Educatia sexuala a copiilor de cand incepe?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca e vorba de educatia sexuala la adolescenti atunci mut subiectul la "adolescenti". acolo parintii au clar experienta. vad ca asta e si intentia autoarei.
cartile astea de la Curtea veche sunt pentru copilasi.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sarutmana daria, chiar acum o comand pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

am vazut ca ati postat despre cartea roz pt fetite.
exista si o carte bleu pt baietii.
vreau si eu fie link fie un pm.
multam fain

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


www.curteaveche.ro/Ce_se_intampla_cu_mine_pentru_baieti_-3-1177" target="_blank">cartea albastra pt baieti

fi`mea face 8 ani anul acesta, eu zic ca mai am 4 ani mai lejeri asa
eu sunt f deschisa si sper sa ii fiu de ajutor la nevoie.
am avut un mare stres cu mersul la scoala si mersul la toaleta la scoala, zilnic discutam despre ce i-a placut si ce nu i-a placut la scoala, am un mare stres eu personal.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

roxana, nu l-as muta, pt ca ma intereseaza raspunsurile pe toate campurile de varsta ca sa zic asa.
sunt mama de baietel,deci cartea ma ajuta f mult,dar ma intereseaza si experiente care sa ma ajute/sa ii ajute si pe altii in viitor.
dupa cum vezi,scriu mamici cu strumfi de toate categoriile.
multam fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

Deschid acest topic cu o mare rugaminte,aceea de a scrie parerea voastra sincera.
eu am un nepotel de 15 ani cu care discut deschis despre sex, nu e nicio problema.
insa, de cate ori am mai discutat despre subiect cu diversi parinti, am avut parte de reactii f ciudate,de genul:daca e curva, la mine in casa nu o mai primesc etc.
inainte sa ma reporfilez ,am fost profesoara. s-a maers pana acolo, incat parintii au venit la scoala sa spuna sa nu vina un psiholog sau vreun dr sa le povesteasca asemenea rusini copiilor lor,pe atunci elevi in clasa a opta.
cea mai vehementa a fost o mamica ce sustinea sus si tare ca fata ei e puritatea desavarsita si nu are voie sa stie de "rusinea barbatilor".pana la sfarsitul anului,rusinea barbatilor i-a provocat vreo 3 chiuretaje.
stiu cazuri de fetite ce si-au inceput viata sexuala la 12 ,13 ani,pt ca nu au avut nicio informatie in acest sens.
e un subiect delicat.
cand e bine sa afle?
daca isi incep viata sexuala,cum reactionati,sa zicem la 15 ani?
astept pareri,din experienta voastra,sa ma dumiresc daca nu cumva sunt eu prea avangardista.
multam fain


pai, hotaraste-te. ori vrei sa se discute despre adolescenti, ori despre toate varstele.
nu de alta, dar atunci, imi dau si eu cu parerea.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Va recomad si eu o carte:

http://www.librarie.net/carti/148105/Cum-vorbim-copiilor-despre-sexualitate-ghid-urmat-pas-pas-orice

... cu mentiunea ca, personal, as aplica si aplic cu incredere ce scrie acolo doar pana pe la etapa de 12-14 ani ... mai departe nu impartasesc ideile autorilor.

Cuprins:

"1. Discutii preliminare „in functie de nevoi" cu copiii de varste cuprinse intre trei si opt ani
Devotament, loialitate si iubire

2. „Marea discutie" de la varsta de opt ani
Discutii „ajutatoare" .

3. Continuarea discutiilor cu copiii de varste cuprinse între opt si treisprezece ani

4. Discutii despre comportament cu copiii de varste cuprinse intre unsprezece si saisprezece ani

5. Discutii despre perspective si standarde personale cu copiii de varste cuprinse intre cincisprezece si nouasprezece ani."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Educatia sexuala la copii incepe exact atunci cand trebuie fiecaruia. Presupunand ca vorbim de parinti responsabili, care-si educa copilul din convingere ca asta-i menirea lor de parinti, acestia vor sesiza cand copilul lor are nevoie sa i se clarifice o problema.
Educatia sexuala nu are varsta, asa ca nu va mai chinuiti sa o plasati undeva, ca sa vedeti daca sunteti mai sus sau mai jos de vreo medie indoielnica. Cred ca mai important ar fi sa urmariti dezvoltarea copilului, acest lucru va va spune fara gres care este momentul debutului fiecarei etape. Acest lucru va va feri si de penibil, ca in bancul acela in care mama ii spune fetei ca vrea sa discute despre sex, iar aceasta ii raspunde: ok, si ce vrei sa stii?
Parerea mea este ca, pana va cresc copiii, aveti grija sa raspundeti cinstit la orice intrebare, evident pe masura intelegerii lor. Iar dupa ce cresc, cand nu mai aveti ce raspunde, ca oricum stiu tot, bateti-i la cap cu masuri de igiena si siguranta, pana o sa creada ca sex fara prezervativ fac doar maimutele. Exagerez, desigur, dar intelegeti despre ce vorbesc.
15 ani mi se pare o varsta mica pentru debutul vietii sexuale. Nici la 18 n-ai cine stie ce minte, dar orsicat...macar organismul e mai pregatit.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

daca educatia incepe atunci cand trebuie pentru fiecare (corect), atucnci nici limita de 15 ani nu poate fi aplicata 'in general'. in US, se face educatie inainte bine de 15, in ideea ca are utilitate imediata.

generatia adolescentilor nostri (14-17 sa zicem) experimenteaza inca de la 12-13 ani, iar la 15-16 o buna parte din ei sunt suficient de 'maturizati' intr-un anume sens. altii aleg sa astepte pana la casatorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La noi educatia sexuala a inceput la scoala in clasa a 4-a. Invatatoarea a comandat pt toata clasa un set de 3 carti si a lucrat dupa ele cu copii. A avut discutzii separate cu fetee si baietii.
Acum, in clasa a 6-a au avut peste 2 luni de educatie sexuala la scoala, in cadrul orelor de biologie. Profesoara aimpartit clasa in fete si baieti. Ei au in fiecare sapt. 2 ore (una dupa alta ) de biologie. O sapt. erau fetele in clasa si baietilor li se dadeau diferite teme/foi de studiu in alta clasa; saptamina urmatoare erau baietii cu profesoara si fetele primeau materiale pe care sa le lucreze/studieze. Ideea a fost ca separindu-i, nu le va fi jena sa puna diverse intrebari. Au facut ore de anatomie umana; li s-au prezentat masurile de protectie; au treebuit sa cumpere un prezervativ si au invatat sa-l "foloseasca" pe un dovlecel; Li s-au prezentat bolile cu transmitere sexuala...Au dat 2 teste din materia respectiva si pe vacanta de iarna au avut de pregatit caietul de biologie cu tot ce au invatat pe tema sexualitatii. Li s-a spus ca in fiecare an va fi abordat acest subiect.

Fetei mele i-am raspuns sincer la orice intrebare, nu m-am ferit niciodata de ea la baie sau piscina. Nu defilez intentionat dezbracata in fata ei, dar, daca se intimpla, nu "ma ascund" cum aud/citesc ca fac altii. Cred ca tragind zavorul dupa tine in baie, de ex. nu faci altceva decat sa-i starnesti si mai tare curiozitatea. Ce-i drept este, ca noi suntem..doar noi doua, nu pot spune cum ar fi daca ar fi un barbat in casa

Sincer, mi-as dori sa-si inceapa viata sexuala atunci cind se simte pregatita psihic si fizic. I-am spus insa ca, atunci cind se simte pregatita, o rog sa mearga/mergem impreuna la ginecolog si sa-i prescrie pilule (in faza cu prezervativul eu nu prea am incredere, tocmai pt ca baietii nu-s prieteni cu el, iar daca fata e mai sensibila si nu stie sa se impuna, ajunge de fac sex neprotejat.

Acum 2 zile a facut 12 ani si nu prezinta interes nici macar pt baieti, cu atit mai putin pt sex. La ea in clasa, din 18 fete, doar una singura are prieten.

Consider ca esentiale sunt: informarea din familie completata cu informatiile primite la scoala si cunoasterea anturajului in care se invarte copilul.
punctele esentiale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Helbi, nu e rau ca o vei incuraja sa ia anticonceptionale, dar prezervativul protejeaza, in mare masura, de transmiterea bolilor sexuale. Plus ca anticonceptionalele au multe efecte nocive.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput