PRIETENE FARA TTLU (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna!!

Iara am umblat pe coclauri astazi si am cheltuit bani, evident!! Mi-am luat ghetute de la Nine west cu niste tocuri mama mama, n-am mai purtat eu asa ceva de dinainte de copii, zici ca vorbesc despre o alta era...
Prin casa nu mai zic...n-am facut nimic. Am dezghetat niste crap sa le prajesc alora mici si sa le trag si un mujdei ca tot nu mergem nicaieri in seara asta. Am facut si un chec zebra..sa vad ce-mi iese, prima data am cam ratat reteta ca am tradus-o gresit
Acum, in 30 min plec dupa copii!
Ingrid nu stiam ca nu mai fumezi asa de demult!! Si mie imi plecea sa fumez, greu imi este si acum mai ales cand stau in preajma fumatorilor!! Eu n-am slabit deloc!!!! Desi asta este visul meu..mereu ma tot impotmolesc.
Moni, am murit de ras de Diana! Auzi tu, a apucat un baiat
Asa devreme menopauza??
Denisa sa aveti fun sambata!! Sigur fetele se vor simti bine!!!
Imi pare rau ca esti asa cu moralul la pamant din cauza lui A. Pupam baiatul frumos!!
Moni, dragut obiceiul ala la gradi sa-i ureze fiecare copil cate ceva!!
La grupa lui Rares sunt vreo 4 sali(nu enorme) care comunica unele cu altele...2 dormitoare(fete, baieti) 1 sala clasa si o sala mese. Azi fac poze!! Si la Ioana doar doua sali, una sala de clasa si sala de masa in acelasi timp si un singur dormitor comun baieti fete. La arres in grupa sunt mai multi copii cred..nici nu stiu cati copii sunt in fiecare grupa!!
Pai cre ca toate cam suntem dintr-o alta era... si eu m-am lasat azi pe vine si am simtit o durere ascutita intr-un genunchi atunci cand am vrut sa ma ridic, mi-am recalculat pozitia si m-am ridicat cu grija si sprijinindu-ma! Acum am o durere la incheietura piciorului..nu grav..asta cred ca mi se trage de la cat am mers pe tocuri azi(cat le-am probat un pic la magazin si un pic acasa)
Si tu Lili cu dus. Eu mare prostie am facut ca am dat cada afara si am pus dus, acum ma gandesc sa pun macar o cadita din aia inalta de dus. macar pentru balaceala copiilor.
Puzzle copiilor mei nu le-a placut niciodata, le faceau doar daca stateam eu langa ei...Nu i-am vazut niciodata facand aceasta activitate cu placere..poate doar pe alea mici cand aveau si ei 1-2 ani
Am plecat la gradi. Azi este vineri si cred ca toti parinti vin un pic mai devreme.
Moni Rares s-a mai acomodat la gradi. Doarme cu ce il duc eu imbracat, nu vrea sa se schimbe in pijamale. Nu cred ca doarme profund, doarme cu grija sa se scoale repede sa vin eu sa il iau acasa. Mai plange dimineata si ma omoara c declaratiile de dragoste si imbratisarile si pupicurile(o sa-mi fie dor de astea candva)
La inot la fel spune, ca nu vrea bla bla, plange, iara ne pupam, iara ne imbratisam si pana la urma ii place foarte tare, cred ca lui ii este un pic teama, cred ca atunci cand o va depasi va fi ok. Lui, spre deosebire de sora lui ii place inotul si CULMEA el este mai ascultator decat Ioana. El nu comenteaza prea mult cu profesorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI ba sa nu ti se para prea mic,o sa vezi ca daca e atras de ceva, o sa le faca mult mai devreme decat de-ati gandi tu ca ar putea io m-am lamurit de asta cu Tudor ...
DANILEO da' mai si io m-am distrat tare cand mi-a zis ca a "prins un baiat" ,o si vedeam haituind-ul Dar a zis ca era langa ea si l-a inhatat rapid,in plus cica-s prieteni,ca e mai mic decat ea,il cheama Vladut si are o sora. Io cred ca are si experienta in "vanat" de la gradi,de cand urmareau fetele sa puna laba pe Denis-fat frumos ala Faza e ca si la serbarea de la gimnastica la fel ,ea a avut partener! Si acolo-s doar doi baieti,unul colegul ei cu autism de la gradi ,dar el a evoluat la trupa de "gimnastica" ,doar celalalt era la trupa de "dans" unde a evoluat ea si deci numai ea a avut partener baiat! Se pare ca face ce face si "se invarte" fata Mi-ar placea sa il dau si pe Tudor acolo la dans-sportiv! Asa macar ar avea Diana partener de dans,ca degeaba stie ea de toate daca n-are partener care stie ...
Legat de menopauza si mie mi se pare devreme,dar avand in vedere ca maica-mea a intrat in menopauza la doar 45 de ani ... ce sa zic? E deja plauzibil si sa inceapa pre-menopauza,nu? Altele intra abia pe la 55+ ...
Mai ce figurina e Rares cu declaratiile ... chiar asa mamos e? Cu inotul ma mir ca e asa de ascultator,ma asteptam si io sa fie mai razvratit.Dar bine ca ii place,dupa ce o sa fie mai sigur pe el in apa,o sa fie muuult mai usor.
Cu puzzle asa e,le place ori nu le place,ca si cu orice jucarie.Dealtfel la ai tai parca nici cu jocurile de constructie gen cuburi,lego nu-s prea mari pasionati,nu? In general celor ce le plac puzzle le plac pe urma si astea,ai mei sunt cam genul asta.De exemplu cu chestiile alea de asamblat luate de sarbatori se joaca Tudor zi de zi,ba cu una ba cu cealalta - le-am trimis la mami pe-alea,acasa am pastrat mai mult lego-urile si cuburile.Rares se joaca acujm cu masini? Ca Tudor inca nu a devenit pesionat de ele - daca ma joc eu sau careva cu el participa,dar singur extrem de rar se apuca de asa ceva.Aici in categoria asta intra si trenuri,avioane,elicoptere.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA sper ca ti-ai mai revenit cu moralul.Mai zi-ne de Alex cum evolueaza,ce-ai mai rezolvat? Unde e acum la gradi cum e?
Vaccinul Emmei o fi ala care la noi se face la 7 ani cred.


Diana e pe drum spre ora de gimnastica.Ce ma bucur ca pana acum n-a zis defel ca nu mai vrea sa mearga la ceva,desi continua sa spuna ca profa de la gimnastca "e rea".Io tot ii zic ca e buna (in oras chiar are si renume de cea mai buna in domeniu la gimnastica aerobica -copii si adulti) ,ea nu ca e rea si nu ajungem la un consens Aseara chiar facea pe-aci iar sfoara,bine ca o mai poate face dupa aproape o luna de pauza.Pe langa ca merge cu placere la astea ma bate la cap ca vrea si la pictura pe sticla - oare de ce? Pai e clar,fiindca la aia merge colegul ei cel cu autism si toti il lauda ca e fff talentat si vrea si ea Dar e in aceeasi zi cu desenul .Cred ca daca am sta ff aproape de palat ar merge la toate,moamaaa ce liniste ar mai fi p-acasa Am pe fata unei foste colege de birou,ea sta acolo in centru f.aproape deci de palat si am vazut ca fetita ei de-o varsta cu Diana e si ea la gimnastica.Pai in locul ei chiar o duceam la vreo 10 cursuri ca ele in 5 minute-s acolo mergand pe jos.
DANIELA crap??? De cand n-am mai mancat peste ! Tot cu porcoasele am dus-o in decembrie Io azi am mancat ciorba de fasole uscata ca mi-a adus mami,dar mai am de ieri supa de broccoli si paste prin zona,imediat merg sa le devastez ca iar mi-e foame.Am niste pulpe de pui pregatite sa le pun la cuptor maine,dar cred ca nu ma abtin sa nu le fac diseara ca mi-e pofta,n-am mai facut demult! Si cu cartofi piure si stiti ce as manca acum alaturi de astea? Ardei copti,dar de unde??? Ca n-am pus la congelator In comert mai mult gogosari sunt,dar fac io sapaturi

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Diana s-a intors de la gimnastica cu .. http://www.dropshots.com/diatud2012#date/2012-01-20/19:25:40 Io abia faceam podul de jos,nici vorba sa il fi putut face vreodata de sus!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna

Dupa gradi am dus copii la Agigea sa se joace pe acolo. S-au distrat de numa. Pe la 7.30 am venit acasa. Cumnata-mea a cumparat de la IKEA un fel de ligheano-leagan pe care l-a agatat de tavan. Iara s-a amertit Ioana in el de i s-a facut rau, spun iara ca nu-i prima data cand i se face rau de la prea mult invartit.
I-am cumparat Ioanei o pereche de manusi cu Hello Kity, roz cu sclipici..ce mai..tot tacamul, fiind ieftine i-am luat o pereche si nepoatei. Eu am o problema cu Ioana..ce-i al altuia este muult mai bun si mai frumos chiar daca este un lucru identic cu al ei, spre exemplu in seara asta manusile Evei aveau mai mult sclipici decat ale ei
Moni ce bine ca mergeti la atatea cursuri la palat!! Eu nu mai spun ca stam asa departe ca nici prin gand nu mi-a trecut sa ajung pe acolo. Si tare as fi vrut sa faca un pic de desen/pictura/sculptura. Din pacate avem toate serile ocupate..mai putin cea de vineri dar gasesc ca deja face destule. Poate anul viitor...
Foarte frumos face podul dupa doar cateva lectii de gimnastica. Chiar, de cand a inceput??
Foarte tare alergatul asta al ei dupa partener de dans:))) Chiar super haios, imi amintesc cand ai povestit de baietelul de la gradi, si atunci m-am amuzat maxim!
Azi ziceam ca o sa fac poze la gradi si chiar m-am tinut de cuvant pe jumatate, aparatul avea bateria descarcata, chiar acum astept sa se incarce sa pot face o poza prajiturii pe care am facut-o azi. Nu-i ea cine stie ce dar.. Pe 23 este ziua matusii si vreau sa fac un tort cu ceva crema mascarpone.
Copii mei se uita la ceva film...cum se termina cum ii bag la culcare. Maine avem inot si mai apoi petrecere.
Moni, cred ca tie iti place foarte mult piureul de cartofi!! Si aici era obiceiul de a-l manca foarte des. Eu l-am cam desfiintat ca nu prea imi place. Fac odata la 2-3 saptamani.
Ma duc sa-mi fac un dus pana se termina minunea aia de film cu troli si elfi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA pai chestia majora e ca azi i-a pus prima oara sa incerce sa faca podul de sus! De aia m-a "dat pe spate" ca i-a si iesit.Dar nu ii iese de fiecare data: de cand a venit acasa a incercat de vreo 10 ori si in jumate din cazuri a mai aterizat si in cap
Gimnastica a inceput ca si celelelate cursuri de prin luna octombrie si fac doar o ora jumate pe saptamana ! Si la un moment dat la gimnastica n-a mers aproape o luna (cand a fost racita+am fost la Moneasa)
Legat de cartofii piure sigur ca imi plaaac Si copiilor le plac - ii mananca oricand si goi.

La ora asta Diana coase asta dupa ce m-am certat cu ea,dar atat m-a pisalogit la cap pana i-am dat trusa sa faca ce vrea (si mai ales sa ma lase sa citesc )

