Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (208)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

eu la scoala nu ma gandesc, deocamdata...Cristi nici la gradi nu e

in schimb va propun un studiu de caz (sau un sondaj):

el: munceste in G; nu are de lucru constant dar chiar si asa castiga mai mult decat in Ro, unde nu e sigur ca ar avea ce munci! sta cu chirie.

ea: munceste in RO; tocmai i s-a marit salariul, e apreciata la sv; nu stie germana, dar spera sa o invete si sa-si gaseasca ceva de munca in G; sta cu chirie in Buc.

care ar trebui sa renunte la "cariera" lui pentru celalalt?
voi ce ati face in acest caz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aldaesme

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

prietena mea are amandoi copiii la Waldorf. Fetele ei sunt super talentate la arta (mostenire genetica), fac muzica(flaut mititel), au invatat artimetica cu castane, si M-ul dupa ce au desenat munti.
Nu pun accentul pe memorare (nu o sa gasesti poezii lungi /teme de reprodus, serbarile nu decurg cu iesit in fata si recitat),accentul e pe lucrul in echipa.
materia e organizata diferit de scoala normala.
Toti copiii, inclusiv baietii fac lucru manual (tricotat)
Una din fete vazui ca scrie tema pe foaie velina. Nu pe caiet cu dungi. Si scrie mai drept si echilibrat decat am scris eu examenul de capacitate de clasa a8a, unde ca sa tin linia dreapta, pusesem o foaie orizontal dedesupt ca asa m-a invatat profa de romana.
Destul de asemanator la sistem cu occidentul (sau mai exact, mai asemanator decat sistemul clasic romanesc).



Mie imi face impresia din ce in ce mai mult ca sistemul Belg (cel putin cel flamand) este waldorf din cap in coada, cel putin pana la clasa a vi-a. Tot ce ai descris mai sus se face intr-o scoala normala flamanda, inclusiv invatat litera M dupa munti sau tricotat la baieti.

Cleoooo tu ai avut capacitate intr-a opta??? Asa repede dupa revolutie a fost introdusa? si in paranteza ai incercat siropul?

Esme



a fo examenul pt admitere la liceu. Cum apoi s-a botezat examen de capacitate - l-am capacitit si io.

Esme, nu gustai. Sunt sanatoasa tun!

La Waldorf, se depune dosar si se face un mic interviu cu copilul. Pus sa cante, sa povesteasca, etc. Waldorfu care il stiu e cel din Pantelimon.
Da, Waldorf e sistem vestic. De fapt, un austriac la 'standardizat'. Marele avantaj e ca nu pune copilul cu mainile la spate in banca (eu in clasa 1 am avut un mare stres cu asta, scoteam in ora marul ce mi-l dadea mama, si ma apucam sa il mananc...ma trimitea profa sa scuip din gura la cos ... io mergeam alene si mestecam tot ).

edit: luminel, grea alegere. La noi a fo... si mai greu (pt ca noi aveam 2 joburi in Ro, aveam si 2 locuinte, si plecai pt un contract). Consider ca am facut un pas pt copil. Acum nu m-as intoarce, desi presiunea pe mine e imensa si efortul este pe mine.
As mai adauga ceva. Nici unul din voi 2 nu aveti cariera. Aveti un job, un venit, si... va chinuiti de pe 1 zi pe alta. Sorry ca o zic asa, dar ... eu asa o vad. Sunteti cu chirie, in deriva, nici impreuna, tu un pachet de nervi.
Daca renunta unul din voi la job, celalalt il poate intretine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Lorich aha, merci, stiu magazinul, inca nu am intrat in el, o sa ma duc in we sa lempuratati sanatosi, uite la M & S nu am intrat...mie reducerile mi s-au parut ok la next, am luat jachetuta Ilincai cu 52 ron redusa de la 150. Iar pt Mirci aveau niste minunatii salivam
Alish pe mine ma preocupa la ce activitati sa-l dau, mai ales ca suntem cu ei acasa, fara gradi... asta cu scoala e un sub interesant in perspectiva...
Cred ca activ suplimentare acasa si insistat pe limbi straine ajunge. Sa citeasca mult, sa faca un sport...
Belleane ms de pontul cu blugii! Ma sperie ce zici de fetitzele devclasa a 5- a..e usor sa te influenteze anturajul...brr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Lumi la noi de exemplu e clar: eu as renunta la cariera. Nu numai ca el are o cariera pt care a invatat mai mult si e bun pe ce face si si-a gasit vocatia...dar si pt cael nu arnputea sa se ocupe de copii cum ma ocup eu.:) oricum tb sa ma reprofilez, sa fac ceva flexibil sau de acasa...
In cazul tau e mai greu probabil sa faci ceva in G...grea decizie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Fetele, legat de activitati stiu ca se fac la muzeul taranului niste activitati faine de weekend dimineata, cred ca de la 4 ani.

Cleo: da, de asta stiam si eu, din Pantelimon,noi suntem departe.

Luminel: aici te leaga jobul dar si baiatul mare. Pentru Cristiana insa zic ca vei face un pas important. Si baiatul poate veni oricand.Stiu ca ti-e frica de limba, dar cred ca te vei descurca. Cand sunteti doi care trageti la caruta parca e mai usor din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Luminel, decizia e a voastra, puneti pe masa tot ce-i pro si contra si apoi hotarati..poti sa-ti dau exemplul meu daca vrei:
el: inginer in tara, proaspat promovat ca sef, cale deschisa pentru a tot urca
ea: servici caldut, leafa medie, apreciata, insa cu risc ridicat de plafonare
am plecat intr-o tara despre care stiam unde se afla pe harta, fara a avea cunostinte aici...de fapt singura cunostita era o tipa cunoscuta pe un site de bucatareala care ne-a ajutat cu inchirierea unui apartamente si cu info despre integrarea aici. sfaturile ei mi-au fost de foarte mare ajutor si n-am sa-i pot multumi vreodata destul.ce-a urmat a fost greu...am ramas insarcinata la nici 2 luni fara sa avem nici unul servici si nici mare lucru in cont...
el: a inceput sa caute de munca. si-a dat jos haina de inginer si luat-o pe cea de livreur de pizza si ziare.paralel mergea la francizare pentru ca nu stia limba deloc...a tras asa mai bine de 2 ani, dormea cate 5 ore pe noapte. dupa ce a terminat cursurile de franceza s-a inscris la un program la colegiu pastrand joburile de livreur care erau singurele venituri ale familiei...un an si jumatate de munca si invatat..azi, dupa 4 ani, nu mai face nici pizza nici ziare, e tehnician al celei mai mari firme de transport aeronautic si feroviar din lume, e loc de promovare,adora ce face si...doarme toata noaptea
ea: a stat cu bb acasa un an.. apoi s-a gasit gradi, a mers bb la gradi care intre timp s-a facut mare si tare..ea a inceput scoala dupa ce a cautat de munca aproape un an pe domeniul pe care lucrase in tara..deci,domeniu nou...cerinte mari, stagii si cursuri multe..toate in limba straina..si-i greu, dar azi le vad altfel pentru ca am tocmai am primit un telefon si am aflat ca am fost selectata sa lucrez ca extern la unul dintre spitalele din Montreal, deci intru efectiv in paine...
si povestea o sa continue..e greu al naibii afara dar uneori satisfactiile te lasa fara cuvinte
Va doresc sa luati decizia care sa va aduca cele mai multe bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Lumi ce frumos a "grait" Stef..hehe...ai fortat-o sa scrie cel mai lung mesaj al ei... Glumesc, Stefany, impresioant prin cate ati trecut.

Eu, daca as fi in situatia ta Lumi as pleca. Mai mult pentru tara in care pelci si cea din care pleci. Dar, recunosc, cu serviicul tau bineplatit aici, cu baiatul, cu radacinile...e grea a nabii alegerea! Doamne ajuta sa alegi bine!

Adriana hahaha..cum mai, credeai ca-l dau cu branza la fund??? PAi, fructele mai aveam un pic si i le introduceam prin dos, e adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Lumi - total de acord cu Cleo la faza cu cariere etc. Iti doresc sa faci alegerea cu care sa fii tu impacata. Gandeste-te si la copii, la sansele pe care le au aici sau acolo. Eu una sunt mai aventuroasa asa :D oricum plecai de tanara si chiar nu as putea sa ma reobisnuiesc in RO, din ceea ce vad in vacante si prin presa sunt convinsa ca pentru noi e bine sa fim doar vizitatori ai acestei tari :D Un argument hotarator pentru mine: accesul la sanatate (ma rog, ideea e : daca mi se intampla ceva grav, o boala nasoala nasoala, daca am nevoie de o operatie delicata .... unde e mai bine sa fiu??? Eu, un om mediu, cu venit mediu, fara cunostiinte in domeniu...--> raspunsul este usor :))

Esme - da, din ce citesc pe aici si la Robert e Waldorf Fac niste chestii asa faine, acum sunt la corpul uman, studiaza de zor. Deocamdata ne place mult scoala, sa vedem mai incolo

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

ma trimitea profa sa scuip din gura la cos ... io mergeam alene si mestecam tot ).



Iara o aduci in zilele noastre? ii zicea toárasha invatatoare!

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Lumi, eu as pleca pur si simplu sa nu-mi cresc inca un copil in romania. Sotul verisoarei mele si-a dus copilul in Ge (e drept ca Dani avea doar vreo 10 ani pe atunci) dupa ce s-a casatorit cu vara-mea. Acum, Dani e la casa lui (sta singur), are servici, o masina (BMW) de lesini, plus vacante pe unde are el chef. Florin ce sanse are in Romania? Desigur ca decizia va apartine, eu iti spun doar de ce as pleca eu acum daca as fi inca in ro. De ce am plecat? Mai mult din spirit de aventura. Am venit aici singura, nu cunosteam absolut pe nimeni, desi am un unchi in Canada (sau era, nu stiu unde e acum), nici nu stiu macar in ce provincie, daramite in ce oras, deci, nu stiam pe nimeni, eu am venit in Canada fara un cent in buzunar (e drept ca am venit la un servici sigur si am venit singura, fara grija unui copil, dar la voi tati are servici); imi amintesc cand am venit, am avut escala in Praga, s-a decalat zborul cu vreo 3 ore, eram lesinata de sete si nu am avut macar $1 sa-mi iau o apa! Am baut apa de la ghiuveta din baie. Am venit aici si m-am bazat pe ciubucuri. Au fost zile cand nu am avut nici 25 de centi ptr. un corn, au fost zile cand nu am mancat nimic. Si, desi ma puteam intoarce in ro oricand, am preferat sa flamanzesc in Canada decat sa ma intorc in tara. Dar apoi erau zile cand faceam $200-$300/zi. Si azi mi-e bine. Daddy lucreaza, face destui bani incat sa pot eu sta acasa cu Victoria si ne e bine. In romania, nu (cred ca) mi-as permite sa stau acasa, numai cu salariul lui.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput