfel, imi e somn si foame tot timpul si incerc sa fiu atenta la ce mananc, am mai scapat de un kilogram, dar burtica creste voua vi se vede deja burtica? eu port numai rochite, pentru ca nu mai imi vine nicio pereche de pantaloni de dinainte de sarcina si inca nu mi-am cumparat din aia speciali. poate trec diseara pe la hm, am vazut ca aveau unii simpatici.



10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

La mine burtica , a devenit cam mare ... aseara am probat o fusta .... care credeam eu ca trebuie sa-mi vina pt ca imi era destul de larguta in talie ... SOC , era distanta de 2 palme ca sa pot sa o si inchei
Daca toata ziua ma uit la burta , eu nu sesizez nici o schimbare , dar se pare ca ea chiar creste .
Iuli , eu zic sa nu fi atat de speriata de medicamente , eu in sapt a-7-a de sarcina m-am operat ... am avut 2 drene , antibiotic la greu si perfuzii la fel ...operatia a constat in laparoscopic si clasic ( taietura pe burta ) si uite ca totul este ok .

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

imi pare rau, laura32, sa aud de operatie, dar e bine ca sunteti bine acum multumesc mult de incurajare
talia mea are deja 89 cm, de la 68 in toamna. o sa fiu rotunda, dar abia astept



11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

La mine burtica inca e micuta cred abia acu 2 zile am schimbat la o alta gaura la curea..adica sa fi crescut vreo 3 cm (si am schimbat gaura deoarece ma incomoda nu pentru ca ma strangea). Ultima data cand am fost la medicul de famiulie mi-a zis ca am 81 cm ..dar nu ma masurat in talie ci undeva in jurul soldurilor, ca in talie eu eram micuta (acu vad ca cresc si in zona aia). Oricum pentru mine e o schimbare (eu am plecat de la 46 km) dar nu destul de mare incat sa pun pe banuieli pe vreo cineva




13 + , viitoare mamica de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna seara fetelor,
O clipa nu va supraveghez ( ca tot sunt eu decana de varsta pe aici) si va intindeti la vorbasi la capitole noi!
Ada, ma bucur pentru vestile tale bune...sa o tina tot asa bb, sa creasca mare.
Rocsy, ce bine ca simti deja bebeul. Eu pandesc continuu si tot astept, foarte posibil deja sa-l fi simtit dar nu stiu sa disting.
Daconst, nu te astamperi...
Bun venit Mihaela si felicitari pentru blondina delicioasa si pentru bb2, sa fie sanatos si norocos.
Multumesc fetelor ce m-au linistit cu uitarea...da da...da' ce ne facem la servici (ca acasa mai rezolvam cumva), ce ne facem cu multitaskingul? Si imi pare rau, Carmina, Muraturica si celelalte, ca va stresati asa tare la birou, nu puneti la inima....cum imi spunea dr., acum avem un proiect de viata mult mai important decat orice serviciu. Observ ca ma cam contrazic, dar asa ar trebui sa fie.
Asa ca....zennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn. Carmina, iti tin pumnii sa iti reduci programul de lucru, foarte bine ar fi.
Aseara am fost harnica si am gatit snitele cu salata de varza rosie si gulii (foarte racoritoare si crocanta, v-o recomand), plus 2 checuri. Vorba fetelor, mi-era pofta de "ceva bun", am dat-o incolo de glicemie, oricum m-am masurat si aseara si dimi si e in cote normale desi am pacatuit cu 3-4 felii de chec! Asa ca D-zeu mai stie ce sa mananc ca sa fie bine. Cateodata mananc super sanatos si ca la carte si ma trezesc cu glicemia mare... nu mai stiu nici eu.
Burta imi creste si mie incet dar sigur desi barbata-miu rade de mine ca o tot falfai la aer si nu e nici pe departe cat a lui (zici ca face el, gemeni). Inca mai port pantalonii dinainte totusi.
Si am lasat la urma ca tot nu vreau sa ma gandesc, fetelor mi-a cam intrat morcovul undeva, ca maine am amniocenteza. Nu mai repet ce i-am scris unei prietene pe tema asta, dar am momente cand mi-e frica si nu mai sunt sigura ca o vreau...off.
Va pup, aveti grija de voi, bucurati-va de zapada.

15 +

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Buna seara fetelor,

fetelor mi-a cam intrat morcovul undeva, ca maine am amniocenteza.

15 +

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Iti doresc mult succes o sa-ti tin pumnii si rezultatul sa fie... cel mult asteptat .


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

imi pare rau, laura32, sa aud de operatie, dar e bine ca sunteti bine acum multumesc mult de incurajare
talia mea are deja 89 cm, de la 68 in toamna. o sa fiu rotunda, dar abia astept



11+

Da , m-am masurat si eu ... eram tare curioasa nu am mai incercat pana acum .... am o talie de ... ... 110 cm ...


15+

Mergi la inceput