FIV Athena Hospital Timisoara (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Cameline nu ne spui cum a fost la doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameline spune:

La control a fost binisor,in sensul ca endometrul e trilaminar dar cam subtire si nu mi-au reaparut nodulii fibromatosi ( asta e stresul meu cel mai mare la fiecare control ).Dupa ciclul din martie voi incepe stimularea. Se pare ca luna asta ovarele mele sunt in pauza, nu voi avea ovulatie.Nu-i nimic mai fac economie de foliculi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Da asa este faci economie... Luna urmatoare vor fi mai multi si cei de luna asta. Sa intri sa spui cand te mai duci la control... cum e si ce-ti mai da. Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Sunt noua pe acest forum, peste 9 luni sper o viitoare mamica. Povetea mea a inceput in primavara acestui an cand in urma analizelor hormonale efectuate la recomandarea doctorului Dorneanu a rezultat un FSH de 11 si un AMH de sub 0.1. Cand a vazut AMH-ul doctorul Dorneanu a reusit sa ma demoralizeze total spunandu-mi verde in fata ca luna precedenta a fost ultimul meu ciclu, ca nu voi mai ovula, ca voi putea face copii doar cu ovule donate si ca daca chiar vreau poate incerca pe mine un tratament de care doar a citi dar sanse de reusita snt minime.

Debusolata, dezamagita, demoralizata am incercat sa mai cer rapid o parere. Am scotocit internetul dupa medici specializati pe FIV in Timisoara. Norocul meu a fost sa dau peste doamna doctor www.fiv-stelea.ro" target="_blank">Stelea (Tel 0744391950) care auzind-mi telefonic problema, a incercat sa ma linisteasca ca nu e totul pierdut si m-a programat la o consultatie.
Din nou surpriza la prima consultatie avuta la doamna Stelea, dupa ce ne-a explicat multe despre FIV, mi-a facut si un eco. Ce a gasit acolo,pe langa un fibrom maricel, un chist si un folicul care tocmai crestea , atunci avea 12 mm. Deci prima veste buna , dupa atatea rele, mi-a dat-o doamna Stelea , si anume ca voi mai aea ciclu ovulatie etc. Trebuie sa precizez ca din primavara si pana cand am inceput pregatirea pentru FIV cu AC am mai avut inca trei cicluri naturale.

Doamna doctor Stelea mi-a prescris tratamentul pentru FIV pe care l-am inceput in 15 august si tot dansa mi-a monitorizat cresterea foliculilor. Am luat injectii cu Menopur si Gonapepthyl. In urma stimularii am reusit sa cresc doi foliculi unul in jur de 19 mm si celalalt in jur de 16mm. Pe principiul putini dar buni au rezultat doua ovocite de calitate din care au rezoultat doi embrioni.
Desi am fost un caz delicat, pe tot parcusul tratamentului doamna doctor a reusit sa ne transmita mereu o stare de optimism si sa ne dea speranta ca povestea noastra va avea un "happy end"
La inceputul acestei luni am facut FIV-ul (doar punctia si embrionotransferul) la clinica Athena din Timisoara. Trebuie sa multumesc in primul rand doamnei doctor Stelea a carei pacienta am fost pentru tot profesionalismul de care a dat dovada pe parcursulul tuturor procedurilor (de la pregatirea pentru FIV, stimulare, monitorizare, punctie , embrionotransfer) cat si echipei clinicii Athena . Prin munca coroborata a doamnei doctor Stelea (cu ajutorul careia am obtinut din doi foliculi doua ovocite de calitate ) si a echipei de biologi a spitalul Athena s-au fecundat ambele ovocite (a fost nevoie de ICSI) rezultand doi embrioni unul de calitate A si celalalt de calitate A/B. Vineri la 10 zile de la transfer am facut testul beta HCG care a iesit 31.9 , respectiv un test de sarcina si acesta iesind pozitiv.
Azi: 24.09.2012 Beta 171

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

FELICITARI pt. sarcina, Meda!
Cu acest rezultat m-as duce in locul tau la dr. Dorneanu .... si cu asta cred ca am spus totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Multumesc pentru felicitari. Ce pot sa zic, gandind retrospectiv, nu stiu ce a fost in mintea lui. Probabil s-a speriat deoarece eu sunt si mai plinuta iar perceptia lui e ca plinutele reactioneaza mai greu la stimulare.
La cum s-a comportat el, ma gandeam ca voi primi cine stie ce protocol special . Dar dupa ce mi-a prescris doctorita Stelea stimularea si am mai scotocit internetul , mi-am dat seama ca protocolul cu Gonapepthyl si Menopur este unul clasic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Draga Meda, eu una al ales sa imi fac mi-am facut FIV-urile la Viena, si pot sa iti spun ca atunci cand am vazut ca am FSH de 11 si AMH de 0,1 am crezut ca e gata rezerva mea ovariana. Dar raspunsul profesorului de acolo a fost urmatorul (care s-a si validat de altfel): lunile nu sunt asemenatoare, intr-o luna poti sa ai FSH bun in altul mai prost. AMH-ul nici nu ii intereseaza (apropo am ramas insarcinata cu AMH mai sus mentionat). Prin urmare mia zis sa urmaresc cateva luni FSH si sa fac FIV in luna cu FSH mai bun. Si asa am facut: daca in nov 2011 am avut FSH de 11, in ian 2012 (adica ff curand) am avut FSH de 6!!!! Am facut FIV in luna respectiva si totul a fost ok.
Prin urmare, cred ca acelasi raspuns trebuia sa-l primesti si tu, nu sa te descurajeze complet. Plus ca am mai citit pe forum despre fete cu un FSH mult mai nasol si tot au reusit in cele din urma.
Sa ai parte de o sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Eu in primavara lui 2011 am avut FSH 15 iar in primavara lui 2012 a fost 11. Tot in acest interval un chist a variat intre 2.4 si 1.5 cm dar un fibrom evolua in sens crescator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Felicitari meda2011!!!! si Doamne ajuta, sa ai o sarcina usoara!

Si eu am inceput investigatiile cu Dorneanu, ma operat si mi-a descoperit endometrioza, eram daramata ca totul era lipit in burtica si trompele si ovarele de uter, deci sanze natural 0.
Mi-a dat tratament si eu inca mai speram ca o sa reusesc, i-mi spunea ca a mai avut paciente cu endo iar eu intrebam atunci,...si au ramas gravide natural?....dupa o mica pauza si un raspuns cu spatele mi-a zis daa dar mai mult in soapta
Nu ma incurajat dar nici descurajat, insa mi-a spus ca mai bine facem FIV dupa tratament.
Stiam ca e la inceput cu ale FIV-ului si am ales sa fac in alta parte.
Insa nu stiu de ce dar mi-a ramas la suflet, mi-a placut sa fiu pacienta lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

BRAVO MEDA!!!! FELICITARI!!!!

Parerea mea despre cei de la Athena Hospital este foarte buna chiar daca eu nu am avut inca norocul sa reusesc. Uite ca tu ai avut noroc si ai reusit din prima. Ai grija de voi in continuare.

Mergi la inceput