CODUL BUNELOR MANIERE

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pe mine m-a uimit in Canada...flatulenta. Esti in magazin si auzi langa tine pe cineva flatulandu-se. taica-miu imi povestea de la lucru, cel mai... amuzant a fost un coleg care i-a spus ca tocmai a "tras" unul "tare" si mai bine revine.

ma enerveaza ca nu multi tin cont de niste reguli elementare: mai intai se ese dintr-un loc, si abia apoi intri. Deci daca dai nas in nas in usa unui magazin, il astepti pe cel care e inauntru sa plece, si abia apoi intri tu. La autobuz nu mai vorbesc, ca sunt unii care se lipesc de trepte si la coborare poti doar sa planezi deasupra lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mda, si eu am sesizat ca ragaitul si partzaitul sunt mult mai libere pe aici decat in Romania ... si in general se iarta cu un "scuse me !" ...

Ah ! Si apropo de flori, buchetele de flori aici au intotdeauna numar par, ceea ce pe la noi se da la inmormantare . Si se mai foloseste foarte des datul florilor direct in ghiveci ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, si in Romania se ofera glori in ghiveci, in special cu ocazia... martisor, 8 martie, Craciun samd.
Si se ofera si celebrul cos de fructe (si numai) din filme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, numar par la flori si aici, in special 10. Si pe mine m-a uimit, de cate ori cumpar sa ofer(se duc cand mergi in vizita, alaturi de o sticla de bautura) mi se pare atat de aiurea ca sunt in numar par...dar m-am obisnuit.

Aici bautura e scumpa si e cumva(din cate am inteles eu) cam obligatoriu cand mergi in vizita sa duci cu tine, ca sa ai ce bea .

Mergi la inceput