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
La ceas de seara vin, cum zice cantecul. Adevarul e ca azi am avut o zi plina, am fost la reumatolog, am fost sa ma inscriu la o biblioteca, am baut si o cafea in oras, mai sprintena ca niciodata. Ce fac medicamentele din om.
Lili, esti sigura cu sarea? Eu am luat Movalis mai demult, tot AINS, dar n-am primit indicatii sa nu mananc sarat. Si am avut 6 luni tratament. Poate confunzi cu hidrocortizonul. O sa mai citesc o data prospectul.
Cum e Cosmin, a mai facut febra? O sa-i treaca daca e de la dintisori.
V-ati mai jucat cu puzzle? A mea mai face, rar, dar daca primeste unul nou nu se culca pana nu e gata. Ma bate gandul sa-i iau unul de 1000. Insa a dat zbenga si in ea cu lego, vapor, avion, s-a luat dupa nepotul meu. Nu am mir ca Nicolas e inebunit, recunosc ca si pe mine ma mananca degetelele sa asamblez jucaria.
Daniela, nici voi nu aveti vana? Asta ar fi moarte lenta pentru noi, eu si sotul. Stam cate o ora fiecare in apa, el la serial, eu cu cartea. Iarna ne incalzim oscioarele, vara...la fel. Nebuni, ce mai. Poate ne dizolvam intr-o zi.
Eu port tocuri. Iarna nu prea, nu am chef sa alunec si nu s-au nascocit tocurile cu crampoane. Cum se termina zapada, ciorapi subtiri si cocotata pe tocuri. Alungeste silueta. Ai grija cu glezna, maseaza-ti-o cu o crema macar cateva minute.
Stii cu fumatul, nu mai sunt asa de nervoasa acum, ca inainte cand orice ma stresa daca nu puteam sa fumez...Initial m-am ingrasat vreo 4 kg si dupa aceea s-au dus, nu stiu cum, dar au plecat, duca-se pe pustii! Tu cate kg ai?
Esti tare nostima cu "concurenta" dintre copii, manusi cu sclipici mai mult sau mai putin. Trece si asta, daca nu mai pui tu accentul pe haine sau alte obiecte, cred ca nici Ioana nu o va face. Observ ca iti place H&M. Pentru copii sunt haine chiar frumusele.
Ce prajitura cu crema mascarpone ai de gand sa prepari? Baga reteta cand ai timp.
Moni, ce tare e fetita! M-a dat pe spate cu podul! O sa ma uit si maine la celelalte filme, astept sa vina niste musafiri si sunt pe fuga.
Cum mai e cu desenul? Ati reinceput cu alergarile de la o activitate la alta? Bine de voi ca tine Diana la tavaleala, a mea e comoda din nastere ori indiferenta, in afara de desen si mai nou lego, nu plange dupa nimic.
Ups, au venit. Bye.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

"Bine de voi ca tine Diana la tavaleala" - ziceai INGRID Chiar asa,pai la ora asta dupa ce a terminat de cusut imbracaminte pentru o Barbie (n-a cusut material textil ci tot ... servetel vad ) ce crezi ca face la ora asta? Spala vase ! Am auzit eu ceva trosnituri suspecte - eu am venit pana la PC sa caut ceva reteta - si m-am gandit ca s-o fi apucat mai ales ca era chiuveta plina.A spalat totusi cateva, dupa care a venit sa ma intrebe daca o las Parca vad cum le spala ca nici nu ajunge bine la chiuveta - dar e important ca vrea,asa ca n-o sa o critic prea tare si eventual le re-spalam dupa ce se culca ea ca altfel s-ar simti super jignita dupa cat o cunosc
Si zici ca Diana ta e comoda? Pai cum sa fie mai? Cine canta la pian,picteaza,invata engleza,merge la inot,face mate,citeste si scrie singura? Si pe toate le face super bine! Nu mi se pare chiar defel comoda ??

Si mie imi plac tocurile,dar sa le vad la altele! Tare as mai purta dar sunt si comoda si cam prea repezita pentru asa ceva ... nu mai zic de ciorapi subtiri.Cred ca numai la nunti m-am mai echipat cu asa ceva in ultimii ani.Prefer sa port tocuri la blugi sau la rochiile de vara,macar asa parca nu trebuie sa imi controlez la maxim tinuta Si nu tocuri cui,ci de-alea comode chiar daca-s inalte.

Am fost sa verific ce-a facut Diana ca a terminat ("mamii m-am udat toata" ) Pai chiar le-a spalat cel putin la fel de bine cat o face taica-su! Si chiar se adunasera o gramada de farfurii,boluri,tacamuri,cratite - ca io le-am lasat ca sa termin romanul (si l-am si terminat),iar husbandu' era la TV a zis ca le spala el mai incolo.Deci am si menajera - ma mai si intreaba daca de-acum incolo o las pe ea sa le spele - daaa,doar ca trebuie sa dau cu mopul pe jos in fata chiuvetei dupa aia.Macar dulapul l-a sters ea Sunt curioasa cat o tine pasiunea,mie clar nu-mi placea sa spal vase,desi ma punea ... taica-meu si ma mai critica de numa'(ca la orice dealtfel) Dar aveam peste 12 ani,pe vremea aia,in mod sigur.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

In sfarsit toata lumea sforaie prin zona deci sunt libera.Am avut noroc si ca a plouat torential si nu l-a mai trimis mami pe Tudor acasa,cum era planificat,de-aia am putut citi.Dar vine el maine dimineata si tot we va fi acasa.
In seara asta ni s-au intors schiorii.N-am apucat sa vorbim ca precis s-or fi pus rapid la nani,dar a vorbit mami cu frate-meu si ce sa vezi ... cumnata-mea nu s-a putut abtine sa nu schieze oleaca si ea acum nu stiu cat de mult si pe ce trasee,dar avand in vedere ca e "profesionista" (doar e nascuta si crescuta la Vatra Dornei!) parca o si vad. Ma mir ca n-a comentat fratelo,ca in privinta gimnasticii aerobice a protestat - ea tot cam mai voia sa mearga macar "un pic" (ea mergea de 2 ori pe saptamana cel putin) - s-a dus totusi odata si cum a doua zi nu s-a simtit prea bine (era in primele luni),frate-meu a convins-o ca de la gimnastica i se trage (desi io una nu cred) Dar la schi e si el lesinat dupa schi si o fi inteles-o mai usor.

Mi-am amintit ca zicea Daniela parca de cartea aia "Mananca,roaga-te,iubeste" ca nu i-a placut si tot voiam sa va zic si io parerea.Ei bine dupa mine nu mi se pare o carte cu valoare literara,dar mi-a facut placere sa o citesc - recunosc ca mai mult la prima si ultima parte - si cum am mai zis,pe alocuri era chiar amuzanta.Si mi se pare chiar originala,in sensul ca daca viziteaza cineva o anumita tara pentru trei luni,te astepti la altceva,nu sa fie privita,cunoscuta,descrisa numai dintr-un singur punct de vedere.Vezi mancarea in Italia - nu va zic ce pofte mi-a mai facut cu toate meniurile de la restaurantele alea

Ah si azi n-a mai zis Diana ca e profa "rea",ba tot se lauda de cate ori a laudat-o Elza (acum ii zice si pe nume ) cu "bravo Diana!" De cum a intrat pe usa a si strigat ca sa vad ca ea face podul de sus si cand am vazut-o ca se si apleacaaaa am zbierat sa nu o faca pana nu scot salteaua ... prea tarziu insa! Totusi dupa aia m-a ascultat si s-a lasat doar pe saltea.Clar nu ma asteptam sa faca in graba si chestia asta - chiar daca nu e inca profesionista,ca dupa cate stiu trebuie sa te poti si ridica la loc dupa ce te-ai lasat.Dar pentru prima zi de incercare sunt chiar ff multumita de cat e de curajoasa mai ales! Cand i-am zis ca io n-am putut niciodata ,mi-a zis sa vin si io la Elza sa ma invete ... ma si vad Dar de fapt si cumnata-mea cu ea facea aerobic! Io nu prea cred ca as rezista insa la aerobic (am vazut de multe ori cum tzopaie alea pe-acolo ... aoleeeu as gafai la greu ),io prefer inotul

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare!
INGRID am uitat sa te intreb ce-a zis reumatologul? De biblioteca si eu am in plan sa ma inscriu demult - eram inscrisa pe vremuri evident - dar am abandonat din lipsa de timp.Si Laura s-a reinscris de cativa ani buni ,dar eu cum mai aveam inca pe-acasa niscaiva carti ramase necitite,am tot amanat.
Nu ne-ai zis si cum e cu inotul Dianei,unde ,cand ,cum? A inceput deja?

Noi ne pregatim acum sa mergem la bazin.Toata dimineata a fost galagie in zona,atata s-au tot ciondanit pe orice In sfarsit doarme Tudor,dar pe cand ne intoarcem o fi treaz si o luam de la capat

La gradi iar a donat tatal unei fetite (acelasi care a donat TV si nu mai stiu ce) de data asta un DVD-player ,asa ca si-au inceput ziua de ieri vizionand "Vrajitorul din Oz".Vad ca n-au mai facut caligrafie saptamana asta,doar ceva prin caietele speciale.O iau treptat sa nu-i stresese prea brusc dupa vacanta ...
Am plecat sa ma imbrac,desi am o lene in mineee



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput