Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Christa, apoi 2 ani ne-am intersectat prin BS, cine stie daca nu ne-am fii vazut pe la vre-un revelion, ca cel inspre 2000 l-am facut cu multi romani stabiliti deja acolo, dar vazindu-i doar odata nu am retinut nici fete, nici nume (si pe vremea aia eu nu prea stiam pe ce pamint sunt ca de abia venisem de doua luni). Pe restul le-am facut in Schunter, numai pe primul nu cunosteam lumea si m-am dus cu o amica.

Cred ca sotul tau e ruda cu al meu. SI pe el il apuca entuziasmul cu limbile, se inscrie la cursuri si la mijloc abandoneaza. Uite asa avem o gramada de carti de japoneza, franceza ba si una de ceha.

Daca oi ajunge prin WF, iti dau un semn. Iubesc oraselul ala, cind stateam in BS ma urcam una-doua in autobuz si trageam o goana in WF. Cind ne-am remutat in zona, mi-am dorit sa locuim in WF, intr-o cladire veche, dar preturile nu erau mici si mi-a fost teama ca nu sunt bine izolate, nici fonetic, nici contra frigului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

woww ce sezatoare aici..ce aer proapspat :)

Bun Venit! Christa, Carabel si Doamnei cu baiatul in plin Abi :) si doua domnisorele, numi aduc aminte numele nici sa pic..batranetele :)

nu vreau decat sa completez ca io ma iau de mana cu sotii vostri, din fericire pe ei ca nu au emigrat, ghinioul e tot la mine. Asa ca indiferent cat de goi is okii lor, ai copiilor pt ca exista riscul sa ma mosteneasca le vb doar in romana. Noi suntem amadoi romani dar copii mei vb cu tatal lor si oricine stiu ei ca le stiu pe amadoua pe germana..dar cu mine au capitulat saracii: cel mare (7) ani nici nu incearca..100% romaneste; piticul vb romneste dar le si amesteca..acu e in dileme: Cald-kalt..
copii mei au vb tarziu catre 4 ani, nr 2( 4,9 ani) vb acu pe germana fluent dar romaneste se mai poticneste. Ii duc in ro la vara sa ii vaz atunci.
Cu scrisul sunt cam in dilemma dar ii rezolv io.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

Draga CT, ms de incurajari, adevarul e ca nici in ro nu pricep termenii juridici, ma ia cu ameteli cand ii citesc.
DidiAlex, ms de urarile de bun venit.
Cu homeopatia incercai si eu, acu de cand am copil , sa il duc, da nu am incredere in Heilpraktikeri pt simplul motiv ca nu sunt medici( de ex am sunat la una, si mi-a zis ca e musai sa tratez copilul, ca se agraveaza boala cica altfel, si ca ne costa 150 de eur primul consult), dupa aia ma aflat ca asa is tarifele pt homeopatie. Am ajuns si la un medic homeopat mult laudat, dar m-a lasat in ceata (nu a vrut sa imi spuna ce remediu a ales pt copil, mi-a pus granulele in ceva si mi-a scris o reteta cu 3 remedii din care 1 era incomplet, puteau fi 4 chestii diferite dupa farmacologia homeopata in care s-au uitat farmacistele), ce mai, o minunatie, evident ca nu le-am dat la copil, nu pot sa ii dau ceva ce nici nu stiu cum se numeste, Ersatzmutter ce sunt. Cred ca ma linistesc cu cautatul, pana ajung in ro si il duc acolo pe copil. Visez sa fac un curs intr-o zi sa pot reusi sa gestionez ca sa zic asa problema. Mi-a recomandat o mamica Contramutan sirop pt raceala, are Echinaceea in combinatie cu Aconitum si Belladona, deci merge si pe tuse si pe febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, nu aveti prin zona o farmacie buna specializata in chestii pt alaptat? Ei sunt de obicei buni si la chestii homeopatice sa recomande. Cit sunt copii mici de tot stiu si moasele sa mai recoamde una-alta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

, apoi 2 ani ne-am intersectat prin BS, cine stie daca nu ne-am fii vazut pe la vre-un revelion, ca cel inspre 2000 l-am facut cu multi romani stabiliti deja acolo

Nu cred, ca eu n-am avut legaturi cu romanii, doar cat am fost la facultate si am stat la camin am avut o vecina de camin romanca, ea mi-a facut cunostinta cu o pereche sot-sotie, el era ceva asistent la facultate si statea cu sotia in Affenfelsen, dar eram incompatibili. :D
Sotul a stat in Schunter, dar pana in '98 doar, cand a terminat facultatea si ne-am mutat impreuna intr-o locuinta. Eu am terminat facultatea in '99.
Dupa ce ne-am mutat la Wolfenbüttel am cunoscut pe reclama o romanca, si ea statea aproape de Uni-Viertel si intre copiii nostri e cam jumatate de luna diferenta, dar eu am nascut la Salzgitter si ea in Braunschweig. Ne-am intalnit de cateva ori, dar dupa ce am reluat eu lucrul a fost cam nasol cu plimbatul la Braunschweig, ca eu si asa fac naveta la BS la serviciu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT
Dupa ce ne-am mutat la Wolfenbüttel am cunoscut pe reclama o romanca,

Desigur nu pe reclama, ci pe alt forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

CT, vezi ca am deschis un alt subiect. Scrie acolo, te rog. In general, un subiect merge pina la pag. 20 max. 21 dupa care una din noi deschide un nou capitol......Merci si o zi buna!

PS Poate inchide un moderator cap. asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Andreia, multam de atentionare, ma si mirasem ca n-a mai scris nimeni aici, si subiectul nou nu-l vazusem.Intr-adevar ar fi practic daca s-ar inchide subiectul vechi cand s-a deschis unul nou.

Mergi la inceput