Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

A fost o exceptie. De cand locuiesc in vest de 22 de ani chestia asta s-a intamplat o singura data. Si ai mei au venit des la mine. Chestia e ca strategia asta de a te razbuna pe un popor de 'hoti' (cum probabil au facut cei doi politisti) a fost foarte neinteligenta. Nu au rezolvat nimic, chiar si-au aratat neputinta de a indeplini un serviciu public prin a 'prinde' nevinovatul in loc de hot.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

A fost o exceptie. De cand locuiesc in vest de 22 de ani chestia asta s-a intamplat o singura data. Si ai mei au venit des la mine. Chestia e ca strategia asta de a te razbuna pe un popor de 'hoti' (cum probabil au facut cei doi politisti) a fost foarte neinteligenta. Nu au rezolvat nimic, chiar si-au aratat neputinta de a indeplini un serviciu public prin a 'prinde' nevinovatul in loc de hot.



cine a spus ca cei 2 politisti erau inteligenti? niste idioti. Bine macar ca nu-s toti la fel. Eu chiar am avut experiente placute cu politistii de aici, au fost politicosi, de treaba, chiar si atunci cand vorbeam germana putin si prost. Da ma rog, uscaturi sunt peste tot. Sau poate am fost eu de genul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo
mie mesajul ala nu-mi spune prea mare lucru. ce fel de abuz? pe de alta parte mi-e greu sa cred ca intr-un aeroport se leaga politia de frontiera aiurea de cineva. in aeroport e spatiu inchis, nu se iau ei chiar asa din nimik de calatori. ceva a fost la mijloc, un motiv mai serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Kariguld,da,si noi am zburat de multe ori de pe aeroportul din München si nu am avut niciodata nici un fel de probleme si cred ca totusi daca se petrece un abuz si stii engleza ,ai cu sa te adresezi...nu?

Amonar,nu am mai auzit de ce spui tu,au mers si ai mei fff mult cu busul si cunostinte multe si chiar nu am auzit...daca mie mi s-ar fi intimplat,as fi reclamat.Stiu ca nu ai voie sa aduci bautura fara marca inregistrata de Ro nu de Republica Moldova sau altceva dar asta se atentioneaza inca de la granita cu ungurii...

edit sa spun ca mi-am amintit ca si prin 2005,mama a patit asa ceva,i-a scos pe toti din autocar cu bagaje in februarie dar le spusese ca autocarul fusese dat in urmarire ca erau informatii de contrabanda cu tigari si droguri,vreo 2 tipi au fost retinuti,erau motive sa controleze sever autocarul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Pai probabil ca asta cautau, bautura neinregistrata. Au gasit-o pe tanti aceea cu tuica...ce sa spun, saraca femeie, am inteles ca venea prima oara in germania.
Nu e chestia ca au fost controlati, ci maniera in care au fost tratati. Mai mult ca sigur ca nu multi intelegeau germana si ca au fost luati ca din oala, fara sa inteleaga ce se intampla. Tata mi-a spus ca seful tipa la ei si se adresa oamenilor pe un ton foarte imperativ.
Si chestia asta cu pusul in linie cu bagajul langa tine mi se pare de domeniul fantasticului. Nu stiu, ma gandesc ca sunt si alte metode mai 'customer friendly'. Stiu ca si la vama la unguri tot asa se proceda pe vremuri.
Eu probabil ca le-as fi cerut in primul rand sa schimbe tonul si atitudinea fata de mine. In general am avut si eu de-a face cu politisti prietenosi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Amonar,hai sa-ti povestesc eu cit de 'customer friendly'sunt romanii ,unii,desigur...
Martie,anul trecut,trebuie sa plecam de urgenta in Timisoara toti 4,mama foarte rau.Am luat bilete la Eurolines.In Arad,dimineata,pe un frig de nedescris,ne anunta ca trebuie sa ne mute pe cei de Timisoara in alt autocar,transferul nefiind anuntat in program de agentie.Ce autocar...un autobus nenorocit,inghetat,mirositor,jegos,cred ca si cele de pe timpul comunismului erau mai bune.In spate erau mai multe familii de tigani,tot drumul Arad-Timisoara au pus manele la maxim de pe casetofonul propriu,am crezut ca ajungem sfarimati in Ro si dupa o noapte de nesomn.
Exact la intrarea in Timisoara,cind ne pregateam gecile de imbracare,copilul mic vomita in jet. Nu mincase decit o banana si practic continutul a fost mai mult pe noi dar am sters cu servetele umede linoleumul si tot ce era.Opreste busul la destinatie si vine soferul la noi.Ne-am cerut scuze de intimplare,ma rog,nici nu cred ca mai era ceva urma in busul acela mizerabil.Ne-a facut un scandal de nedescris ca de ce calatorim cu copilul mic blonav(avea un an juma'si nu era bolnav...),ca de ce nu folosim punga(nu am avut timp,ne-a luat ultrarapid,stiti cum e la astia mici),etc,se uitau ceilalti la noi ca la ultimii infractori.Nu-ti zic cum ne-am simtit...Si ne-au cerut si bani ca sa duca la spalat busul,i-am dat 50 de lei ca atita aveam in portmoneu.

Ce sa zic,cel mic are uneori rau de masina,nu mereu dar suntem prevazatori insa tot s-a mai intimplat.Si mie ca adult imi era rau in busul acela,mirositor,cu fondul de manele de nu aveai aer darmite unui copil mic...
Vreau sa zic ca avusesem asa o intimplare in Spania,intr-o excursie,asta mic vomitase in autocar...vai,nici macar nu ne-au lasat oamenii aia sa curatam,au zis ca nu e nici un bai,nu trebuie sa platim,fac ei...diferenta ca de la cer la pamint...

Nu stiu,mie nu-mi place sa generalizez.Nu conteaza ce natia ca sa fie si rai si neprietenosi sau sa abuzeze de functie sau sa umileasca alti oameni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Alina, da, ai dreptate dar eu ma astept de la vestici, care sunt antrenati si drilati in 'customer friendly' sa se comporte asa. De la romani si alte natii de pe acolo chiar nu ma astept la asa ceva. Customer friendly e un concept din lumea basmelor.

Asa cum ai spus si tu, soferul roman si soferul spaniol, o diferenta de la cer la pamant. De aceea nu ma asteptam de la oameni in uniforma dintr-un sistem 'antrenat'in comunicatie si'lucrul cu oamenii' sa se comporte asa. Chiar si cu un autobuz de romani. De la politistii romani, unguri sau bulgari chiar ca nu ma astept la o atitudine 'clientul este regele nostru'....... Pur si simplu este vorba de mentalitate si conceptia 'oricine este un client'. Chiar si un criminal, ca daca n-ar fi ei, politistii nu ar avea paine pe masa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

hallo
mie mesajul ala nu-mi spune prea mare lucru. ce fel de abuz? pe de alta parte mi-e greu sa cred ca intr-un aeroport se leaga politia de frontiera aiurea de cineva. in aeroport e spatiu inchis, nu se iau ei chiar asa din nimik de calatori. ceva a fost la mijloc, un motiv mai serios.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


Ba mie mi se pare posibil. Abuz ca in ciuda documentelor au aplicat amenda cum ca n-ar fi rezidenta etc. Si poate nu ai vazut cum fac cei de la Zoll pe aeroport. Bun si chiar daca aveau motiv trebuiau sa se comporte altfel. Ti-ar conveni ca pentru a lamuri ei o neclaritate din actele tale tu sa pierzi avionul si sa cumperi alt bilet?

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Am aflat acum, tipa e chiar din Republica Moldova dar are permis de munca in Germania. Tipa e violonista, a cantat in orchestra radio ani de zile, ce vrei mai om respectabil decat atat.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceska777

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

hallo
mie mesajul ala nu-mi spune prea mare lucru. ce fel de abuz? pe de alta parte mi-e greu sa cred ca intr-un aeroport se leaga politia de frontiera aiurea de cineva. in aeroport e spatiu inchis, nu se iau ei chiar asa din nimik de calatori. ceva a fost la mijloc, un motiv mai serios.



Ba mie mi se pare posibil. Abuz ca in ciuda documentelor au aplicat amenda cum ca n-ar fi rezidenta etc. Si poate nu ai vazut cum fac cei de la Zoll pe aeroport. Bun si chiar daca aveau motiv trebuiau sa se comporte altfel. Ti-ar conveni ca pentru a lamuri ei o neclaritate din actele tale tu sa pierzi avionul si sa cumperi alt bilet?




tu ai informatiile astea direct de la persoana implicata? sau le stii de la terti... eu repet ce spuneam, un motiv intemeiat sau poate ca ceva li s-a parut suspect. daca tipa respectiva are dreptate, cu ajutorul uni avocat poate sa dovedeasca.
desigur ca politia nu trebuie sa se comporte abuziv, dar cazurile sunt extrem de rare ptr ca legislatia e dreapta si corecta si nu multi politai isi permit sa faca abuzuri.

Mergi la inceput