Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, n-am citit nimic despre Spanair. Ce sa zic.........bafta sa aveti! Eu nu am Spania pe lista anul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

andreia nu pot ajuta cu transportul, baietii de la noi pleaca cu avionul sau trenul din locatii diferite, pe unde calculam ca vom fi, unde gasesc biletele mai avantajoase... nu avem un traseu fix si cine stie unde vom fi inainte de paste, doar cu cateva zile inainte as putea sa-ti dau un raspuns si daca nu se poate...mai bine nu te incurc

internet cu stick am probat e plus - cel mai slab, o2 si vodafone - la egalitate, dar "pe balta" si alea au viteza melcului. m-am oprit la o2 pt. ca e mai ieftin comparativ cu vodafone

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Simona, nu-i nici o pb. Eu m-am gindit efectiv numai la tine (nu si la oamenii vostri) stiind ca esti din Galati si crezind ca mai ajungi tu pe acolo.

Asa cum am mai spus, am sa trimit eu pachetul pe costul meu (+ al unei prietene care s-a oferit sa ajute), cind va fi gata. Deocamdata, Rall nu mi-a dat info despre ce ar avea nevoie concret familia si ce masuri poarta la haine/incaltaminte copii. Daca ea pina la mijlocul lui februarie nu vine cu ceva detalii, ma orientez spre un alt caz.

Amica mea cu telefonul, cred ca isi va face abo la Unity Media. Am o prietena care e la ei de citiva ani si e multumita (are si cablu si internet si telefon). Pe mine nu ma avantajeazapt ca sun relativ des in RO si ei sunt mai scumpi.

Alina, ce a zis Marie? Cum a fost la acel concurs?

Duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Andreia ,Marie a venit f incintata de la concurs,mai precis de atmosfera din televiziune.E vorba de "1,2,3..."de pe ZDF,se difuzeaza simbata dimineata,ei vor fi in 14 aprilie de la 8.25.
Bineinteles ca a fost si necajita ca a fost doar in public,i-ar fi placut si ei sa fie in fata,la machiaj si in lumina reflectoarelor mai ales ca de mica isi doreste sa se faca actrita(acum si scriitoare...)si tema emisiunii a fost una pe placul ei,despre comicarie .Au luat locul 2,dupa Ukraina si au strins 280 euro pt clasa lor,cu 20 de euro mai putin decit locul intii care a avut doar un punct mai mult ca ei...


duminica faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Felicitari pt locul 2! Sa nu fie totusi asa de necajita, sigur se vor mai ivi ocazii in care sa apara si ea in "lumina reflectoarelor"
Sa ne mai amintesti in jurul datei respctive de emisiune. Am senzatia ca in ziua aia e Pastele Ortodox, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza!

aschiutza, am primit banutzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Costin Urlateanu


AM NEVOIE DE UN AVOCAT CARE SA CUNOASCA DIRECTIVA 2004/38/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN #536;I A CONSILIULUI din 29 aprilie 2004 privind dreptul la liber#259; circula#539;ie #537;i #537;edere pe teritoriul statelor membre pentru cet#259;#539;enii Uniunii #537;i membrii familiilor acestora DEOARECE SOTIA MEA A FOST ABUZATA(Rumänisch Zigeuner) IERI CAND SE INTORCEA ACASA IN ROMANIA IN AEROPORTUL DIN MUNCHEN DE CATRE POLITIA DE FRONTIERA SI A FOST OBLIGATA SA PLATEASCA O AMENDA DE 180 EUR PT A PUTEA FI ELIBERATA PE CAUTIUNE ,IN URMA ACESTEI RETINERI ABUZIVE(MOTIVUL OFICIAL AL RETINERII ESTE: SOJOURNING IN THE FEDERAL TERRITORY WITHOUT TITLE OF RESIDENCE/LEAVE TO REMAIN si NON PERMITTED ENTRY INTO THE FEDERAL TERRITORY) A PIERDUT CURSA LA CARE AVEA CARTE DE IMBARCARE SI A FOST FORTATA SA CUMPERE ALT BILET IN VALOARE DE 220 EURO DE CATRE POLITISTUL VAMAL(mentionez ca acesta a stat 5 ani in ROMANIA). ACEASTA RETINERE ESTE ABUZIVA DEOARECE SOTIA MEA ARE RESIDENCE CARD FOR FAMILY MEMBERS ELIBERAT DE STATUL ROMAN SI PERMIS DE MUNCA IN REBUBLICA FEDERALA GERMANA! Va rugam frumos sa ne ajutati postand acest mesaj deoarece nu stim unde putem face o plangere pt a rezolva aceasta situatie NEPLACUTA RASISTA SI UMILITOARE.

E de pe FB si poate stiu fetele din München un avocat pe care i-l putem recomanda omului? Multumesc mult.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceska777

Costin Urlateanu


AM NEVOIE DE UN AVOCAT CARE SA CUNOASCA DIRECTIVA 2004/38/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN #536;I A CONSILIULUI din 29 aprilie 2004 privind dreptul la liber#259; circula#539;ie #537;i #537;edere pe teritoriul statelor membre pentru cet#259;#539;enii Uniunii #537;i membrii familiilor acestora DEOARECE SOTIA MEA A FOST ABUZATA(Rumänisch Zigeuner) IERI CAND SE INTORCEA ACASA IN ROMANIA IN AEROPORTUL DIN MUNCHEN DE CATRE POLITIA DE FRONTIERA SI A FOST OBLIGATA SA PLATEASCA O AMENDA DE 180 EUR PT A PUTEA FI ELIBERATA PE CAUTIUNE ,IN URMA ACESTEI RETINERI ABUZIVE(MOTIVUL OFICIAL AL RETINERII ESTE: SOJOURNING IN THE FEDERAL TERRITORY WITHOUT TITLE OF RESIDENCE/LEAVE TO REMAIN si NON PERMITTED ENTRY INTO THE FEDERAL TERRITORY) A PIERDUT CURSA LA CARE AVEA CARTE DE IMBARCARE SI A FOST FORTATA SA CUMPERE ALT BILET IN VALOARE DE 220 EURO DE CATRE POLITISTUL VAMAL(mentionez ca acesta a stat 5 ani in ROMANIA). ACEASTA RETINERE ESTE ABUZIVA DEOARECE SOTIA MEA ARE RESIDENCE CARD FOR FAMILY MEMBERS ELIBERAT DE STATUL ROMAN SI PERMIS DE MUNCA IN REBUBLICA FEDERALA GERMANA! Va rugam frumos sa ne ajutati postand acest mesaj deoarece nu stim unde putem face o plangere pt a rezolva aceasta situatie NEPLACUTA RASISTA SI UMILITOARE.

E de pe FB si poate stiu fetele din München un avocat pe care i-l putem recomanda omului? Multumesc mult.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

ceska,uite aici o avocata romanca in München,nu o cunosc,nu stiu exact daca se pricepe si ar putea ajuta,poate ar putea fi contactata si intrebata exact :
http://www.ra-filimon.de/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mi-ar place sa urmaresc acest topic. Mi-am amintit ceva urat cand am citit acest lucru, povestit de tatal meu, Dumnezeu sa il ierte.

Acum vreo 2 sau 3 ani veneau parintii mei la mine cu autocarul. Pe drum in Germania, deodata a venit politia germana si aoprit autocarul. I-a dus intr-o parcare si le-au ORDONAT pe un ton foarte nepoliticos sa se dea jos toata lumea si sa alinieze in rand. Toata lumea trebuia sa aiba bagajele cu el si sa stea in linie. Tin minte ca tata mi-a spus ca asa umilit nu s-a simtit in viata lui. Tonul si maniera cu care au fost tratati erau de domeniul 'trecutului' (ca sa nu spun lucrurilor pe nume). Mi-a spus tata ca era o femeie de la tara care avea tuica la ea si ca i-au luat sticla si au varsat tuica si i-au dat amenda. Femeia nu avea bani la ea si i-a spus celui mai mic in grad ca ii da lui tuica dar sa nu ii dea amenda. Ala i-ar fi spus ca nu poate fiindca e seful acolo.....Ce sa mai spun, fara cuvinte. Am lasat sa treaca de la mine aceasta intamplare, pt ca nu stiu unde s-ar putea face o reclamatie.

Sotul mi-a spus ca daca din intamplare s-ar fi aflat un student olandez in autobuz (care din intamplare sa aiba si ceva familie buna la radacini) i-ar fi pus la punct. In primul rand ar fi luat numele si toate datele celor doi politisti si ar fi protestat impotriva acestui tratament. Norocul lor (cei doi politisti) ca au fost doar amarati de romani in acel autocar. Eu as fi explodat si i-as fi pus la punt cu riscul ca as fi ajuns in inchisoare pt cateva ore sau zile. Rusine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Mi-ar place sa urmaresc acest topic. Mi-am amintit ceva urat cand am citit acest lucru, povestit de tatal meu, Dumnezeu sa il ierte.

Acum vreo 2 sau 3 ani veneau parintii mei la mine cu autocarul. Pe drum in Germania, deodata a venit politia germana si aoprit autocarul. I-a dus intr-o parcare si le-au ORDONAT pe un ton foarte nepoliticos sa se dea jos toata lumea si sa alinieze in rand. Toata lumea trebuia sa aiba bagajele cu el si sa stea in linie. Tin minte ca tata mi-a spus ca asa umilit nu s-a simtit in viata lui. Tonul si maniera cu care au fost tratati erau de domeniul 'trecutului' (ca sa nu spun lucrurilor pe nume). Mi-a spus tata ca era o femeie de la tara care avea tuica la ea si ca i-au luat sticla si au varsat tuica si i-au dat amenda. Femeia nu avea bani la ea si i-a spus celui mai mic in grad ca ii da lui tuica dar sa nu ii dea amenda. Ala i-ar fi spus ca nu poate fiindca e seful acolo.....Ce sa mai spun, fara cuvinte. Am lasat sa treaca de la mine aceasta intamplare, pt ca nu stiu unde s-ar putea face o reclamatie.

Sotul mi-a spus ca daca din intamplare s-ar fi aflat un student olandez in autobuz (care din intamplare sa aiba si ceva familie buna la radacini) i-ar fi pus la punct. In primul rand ar fi luat numele si toate datele celor doi politisti si ar fi protestat impotriva acestui tratament. Norocul lor (cei doi politisti) ca au fost doar amarati de romani in acel autocar. Eu as fi explodat si i-as fi pus la punt cu riscul ca as fi ajuns in inchisoare pt cateva ore sau zile. Rusine!



Amonar, daca nu ar fi fost numai romani in autobuz nu s-ar fi comportat asa. Din pacate ni s-a dus vestea. Mama mea a venit de f multe ori cu autobuzul si nu s-a intamplat asa, i-au mai controlat dar nu i-au scos din autobuz niciodata. Sa speram ca a fost o exceptie.

Mergi la inceput