Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

aever si ioana

eu am facut logodna separat de cununia propriu-zisa
mai exact
la aproape un an dupa ce ne-am cunoscut, sotul a fost de acord sa imi satisfaca un pitic, si anume sa facem logodna la biserica, unde au participat parintii mei, prima pereche de nasi (prietenii mei de la ct) si inca 2 perechi, prieteni de-ai mei din ct. Practic totul a avut loc la mine acasa, adica dupa logodna am dat o masa la mine.

Cununia civila si cea religioasa au avut loc la 2 ani dupa logodna, dar din pacate a fost tot ceva restrans pentru ca la fix 11 zile inainte de data nuntii a plecat fratele meu dintre noi, si dupa 40 de zile am facut ceva simplu, acasa la sotul de data asta, cu parintii mei si nasii de la logdna, din partea mea iar acasa la sotul perechea de nasi de la vs plus cateva cunostinte apropiate de-ale parintilor lui

De aceea, si pe picasa, veti vedea o poza in 2005, unde a fost logodna, iar in spate sun parintii mei si intr-o laterala e fratele meu, la costum
La cununie, apar doar parintii mei, iar mama poarta o bentita neagra pe cap.
Va dati seama ca nu s-a jucat, nu s-a cantat, nu am facut nimic din traditiile unei nunti
Parintii mei ar fi vrut sa aman un an, sa facem fratelui parastasul de un an si apoi nunta, dar eu nu am mai avut rabdare si am renuntat la tot fastul numai sa fiu legala si in fata lui Dumnezeu, si in plus se spune ca atunci cand imparti, nu-ti este primit daca nu esti cununat religios.


Concluzia este ca logodna ti-o face orice preot, la orice biserica, nu esti conditionat de certificatul de casatorie decat la cununia religioasa. la logodna, care e considerata o promisiune in fata lui Dumnezeu, e suficienta prezenta celor doi tineri si a nasilor, iar verigheta se pune pe mana drapta pana la cununia completa.

Oricum, cand te decizi sa faci cununia completa, se reia si partea de inceput, logodna, care e foarte scurta, cam 10 minute.

Cum va mai spusesem intr-un mesaj anterior, noi doi ne=am cunoscut intai spiritual si apoi ne-am cunoscut trupeste, sa zic asa. Sotul meu pe langa multe alte activitati pe care le desfasoara, in timpul liber, cand este acasa la vaslui, este cantaret in corul bisericii. la mine acasa sau in bucuresti, nu ii place, pentru ca de fapt acolo nici nu se mai pastreaza aceasta traditie, ca in moldova.

De aceea, desi are peste 30 de ani, de craciun merge cu colinda, cu corul bisericii, si e f fain sa ii auzi pe baieti pe 3-4 voci

gata, am fugit ca m-am intins cam mult si acum trebuie sa plecam la iasi, nu situ cat de tarziu ma intorc



Mirela, MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinuta78

Aever, Ioana, a facut cineva logodna la Biserica Razoare. Eu totusi cred ca toate bisericile fac logodne. Nu am participat, dar am inteles ca este exact inceputul slujbei de la Cununie pana la verighete(adica trebuie tot tacamul cu nasi, lumanari).


aaa, vroiam sa va intreb, voi spuneti ca va dau bbeii picioare in burtica. Cum le simtiti, exact ca o lovitura?, eu simt asa ca o bula care se misca dintr-o parte in alta a uterului cateva secunde. Iar daca stau linistita cu mana pe burtica, simt un puls, oare este al meu sau al lui bb?Se poate simti fara aparat?

20+


Tinuta este o adevarata problema cu logodna, sincer eu m am gandit sa fie ceva intim doar eu si sotul si mortorii insa am auzit ca preotii voi si lumanari si nasi, mai ca nu vroaiu si muzica.

Si pe langa toate astea nu toate bisericile fac logodne, numai cele de cartier care te cunosc ca si enoris si tot asa. Cica te imping la pacat iante de casatorie si oricum nu te absolva de pacatul concubinajului. Offf...

Eu vreau sa ne citeasca ceva acolo preotul pt linistea mea sufleteasca.

Ioana, mamica lui Cristian 22 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Joana la logodna puteti merge doar voi doi si martorii/nasii care va pot tine aprinse doua lumanari(pentru a la lumina drumul logodnei)
cumparate de acolo din biserica daca vreti ceva simplu..cerinta bisericii este identica cu ceea ce vreti voi..nu zice nimeni de rochii, flori, muzica..etc..


-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 18s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Multumesc Andreea

Sustin Coriolan pentru verighete, eu mi-am dorit foarte tare un model de la ei, dar pentru ca eu am ales tot pentru nunta, am zis ca daca sotul meu s-a indragostit atat de tare de un model de verigheta la un targ de nunti sa le luam pe acelea. Nu-mi displac, dar nu au lucratura finuta ca a celor facute de Coriolan. Unirea nu recomand. Am colindat-o si noi si ne-am dat seama ca raportul calitate-pret nu se aplica si acolo.
Eu mi-am dorit un model ingust si bombat. Am observat ca pe mine ma deranjeaza modelele care sunt plate si late.

Dar trebuie probat neaparat inainte.

Deea 17+ cu piticut dulce-dragut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

ioana

e adevarat ca trebuie o pereche da nasi si una de lumanari, dar eu la logodna nu am avut dina-acelea mari si pompoase ci am avut unele micute, ca cele de botez

in schimb la cununia religioasa, avand doua randuri de nasi am avut patru lumanari mari, o gramada de ceara, sa zic asa.

e adevarat ca logodna nu te absolva de concubinaj (dpdv al biserici), dar e ca o promisiune in fata lui Dumnezeu ca veti face si cununia religioasa completa

pupici si am fugit

Mirela, MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinuta78
aaa, vroiam sa va intreb, voi spuneti ca va dau bbeii picioare in burtica. Cum le simtiti, exact ca o lovitura?, eu simt asa ca o bula care se misca dintr-o parte in alta a uterului cateva secunde. Iar daca stau linistita cu mana pe burtica, simt un puls, oare este al meu sau al lui bb?Se poate simti fara aparat?

20+


Draga Tinuta, asa il simt si eu pe printisor, ca o bula de aer care zvanceste. Si eu simt pulsul de care vb insa cred ca este al meu, nu stiu ce sa zic.
Oricum spre exemplu cand il simt mai dus asa la intervale de cateva zeci de secunde sa zicem si pune si tati mana, gata se opreste . Asa imi afce si mie cateodata, ori se linisteste si de aia nu se mai agita ori nu ne place:))))

Vroiam sa va intreb si eu, voi ii simtiti cand stati in picioare? Eu nu, decat daca sunt pe scaun sau in pat.

Pupici

Ioana, mamica lui Cristian 22 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

aever, forte faine verighetele de pe site ul gasit de tine, chiar faine si se vede ca sunt frumos lucrate. Multam fain:D:*

Ioana, mamica lui Cristian 22 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Mirela, mersi mult e sfaturi, sper sa rezolvam si noi cu asta cat mai repede. O sa mergem la bisericuta de langa noi sa intrebam ce si cum.

Ioana, mamica lui Cristian 22 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Hello burtici!
Sunt la munca si am intrat sa dau ochiul de rigoare, sa nu pierd sirul povestii. Imi vine sa rad pt ca tocmai am auzit de ceva ''nemaiauzit'' - tigara electronica! E incredibil, fetelor..voi ati auzit pana acum despre asta? Colega mea, mare fumatoare, tocmai si-o comanda pe net, sapt asta o vad si eu ''in persoana''. E incredibil pana unde s-a ajuns cu tehnica si..imaginatia!!!

Andra, ma intrebai de patut..nu e Da Vinci, e Tammy 4 in 1, eu de fapt am vrut asta:
http://www.sorellefurniture.com/tuscany.php , dar nu am reusit nicicum sa-l aduc din State incoace, asa ca am luat ce am gasit pe piata locala.
Daca e bun, daca se zgarie usor..ce sa zic...are ceva urme de dintisori, dar nu foarte multe, deoarece l-am utilizat exclusiv pt dormit ( nu am lasat-o niciodata in patut mai mult de 10 minute sa se joace sau ceva de genul, si asta foarte rar). E un ansamblu cu comoda, de asta da, pot zice ca a fost si este foarte foarte utila - are 3 rafturi, 2 sertare mari si sus - masuta de schimbat. La patut mi-a placut insa ideea de convertibil, il pot folosi mult si bine de acum inainte! Acum nu stiu ce voi lua, ma tot gandesc daca sa merg tot pe alb sau pe un maro inchis si sa le facem camera pe astea doua culori...mai avem ceva timp, oricum!

Intre timp, cred ca ne-am oprit la un nume - Dalia Maya..si ii vom spune Maya..asta daca ramane tot printesa.

Am vazut ca discutati despre nume de baieti - mie imi plac foarte mult Rares si Tudor. Cam atat.

Dragutelor, fug inapoi la munca, va pupacesc, aveti grija de burticute!

Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna!
Vin cu vesti buneAzi am avut eco morfologica!Am fost foarte agitata ,speriata ,stresata nu stiu cum sa mai descriu ce simteam.Nu am dormit toata noaptea,azi dimineata dupa ce m-am spalat pe dintii mi-a busit sangele din buza si nu se mai oprea,in sfarsit am reusit sa plec la spital,un drum lung de vreo 200km
Dar a meritat bebe e bine ,inimioara bine,maini,picioruse,coloana vertebrala totul bine
Cum m-am urcat pe masa de consultatii m-a busit plansul apoi pe timpul ecografiei mi s-a facut rau ,cred ca de la tensiune de la ansie habar nu am.
Am facut oleaca de circ pe acolo
Cand am ajuns acasa am primit si rezultatul la amniocenteza ,,cariotip 46xy normal,,.
Azi dimineata plangeam de frica iar acum plang de fericire
Nu am reusit sa citesc din urma dar de maine sunt iar libera si o sa am timp.
Va pup pe toate !

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput