PRIETENE FARA TTLU (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buona sera!
CRISTINAA te vazui pe FB la patinaj,uite la ea,tace si face
Erati in Buzau? Razvan a mai fost? Ii place?

Io p-aici cu biroul plin de ... masinute pe care mi le aduce Tudor pe rand,una cate una dar stiti cum? Prinsa intr-o foarfeca de la trusa medicala Si e tare incantat de gaselnita.
Mie mi-e tot somn,desi am baut doua cafele,plus o inka, si acum seara la barul de la bazin un cappucino.Am plecat iar tarziu de-acolo,fetele s-au jucat,io cu Laura am stat la povesti.In bazin iar am stat mai mult de-o ora jumate si cred ca daca nu dadeam eu tonul sa iesim ,am mai fi stat.Diana face progrese,dar fac si eu oarecum progrese in a nu mai mai agita si enerva atat ca nu ma asculta sa stea in zona delimitata de mine.Orice fac tot nu sta ,acum ca-s si fetele cu atat mai mult nu sta Ce conteaza ca ele-s mai inalte si ajung cu picioarele jos aproape pana la jumatatea bazinului si oricum sunt mai fortoase,iar ea nici vorba sa ajunga cu picioarele jos? Hop dupa ele,bantuie prin tot bazinul cu sau fara pluta/macaroane.Si io cand imi arunc ochii de la distanta sa o vad unde-i si n-o vad??? Ca mai inoata si pe sub apa ... Deci sau dispare te miri pe unde,sau vine dupa mine pana in partea adanca a bazinului,asta desi i-am zis de n ori sa inoate exclusiv in jumatatea bazinului mai putin adanca si pe primul culoar.La un moment dat iar am prins-o fix cand voia sa o tuleasca la fete spre mijlocul bazinului si am zis ca o las numai daca o vad ca parcurge singura bazinul de la un capat la celalalt Si ce credeti ? L-a parcurs !!! (io mergeam in paralel in caz de ceva) Gafaia en gros dar a reusit (alta premiera,ca pana acum max 2/3 din bazin a mers fara oprire),asa ca n-am mai avut ce face si i-am dat pace Mai ales ca a aparut un tip cu un baietel de cca 4-5 ani,care era doar cu aripioare si Diana a facut ce-a facut si s-a dus in zona unde era el si dadea la greu spectacole artistice de ce mare inotatoare e ea Pe sub apa,inot pe spate, pluta,sarituri ma rog,se rupea in figuri de vai si amar . Chestia e ca imi dau seama ca-s mai fricoasa eu decat ea Dar de multe ori cand sunt mai pe langa ea imi striga "mami mamiii" si pare gata gata sa nu mai poata inainta (sau se preface??) asa ca normal ca-s inca bagata in priza.

Azi numai io prestez p-aci? Pe unde bantuiti?

De la Tudor am invatat azi ceva " fetele n-ale putzica ... asa mi-o spus bunu' Titi" - dar sora-sa era indignata ca nu-i adevarat ca si fetele au putzica dar de fete ...noa stiti discutia aia de demult cu putza - asta e dezavantajul sa se foloseasca cuvantul mai unisex la noi.
In afara de sex fiu-mio deja vad ca se pricepe bine deja si la politica.Azi pe cand bagam un ochi pe FB,a tras si el o privire si cum era chiar o poza cu manifestanti mi-a zis ca-s : " aia cale spune jos Basescu!"
Deci odata cu taraboiul si casa imprastiata cu jucarii si nu numai,avem avantajul distractiei daca e acasa.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu' si de la noi!

Azi am avut bucuria sa ne bucuram de niste zapada...si cum avantajele de a sta la curte sunt destule... azi ne-am bucurat de "dat la lopata, zapada" si baietii au facut un omulet de zapada. Fericire mare pe copii..ce sa zic... desi zapada a fost cam apoasa..bine si-asa. Dupa ce s-au zbenguit pe-afara cel mic a adormit singurel in patul lui. L-a gasit frate-su "rapus" tocmai cand ne pregateam sa ne asezam la masa de pranz. Adormit de pe la 13:30 pana pe la 17:00.

Eu cu Robert si cu Nicolas am dat o tura pe la 'shopping" pt ca Robert ochise o geaca pt el, pt la ski...la 50% reducere.
Ne-am intors abia dupa 18:00 acasa.

INGRID - nu stiu ce antiinflamatoare iei tu...da' de regula stiam ca astea sunt cam impreuna cu un regim 'fara sare'. Acum tu stii cel mai bine..citesti prospectul si aia faci.
Cosmin a fost tot cu febra... episodic, aseara si apoi dimineata pe la 7:00 m-a strigat pt ca frigea. S-a linistit dupa Nurofen. il dureau dintisorii pentru ca el mai baga degetul in gur si incepea sa planga..se lovea pe la gingii. Azi dupa ce a stat afara la zapada nu a mai facut febra deloc.

Si eu am purtat foarte multi ani DOAR tocuri..si foarte inalte. Daca ma credeti ..cand mergeam la munte si imi luam adidasii faceam bataturi si ma dureau degetele de la picioare... efectiv parca nu mai stiam sa merg fara tocuri desi 'toata viata" mea am purtat adidasi pt ca am facut sport.

Daniela - cada aia mai inalta de zici tu o am in plan de vreo 2 ani... tot pentru copii. Iaca Nicolas s-a facut mare... poate ca nici nu prea mai incape da' macar Cosmin sa vada cum e. In vara asta musai o schimb pe cea existenta.

MONI - eu ma misc cam greu cu cartea aia... nu m-a fascinat destul incant sa o citesc mai repede... tot prin Italia sunt.. inca. Deci pana la urma cumnatica ta gravidutza s-a suit pe ski-uri.Cat despre prea multa agitatie in timpul sarcinii (chiar daca starea ti-o permite) din experienta...eu zic sa o lase mai moale. Eu m-am agitat groaznic la Nicolas si l-am nascut la 36 sapt. La fel a facut si nasa lui Cosmin.. mergea la aerobic, topaia si a nascut cu 2-3 zile inainte de 36 sapt. Asa ca... mai bine sa stea potolita mai ales de pe la 30 sapt in sus...

Mi-am facut lista cu invitatii pentru ziua lui Cosmin... pt acasa. Au iesit 13 adulti si 8 copii. Da' n-am decat un serviciu de 12 pers... asa ca ma gandesc serios sa renunt la un cuplu. Oricum ei nu ne invita NICIODATA la zilele lor si nici la zilele ficei lor (desi suntem nasii lor).
La meniu... ma gandesc la ceva salata boeuf, salata de vinete cu maioneza, mezeluri mai 'speciale', diverse sortimente de branza si neaparat mozzarela cu rosii (caprese...cum se zice la ei) mai ales pentru copii.Apoi il bag pe Robert sef la gratar... ca tot "ii place" lui mult. Ceva legume la abur si piure de cartofi (tot pentru copii). Tortul o sa ni-l faca cine l-a facut si pt Nicolas dar tema va fi cu Cars. Desi Cosmin e fascinat de Thomas... acum ca l-a vrut frate-su inaintea lui... nu o sa fac acelasi tort. Sa vedem ce idei imi mai vin pana atunci... depinde si ce dispozitie o sa am ... poate ma mai complic... sau ma mai simplific.

Acum ma retrag... o sa pregatesc iezii pt. dush si nani.

Toate bune tuturor... oriunde v-ati afla!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MONI.. legat de "prins un baiat" pt Diana. Chiar miercuri cand am fost la karate, ii auzeam pe cei de la dansuri (au inainte de karate) ca le zicea profu' mamicilor sa isi caute baieti ca asa n-au cum sa faca..decat la individual. Le-a zis sa le spuna baietilor ca e gratis o luna... poate le place si or sa vina apoi.... Asa ca... cam greu cu baietii la dansuri... uite.. karate.. tenis, inot... alte alea. Acu' sincera sa fiu eu daca l-as da la dansuri pe al meu l-as da la street dance. Da' nu vrea Robert ca cica .. vreau sa-l fac stripper? Avem noi un nepot de la o verisoara care e stripper in trupa "mica" a lu' Cornel Pasat. "Mare rusine..."

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Eu n-am facut prea multe azi, l-am lasat pe sotz sa aspire. Am dormit foarte mult, pana la 11, am citit si am stat cu Diana. A inceput un nou tablou, inca nu e gata, a mai lasat si pe maine ca vroia la mall.
I-am aratat azi picturile Aelitei Andre, ca tot le-am vazut pe acest site si dupa aceea m-a intrebat: mami, ce-i cu mazgalelile astea?
Eh, daca ar sti ea cat costa acele mazgaleli....ce face un PR bun.
Moni, mi-am luat de la biblioteca Eneida. Nu am citit-o niciodata, recenzii da, fragmente iarasi, dar in intregime, nu. Noroc ca o cunoasteam pe bibliotecara, altfel nu pupam eu carti acasa.
Am avut o senzatie de fericire, stateam acolo si aspiram mirosul de carti.
Diana n-a inceput inotul, am sunat acolo si ne-am programat pe cealalta saptamana, nu asta care vine ca e ziua ei. Abia astept s-o vad in bazin din nou. Prea s-a lenevit.
Bravo Dienutei ca a facut un bazin intreg. E super ca a rezistat.
Normal ca s-a falit in fata baiatului, ea a incheiat povestea cu aripioarele.
Reumatologul mi-a dat alta radiografie, cica aia lombara nu e buna, imi trebuia de bazin. Foarte adevarat, dar uitasem si medicul de familie mi-a dat pentru zona care ma durea. Pana la urma a fost buna si aceea, nu stau bine nici cu vertebrele lombare.
Am de facut analize de sange si n-am gasit nicaieri gratuite, nexam fonduri, am sa platesc ca nu e mult, pana in 60 de ron.
Asta e povestea, spatele ma mai doare din cand in cand.

Am citit ca ti-ai gasit persoana care sa spele vasele. Haha. Sa vezi dupa ce exerseaza nitel, o sa-ti dea clasa. Uite cine te ajuta, draga de ea.
Spune-i la cumnatica sa sada frumos pi fund, daca nu vrea "anticipate". Ti-am spus ca asa avea idei si prietena mea: vrea sa alerge (?) si sa faca sala....ca n-are cum sa-i dauneze copilului, pana s-a rastit medicul la ea si i-a trecut mintenas.
Ma duc la o baita. In bunul meu obicei de seara.(si dimineata. Si in miezul zilei)

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI am scris deodata Lasa mai ca e buna zapada si apoasa,nici a noastra n-a fost mai breaza cand iesiram atunci,dar macar a fost destula.De cumnata-mea ce sa zic,cu ea n-am vorbit ca deja azi dupa-amiaza a fost la serviciu ,dar mi-a zis frate-meu ca lui nu ii era teama de ea ca schiaza (ca v-am zis ca stie f.bine), cat sa nu intre cumva altii in ea ... deci ma gandesc ca tot si-a facut plinul Dar azi mi-a zis prietena-mea ca sefa-sa a schiat si in luna a noua,asa ca se poate si mai rau,macar Ramo e doar in luna a cincea.
Aiurea mai cu finii aia ,cred ca si io i-as cam taia de pe lista in cazul asta.Pai va puteti vizita cu alte ocazii daca sunteti nasi-fini,nu neaparat la onomastici,daca ei nu va cheama niciodata la ei.Oricum eu sunt si genul ca nu fac/primesc vizite numai asa ca sa ma bag in seama,adica de obligatie,ci doar de placere.Daca nu-ti convine ceva la ei,nu-i mai chema si basta.Decat asa ... mai bine culeg 2-3 copii din vecini - prieteni cu copiii si pe aia ii aduc,chiar daca habar nu am cine-s parintii.Macar se simt ok copiii.Bine Cosmin e inca mic,dar asta ar fi principiul

LILI daca abia in Italia esti, prevad ca daca ajungi in India o abandonezi de-a binelea ,desi partea cu Indonezia e chiar simpatica si nici-nu-stii-ce-pierzi vorba aluia ... Nu mare branza,dar nici nu regret ca am citit-o.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Lili atatea ore a dormit cosmin?? inseaman ca a muncit de numa la lopata!!!. si la noi a nins ieri dar nici o sansa, nu s-a prins nimic. Acum sunt vreo 8-10 gr si bate vantul de te spulbera. Dar vom merge maine la sanius. al meu barbat lucreaza la noapte dar dupa pranz a promis ca mergem.
..noi azi pe aici nu am facut mare lucru. E vraiste in casa, dar nu am nici un chef. dimineata am fsot iarasi la un magazin de mobila sa caut coltar si corp de sufragerie. Nu mai merg, ca nu are rost, nu prea gasesc nimic ce-mi place si e si scump. Ma voi duce in Austria. Au de toate si e avantajos ca primesti 12% TVA inapoi. Astept sa vina mama ca pe H nu-l mai prind cu mine. A fost odata si gata.

.de dupa masa am fost cu H sa-l ajutam sa-si termine treaba in hala. Taie bucatele mici de gresie, faianta si o lipeste pe carton in diferite mostre. Pentru arhitecti, sau in magazine. el taiase faianta era in apa, si trebuia puse sa se usuce. Au lucrat fetele mele de ne-am speriat. David a tras mata de coada, cu toate ca tata-su ii promisese ceva recompensa. Pana la urma s-a apucat de treaba dupa ce i-a promis pe langa bani si adidasi noi de sport. II sunt mici cei care ii are.
am mai fost si intr-o vizita scurta, si la apart sa mai vedem ce-i pe acolo,.........am ramas mai departe administratori in casa.
......si acum ii zoresc sa mearga la culcare!
si eu ma apuc de adunat ziarele vechi si facut pachete. Numai asa le pot scoate in strada in ziua de luat, sau duce la reciclare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

INGRID, draga ..da ' unde "vaz" si eu tablourile fetei? Stii ca la Lidl tot baga astia tot felul de panze, pensule ..vopseluri..ma gandesc mereu la voi. Cred ca de luni sau de joi.. sapt ce vine chiar au in plan sa bage ceva noutati.

MONI - chiar asa...uitai sa felicit "gospodina mica". Nici ca mai ai grija de vase de-acum. Cred ca si-al meu s-ar baga daca i-as spune ca-l las da' sa iau intai un inaltator si apoi sa ii dau ideea.
Felicitari si pentru turele de bazin.
Tudor ... ce sa mai zic.. e o maaaare figura. Sunt in perioada cea mai tare a lor.

La mine Cosmin e disperat sa dea el play la DVD... asa cum e disperat sa faca el totul. Asta seara si-a pus taica-su ceva la microunde si cand a auzit semnalul ca s-a oprit ala a inceput sa planga si sa zica 'Plei, plei... TU (adica el)".
Start sau Play la el e tot aia

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID cum adica nu pupai carti acasa??? Nu acasa se iau? La ce bibioteca ai fost? Nici io n-am citit decat "Iliada,Odiseea,Eneida" aia repovestita din colectia Bibl.pt.copii.Eu cand intram pe vremuri la bibl.judeteana,de multe ori ma apuca de emotii mersul la noroc ca era in zona toaleta.Atatea caaaarti Eram abonata si la bibl.scolii generale si pe urma la biblioteca liceului.Numai aia a facultatii nu m-a tentat defel Ioaii si cand ne-a data odata la un examen de mate o integrala pe care n-a facut-o NIMENI - profu' ne-a intrebat f. mirat "pai cum n-ati stiut-o ca era in culegerea (sau ce-o fi fost) - de la biblioteca ?"
DANIELA cum fu Rares la inot,si-a mai revenit? M-am distrat ca mi-am amintit cum nu demult scriai ceva gen ca sunt rasfatati/razgaiati copiii care plang ca nu vor in apa la bazin vazusi ca de frica de apa plang,nu de rasfat? Si chiar m-am mirat ca Rares parea f. familiarizat cu apa,comparativ cu altii,cel putin asa l-am vazut la mare si live.Dar na cu profesor e mai greu,trebuie sa executi miscarile corect bla bla ...
INGRID dar cum va merge Diana,la liber,sau va fi iar la curs,cu profesor? Si Laura zicea ca le-ar mai da o tura daca ar fi acolo si grupa de "avansati" ,as profita si eu sa o dau cu Diana,ca ar fi cu fetele,dar sa vedem,poate le dam mai la vara si poate asa chiar la celalalt bazin,ca nu va mai fi asa frig.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MIRA.. daaa .... sa stii ca a luat si el o lopata mica (d-aia pt la nisip) si a dat si el...ca doar o vroia pe-a mea. Cat despre David.. stii c-asa - s baietii ...au ei ceva genetic cu LENEA.
Si eu as vrea un corp nou in sufragerie..desi daca ar fi dupa R mi l-as desfiinta si p-asta micu' si insuficientu'.

MONI -stii... vechea mea si vesnica mea problema . Sa mai zic... ca pe 18 ian a fost ziua lu' finu'... si ghici... ciuciu invitatie. Ba pardon.. l-a sunat aseara pe R sa ne invite sambata viitoare.. fix de ziua lui Cosmin... eh tu ce intelegi din asta? De uitat nu a uitat de ziua lui C..asta iti spun SIGUR. Da' daca anu' trecut s-a autoinvitat si i-am dat flit.. a zis ca anu' asta sa ne ia prin invaluire

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA wow ce fete harnice ai Apropo te-a primit baba aia in vizita?
LILI unde i-ati gasit p-astia ? Ce m-am distrat cu pleiul lui Cosmin,ma gandeam de la ce vine oare,pana am pucat sa vad explicatia
Si eu am vazut gramada de ustensile de pictura in reclamele de la Lidl.
Diana a vrut si azi sa spele vase,dar n-am lasat-o,ca ne grabeam la inot,oricum ar fi avut f. putine,ca rar se aduna asa morman. De obicei cand gatesc le spal pe loc pe toate,doar cand mananc en gros si e husbandu prinprejur ... i le las lui sa se distreze ,ca destul eu gatesc.

Merg sa le citesc si sa ii pun la nani.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput