Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina


puisorul raspund eu ... pe scurt ca sunt pe fuga ... revin cu detalii

Daca o firma e pe pierdere si face o sponsorizare:
-

Daca o firma e pe profit si face o sponsorizare:
- castiga: popularitate, ca mai sus; i se reduce valoarea impozitului pe profit de plata catre stat cu valoarea sponsorizarii (daca val sponsorizarii este mai mica decat 20% din impozit si decat 3 la mie din cifra de afaceri)
- pierde: cash, ca mai sus; i se reduce profitul net cu valoarea sponsorizarii ...




Adica baza de impozitare va fi mai mica cu valoarea sponsorizarii...daca are de platit impozit la 5000 ron si daca sponsorizeaza cu 1000 ron va plati impozit la 4000 ron....




Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

eumada, daca stiu bine esti in domeniu ...

Nu se reduce baza de impozitare, se reduce direct impozitul pe profit calculat normal cu 16% din profitul impozabil.

Ex.
+ profit contabil
- venituri neimpozabile
+ cheltuieli nedeductibile (inclusiv val sponsorizarii e considerata ch. nedeductibila)
= profit fiscal impozabil
16% din profit fiscal = impozit pe profit
- valoarea sponsorizarii (in limita de 20% din imp prof si 3 la mie din CA)
= impozit pe profit de plata la stat

da, asa e, daca 16% impozitul ii iese 5000 lei si face o sponsorizare de 1000 (<= 20% din valoarea impozitului), va plati impozit la stat 4000 lei (daca 1000 lei sponsorizare se incadreaza si in limita de mai mic decat 3 la mie din CA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

da, dar ca sa sponsorizeze trebuie incheiat un contract intre firma X si firma Y ( sau beneficiarul poate fi pers fizica, nu ?).

Alinuk, da, da, da pentru toate intrebarile tale.
Asteptam date concrete de la fetele din teritoriu, eu am scris cati bani avem pana acum si mai departe decidem ce si cum. Mai avem hainute pt bazar. In legatura cu alte pachete, ce ziceti ? Este nevoie acum de hainute ? Ati vazut ca le-am dus cate 7-8 cutii in fiecare locatie, voi decideti daca mai este nevoie si daca avem ok si de la Aka (sau cine mai vrea sa preia) si de la Dicirstea ( pentru depozit), dar mai ales daca mai avem voluntare la sortat ( si aici nu stiu daca mai este energie, ca ati vazut cata munca titanica a fost).
Sau strangem in principal bani din care cumparam lucruri noi utile ?

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

nu stiu cat succes vom avea cu stransul de bani acum, dupa Sarbatori



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

in loc de...Sarbatori Binecuvantate!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

asa este, pentru caiete si ce trebuie la scoala avem pentru toti.
poate gasim pe cineva sa ne ajute cu materiale de constructie pr Cluj.

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu stiam ceva dar de vreo trei ani s-a mai schimbat....de acu` ma pun la curent cu altele....abia mi-am luat fraiele in maini...insa crede-ma daca tragi linie cu sponsorizarea,tot bani dati inseamna pentru firma si putini sunt cei care dau in ideea in care i se reduce impozitul....pentru multi pur si simplu nu renteaza....intrebarea este pe scurt:" mi-e ce-mi iese?dau 500 ron sponsorizare si platesc mai putin impozit da` io tot dau banii astia nu-i iau...cam asa ceva...Stiu asta pentru ca am incercat si eu sa obtin sponsorizari inainte ..acu` vreo sase ani si exact asta era raspunsul pe care-l primeam..din pacate...
Trebuie sa dea pur si simplu din suflet si gata...
O sa merg saptamana viitoare sa vad care sunt preturile la depozitu` asta de langa mine la culori,puzzle,diverse...si va spun....sa vedem daca merita totusi diferenta..adica o cutie de culori e 1 leu la ei si 2 in librarie...asta e ideea.

Ce ziceti merita incercat?






Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Eumada, de acord cu tine ... argumentele facilitatii fiscale sunt minore, din pacate, asta e legislatia curenta la noi: ideea ar fi ca in loc sa dea banii aceia la stat ii da la un caz umanitar, dar tot ii da ... castiga doar ca este amintit/popularizat/afisat in campania umanitara respectiva (... e un castig indirect care stiu ca pe unii ii lasa rece).

... asa scriam si eu mai sus : Trebuie mizat mai mult pe sufletul omului, daca-i da, sa-i dea din convingerea ca face o fapta buna, din spirit civic, crestin etc. ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Fetele eu zic hainute de sezon cat de cat au acum,unii mai mult altii mai putin dar au, se mai trimit si colete individuale am vazut ca se cer adresele ,nu stiu cine mai e asa disponibil pt mers la sortat, e si iarna, mai dificil cu deplasatul cu copii dupa ,,noi,, fetele care nu au avut cum altfel, cu traficul etc., deci ma gandesc sa ma facem o actiune de genul asta poate de Paste, cu hainute mai subtiri parerea mea......acum sa ne orientam pe rechizite si altele utile pt scoala sau gen un calorifer, abonament maxi taxi,un geam, mat. de constructii etc.acolo unde este f mare nevoie.
Rechizite sa incercam sa gasim o firma care face caiete,pixuri etc. sa ni le dea la pret de producator, en gross ca pana la urma cam asa ne tb.Daca nu, varianta ramane Europa sau si mai bine Doraly unde sunt f accesibile, putem obtine preturi la jum fata de piata, nu vb de magazine ca fata de acestea va fi si mai mare reducerea.
Sunt alaturi de voi, orice hotarati chiar daca nu mai intru asa des, copilul trage de mine ori de cate ori ma asez la calculator, semn ca l am cam neglijat si tb sa ma ocup de el de acum ca sa evolueze bine,frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Papanash acum am citit din urma si am vazut ca ai facut lista de prioritati, nu ti a scapat nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

ca argument pentru donatii din partea firmelor eu il sustin pe urmatorul: decat bani la stat - despre care nu stii in buzunarele carui parlamentar intra, mai bine la un copil care are nevoie de medicamente/ mai bine la un ONG care a demonstrat si demostreaza ca face treaba buna in folosul oamenilor si al copiilor.

da, trebuie atins in suflet cu un mesaj simplu si la obiect. Eu m-am lovit inclusiv de replici: nu sponsorizez cutare caz pentru ca nu cunosc familia/nu cunosc copilul. deci trebuie adusa in discutie si povestea ce va fi sponsorizata.

in fapt este vorba cum pui problema.

Mergi la inceput