Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Lulusor, multumim de urari . Azi pitica mea face 7 luni, manca-o-ar mama...
Cu alaptatul acum. Pe Andrei l-am alaptat pana la 1 an si 9 luni si am trecut prin toate alea cu el: dureri, infectii cu ciuperci, mastite, apoi ba nu era lapte destul, ba nu lua in greutate, dermatita urata a avut pe 75% din corp de pe la 2 luni etc. Asistentele m-au sfatuit sa pompez pt. vreo 2-3 minute la un sfert de ora dupa ce a mancat bebe, ca sa stimulez lactatia. Cura vegetala sigur nu ajuta, chiar daca dadeai semne de diminuare a lactatiei de dinainte. In principiu, ai nevoie de hrana si lichide in cantitate adecvata ca sa produci lapte, ai nevoie de proteine, de grasimi etc.
Eu nu stiu cum/cand a debutat dermatita la voi. Poate imi dai detalii. La noi a fost reactie la alimentele pe care le consumam eu si apoi la ce manca el. La noi a fost pur din alimentatie si pana nu am gasit ce ii facea rau nu am scapat de ea. Cortizonul nu trateaza cauza, doar mascheaza simptomele. Cum nu-l mai pui, cum reapare dermatita. Trebuie sa vezi daca poti gasi cauza.
Soacra....no comment. Ziceau aici asistentele ca si femeile din Africa au lapte de calitate, desi hrana e proasta, doar ca se diminueaza cantitatea daca mama nu mananca bine. Dar calitatea e aceeasi.

Plange matza. Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

La multe lunita sarbatoritilor de azi

Mie mi au venit musafirii si e tare aiureauitasem cum e..si nici dor nu mi era

Raportam bebe super mofturos..eu sincer nu mai stiu ce sa mai fac..noaptea ma dispera
Avea un programm de somn,o rutina dar sau dus toate pe apa sambeteiDe vreo luna e jale..doarme iepureste..il alaptez seara nici eu nu mai stiu de cate oriplus ca adoarme numa plimbat ..cand il pun in patut plange ..iar plimbat si tot asaProblema e ca si sotul e plecat si iar am ramas sing
Is moarta de somn..de oboseala nici nu mai pot dormiSaptamana viitoare intru in sesiune..nu stiu ce am sa fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Lulusor, am revenit (cat m-o mai lasa bebelina). E bine ca vrei sa alaptezi cat mai mult si nu renunta, chiar daca ai lapte mai putin. oricum, pe masura ce creste si papa mai mult, se vor rari mesele de lapte. La 1 an il alaptam pe Andrei de vreo 4-5 ori pe zi, la 1 an si 9 luni doar dimineata si seara.
Pt. stimularea lactatiei asistentele de aici mi-au dat si niste pastile dintr-o planta (fenugreek, vad ca se traduce schinduf in romana, eu n-am auzit pana acum de el) care a ajutat un pic.
Sper ca te ajuta un pic ce am scris eu pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Fetelor, de ce nu avem voie sa ne mulgem mai mult de 20 minute?Ati citit asta undeva? Unde?

Mie gineco mi-a spus ca e o mare trauma a sanilor si ca 4 luni cat m-am stors este suficient....Evident ca nu renunt....cat mai am laptic ii voi da si de la mine....

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)



Si eu am citit undeva de cele 20 de min, nu mai stiu unde si de ce :(
Mie ginecologul mi-a spus ca pt sani e f bine sa ii stimulez sa mai scoata cat mai pot, ca de fapt este f bine pt ei (de fapt glandelor galactofore le face bine). Eu o sa ii pompez pana la ultima picatura, vad lapticul asta ca un adevarat medicament pt bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

La multe lunita sarbatoritilor de azi

Mie mi au venit musafirii si e tare aiureauitasem cum e..si nici dor nu mi era
................
Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Imi pare rau de musafiri, vad ca din ce in ce mai multe dintre noi isi reincep "rutina" lunara , chiar si fetele care alapteaza normal si au mult lapte. Medicii spun ca in mod normal nu ar trebui sa reinceapa menstruatia daca alaptam. SI pe vremuri multe femei ramaneau insarcinate repede din cauza lipsei.
Ce s-o fi schimbat intre timp in genele noastre????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Si mie mi-au venit musafirii , si eu am uitat cum e, dar ne obisnuim noi .
Lulusor succes cu stimularea lactatiei, eu am Avent manuala si o mai folosesc cateodata, eu sunt destul de multumita de ea.Despre soacra NO COMENT, dar uneori ma intreb ce e in capul unora.
AlyMih imi pare rau de programul vostru, sper sa revina cat mai repede la normal.
Ana si Ramona cum a fost la examene?
Morenna si Natalia are caputul putin tesit dar si fetele mai mari l-au avut, cand mai creste copilul se va uniformiza si cand va creste parul nu se va mai observa asa tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
........
ilida chiar ma gandeam la tine! ce mai face mana?
..........


Merci frumos ca ate-ai gandit
Mana mea e cam la jumatatea recuperarii, ca nici nu mai am asigurare si nici cu cine sa las copilul ca sa continui tratamentul
Ba chiar mi-au anulat astia asigurarea in timp ce faceam sedinte de fizio si mi-au spus dupa o luna!!!! Asa ca se pare ca am de platit o carca de bani!!! Asa ca...sfaturile cu stres mai putin, as vrea eu sa le urmez dar nu ma lasa astia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Ilida si eu cred ca e din cauza stresului.Incearca sa te linisteti si nu te da batuta, o sa vezi ca odihna si relaxarea face cat toate pastilele al un loc


Imi caut bilete de avion pt luna martie. GATA...plec in concediu

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Da Betty, stresul asta face mai multe ravagii decat realizam noi cateodata As vrea sa mai reusesc ca intru-n starea aia de zen pe care-o aveam in timpul sarcinii, tanjesc dupa ea!!!

Concediul unde-l faci? La soare sau fugi in Ro?
Si noi plecam in mai, inainte de ziua mea, deja numar zilele!!!! Sunt asa de entuziasmata!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Natalia a devenit o fetita foarte smechera si rasfatata, cand se plictiseste de ceva incepe sa tipe si sa se certe cu noi, iar cand o luam in brate rade in hohote si face orice sa ne atraga atentia si sa o bagam in seama.Incepe sa traga tot ce prinde in mana, acum e la mine in brate si da din picioare ca sa miste tastatura si se intinde sa apese si ea pe butoane.
In rest daca e odihnita e foarte vesela rade toata ziua si gangureste intr-una.Si mai nou a inceput sa suga la san tot mai des si vad ca incepe sa-i placa sa stea la san ceea ce pe mine ma bucura foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Lulusor imi pare rau ca aveti probleme cu lapticul. Intr-adevar odihna si mancarea, fac casa buna cu lactatia. Eu am observat ca Luca sugea mai des in unele zile si mi-ai dat seama ca facea asta in zilele in care erau eu nervoasa sau obosita. Incearca sa dormi cand doarme el (chiar daca e dezastru in casa) sau sa furi macar o jumatate de ora de somn cand e sotul acasa, ca face foarte bine. Cred ca si cu un regim vegetal se poate alapta (Miha e exemplu) mai ales ca e de nevoie,incearca doar sa fie mancarea cat mai complexa ca aport de nutrienti. Pune-l des la san pe Eric. Luca e alaptat la cerere, habar nu am cat timp a trecut de la ultima alaptare, doar cand merg afara sau noapte mai stiu cat timp a trecut in rest habar nu am si nu ma intreseaza, atata timp cat e laptic si el e fericit.
Hai, ca o sa treceti cu bine si peste asta


Mergi la inceput