Educatia sexuala a copiilor de cand incepe?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Acuma, ca-s intre fete...nu-i mai bine (din toate punctele de vedere) pentru fete cu prezervativ? Eu am niste preconceptii vis a vis de pilule...macar ovule, sau alte chestii. Nu pilule.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pilulele au extrem de multe efecte negative.
de la depresii si kg multe in plus la dezechilibre hormonale.cel putin,pana la casatorie sau la un partener constant si fidel(?) ramane doar prezervativul.e singurul care o protejeaza de BTS!

la nepotelul meu in clasa sunt fete cu o "bogata " experienta deja. din pacate doar f putine au informat parintii,restul....si, intr-adevar, este f comun sexul oral in toaleta scolii si fetele sunt primele, in multe cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ba da, as incuraja-o sa fol. prezervativul si nu pilula. Dar ce ne facem daca-i ia valul, EL nu vrea cu prezervativ si ajung si fac fara nici o protectie......si-mi vine a doua zi si.mi spune si apoi umblu de nebuna dupa pilula de a doua zi, pe care eu pers. nu am fost nevoieta niciodata sa o iau, dar despre care am auzit ca are niste reactii f nasoale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Fii-mea mai are mult pana la adolescenta, dar de mica mitititca o incurajez sa imi povesteasca tot ce i se intampla. Asa am aflat ca ii place de nu stiu ce baiat si ca alti baieti o sacaie. Este deabia in clasa I.
Comunicarea cu copiii proprii nu este o vorba in vant; ea chiar trebuie sa existe si nu de la adolescenta, ci inca din frageda pruncie.
Daca bazele nu sunt puse, la adolescenta e mai greu sa incepi sa fii parintele interesat de ceea ce face si simte copilul, daca pana atunci nu te-au interesat aspectele astea.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu o sa vreau sa ii cunosc nu numai prietenul, ci si familia acestuia. Sexul la intamplare nu este o experienta, ci un risc pt sanatate. Asta trebuie adolescentii invatati.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Daca bazele nu sunt puse, la adolescenta e mai greu sa incepi sa fii parintele interesat de ceea ce face si simte copilul, daca pana atunci nu te-au interesat aspectele astea.


asa este; si nici asa nu-i sigur ca adolescentul va comunica deschis, cand vine momentul.

eu l-am obisnuit sa povesteasca despre scoala si prieteni de mic... de la gradinita. si l-am supravegheat discret amandoi de-a lungul anilor. tatal lui e doctor asa ca au vorbit natural despre educatia sexuala, in mod repetat, si la 8 ani, si la 10, si mai tarziu... e foarte important ca parintii sa insufle copiilor sa fie responsabili, sa-si respecte partenerii si pe ei insisi.

bineinteles, chiar si cu un copil perfect esti un nevous wreck cand treci prin unele momente... dar asta e povestea.

Mergi la inceput