Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

tala, tot de la tex i-ai luat bebelinei pantalonas cu botosel?
am cautat si eu pt bebe, dar n-aveau in Carrefour Berceni.
cat ai dat pe pantalonasi?

Miha, mamica fericita de Rares si 26+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha panatalonasii nu mai stiu de unde i-am luat, azi am luat insa multe salopetele (cu botosel). Stiu ca unii i-am luat de la Kiabi anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Fhiu, mai am un respiro.
Multumesc de intampinare!
Am uitat sa urez bun venit noilor fete
Noi azi am sarbatorit nitel Craciunul lipovenesc, iar au primit picii ceva cadoute, se invart multumiti pe aici.

Pantalonasi cu botosei... da, da, luati din timp, sunt cei mai buni si comozi, ciorapeii clasici mergeau cam greu. La Sasa aveam doar 2 perechi si nu gaseam sa mai cumpar. pana am dat sfoara in tara si a aruncat lumea cu pantalonasi in noi, cam venise caldura.
Ieri am primit (mostenit) hainute de bebe si m-au apucat fluturasii la stomac... nici la al 3-lea bebe nu ma pot stapani! tot incerc sa imi inchipui cum va fi ocupantul lor.

Super mami, dimensiunile wrapului depind in primul rand de cele ale mamei. eu mi-s mareee, deci am taiat cam la 5.5 m, pe parcurs am mai scurtat, materialul fiind elastic. latimea, am taiat jumate sin cei 1.20 ca sa iasa 2 wrapuri. cred ca si 50 cm merg. tiv nu mi-a trebuit. Grosime... orice gasesti cat mai subtire, comfortabil si putin elastic. nu stiu daca ai remarcat cat e de subtire cel din clipul dat de mine http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9047079f32fd6fc6a7848a . eu am gasit un tricot mai subtirel de tricot bbc, cu o tzara de elastan, chiar bun. Pe canicula mare nu il mai purtam in wrap asa mult, odata ca era greu, si era transpirant pentru amandoi. Dar in supermarketuri numai atarnati mergeam, simteam ca il protejez mai bine.

Tala, si eu sper sa fie si luni reduceri la Ikea, as trage o fuga. Am incercat sa imi dau seama de pe site, poate nu am fost suficient de atenta.

Dara, acum am citit ca si tu stai cu dureri :( .Ofof, greu cu sarcina.. o sa le uitam pe toate, o sa vezi.
Tu de care probiotice iei? numai la astea nu m-am gandit in vacanta.

Strumfy, n-am scos inca pampersul de noapte, astept sa se stabilizeze cu pipi pe zi, si apoi. De obicei se zice ca nu trebuie asteptat mult sa scoatem si pe cel de noapte. AU cateva accidente, si apoi se prind. Mai mult noi tre sa ne pregatim cu nervii, ca pot fi niste treziri in plus la inceput. Dar daca tu zici ca pampi vostru inca da pe afara dimineata... poate mai bine intai scadeti portia de lapte, sasa cand i l-am scos, nu prea mai primea seara, iar noaptea nici nu se punea problema, de aceea a fost usor. Nici Ana nu mai primeste demult lapte seara/noaptea. Nu il consider un aliment important la varsta asta, daca tot nu e de mama.


Uailei, gata, mi-a livrat OMul una bucata Ana imbaiata din cap pana in picioare.
Pozici de sarbatori am pus cateva, http://family.webshots.com/photo/2221282860102206853ribGlg sau http://family.webshots.com/photo/2153322930102206853UFYkHD , etc
fug sa usuc mandra



(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ce familie frumoasa sunteti Sovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, nu ma plang ca ma doare, poate sa ma doara oricat, problema mea e ca ma sperii de durerile de care nu-s sigura ce-s. Adica mi-e teama de unele sa nu insemne ceva rau, gen nascut prea devreme. In rest nici nu-mi bat capul ca ma doare :) Mai mult imi creeaza anxietate decat disconfort.

Am vazut un link la bulgarasi cu concediile de ingrijire copil si la final mi-a atras atentia ca tre' sa avem platite chestii pe la administratii financiare (acu' ne-or cere si adeverinte pt. asta?).

"Atentie! Incepand cu anul 2012, pentru mentinerea drepturilor enumerate, beneficiarii au obligatia sa isi achite obligatiile legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare."

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_27342/Cate-tipuri-de-concedii-pentru-cresterea-copiilor-exista-in-2012.html

O sa rog fetele mai in tema, daca nu va suparati, ca mai incolo, daca se stabilesc noi formulare pentru 2012, sa le urcati in google docs (sau trimiteti la dara76 at gmail.com daca nu puteti) legat de ce ne trebuie pentru concediu ingrijire copil si alocatia lui bebe. Dosarul pentru alocatia lui bebe cand se poate depune? Ca cel pentru ingrijire copil am inteles ca se poate depune in ziua 43. Noroc cu Chito.

Daca aveti un doc actualizat cu lista documente pentru dosare si formulare, ar fi super. Si eventual le mai actualizam daca se modifica ceva, poate afla careva dintre noi. A, si daca stiti si unde se depun.
Multumesc mult.

A, daca stiti cumva si lista de documente pentru declarat bebe de catre tati pentru certificat de nastere. Am inteles ca poate sa difere in functie de starea civila respectiva? Ma distra ca trebuia musai pe nu stiu unde si livretul de familie.



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Sovi: minunate pozele . Felicitari pentru renuntarea la pampi.
Dara: o sa fie bine bine. Incearca sa te relaxezi si sa te bucuri de saptamanile astea - sarcina e asa frumoasa si merita savurata din plin

Noi azi am mers la eco si monitorizare. Toma are 2500 (2480)g si 46 de cm si e f in forma . Medicul e f incantat si optimist si se gandeste ca in 11 februarie vom face cezariana. Daca Toma va avea alte planuri, ne vom supune .

Va pupacesc si aveti grija de voi,

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si 33+ Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

SuperMami_1 la toate eco s-a vazut ca ar fi fata...dar pana nu vad "live" e posibil orice...am mai auzit si la altii.
Sovi necesar sau nu ea e cea care nu renunta la lapte... eu incerc sa nu depaseasca 500 ml/zi dar nu-mi iese tottimpul... Daca ma vede in timpul zilei ca beau lapte vrea si ea... Tot caut/incerc metode, dar nu se schimba nimik...sper sa renunte singura...

Mami fericita de strumfita si 31+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Carina felicitari pt. Toma grasunelul.

Fetelor am pus pe picasa poze cu primele lucrusoare ale fetitei, cumparate de la carrefour, am luat marimea 0 si 1, oare ii vor fi bune ?


30+ Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi in principiu hainutele marimea 0 sunt pt bebei micuti cica. Insa avand in vedere ca la inceput oricum isi pastreaza pozitia fetala e foarte posibil sa-i fie bune (asta daca nu nasti vre-o grasunica )
Carina felicitari si multumim pentru vestile bune.
Dara incearca sa te linistesti si asa cum spune si Carina bucura-te de perioada asta (nu de alta, dar stai sa vezi dupa ce nasti, panici si anxietati generate de furtunile de hormoni si cu toata informarea ta minutioasa sunt sigura ca o sa plangi la primul sughit - eu asa am facut)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Gabi, eu nu am luat masura 0 ca mi se pareau fff mici.si ma gandesc ca daca Nuca e la fel de mare ca Rares si alea de 1 luna s-ar putea sa fie micute
Sovi, merci de info! sunteti o familie frumoasa si fericita...se citeste in privirile voastre
Anda, felicitari! maricel Toma, nu gluma...sef de strengari il faci...sau de bulgarasi


Miha, mamica fericita de Rares si 26+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput