Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Floare de colt esti o mama deosebita,eroina,ar trebui sa ti se ridice o statuie,azi cand am citit mesajul tau,mi-ai dat o palma peste fata,m-ai trezit la realitate,eu ma plang de toate prostiile cand tu chiar ai de ce sa te plangi!iti doresc multa putere si rabdare!imi scot palaria in fata ta,iar toata depresia mea o arunc la gunoi pt ca nu am voie,tu ar trebui sa te plangi!TE ADMIR ENORM!



Mami de Razvan si Rares



(imi place ce ai scris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Dorm copii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Noi astazi am fost al vaccin, a fost horor - si nu din cauza injectiilor. Sa va zic:
La cabinetul unde mergem noi sunt asociati 3 doctori romani, toti minunati. Tudor a trecut prin cabinetul fiecaruia (ia pacientii aleator) si mereu a fost un zambicios si un dragut. Astazi insa am niemrit la o dna doctor noua, romanca si ea, mai in varsta (50-60 ani). Mai, pot sa zic ca mie mi-a amintit de asistentele de la noi din tara, cele cu mutre acre si pline de ele. Nu i-a zambit nici o secunda copilului, l-a luat si l-a aruncat direct pe masa de consultatie. I-a dat jos scutecul si doar vad ca incepe sa il decaloteze la care sar la ea ca arsa si ii spun sa inceteze ca noi nu vrem sa faca asta! Pur si simplu m-a socat, nici macar nu ne-a intrebat nimic de bebe dar se apuca ea sa-i faca una-alta!
Bineinteles ca Tudor de cand a pus prima data mana pe el a inceput sa urle saracul asa cum nu l-am auzit pana acum, pur si simplu a simtit ce fel de om este.
Cand i-a facut vaccinurile, l-a pus pe sot sa-i imobilizeze picioarele intr-o anumita pozitie, ceea ce din nou m-a socat ca pana acum ceilalti i-au facut injectiile pe nesimtite, nici nu a stiut el ce i se intampla si era deja gata.
Ce sa mai, nici nu va spun cum am iesit din cabinet, ca imi venea sa o injur! Abia tarziu am reusit sa il linistim pe bietul copil. Sper ca nu a ramas marcat cu nimic
Oricum, o sa le specific doctorilor data viitoare ca nu vreau la tanti asta si o sa e si spun motivele (ei sunt si patroni acolo).
M-am intins la detalii, scuze! A fost insa neasteptat de urat la medic si inca sunt marcata.
Sper ca la voi sa fie totul bine.
Va pup, noapte buna



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Ce idioata!!! Ceva de genul am patit si noi cand Ada a facut amigdalita si pediatra era in concediu, era sambata si ne-a recomandat sa mergem la spitalul de copii; am mers si am dat peste o acritura la fel cum descri tu aici; nu stiu ce cauta persoanele astea in cabinete unde se trateaza copiii
Pupam baietel vaccinat si sper sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Dorm copii.....

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*




se vede

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Valentina

Ilida, imi pare rau pt experienta neplacuta ! Cum este Tudor acum?

Gliana, nu stiu ce sa-ti spun ! Poate ar fi bine daca ai intreba un oftalmolog !

Florina multumesc pt raspuns.

Noi suntem binisor. Lui Petru i-a spart putin,putin si dintele nr. 3 .

De mancat,mananca bine, zic eu. Ca ml, nu stiu ca nu masor. Sanul n-am cum, iar restul la ochi . Oricum nu cred ca sunt mai mult de 100 ml de... ce papa el acolo

Si nu ii place sa manance cu linguritele de bebe asa ca i dau cu o lingurita normala. Bineinteles ca el iubeste lingua de supa, dar se multumeste si cu cea de ceai

Noapte buna tuturor!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna seara si de la noi (din Cardiff).

In primul si n primul rand vreau sa multumesc din suflet tuturor fetelor care ne au urat la multe lunite ieri! Sunteti absolut extraordinare si va Multumesc ca sunteti alaturi de ea in toate momentele importante!

In al doilea rand, Ramona, tu intrebai daca stau bebeii in fund. Imi sta foarte bine in fund, nesprijinita. Dar tot asa, daca o pun eu. Si toata aceasta miscare s a intamplat saptamana asta!
Weekendul trecut au venit socrii la mine si au incercat sa o puna in fundulet si cadea imediat. Apoi, in fiecare zi am pus o incetul cu incetul cate un pic si acum sta fara nici o problema in fundut. Repet: daca o pun eu. Stand la orizontala nu poate sa se ridice singura sub nici o forma. Uneori mai cade pe laterala. De asemenea, cand sta pe burta, inca nu face batzaiala aia inainte si inapoi. Not yet!
Dar totul la timpul lui! Nu mi am facut probleme pe tema asta. La mine problema e ca inca mi se mai trezeste la fiecare 2 ore in timpul noptii: culcare la 8.30 (parca e setata pe ora asta, caci o data ce se apropie e gata), treziri: 11, 1, 3, 5 si 7. Deja ma termina, dar nu mai e mult! Rabd ce sa fac!

Voi aici aveti bebei tare mancaciosi vad eu! Noi nici macar nu am inceput diversificarea. I am dat de 3 ori: o data morcov, gutuie si mar in punguta aia din care roade, si se pare ca i au placut (sa le linga si suga doar), dar efectiv sa manance nu, nu i am dat inca nimic. Inca e pe LM exclusiv!

Dar vreau sa incep poate de joi. Cel tarziu luni pe 30 ianuarie. As vrea sa incep diversificarea in momente de liniste si acum stam la bunici pana miercuri, apoi joi si vineri tati e la servici, sambata asta (28) vine sormea cu noul iubit la noi si uite asa nu mi vine sa incep decat luni, pe 30. Dar am sa vad, ca poate nu mai rezist psihic la oboseala asta cronica care s a adunat. Din cauza oboselii vedeti si voi ca fac tot felul de aberatii, greseli, etc... Dar voi ma intelegeti si de aia sunteti prietenele mele!

Oricum, ma tenteaza sa incep cu baby rice cereals si sa adaug avocado. Ii dau asa 3 zile, apoi introduc altceva (sa vad daca apar alergii). Deocamdata vad ca ea e super ok doar pe LM, are o energie uriasa, se joaca toata ziua, doarme cate 30 minute pana la 1 ora dimineata (in jur de 11) si apoi un somn mai lung spre dupa amiaza (in jur de 3, cand doarme minim 1 ora jumate pana la 2). Are o rutina super bine stabilita, creste fata mamii dragastoasa.
Singura chestie de care inca ma mai plang sunt trezirile foarte multe de peste noapte. Dar sunt mai mult decat fericita de faptul ca doarme doar la ea in patut (stiti de la faza cu boraceala aia de cand am tinut o toata noaptea la mine in pat, nu o mai tin langa mine sub nici o forma, indiferent de cat de obosita as fi). Si uite asa, cu multa perseverenta am reusit si sunt tare fericita!

Eu mai activez si pe FB si ma bucur ca avem intimitatea noastra acolo, aici fiind un forum public ne poate citi oricine, dar acolo, fiind doar intre noi, ma simt foarte bine. Va pup, doresc o saptamana usoara tuturor fetelor noastre care merg la servici si o saptamana frumoasa tuturor! Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Dorm copii.....

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*


Somn usor ingerasi dragi! Este un cantec de leagan care e foarte fain si spune ca atunci cand bebeii merg la somn e 'mother's delight'. Asa ca enjoy Corry pana se trezesc motaneii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ramona si eu zic sa stai linistita cu Iustin! Totul e bine iubita, sunt diferiti intre ei. Am vazut ca ziceai ceva de genul ca sa ti dea manutele cand il strigi. Ha, vorbiti de lucruri sfinte! A mea nu face asa ceva! Dar nici nu ma impacientez, cand i o fi vremea, i o fi. Stiu sigur ca o sa mi fie dor de ea cand nu facea nimic, asa ca hai s o luam incetul cu incetul si sa ne bucuram de ceea ce pot face. Uite, Iustin rade in hohote, eu pe a mea RAR am auzit o, poate o data sau de 2 ori si atunci nu asa tare cum rade Eliza. Nuuuu!
Dar o sa vina si timpul cand va rade, sunt sigura!
Mi am dat seama (si continui sa mi dau seama si prin sustinerile voastre) ca am o fetita minunata si i Multumesc lui Dumnezeu ca mi a dat o! La fel si tu Ramona, enjoy Iustin, este un bebe deosebit de simpatic!
Ma bucur ca totul merge bine cu examenele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ramona, exact si la Imi. Nu i place pe burta si basta. Tot asa, oboseste repede si incepe sa planga dupa 5-10 minute dupa ce am pus o pe burta. Se ridica pe ambele maini din fata, azi parca a mers un pic in marsarier (dar era pe parchet lacuit, deci stau si ma gandesc daca nu cumva a alunecat mai mult), dar plange imediat s o iau de pe burta. A mea boraceste daca sta prea mult si de aia nici nu prea am lasat o. Dar am s o mai las de acum, incet incet. Oricum nu ma stresez ca nu face aia si aia! Are timp, si atunci n o sa i putem opri. Sa ti spuna Paula si Rodica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Alymih cereale de la Holle, alea cu mei nu contin gluten. E bine de dat la inceput fara gluten. Oricum oats in general contin gluten, si astea se dau dupa ce trece de faza baby rice... Dar sa vedeti ce mi s a intamplat. Am comandat aceste cereale de pe Amazon pe 9 ianuarie si nici acum nu mi au venit. Noroc ca mi au venit cele de la earth's best. Spunea acolo ca delivery este intre 16-19 ianuarie si nici in ziua de azi nu le am primit. Hmmm... Sper sa nu fie o teapa....

Mergi la inceput